9
УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В 4 КЛАСІ «ГОСТИНИ ДІДА МОРОЗА ТА СНІГУРОНЬКИ У ПРИКМЕТНИКА» Мета:закріплювати знання учнів про відмінювання прикметників ; вчити характеризувати предмети; розвивати вміння вживати прикметники для повнішого розкриття думки, мовний слух, правильне зв’язне мовлення; виховувати любов до природи; шанобливе ставлення до рідної мови. Обладнання: мовний матеріал, таблиці характеристики предметів, роздатковий матеріал, ялинка, новорічні іграшки, іграшковий Дід Мороз, Снігуронька, підручник, збірка загадок та прислів’їв.

урок української мови в 4 класі

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: урок української мови в 4 класі

УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В 4 КЛАСІ

«ГОСТИНИ ДІДА МОРОЗА ТА СНІГУРОНЬКИ У ПРИКМЕТНИКА»

Мета:закріплювати знання учнів про відмінювання прикметників ; вчити характеризувати предмети; розвивати вміння вживати прикметники для повнішого розкриття думки, мовний слух, правильне зв’язне мовлення; виховувати любов до природи; шанобливе ставлення до рідної мови.Обладнання: мовний матеріал, таблиці характеристики предметів, роздатковий матеріал, ялинка, новорічні іграшки, іграшковий Дід Мороз, Снігуронька, підручник, збірка загадок та прислів’їв.

Page 2: урок української мови в 4 класі

Хід уроку1. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ Девіз уроку:Наша мова солов’їна,Люба,рідна, серцю мила.Будемо її вивчати,Батьківщину прославляти.2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ а) Анаграми: прикметник + іменник

мейтин редсеній лійсвіт мази темний середній світлий зима

Яке слово в цій анаграмі зайве? Чому? А інші слова? (Зима. Тому що це іменник. А інші слова – прикметники)

б) Творче завданняЗі словосполучення «іменник + прикметник» утворити словосполучення «прикметник + іменник»(наочність).

Горщик із глини – глиняний горщик.Сопілка із калини – калинова сопілка.

А що ви знаєте про калину?(Відповіді дітей)

ХВИЛИНКА КАЛІГРАФІЇ

П ться сіл ві молодієПишається калинонька,Явір молодіє.

Звідки ці рядки? (З вірша Т. Г. Шевченка «Тече вода з-під явора»)Декламування вірша учнями.

А тепер за допомогою прикметників опишіть калину. Дібрані прикметники запишіть у зошит. Складіть речення, використовуючи прикметники та іменник калина.(Звучить пісня про калину).Які прислів’я про калину ви знаєте?

Щоки червоні, як кетяги калинові.Без верби та калини нема України.Молода дівчина така гарна, як калина.

Page 3: урок української мови в 4 класі

Українці прославляли калину не тільки у віршах, піснях, прислів’ях, а ще й в легендах. Пригадайте таку легенду, з якою ми ознайомились на уроках читання. Пригадали?Назвіть головних героїв цієї легенди.( Дівчинка-калинка, її наречений та батько).Доберіть прикметники,які характеризують цих головних героїв.(Робота на дошці.)

3.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Білокоса,білолиця,Ця холодна молодицяБілим сріблом землю вкрила,З гіркої солодку калину зробила. (Зима)

Саме взимку калина стає найсолодшою. Якщо уважно слухали загадку, то назвіть прикметники, які використані в ній.( Білокоса, білолиця, холодна, гіркої, солодкою )А як назвати прикметники гіркої – солодкої? (Антоніми)Саме взимку до кожної оселі приходить багато свят. А які зимові народні свята ви знаєте? - Свято Миколая! Новий рік! Різдво!Хто ступає на поріг,не обтрушуючи сніг? - Новий рік!Хто несе веселий сміх, розсипаючи на всіх? - Новий рік!Діти, без чого і без кого ми не можемо уявити Новий рік? - Без ялинки, Діда Мороза, Снігуроньки.

4.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ , МЕТИ УРОКУ

Сьогодні ми продовжимо роботу з прикметником.Головне наше завдання – навчитись влучно добирати прикметники, які дають повну характеристику предметів і описують їх.

5.УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

А зараз я розповім про подію, яка сталася на Північному полюсі напередодні Нового року. Коли Дід Мороз і Снігуронька готувалися в дорогу, щоб привітати всіх зі святом, морозний вітерець приніс їм телеграму: «Дуже чекаємо на вас. Прикметники.» - А хто такі прикметники?- запитав Дід Мороз у Снігуроньки. - Прикметники…Раптом налетіла хуртовина, і всі слова, які промовила Снігуронька, забрала з собою, лишаючи нам тільки початок вислову Снігуроньки.

Page 4: урок української мови в 4 класі

Технологія «Закінчи речення»

Прикметники відповідають на питання…Прикметники вказують на…Прикметники змінюються за… (Відповіді дітей)

Правильно! Почувши таку відповідь, Дід Мороз зрозумів, що прикметники – важлива частина мови. Але якою є їх роль у мовленні? (Прикметники дають можливість краще розповісти про предмет, точніше його описати, допомагають яскравіше уявити цей предмет).

Дід Мороз вирішив неодмінно привітати зі святом таку важливу частину мови і допомогти прикметникам. Він узяв свою чарівну палицю, стукнув нею – і вони зі Снігуронькою тієї ж миті опинилися у місті Прикметників. На площі вони побачили ялинку, але на ній не було жодної іграшки. - А чому ваша ялинка не прикрашена?- запитала Снігуронька. - Це тому, що ніхто не сказав, якою буде наша ялинка! – відповіли прикметники.

Діти, давайте допоможемо дібрати прикметники, якими можна охарактеризувати ялинку.Молоденька, чудова, струнка, зелена, пухнаста, колюча, приваблива,святкова.(Діти співають пісню про ялинку)

Яка гарна! Але на ній бракує іграшок. Давайте прикрасимо ялинку!( Діти описують іграшку, яка лежить на парті, а потім вішають на ялинку)

Слоненя – сіре, веселе.Зірочка – сяюча,яскрава.Кулька – кругла, сіра.Білочка – руденька, маленька.Грибочок – їстівний, білий.Рибка = золота, морська Зайчик – довговухий, пухнастий.Киця – скляна, радісна.

ХВИЛИНКА-ЦІКАВИНКА

А ви знаєте, що не завжди прикрашали саме ялинку? Наші предки – слов’яни – водили хороводи навколо вишні, яка росла в діжці, і прикрашали її різнокольоровими кульками, гірляндами, казковим дощиком. Після свята деревце залишалось у хаті до весни, а потім його висаджували в теплу землю.

Page 5: урок української мови в 4 класі

На жаль, ми викидаємо ялинку. Щороку соснові ліси зменшуються, адже ялинки, які насаджують не так швидко, ростуть багато років.Щоб зберегти природу, слід не вирубувати, а насаджувати дерева, а на свята купувати штучні ялинки. 6.ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ

Відгадування загадокАле що це? Прийшов лист на ім’я нашого класу! Необхідно відгадати загадки.

Білий, а не цукор,М’який, а не вата,Без ніг, але йде. (Сніг)

Які прикметники допомогли вам відгадати загадку? (Білий, м»який)

Узимку – лагідний,Узимку – холодний,Восени – пронизливий,Навесні – теплий. (Вітер)

Які прикметники в цій загадці допомогли вам? (Лагідний, холодний, пронизливий, теплий).

Тепле і лагідне з неба сміється,Яскраве проміння на землю ллється. (Сонце)

За допомогою яких слів здогадалися? (Тепле, лагідне, яскраве)ТЕХНОЛОГІЯ «РОБОТА В ГРУПАХ»(На аркушах, які передаються по ряду, діти добирають прикметники до відгадок)1 група. Сніг.2 група. Сонечко.3 група. Вітер.

КОЛЕКТИВНА РОБОТА(Учитель з учнями складає таблицю, за якою описують предмет.)

ОЗНАКА ПРЕДМЕТА ВИЗНАЧАЄТЬСЯ:- За розміром;- За часом;- За кольором;- За смаком;

Page 6: урок української мови в 4 класі

- За формою;- За матеріалом;- За дотиком;- За рисами характеру.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

ХВИЛИНКА ЖАРТІВ

З якого посуду ніколи не їдять? ( Із порожнього)Якого каміння немає в річці? (Сухого)В яку бочку не можна налити води? (У повну)Під яким кущем коли йде дощ? (Під мокрим)

РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ

Вправа 245 – 3 група, усно.Вправа 247 – 2 група, усно.Вправа 245 – 1 група – від іменників утворити прикметники.

7.Творча робота з диференційованим завданням.

Щоб наша ялинка була ще кращою, необхідно засвітити гірлянду. Але вона засяє лише тоді, коли ви виконаєте самостійну роботу.

3 група. Прочитати текст, добираючи з довідки до виділених іменників влучні прикметники.

Іду і милуюсь красою лісу. Скрізь лежить глибокий сніг.Мовчки дрімає дуб. Стоїть у задумі берізка . Святково погойдує пишним гіллям ялинка.(Зимовий,чарівний; могутній, коренастий;ніжна, тендітна, струнка, білокора; зелена, красива, розкішна)

1,2 групи. Поширити речення прикметниками.

Гарно в (…) лісі. Дерева стоять в (…) інеї. Усі засипані (…) снігом. Особливо красиві (…) ялини в (…)вбранні. (…) дуби стережуть вхід до цієї (…) країни.

ПЕРЕВІРКА ТВОРЧОЇ РОБОТИ. (Запалюється гірлянда).

Page 7: урок української мови в 4 класі

8.ПІДСУМОК УРОКУ.

Я гадаю, що ми з вами також привітали прикметники зі святом.Яким стає наше мовлення завдяки прикметникам? ( Красивим, точним, правильним, зрозумілим)

Пригадаємо вірш про прикметник.

Прикметник – це частина мови,Без неї нам не обійтись.Ти вслухайсь в слово пречудове,Йому, як другові всміхнись.Земля ласкава, люба, рідна,А сонце – щире, золоте,А небо – лагідне, блакитне,Життя – прекрасне, дороге.А очі в мами – добрі, ніжні,А голос – лагідний, дзвінкий,А руки – теплі і надійні,А погляд сонячний й ясний.Усі ознаки називаєПрикметник як частина мовиІ жодної не обминає.Слова ці справді пречудові.

Чи зберігся у вас гарний настрій?Це найголовніше! Гарний настрій – це запорука успіху!

9. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1.2.групи – скласти три загадки, використовуючи якомога влучніші прикметники, які характеризують предмет.3 група – вправа 248.