13
Кошева Оксана Миколаївна, вчитель початкових класів, школи № 97, м. Донецьк Позакласне читання, 4 клас Тема В. Сухомлинський “Хліб – то праця людська”. Рішення проблеми: для чого хліб треба поважати та берегти? Тип уроку комбінований. Використовані методи та прийоми Словесні методи: розповідь, бесіда, інструктаж. Наглядні методи: демонстрація об’єктів, ілюстрацій. Практичні методи: усні вправи. План уроку з/п Етапи уроку Час роботи I Організаційний момент 1 хв. II Повідомлення теми і завдань уроку 1 хв. III Робота над темою уроку Відгадування загадки Робота у групах Розповідь учителя Вивчення скоромовки напам’ять Робота над текстом “Поважай хліб” Читання тексту “хвилею” за рядами “Весела абетка” 1 хв. 5 хв. 5 хв. 3 хв. 7 хв. 1

Позакласне читання, 4 клас Тема: В. Сухомлинський “Хліб – то праця людська”

  • Upload
    -

  • View
    248

  • Download
    7

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Рішення проблеми: для чого хліб треба поважати та берегти?

Citation preview

Кошева Оксана Миколаївна, вчитель початкових класів, школи № 97, м. Донецьк

Позакласне читання, 4 класТема В. Сухомлинський “Хліб – то праця людська”. Рішення проблеми: для чого хліб треба

поважати та берегти?

Тип уроку комбінований.

Використовані методи та прийоми

Словесні методи: розповідь, бесіда, інструктаж.

Наглядні методи: демонстрація об’єктів, ілюстрацій.

Практичні методи: усні вправи.

План уроку

з/п

Етапи уроку Час

роботи

I Організаційний момент 1 хв.

II Повідомлення теми і завдань уроку 1 хв.

III Робота над темою уроку

Відгадування загадки

Робота у групах

Розповідь учителя

Вивчення скоромовки напам’ять

Робота над текстом “Поважай хліб”

Читання тексту “хвилею” за рядами

“Весела абетка”

Вправа для розвитку уваги

Фізична хвилинка

Робота над оповіданням В. Сухомлинського “Хліб – то праця людська”

Читання тексту вчителем

Читання тексту учнями

1 хв.

5 хв.

5 хв.

3 хв.

7 хв.

1 хв.

1 хв.

8 хв.

1

Читання вірша М. Рильського “Про хліб”

Робота з прислів’ям

1 хв.

1 хв.

IV Підсумок уроку. Рефлексія 4 хв.

V Домашнє завдання 1 хв.

2

Кошева Оксана Миколаївна, вчитель початкових класів, школи № 97, м. Донецьк

Позакласне читання, 4 класТема В. Сухомлинський “Хліб – то праця людська”. Рішення проблеми: для чого хліб треба

поважати та берегти?

Мета: сприяти розширенню знань дітей про хліб; формувати уміння правильно та виразно читати,

аналізувати текст; розвивати пам’ять, увагу, мислення, пізнавальний інтерес; виховувати повагу

до праці хлібороба, бережне ставлення до хліба.

Обладнання: мультимедійна дошка, презентація, картки для індивідуальної роботи; картки для

роботи у групах; хлібобулочні вироби.

Хід урокуI . Організаційний момент

Привітання, побажання плідної роботи.

II. Повідомлення теми і завдань уроку

Слайд 1

Робота з анаграмою.

Розшифруйте анаграму та дізнайтесь тему нашого уроку.

Сьогодні на уроці ми дізнаємось, як хліб прийшов на наш стіл, як треба поводитися з хлібом.

III. Робота над темою уроку

1 . Відгадування загадки. Слайд 2

Довгі вуса маю,

Але їх не підстригаю,

Бо на сонці дозріваю,

Коли прийде час

Всім збирати урожай –

Буде з мене коровай.

(Колос)

Слайд 3

Торкає вуса колосків

Легенько вітерець щохвилі…

Шепоче стиха легкокрилий:

- Скоріше дозрівайте, милі!

2. Робота у групах. Подивіться на колосок, давайте дізнаємось про його подальші пригоди. Для цього вам

треба прочитати зашифровані слова.

Кожна група отримує картку з завданням. Використовуючи шифр (слайд 4), діти

працюють у групах.

3

Перевірка завдання. (Слайд 5)

1 група

Батон – білий хліб довгастої форми.

2 група

Торт - кондитерський виріб переважно круглої форми

з бісквітного, пісочного і т. ін. тіста, покритий кремом, цукатами

тощо.

3 група

Печиво – кондитерські вироби з борошна. Здобне тісто, вирізане

та спечене у формі кружечків, зірочок і т. ін..

4 група

Калач – білий хліб особливої форми, випечений із крученого й

переплетеного тіста.

5 група

Пиріжок – маленький пиріг, звичайно овальної форми.

6 група

Ватрушка – виріб із тіста, що має форму круглого пиріжка з

відкритою начинкою.

7 група

Бублик – круглий крендель із заварного тіста, що має форму

кільця.

8 група

Рогалик – невелика булочка, що має форму рога.

3. Розповідь учителя.4

1

2

3

4

5

6

7

8

В далекі часи землю обробляли мотикою. Це було дуже важко, довго, врожаю ледь

вистачало родині на прогодування.

Потім з’явилась соха, а пізніше плуг. (Слайд 6)

- Хто пояснить значення цих слів? Вірно, це такі пристрої для орання землі, які тягнуть за собою

коні або воли. А за ними йде хазяїн та направляє соху, налягає на неї з усіх сил. Теж непросто, а

все ж таки легше. (Слайд 7)

Потім прийшла черга техніки, і орати землю стали трактори. Зараз це звично, а колись було

справжнім дивом! (Слайд 8)

Хліб – це загальне поняття: є хліб білий – з пшениці, є чорний – дуже корисний – з такої

зернової культури, як жито. Вівсяне печиво роблять, як ви зрозуміли, з вівса.

А в країнах сходу, таких як, наприклад, Японія або Китай, “хлібом” (тобто, основною їжею) є

рис.

Зернові культури – це не тільки хліб, але й каша. А ще – макарони! Їх виробляють з пшеничного

борошна.

5. Демонстрація хлібобулочних виробів, які у цей день залишилися у їдальні після сніданку.

Подивіться, на нашому уроці присутні дуже сумні гості. Це покинуті вами шматочки хліба. Ви

не доїли їх та викинули.

- Що треба було зробити з ними? (Зібрати та доїсти пізніше, покришити у пташині годівниці).

6. Слово учителя.

Уявіть собі, що сьогодні, завтра, післязавтра вам не дали ані хліба, ані каші. Ні, шоколад теж

скінчився. Це здається дивним?

Люди досі пам’ятають трагічні події 1932 – 1933 років, коли небувалий голод охопив нашу

країну. Страшні, нелюдські жертви, горе та страждання випали на долю України. (Слайд 9)

Люди вимирали цілими родинами. Голодна смерть щодня забирала тисячі невинних життів.

Особливо великою була смертність серед дітей. У вересні 1933 року за шкільні парти не сіло

близько двох третин учнів.

Ось про що розповідають очевидці:

- У 1933 році померла моя сестричка…, їй було лише три роки. Вона не кричала, не вередувала,

а лише тихо просила їсти…

Микола Піскун, 1926 р. н., смт Сиваське, Херсонська область.

Вам відомо, що голод до цього часу залишається проблемою людства? У багатьох місцях –

наприклад, у країнах Африки у важкі періоди посухи мами не знають, чим нагодувати своїх

діточок.

7. Вивчення скоромовки напам’ять. (Слайд 10)

На печі, на печі

5

Смачні та гарячі

Пшеничні калачі.

Хочеш їсти калачі –

Не лежи на печі.

8. Робота над текстом “Поважай хліб” . (Слайд 11)

/ Діти отримують картки з текстом/ /Доданок 1/

Читання тексту “хвилею” за рядами;

“Весела абетка” (читають діти, чиє прізвище починається з літери б, к … та тому подібне).

9. Вправа для розвитку уваги.

У тексті “Поважай хліб” за одну хвилину закреслити всі букви Х.

10. Фізична хвилинка. (Слайд 12)Я печу, печу, печу (місимо тісто) Діткам всім по калачу, (виліпляємо калача)

Зверху маком потрушу, (сиплемо мак)

В піч гарячу посаджу (садимо в піч)

Випікайтесь, калачі, (заглядаємо в піч)

У натопленій печі!

Буду Васю, Олю, Нату

Калачами частувати! (простягаємо калачі для пригощання)

11. Робота над оповіданням В. Сухомлинського “Хліб – то праця людська”.

Розповідь учителя або підготовлених учнів. (Слайд 13)

Народився В.О. Сухомлинський на Кіровоградщині у селі Василівці в родині бідного селянина

28 вересня 1918 р. Тут він закінчив семирічку. Сухомлинському не виповнилося й 17 років, як він

молодим учителем переступив поріг школи, де нещодавно був сам учнем.

У 1937 р. В. Сухомлинський успішно закінчив заочний відділ Полтавського учительського

інституту і через кілька місяців, екстерном склавши екзамени, одержав диплом учителя

української мови та літератури середньої школи. Його перевели в Онуфріївську середню школу, а

незабаром призначили завучем.

Надмірне фізичне та моральне навантаження, тяжкі умови післявоєнних років різко

погіршили і без того слабке здоров`я Василя Олександровича.

В липні 1948 р. на його прохання був призначений директором Павлиської школи, якій віддав 22

роки життя. Тут сповна розкрився його талант учителя, керівника, педагога – дослідника.

Прожив Василь Олександрович 52 роки. Він написав понад 70 томів наукових праць, цікавих

розповідей для дітей: мініатюр, казок, оповідань, легенд, притч,новел. Останні слова його були

про школу: “ Знову вересень…Дзвоник. Діти йдуть до школи, а я йду з життя…” 2 вересня його

серце зупинилося.6

Читання оповідання вчителем. /Доданок 2/

Слайд 14

- Для чого взяв хліб онук ?

- Що звелів зробити хлопчику дідусь?

- Як хлопчик виконав заповіт діда?

- Чого навчає нас це оповідання?

Читання тексту учнями мовчки.

12. Читання вірша М. Рильського “Про хліб”

Про хліб

- Не кидайсь хлібом, він святий! –

В суворості ласкавій,

Бувало, каже дід старий

Малечі кучерявій.

- Не грайся хлібом, то ж бо гріх! –

Іще до немовляти,

Щасливий стримуючи сміх,

Бувало, каже мати.

Бо красен труд, хоч рясен піт,

Бо жита дух медовий

Життя несе у людський світ

І людські ріднить мови.

Хто зерно сіє золоте

В землі палку невтому,

Той сам пшеницею зросте

На полі вселюдському.

13. Робота з прислів’ям. (Слайд 15)

- Прочитайте прислів’я за неповними буквами.

( З дбайливої руки не впаде і крихта хліба)

- Як ви розумієте це прислів’я?

IV. Підсумок уроку. Рефлексія

- Діти, чи сподобався вам урок?

- Що більш за все запам’яталось?

Закрийте очі, подумайте та закінчіть фразу: “Я зрозумів, що…”

(Відповідають учні, яким учитель передає колосок.)

Пам'ятайте, в хлібі - душа рідної землі, доля багатьох людей, їх невпинна праця. Я дуже

сподіваюся, що все те, що ви дізналися сьогодні про хліб, змусить вас по-новому ставитися до

нього.

Адже нічого дорожчого немає на світі,

Ніж теплий хліб, що лежить на столі. (Слайд 16) Звучить пісня Ірини Ярощук “Пісня про

хліб”.

7

V. Домашнє завдання

Підібрати прислів’я, загадки, вірші про хліб.

Литература:

1. Буклет. Голодомор 1932 – 1933 років – геноцид українського народу. - Український

інститут національної пам’яті, 2007.

2. Варзацька Л. О. Рідна мова й мовлення. – К.: Равлик, 1997.

3. Великий тлумачний словник сучасної української мови./Уклад. В. Т. Бусел.- К.; Ірпінь :

ВТФ Перун, 2001.

4. Відгадай!: Загадки, прислів’приказки та скоромовки у дитячому садку. – К.: Рад. Школа,

1981.

5. Дивоцвіт дитинства: Хрестоматія з етики для учнів початкової школи / За ред. В. М.

Хайруліної. – К.: Плеяди, 2005.

6. Коваль Л. Крок за кроком: Укр. мова: 3 клас – К.: Томіріс, 2004.

7. Сухомлинський В. О. Чиста криниця: Казки, оповідання, етюди. – К.: Веселка, 1993.

8. Українські прислів’я, приказки, загадки / Упоряд. К. І. Приходченко. – Д.: Сталкер, 2003.

8

Доданок 1

Картка для індивідуальної роботи

Поважай хліб

Ні робота, ні смерть, ні життя, ні весілля – нічого на світі не обходиться без хліба. Він

сильніший за все, смачніший за все. Він дорожчий за золото, насущний і святий хліб з нашого

поля. І щоб зорати поле, теж потрібен хліб. І щоб розбити ворога. Щоб перемогти і вистояти. Щоб

дістатись до найдальших островів на океані і штурмувати Місяць та інші планети, теж потрібен

хліб. Скрізь хліб, хліб, хліб. А без нього немає ні радості, ні свята, ні самого життя.

Змінюються покоління, минають роки, епохи. А хліб залишається. Любіть його! Шануйте,

бережіть хліб!

Доданок 2

В. Сухомлинський “Хліб – то праця людська”.

ХЛІБ - ТО ПРАЦЯ ЛЮДСЬКА

Узяв онук у хаті шматок хліба, пішов у садок і став ним спілі груші з дерева збивати.

Підходить дідусь і питає:

- Що це ти робиш, внучку?

Онук похнюпився й не насмілиться очі підвести. Знає, що робить недобре, але сподівався, ніхто

не побачить.

- Візьми в руки той шматок хліба,— звелів дідусь.

Підібрав онук шматок хліба.

- Є в тебе чиста хусточка?

Витяг онук із кишені чисту хусточку.

- Загорни хліб у хусточку.

Онук загорнув хліб у хусточку.

- Так і неси цей шматок хліба до хати, поклади його поруч зі своїми книжками.

Хай лежить він доти, доки ти виростеш і народяться в тебе діти. Заповідай тоді своїм дітям і

внукам, що хліб — це святиня і знущатися над ним гріх.

- Дякую вам за науку, дідусю,— тихо каже онук і несе шматок хліба в хусточці до хати.

Той шматок хліба він зберігав багато літ. Як виросли його два сини й стали розуміти, що таке

праця і честь, він сказав їм:

- Це найдорожча цінність — хліб. Його виростив ваш прадід. Бережіть і шануйте хліб, бо то

праця людська.