22
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ ПЕДАГОШКИ ФАКУЛТЕТ СОМБОР ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ИЗ ПРЕДМЕТА МЕТОДИКА МАТЕМАТИКЕ Наставна јединица: Ментор: Студент: Проф.др Ненад Петровић Татјана Ђорђијевски 08/11/034 Сомбор,фебруар,2010.год. 1

семинарски математика -тања

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: семинарски   математика -тања

УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУПЕДАГОШКИ ФАКУЛТЕТ

СОМБОР

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ИЗ ПРЕДМЕТА МЕТОДИКА МАТЕМАТИКЕ

Наставна јединица:

Ментор: Студент:Проф.др Ненад Петровић Татјана Ђорђијевски

08/11/034

Сомбор,фебруар,2010.год.

1

Page 2: семинарски   математика -тања

Методички оквири за обраду теме

Да би настава математике постала лакша деци , потребно је да у њој

буде више математичких игара , конкретног матријала , посматрање и

експериментисање, више очигледности , бројнији и богатији дидактички

материјали и наставна средства . Математички појмови су апстрактни ,

конкретни су само њихови модели , слике и цртежи . Деца не могу да

изграде апстрактне појмове и апстрактно мишљење ако оно не почива на

конкретним предметима и дидактичким материјалима . Само интересовање

и сопствена активност детета доводи до стварања чулног искуства ,

представа и даље изградње математичких појмова .

Принцип очигледности је средство у почетној настави математике и

треба децу постепено ослобађати од опажајног. Преко принципа

очигледности води пут од конкретног ка апстрактном , појмовном

мишљењу и првих математичких знања. Настава математике у првом

разреду мора да задовољи и остале принципе : систематичност ,

поступност , активности ученика, самосталности...Настава математике мора

бити повезана са животним ситуацијама блиским ученицима да га

заинтересују и примене стечена знања у свакодневном животу.

2

Page 3: семинарски   математика -тања

Памћењем имена бројева , пребројавањем и записивањем

цифрама до 10 учи се ,, АРИТМЕТИЧКА АЗБУКА''.Узастопним

бројањем ученици откривају законитост формирања низа природних

бројева.

Већина ученика на почетку првог разреда зна да броји до 100 .

Међутим , учитељи се на то не смеју ослањати јер је број један од

фундаменталних појмова у математици и у животу уопште а уједно и

сложен појам. Формирање овог појма започиње још од предшколског

узраста бирајући адекватне методе рада за њихово усвајање.

Настава математике мора бити систематична , очигледна и

приступачна ученицима , повезана са праксом и адекватно осмишљена .

Наставник треба да усмерава и потстиче и усмерава ученике на

интелектуалниу активност , усвајање појмова ,објашњавању правила и

поступака.

ПЛАНИРАЊЕ И ОРГАНИЗАЦИЈА ЧАСА

3

Page 4: семинарски   математика -тања

ОПШТИ ПОДАЦИ

ОСНОВНА ШКОЛА ,, Јован Jовановић – Змај“ Хајдучица

РАЗРЕД Први

СТУДЕНТ Татјана Ђорђијевски

МЕНТОР Проф. Др Ненад Петровић

МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИНаставни предмет Математика

Наставна тема Природни бројеви до 100

Наставна јединица Десетице прве стотине

Тип часа: Обрада

Циљ часаСхватити десетицу као нову декадну јединицу (1Д=10).Усвајање одговарајућих термина ( речи ) за означавању бројева и знакова за записивање бројева

ЗАДАЦИ ЧАСАа)Образовни задаци

б) Васпитни задаци

- Упознавање , читање и упоређивање десетица прве стотине ;

- Бројање , читање , записивање и упоређивање десетица и бројева до 100;

- Оспособљавање ученика за примену усвојених математичких знања у решавању разноврсних задатака ;

- Мотивисање ученика за математичке саадржаје

- Развијање уредности , самосталности и тачности;

- Формирање система вредности .- Подстицање такмичарског духа;

Методе рада - дијалошка - метода писаних радова

4

Page 5: семинарски   математика -тања

- илустративно-демостративна , - хеуристичка

Облици рада - фронтални- индивидуализовани,- рад у паровима

Настаавна средства - штампани матријал- дидактички материјал

СТРУКТУРА ЧАСА

УВОДНИ ДЕО ЧАСА( 5 мин)

Бројање до десет , десетица

ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА( 30 мин)

1) Упознавање десетица прве стотине

2) Бројање десетица унапред и уназад

3) Упоређивање десетица

4) Одређивање претходне и следеће десетице

5) Игра

ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА ( 10 мин)

Рад на наставним листићима – диференцирани задаци

5

Page 6: семинарски   математика -тања

ТОК ЧАСА

УВОДНИ ДЕО ЧАСА( 5 мин )

Мотивација : Корелација са предметом Музичка култура . Певање песме ,, Десет љутих гусара'', користим музику са CD-a.

- Бројање до 10 ( унапред и уназад ) Деца одговарају на следећа питања :

1) Који је најмањи број прве десетице ?- Најмањи број прве десетице је број 1.

2) Који је највећи број прве десетице ?- Највећи број прве десетице је број 10.

Уз примену 10 једнаких коцкица бројим до десет ради схватања појма десетица.Прилог : слајд бр.1Исто тако уз примену других дидактичких материјала усвајамо десетицу .( Штапић са десет нанизаних куглица) . Деца сама , свако на свој штапић нижу куглице и при том броје до 10. Нанизали су десетицу.Прилог : слајд бр.2

ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА :( 30 мин)

1) Упознавање десетица прве стотине

Прилог : слајд бр.: 3,4,5,6,7,8,9,10,11.

Упознавање и читање десетица прве стотине вршићемо помоћу дидактичког материјала ( штапића са куглицама ) који деци представља десетицу и апликацијама наведеним на слајдовима у Power point-y.Пошто су ученици већ усвојили појам десетице добројавањем десетица уводимо их у десетице прве стотине.

Постављам им питања:- Колико штапића са нанизаним куглицама

видите на слици ? - А колико имате куглица ? Избројите .- Овај поступак са записивањем понављам

док их не уведем у све десетице прве стотине ?

2. Бројање десетица унапред и уназад6

Page 7: семинарски   математика -тања

Прилог ,слајд бр 12. Деца посматрајући апликацију фронтално броје десетице до 100 унапред и уназад.

3. Упорећивање десетица Прилог , слајд бр.13

Постављам деци питање :Колико овде има десетица?Колико има више десетица ?Колико десетица има мање ?

4. Одређивање претходне и следеће десетицеПрилог , слајд 14.Да би деца успешно упорђивала десетице прве стотине користим бројевну праву . Уочавамо да су пета, четврта , трећа , друга и прва десетица Испред шесте десетице. Кажемо да су те десетице претходнице шестој десетици .За десетице које су иза шесте десетице кажемо да су следбеници. Исто тако гледјући бројеву праву са исписаним десетицама лако уочавају и непосредне претходнике , односно непосредне следбенике.

4. ИГРАУченицима су подељени картончићи на којима су исписане десетице прве стотине. Сваки ученик је добио једну десетицу .Наставник на табли напише 70 . На знак наставниа треба брзо да дођу до табле сви ученици који имају :

1. претходну десетицу2. мању десетицу3. следећу десетицу4. већу десетицу

Наставник напише на табли 30 . На знак опет иде игра са истим захтевима. Следећи захтев : Треба да изађу сви ученици који имају десетице које се налазе између 40 и

7

Page 8: семинарски   математика -тања

ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА( 10 мин )

Рад на задацима – Наставни листићи са диференцираним задацима Сваки ученик добија задатак према својим могућностоима и способностима. Задаци су у три нивоа тежине. Сврха је да се утврди степен усвојености знања на овом часу.Прилог , 15.

ЗАКЉУЧАК

Усменим и писменим проверама , вежбањима на наредним часовима

провериће се степен усвојености предвиђених садржаја:

-Појам јединица и десетица ;

-Појам прва стотина.

Потребно је да друге наставне јединице , за које претпостављамо да

ученици теже усвајају , презентујемо на овај начин. Деца тада учење

доживљавају као игру па је мотивација за рад већа.

Овакав вид наставе је одлично прихваћен од стране ученика .

Ученици су веома заинтересовани , активни и расположени.Много брже

уочавају захтеве уз помоћ графичког приказа и анимације.

Модерна технологија поможе стварању креативних часова и

мотивише учитеље , наставнике и ученике за рад.

8

Page 9: семинарски   математика -тања

ПРИЛОЗИ

9

Page 10: семинарски   математика -тања

Прилог бр.1

Прилог бр.2

ДЕСЕТ ЈЕДИНИЦА

ЈЕДНА ДЕСЕТИЦА

10

ДЕСЕТ ЈЕДИНИЦАЈЕДНА ДЕСЕТИЦА

ЈЕДНА ЈЕДИНИЦА

Page 11: семинарски   математика -тања

Прилог бр.3

Прилог бр.4

11

Једна десетица

НА ДВА МЕСТА ПО ДЕСЕТ

ДВА – ДЕСЕТ = ДВАДЕСЕТ

2Д = 20

Page 12: семинарски   математика -тања

Прилог бр.5

Прилог бр.6

12

НА ТРИ МЕСТА ПО ДЕСЕТ

ТРИ + ДЕСЕТ = ТРИДЕСЕТ

3Д = 30

НА ЧЕТИРИ МЕСТА ПО ДЕСЕТ

ЧЕТИРИ +ДЕСЕТ= ЧЕТРДЕСЕТ

4Д = 40

Page 13: семинарски   математика -тања

Прилог 7,

13

НА ПЕТ МЕСТА ПО ДЕСЕТ

ПЕТ + ДЕСЕТ = ПЕДЕСЕТ

5Д = 50

НА ШЕСТ МЕСТА ПО ДЕСЕТ

ШЕСТ + ДЕСЕТ = ШЕСТДЕСЕТ

6Д = 60

Page 14: семинарски   математика -тања

Прилог бр.8

Прилог бр 9

14

НА СЕДАМ МЕСТА ПО ДЕСЕТ

СЕДАМ + ДЕСЕТ = СЕДАМДЕСЕТ

7Д = 70

Page 15: семинарски   математика -тања

15

НА ОСАМ МЕСТА ПО ДЕСЕТ

ОСАМ + ДЕСЕТ = ОСАМДЕСЕТ

8Д = 80

Page 16: семинарски   математика -тања

Прилог бр 10

.

16

НА ДЕВЕТ МЕСТА ПО ДЕСЕТ

ДЕВЕТ + ДЕСЕТ = ДЕВЕДЕСЕТ

9Д =90

Page 17: семинарски   математика -тања

Прилог бр.11

Прилог бр.12

17

НА ДЕСЕТ МЕСТА ПО ДЕСЕТ

ДЕСЕТ ДЕСЕТИЦА = СТО

10 Д = 100

Page 18: семинарски   математика -тања

Прилог бр.13 КОЛИКО ОВДЕ ИМА ДЕСЕТИЦА ?

Бројимо десетице прве стотине

унапред :

10 , 20 , 30 , 40, 50 , 60, 70 , 80 , 90, 100 .

уназад :

100 , 90 , 80 , 70 , 60 , 50 , 40 , 30 , 20 ,10.

18

Page 19: семинарски   математика -тања

30 10

Прилог бр.14

ПРЕТХОДНЕ И СЛЕДЕЋЕ ДЕСЕТИЦЕ !

19

Page 20: семинарски   математика -тања

Одреди претходну и следећу десетицу:

Прилог 15.

Наставни листићи – диференцирани задаци

Које десетице су мање од 70 ? ___,___ ____ ___ ___ ___ ____Решење: 60 , 50 , 40 , 30 , 20 , 10

10 20 30 40 50 60 70 80 90 100

Које десетице су веће од 70 ?_____ , ____ , _____.Решење: 80 , 90 и 100.

6040

20

Page 21: семинарски   математика -тања

1. Упиши бројеве који недостају.

______________________________________________2.

______________________________________________ 3. а )

б)

______________________________________________

10 30 100

__ __20 40 50 __ 70 80 90

21

Поређај десетице од најмање до највеће :50 , 30 , 70 , 20 , 60 , 90 ,10 .

Датој десетици напиши претходну :___ , 40 ___,20___, 80 ___,90

Напиши десетице које се налазе између 20 и 80 .

Page 22: семинарски   математика -тања

22