7
СКИЦА НАСТАВНОГ ЧАСА разред: пети наставни предмет: СРПСКИ ЈЕЗИК И КЊИЖЕВНОСТ наставна јединица: „ПОКОШЕНА ЛИВАДА“, Десанка Максимовић тип часа: ОБРАДА циљеви часа: а) образовни: увођење ученика у тумачење мотива, песничких слика и изражајних средстава у лирској песми; лирски субјекат (увиђање разлике између лирског субјекта и песника); уочавање разлике између верног представљања појава (објективна дескрипција) и маштовитог повезивања појава са ставом и осећањем писца (субјективна дескрипција); језичкостилска изражајна средства: епитет, ономатопеја, персонификација; вежбање описивања појединости у природи; б) васпитни: доживљавање природе као нужног и неопходног дела нашег живота и опстанка; навикавање на толеранцију и уважавање других; активан и позитивни однос према изазовима будућности; в) функционални: развијање радозналости за свет око нас; подстицање ученике да уметничка дела посматрају са више аспеката, из више перспектива; развијање креативности у раду и богаћење функционалног речника (доживљај, став, гледиште, емпатија(преношење у душевни свет другог), сликовитост, изражајност, солидарност, племенитост, оспособљавање за истраживачки рад; побуђивање смисла за откривањем симболичких значења; развијање смисла за доказивањем сопствених закључака и доказа. облик наставног рада: фронтални, групни и индивидуални;

СКИЦА НАСТАВНОГ ЧАСА разред › 2012 › 02 › 4f... · 2012-02-18 · ТОК ЧАСА УВОД: Крећемо у природу покретањем презентације

  • Upload
    others

  • View
    4

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: СКИЦА НАСТАВНОГ ЧАСА разред › 2012 › 02 › 4f... · 2012-02-18 · ТОК ЧАСА УВОД: Крећемо у природу покретањем презентације

СКИЦА НАСТАВНОГ ЧАСА

разред: пети

наставни предмет: СРПСКИ ЈЕЗИК И КЊИЖЕВНОСТ

наставна јединица: „ПОКОШЕНА ЛИВАДА“, Десанка Максимовић

тип часа: ОБРАДА

циљеви часа:

а) образовни:

увођење ученика у тумачење мотива, песничких слика и изражајних средстава у

лирској песми; лирски субјекат (увиђање разлике између лирског субјекта и

песника);

уочавање разлике између верног представљања појава (објективна дескрипција) и

маштовитог повезивања појава са ставом и осећањем писца (субјективна

дескрипција);

језичкостилска изражајна средства: епитет, ономатопеја, персонификација;

вежбање описивања појединости у природи;

б) васпитни:

доживљавање природе као нужног и неопходног дела нашег живота и опстанка;

навикавање на толеранцију и уважавање других;

активан и позитивни однос према изазовима будућности;

в) функционални:

развијање радозналости за свет око нас;

подстицање ученике да уметничка дела посматрају са више аспеката, из више

перспектива;

развијање креативности у раду и богаћење функционалног речника (доживљај,

став, гледиште, емпатија(преношење у душевни свет другог), сликовитост,

изражајност, солидарност, племенитост,

оспособљавање за истраживачки рад;

побуђивање смисла за откривањем симболичких значења;

развијање смисла за доказивањем сопствених закључака и доказа.

облик наставног рада: фронтални, групни и индивидуални;

Page 2: СКИЦА НАСТАВНОГ ЧАСА разред › 2012 › 02 › 4f... · 2012-02-18 · ТОК ЧАСА УВОД: Крећемо у природу покретањем презентације

наставне методе: комбинација дијалошке, монолошке и текст методе;

место извођења наставе: учионица - кабинет;

ток часа:

уводни део: 10 -15 минута;

главни део: 20 - 30 минута;

завршни део: 5 - 10 минута;

Планиран садржај рада

Активности наставника

Активности ученика

Планирано време у

минутима

Методе и облик рада

Начин праћења

рада ученика

Очекивани ефекти

покретање powewrpoinr презентације (видео-бим)

иницирање разговора о почетној презентацији Ода планети

гледају презентацију и разговарају о томе

5 минута фронталнипитања и одговори

стварање психолошке атмосфере

за рад

ликовна радионица

подела материјала са

задацима(подела у групе)

израђују сличица, које затим лепе на

таблу и коментаришу

завршни изглед

10 минутагрупни,

демонстра-тивни

сугестије, усмеравање

активан тимски рад

читање песме (настављање презенатције)

интерпретативно читање песме

активно слу појмовешање

1 -2 минутамонолог,

фронталнипоказна

праћење заинтересо-ваности за

песму

доживље-ност

садржаја

постављање проблема

упућивање на нова сазнања: описна песма,

лирски субјект, дескрипција

пореде „слику'“ на табли са

„сликом“ливаде лирског субјекта

1 -2 минутамонолог,

фронталнипоказна

питања и одговори

активно учешће ученика

лингво-стилистичка

анализа песме

наставља презентацију уз вођење ученика

кроз интерпретацију

песме

размишљање, уочавање,

одговарање...

20-25 минута

дијалошко синтетичка питања и

одговори

анализа теме,

извођење закључака

завршни део завршни део презентације-

Изазови

закључивање и истицање

идејног слоја

5-10 минута фронтални

питања и одговори

мишљењаставови

Page 3: СКИЦА НАСТАВНОГ ЧАСА разред › 2012 › 02 › 4f... · 2012-02-18 · ТОК ЧАСА УВОД: Крећемо у природу покретањем презентације

будућности

активности ученика: чита, доживљава и разумева стихове; уобличава и изражава утиске

и запажања; усваја и примењује књижевно-теоријске појмове;

тумачи песму; вежба дескриптивно изражавање;

активности наставника: мотивише ђаке за рад; на часу ствара пријатну и радну

атмосферу; изражајно чита песму; усмерава пажњу ученика ка

кључним естетским и др. вредностима дела;

исходи: ученик је прочитао, доживео и разумео песму; уочио је симболику песме; истакао

је поруке песме; усвојио нове књижевно - теоријске појмове; труди

се да изражајно прочита песму у складу са својим способностима.

Наставни материјал:

распоред клупа за групни рад;

видео бим и рачунар;

табла;

задаци за рад на часу – групни и индивидуални ;

маказе, фломастери, колаж папир, лепак.

ТОК ЧАСА

УВОД:

Крећемо у природу покретањем презентације коју ученици прате на видео-биму;

1. слајд: „Покошена ливада“, Десанка Максимовић

2. слајд: ПЛАНЕТА ЗЕМЉА

3. слајд: ПРИРОДА И ЧОВЕК - мотивишемо ученике да ово имагинарно путовање

Земљом доживе као потврду нераскидиве везе човека и природе из које човек

има потребу да искаже своје одушевљење(фотографисањем. Сликањем,

писањем...) - У чему људи уживају шетајући природом? Како људи своје

одушевљење лепотом природе преносе другим људима? ...

Page 4: СКИЦА НАСТАВНОГ ЧАСА разред › 2012 › 02 › 4f... · 2012-02-18 · ТОК ЧАСА УВОД: Крећемо у природу покретањем презентације

4. слајд: ЛИКОВНА РАДИОНИЦА - групни рад, ЗАДАТАК 1. (папир са задацима

унапред постављен на радно место свакој групи, ученици се деле у групе већ

самим доласком на радно место-прилог бр. 1)

5. слајд: ТАБЛА – НАШ ДЕЛИЋ ПРИРОДЕ – ученици лепе изрезане облике по табли

формирајући специфичну слику природе (колаж – пејзаж); ПЕВАЧИ

опонашањем звукова из природе „оживљавају“ слику; усвајање знања о

ономатопеји;

ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА

Интерпретативно читање, проверавање доживљености, активност ученика уз

настављање презентације;

Постављање проблема: Да ли се „наша слика ливаде“ разликује од слике коју нам

нуди песникиња? – ученици ће уочити да је наша слика весела, животна, а песникиња даје

другачију слику;

Наставник „глуми“ косаче и посече „нашу ливаду“- Увођење новог појма

ЛИРСКИ СУБЈЕКТ, који ће бити дефинисан до краја главног дела часа (песникиња има

своју визијку, ми другачују...)

6. слајд: ЗАДАТАК 2. из прилога 1. - истраживачки рад на основу задатака додељених

групама (за то време слушају аудио запис у наставку презентације);

7. слајд: интерпретација песме (решавање истраживачких задатака);

8. слајд: интерпретација песме (решавање истраживачких задатака);

9. слајд: РЕЧИ СЈАЈНЕ ЗА ОПИСЕ БАЈНЕ – значај и улога стилских средстава за

изражајност песничког језика (епитет, персонификација);

10. слајд: СВАКО СВОЈУ ПРИЧУ ИМА - продубљивање појма лирског субјекта;

11. слајд: ЛИРСКИ СУБЈЕКТ (ЛИРСКО ЈА) - усвајање појма; решење полазног проблема;

12. слајд: ОПИСИВАЊЕ (ДЕСКРИПЦИЈА) - закључне напомене:

Како би изгледао свет када би биљке имале душу и осећања као човек? Шта би тада све

било необично?

Протумачимо песму као песму о људском свету? Означи у песми места која покрећу на

размишљање о животу, људима;

Зашто описна песма није само пуко описивање природе?

Page 5: СКИЦА НАСТАВНОГ ЧАСА разред › 2012 › 02 › 4f... · 2012-02-18 · ТОК ЧАСА УВОД: Крећемо у природу покретањем презентације

ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА –

13. слајд: КО ЈЕ ПРЕЖИВЕО?

14. слајд: ОДА ПРИРОДИ

Природа оставља утисак на човека, он је доживљава, али и своја осећања преноси на њу –

улепшава је, жалости, оплемењује, уништава...

Имамо ли права да је уништимо?

Прилог број 1. група ЛЕТАЧИ:

Задатак1: Нацртајте све што лети над ливадом: пчелице, бубамаре, лептире, птице...

Задатак2: Објасни зашто песникиња ливаду пореди са бојним пољем;

Задатак3: Припремите се да испричате догађај из перспективе летећих посетилаца

ливаде;

група ЖИВУЉЦИ:

Задатак1: Нацртајте све што живи у трави (на ливади): мраве, скакавце, цврчке,

зрикавце, бубе...

Задатак2: Подвуците епитете, који описују становнике покошене ливаде. Која

врста речи се користи?

Задатак3: Припремите се да испричате догађај из перспективе оних којима је

ливада дом...

група ЦВЕТИЋИ:

Задатак1: Нацртајте ливадско цвеће: беле раде, маслачак, мак(булке), детелину,

јагорчевину, перунику ...

Задатак2: Подвуците стихове помоћу којих су ливада и цвеће добили људски

изглед и понашање;

Задатак3: Припремите се да испричате догађај из перспективе ливадских цветова;

Нека један од вас узме улогу преживелог цвета;

група ПЕВАЧИ:

Page 6: СКИЦА НАСТАВНОГ ЧАСА разред › 2012 › 02 › 4f... · 2012-02-18 · ТОК ЧАСА УВОД: Крећемо у природу покретањем презентације

Задатак1: Увежбај да опонашаш ономатопејске речи: шум реке, цвркут птица,

зујање пчела, цврчање, зрикање...

Задатак2: Подвуците стихове у којима се подражавају звукови из природе;

Задатак3: Припремите се да испричате догађај из перспективе косача;

група ПРЕКРИВАЧИ:

Задатак1: Насликајте све што је високо изнад ливаде: сунце, облаци, киша...

Задатак2: Како су приказани косачи у песми? Са чим се пореде?

Задатак3: Припремите се да испричате догађај из перспективе оних који цео дан

посматрају ливаду.

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Page 7: СКИЦА НАСТАВНОГ ЧАСА разред › 2012 › 02 › 4f... · 2012-02-18 · ТОК ЧАСА УВОД: Крећемо у природу покретањем презентације