6
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України Управління освіти і науки Житомирської облдержадміністрації Бердичівський професійний аграрний ліцей Виховна година ТЕМА. «Моральний вчинок у моєму житті» Підготувала Класний керівник групи 20 ТФ Дев’ятко Юлія Олександрівна

Виховна година ТЕМА. Моральний вчинок у моєму житті3kutnik.org.ua/wp-content/uploads/2013/02/vihovna-godina.pdf · - Які труднощі

  • Upload
    others

  • View
    8

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Виховна година ТЕМА. Моральний вчинок у моєму житті3kutnik.org.ua/wp-content/uploads/2013/02/vihovna-godina.pdf · - Які труднощі

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Управління освіти і науки Житомирської облдержадміністрації

Бердичівський професійний аграрний ліцей

Виховна година

ТЕМА. «Моральний вчинок у моєму

житті»

Підготувала Класний керівник групи 20 ТФ Дев’ятко Юлія Олександрівна

Page 2: Виховна година ТЕМА. Моральний вчинок у моєму житті3kutnik.org.ua/wp-content/uploads/2013/02/vihovna-godina.pdf · - Які труднощі

Тема. Моральний вчинок у моєму житті

Мета. формування моральних якостей особистості, підвищення рівня

культури учнів. Дати визначення поняттям “мораль”, “моральний

вчинок”, “поведінка”.

З'ясувати значення вибору для здійснення вчинків. Навчитися аналізувати

власні вчинки та поведінку, визначати свої можливості для реалізації

майбутніх вчинків, виховувати повагу до українського народу, здобутків

народної творчості.

Обладнання. Маркери, стікери, мультимедійна дошка та проектор,

роздатковий матеріал.

Хід заняття

Людина відображається у своїх вчинках

Йоганн Фридрих Шиллер

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми та мети заняття.

Вступне слово викладача. Враховуючи всі аспекти сьогодення можна сказати,

що така категорія як моральність поступово відходить на задній план,

поступаючись добробуту, славі та іншим пріоритетним складовим нашого

життя. Однак ми сьогодні спробуємо детальніше ознайомитись з тим, що існує з

часів появи людства – це моральний вчинок.

Вправа «Я ціную себе за...» (5 хв.)

Педагог пропонує кожному учаснику по черзі назвати по три якості, за які він

цінує.

Якщо хтось каже, що не цінує себе, можна запитати: «А якщо цінував би, то за

які якості. Чи, якщо не знає, то: «А якби знав?» Бажано, щоб висловились усі

учасники групи.

Висновок. Кожна людина з’являється на світ не просто так, вона має своє

призначення і для цього їй даються певні якості. Як ми побачили в

кожного з нас є особлива риса, якою ми можемо гордитися.

Вправа «Футболка»

Педагог звертає увагу учнів на те, що популярною формою одягу в молоді є

футболка. Підлітки носять футболки з портретами та прізвищами своїх кумирів,

логотипом відомих фірм. Потім педагог роздає учням паперові контури

футболок (див. роздаткові матеріали) і пропонує кожному створити дизайн

власної футболки, яка стала би своєрідною саморекламою господаря і

підкреслювала його індивідуальність. Варто наголосити, що ви не проводите

конкурс на кращий ескіз, тому кожен працює, як уміє. Якщо окремі учні будуть

категорично відмовлятися малювати,необхідно запропонувати їм придумати

напис до своєї футболки.

Питання для обговорення:

- Чи сподобалася вам ця робота?

Page 3: Виховна година ТЕМА. Моральний вчинок у моєму житті3kutnik.org.ua/wp-content/uploads/2013/02/vihovna-godina.pdf · - Які труднощі

- Які труднощі у вас виникали у процесі створення дизайну футболки?

- Як ви обирали варіанти дизайну, щоб підкреслити в ньому вашу індивіду-

альність?

Презентація ескізів футболок учнями (10 хв.)

Цьому етапу роботи треба приділити особливу увагу. Бажано, щоб всі учні ко-

ротко презентували свої футболки.

По закінченні обговорення можна ескізи футболок наклеїти на стіні чи дошці й

ще раз звернути увагу на те, що немає жодної подібної футболки.

Висновок. Можуть бути співпадання в окремих ідеях, але способи втілення цих

ідей в кожного свої. Тобто, це ще раз свідчить про те, що в людей - багато

спільного, але як особистості вони по-різному проявляють свою

індивідуальність. Ми робимо різні вчинки, залежно від наших індивідуальних

переконань, виховання, впливу на нас інших людей.

Мозковий штурм.

Давайте для початку з’ясуємо, що ж таке мораль?

Учнівські варіанти записуються на фліпчарті

Мораль — це система поглядів та уявлень, норм і оцінок, які склалися

історично і регулюють поведінку людей у суспільстві

Моральний вчинок – вчинок, який виконаний за рішенням власної совісті на

свій страх і ризик, без сподівань на загальне схвалення власних моральних

мотивів.

Поведінка – сукупність вчинків людини, які вона здійснює протягом всього

життя в постійних чи змінних умовах.

Мозковий штурм «Банк добрих справ» (10 хв.)

Педагог роздає підліткам стикери . Давайте спробуємо створити банк добрих

справ, які в силах зробити ми для свого оточення (на вибір вчителя: для школи,

подвір'я, вулиці, людини або групи людей, однокласника(ів). Працювати

необхідно по колу. Кожний висуває свою ідею (важливо, щоб вони не

повторювалися), потім записує її на клейкий папірець та робить вклад у банк

доброчинності».

У результаті утворюється будиночок, переповнений пропозиціями до діяльності

Педагог пропонує групі впровадити одну або декілька з них і надає консульта-

тивну допомогу.

Шлях до вчинку педагогіка і психологія визначає у такій послідовності:

життєва ситуація

морально-чуттєве переживання

моральне усвідомлення ситуації і мотивів поведінки,

вибір і прийняття рішень

Page 4: Виховна година ТЕМА. Моральний вчинок у моєму житті3kutnik.org.ua/wp-content/uploads/2013/02/vihovna-godina.pdf · - Які труднощі

вчинок

постдійове усвідомлення .

Тобто, вчинок виступає єдністю ситуативного, мотиваційного, дійового та

рефлексивного компонентів, зв'язок яких виявляється "життєдайним як для

самого вчинку, так і, насамперед, для людини, котра здійснює вчинок"

Вправа «Для цього не треба бути чарівником, бо я можу...» (15 хв.)

Педагог роздає кожному учню аркушик формату А-5 з наведеною нижче

схемою.

Далі він говорить: «Дехто скаже: лише чарівникові під силу великі справи -

змінити світ на краще, лише у нього є для цього магія та надзвичайні таланти і

здібності. А що я? Звичайнісінька собі людина!». Звичайно, цей «дехто» в

чомусь має рацію, але він, бідолаха, не знає, що кожна людина на планеті Земля

має таку чудодійну силу. Просто ця сила з'являється лише за декількох умов:

1) коли людина бажає змін;

2) коли вона готова аналізувати і фантазувати;

3) коли вона відкрита для нових зустрічей, добрих справ;

4) коли вона не боїться поразок та готова почати справу знову, врахувавши свої

помилки;

5) коли вона шукає однодумців та об'єднує їх навколо себе.

Пропоную перевірити цю «теорію». Можливо, в кожному з нас є ця «чудодійна

сила?»

Педагог пропонує за 5 хвилин закінчити на аркушику фразу «Для цього не треба

бути чарівником, бо я можу...», записавши туди реальну справу, яку в силах ви-

конати, змінивши світ на краще. А далі подумати, що для цього треба

По завершенні учні зачитують свої напрацювання і приклеюють свої «чудодійні

справи» навколо планети Земля, заздалегідь намальованої на великому аркуші

ватману педагогом.

Наприкінці педагог наводить слова Піфагора:

Роби велике, не обіцяючи великого..

Коментування приказок та прислів’їв.

«Не копай другому яму, бо сам упадеш»

«Хитрощами довго не проживеш»

«Тонув — сокиру обіцяв, а витягли — топорища шкода»

«Скупому душа дешевша гроша»

«Лінивий двічі ходить, скупий двічі платить»

«Що собі не мило — то й людям не зич»

«Краще не обіцяти, як слова не здержати».

Page 5: Виховна година ТЕМА. Моральний вчинок у моєму житті3kutnik.org.ua/wp-content/uploads/2013/02/vihovna-godina.pdf · - Які труднощі

Історія для натхнення.

Перш ніж покласти олівець в коробку майстер відклав його на сторону.

«Є 5 речей, які ти повинен знати, - сказав він олівцю, - перш ніж я відправлю

тебе в світ. Завжди пам'ятай про них і ніколи не забувай, і тоді ти станеш

кращим олівцем, яким тільки зможеш стати.

Перше: Ти зможеш зробити багато великих речей, але лише в тому випадку,

якщо ти дозволиш Іншому тримати тебе в Його руці.

Друге: Ти час від часу будеш переживати нелегке обточування, але це буде

необхідним, щоб стати добрим олівцем.

Третє: Ти будеш здатним виправляти помилки, які ти зробиш.

Четверте: Твоя найбільш важлива частина буде завжди знаходитися усередині

тебе.

І п'яте: На якій би поверхні тебе не використали, ти завжди зможеш залишити

свій слід. Незалежно від твого стану, ти повинен продовжувати писати».

Олівець зрозумів і пообіцяв пам'ятати про це; він був поміщений в коробку з

покликанням в серці і очікував свого часу.

І тепер, ставлячи тебе на місце олівця, хай ці слова будуть почуті тобою: завжди

пам’ятай ці 5 правил і ніколи не забувай їх, і ти станеш доброю людиною, якою

тільки зможеш бути.

Перше: Ти будеш здатний робити багато великих речей, але лише в тому

випадку, якщо дозволиш добрій та розумній людині тримати тебе у руці і

дозволиш іншим людям мати доступ до багатьох дарів, якими ти володієш.

Друге: Ти будеш час від часу переживати нелегке обточування, проходячи через

різні проблеми. Але ти будеш потребувати цього, щоб стати більш сильною

людиною.

Третє: Ти зможеш виправляти помилки, які ти зробив, або зможеш «вирости» з

них.

Четверте: Твоя найбільш важлива частина буде завжди знаходитися усередині

тебе. З глибини серця твого будуть виходити твої вчинки.

І п'яте: Скрізь, де б ти не йшов, ти повинен залишити свій слід. Незалежно від

ситуації, ти повинен творити добро, щоб тебе запам’ятали.

Page 6: Виховна година ТЕМА. Моральний вчинок у моєму житті3kutnik.org.ua/wp-content/uploads/2013/02/vihovna-godina.pdf · - Які труднощі