2
Koncepcija uvodnog dijela časa Škola: Osnovna škola "Narodni heroj Savo Ilid", Dobrota Razred: Osmi razred devetogodi šnje osnovne škole Mjesto održavanja časa: Informatički kabinet Čas vode učenici 8.3 razreda (u okviru projekta "Sa druge strane katedre") 1. UVODNI DIO ČASA SADRŽAJ I KORACI REALIZACIJE NOSIOCI AKTIVNOSTI OPIS ORGANIZACIJE I KORACI REALIZACIJE ČASA OPERATIVNI CILJEVI AKTIVNOSTI NASTAVNIKA I UČENIKA ASISTENATA AKTIVNOSTI UČENIKA I NASTAVNIKA "UČENIKA" NASTAVNE METODE I OBLIK RADA NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA SOFTVER KORELACIJA OČEKIVANI ISHODI EVALUACIJA UVODNOG DIJELA ČASA 2 min 3 min. Kratki prikaz stripa kojim se najavljuju predstojede aktivnosti 1.1 Brain Gym vježbe Pedagoškinja škole Ljiljana Adžid Pripravnica Vanesa Manojlovid Uz laganu muziku sa računara učenici rade vježbe za gimnastiku uma pratedi demonstraciju Link za muziku Integracija uma i tijela, pobolj šanje koncentracije, opuštanje i psihičko pripremanje za aktivno učešde u daljem toku časa >Vrši odabir muzike i vježbi >Demonstrira vježbe učenicima Izvode vježbe uz odgovarajudu muziku Demonstra tivna metoda Frontalni oblik rada Računar i zvučnici Fizi čko vaspitanje (razvijanje sposobnosti ritmičkog i estetskog kretnog izražavanja) Pojačana koncentracija i poboljšana aktivnost Utisci na kraju časa: >Anketa >Pano sa bilješkama - Linoit >Domadi zadatak na temu "Kako smo se osjedali tokom časa" 5 min. 1.2.Najava nastavnog sadržaja i očekivanih ishoda Predmetni nastavnik (u okviru ovog projekta to je grupa učenika određena za oblast matematike i autor projekta) Učenike koji se nalaze na lijevoj strani kabineta nazivamo grupa "A", a učenike na desnoj strani grupa "B" *Razumijeti značenje "lijeva i desna strane nejednakosti; nejednačine *Povezati pojam nejednakosti i nejednačine sa realnim primjerima *Shvatiti pojam nepoznate u nejednačini, pojam rješenja i brojnost rješenja *Daje uvodno objašnjenje i određuje grupu A i B; *Postavlja odgovarajudi drveni model relacijskog simbola ">", "=" ili "<" između lijeve i desne strane učionice; *Vodi diskusiju i rukovodi aktivnostima *Učenici se prebrojavaju i zapisuju novonastalo brojno stanje simbolima na tabli *Zaključuju da trebaju nadi rješenje nejdnačine i da nejednačina ima više rješenja Dijaloška metoda Frontalni i grupni oblik rada Drveni modeli relacijskih znakova "="; "<"; ">"; Povezivanje realnog primjera i matemati čki h pojmova Zaključivanje o nastavnom sadržaju i cilju časa Usaglašen i jasan zajednički "horski" zaključak koji daju učenici Ukupno 10 min. Nalazimo se trenutno u prostoru u kojem su lijeva i desna strana fizi čki odvojene prolazom između klupa i nejednake u odnosu na broj učenika koji se nalaze na tim stranama. Uporedit demo broj Primjer: A B 14 12 14 > 12 A > B Primjer brojevne nejednakosti Neka iz grupe "A" izađu 3 učenika, a iz grupe "B" 1 učenik Učenici zapisuju novonastal Primjer. A B 14-3 12-1 11 = 11 A =B Primjer brojevne jednakosti Neka iz grupe "A" izađu još 4 učenika, a iz grupe "B" 2 učenika Učenici zapisuju novonastal Primjer: A B 11-4 < 11-2 7 <9 A <B Primjer brojevne nejednakosti Sada du poslati određeni broj učenika grupi "A" tako da bude brojčano veda od "B" Zapi šite Primjer: A B 7 + x >9 Primjer brojevne nejednačine U redu, koliko učenika vam mogu poslati? Ne brinite za broj, možemo pozivati i učenike iz drugih škola. Što trebate Nastavnik šalje jednog po jednog učenika grupi "A" uz diskusiju o značenju rješenja nejednačine Uočavaju i Primjer 7+x>9 x>2 OPŠTI CILJEVI UVODNOG DIJELA ČASA Shvatiti pojam brojevne nejednačine Uočiti razliku brojevne nejednakosti i nejednačine Razumijeti značenje "lijeva i desna strane nejednačine" Shvatiti značenje rješenja i brojnosti rješenja nejednačine Shvatiti važnost provjere rješenja Naučiti izdvajati i prepoznavati nepoznatu vrijednost promjenjive veličine u nejednačini UVODNI DIO ČASA Tehnologija -20% Pokret i igra- 30% Primjeri očiglednosti i zaključivanje-50% Linearne nejednačine sa jednom nepoznatom 1. Plan-uvodni dio časa ČAS MATEMATIKE Page 1

1. plan uvodni dio prvog časa

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: 1. plan uvodni dio prvog časa

Koncepcija uvodnog dijela časa

Škola: Osnovna škola "Narodni heroj Savo Ilid", DobrotaRazred: Osmi razred devetogodišnje osnovne školeMjesto održavanja časa: Informatički kabinetČas vode učenici 8.3 razreda (u okviru projekta "Sa druge strane katedre")

1.

UVODNI

DIO

ČASA

SADRŽAJ I

KORACI REALIZACIJE

NOSIOCI

AKTIVNOSTI

OPIS

ORGANIZACIJE I

KORACI REALIZACIJE ČASA

OPERATIVNI

CILJEVI

AKTIVNOSTI

NASTAVNIKA I UČENIKA

ASISTENATA

AKTIVNOSTI

UČENIKA I NASTAVNIKA

"UČENIKA"

NASTAVNE

METODEI OBLIK

RADA

NASTAVNA

SREDSTVA I POMAGALA

SOFTVER

KORELACIJA OČEKIVANI

ISHODI

EVALUACIJA

UVODNOG DIJELA ČASA

2 min

3 min.

Kratki prikaz stripa kojim se najavljuju predstojede aktivnosti

1.1 Brain Gymvježbe

Pedagoškinja školeLjiljana AdžidPripravnica Vanesa Manojlovid

Uz laganu muziku sa računara učenici rade vježbe za gimnastiku uma pratedi demonstraciju Link za muziku

Integracija uma i tijela, poboljšanje koncentracije, opuštanje i psihičko pripremanje za aktivno učešde u daljem toku časa

>Vrši odabir muzike i vježbi>Demonstrira vježbe učenicima

Izvode vježbe uz odgovarajudu muziku

Demonstrativnametoda

Frontalnioblik rada

Računar i zvučnici

Fizičko vaspitanje (razvijanje sposobnosti ritmičkog i estetskog kretnog izražavanja)

Pojačana koncentracija i poboljšana aktivnost

Utisci na kraju časa:>Anketa>Pano sa bilješkama -Linoit>Domadi zadatak na temu "Kako smo se osjedali tokom časa"

5 min. 1.2.Najava nastavnog sadržaja i očekivanih ishoda

Predmetni nastavnik (u okviru ovog projekta to je grupa učenika određena za oblast matematike i autor projekta)

Učenike koji se nalaze na lijevoj strani kabineta nazivamo grupa "A", a učenike na desnoj strani grupa "B"

*Razumijeti značenje "lijeva i desna strane nejednakosti; nejednačine*Povezati pojam nejednakosti i nejednačine sa realnim primjerima*Shvatiti pojam nepoznate u nejednačini, pojam rješenja i brojnost rješenja

*Daje uvodno objašnjenje i određuje grupu A i B;*Postavlja odgovarajudi drveni model relacijskog simbola ">", "=" ili "<" između lijeve i desne strane učionice;*Vodi diskusiju i rukovodi aktivnostima

*Učenici se prebrojavaju i zapisuju novonastalo brojno stanje simbolima na tabli*Zaključuju da trebaju nadi rješenje nejdnačine i da nejednačina ima više rješenja

Dijaloška metoda

Frontalni i grupni oblik rada

Drveni modeli relacijskih znakova "="; "<"; ">";

Povezivanje realnog primjera i matematičkih pojmova

Zaključivanje o nastavnom sadržaju i cilju časa

Usaglašen i jasan zajednički "horski" zaključak koji daju učenici

Ukupno10 min.

Nalazimo se trenutno u prostoru u kojem su lijeva i desna strana fizički odvojene prolazom između klupa i nejednake u odnosu na broj učenika koji se nalaze na tim stranama. Uporedit demo broj

Primjer: A B14 12

14 > 12A > BPrimjer brojevne nejednakosti

Neka iz grupe "A" izađu 3 učenika, a iz grupe "B" 1 učenik Učenici zapisuju novonastal

Primjer.A B14-3 12-1

11 = 11 A =BPrimjer brojevne jednakosti

Neka iz grupe "A" izađu još 4 učenika, a iz grupe "B" 2 učenika Učenici zapisuju novonastal

Primjer:A B11-4 < 11-2

7 <9 A <BPrimjer brojevne nejednakosti

Sada du poslati određeni broj učenika grupi "A" tako da bude brojčano veda od "B"Zapišite

Primjer:A B

7 + x >9 Primjer brojevne nejednačine

U redu, koliko učenika vam mogu poslati? Ne brinite za broj, možemo pozivati i učenike iz drugih škola. Što trebate

Nastavnik šalje jednog po jednog učenika grupi "A" uz diskusiju o značenju rješenja nejednačineUočavaju i

Primjer7+x>9x>2

OPŠTI CILJEVI UVODNOG DIJELA ČASA

Shvatiti pojam brojevne nejednačine•Uočiti razliku brojevne nejednakosti i nejednačine•Razumijeti značenje "lijeva i desna strane nejednačine"•Shvatiti značenje rješenja i brojnosti rješenja nejednačine•Shvatiti važnost provjere rješenja •Naučiti izdvajati i prepoznavati nepoznatu vrijednost promjenjive •veličine u nejednačini

UVODNI DIO ČASATehnologija -20%Pokret i igra- 30%Primjeri očiglednosti i zaključivanje-50%

Linearne nejednačine sa jednom nepoznatom

1. Plan-uvodni dio časa

ČAS MATEMATIKE Page 1

Page 2: 1. plan uvodni dio prvog časa

učenika na jednoj i drugoj strani.Lijeva strana predstavlja grupu "A", a desna grupu "B.Prebrojite se i postavimo odgovarajudi relacijski simbol između vaših strana.Učenici se prebrojavaju i upisuju broj na tabli ispod naziva svoje grupe

nejednakosti

Nastavnik postavlja između grupa drveni model znaka " >"

o brojno stanje simbolima

jednakosti

Nastavnik postavlja između grupa drveni model znaka " ="

o brojno stanje simbolima

nejednakosti

Nastavnik postavlja između grupa drveni model znaka " <"

simbolima tu promjenu. Ne znate koliko učenika du vam poslati!Učenici zapisuju novonastalo brojno stanje simbolima

odrediti?Učenici zaključuju da trebaju nadi rješenje nejdnačine i da nejednačina ima više rješenja

provjeravaju da li rješenje nejednačine može biti broj 1, ili 2, odnosno zaključuju da rješenje mora biti vede od 2, Ističu brojnost rješenja

NAPOMENA Svi učenici trebaju znati svoje korisničke podatke za pristup

ČAS MATEMATIKE Page 2