Upload
georgiana-olteanu
View
213
Download
1
Embed Size (px)
Citation preview
PROIECT DIDACTIC
Data: 22.01.2015Gradinita: BocicauGrupa: mijlocieEducatoare: Malanca VeronicaTema anuala : Cand, cum si de ce se intampla?Tema proiectului : E iarnaSubtema : Jocuri in anotimpul albActivitatea: Educatie pentru societateTema:”Unde si cum ne jucam iarna?”Tipul de activitate: formare de priceperi si deprinderi;Mijloc de realizare: convorbire;
Scopul activitatii: insusirea unor notiuni morale cu privire la comportamentul copiilor la locul de joaca (alegerea locului de joaca);
Obiective operationale:
- sa reconstituie imagini date;- sa asocieze imaginea obtinuta cu cea de la panou;- sa descrie jocul reprezentat de imagine;- sa redea modul de joaca pentru a fi feriti de pericole;- sa realizeze sarcinile din fisa de lucru.
Forma de organizare: frontala, individuala, pe grupuri;
Strategii didactice:
a) Metode si procedee: expunerea, explicatia, exercitiul, conversatia, problematizarea, surpriza, puzzle;
b) Material didactic: Rila-Iepurila jucarie, plicuri cu piese de reconstituit, planse model , fisa de lucru;
Bibliografie: M.E.C.T- Curriculum pentru invatamantul prescolar 2008;Liliana Ezechil si M.P.Lazarescu- “Laborator prescolar- ghid metodologic”;
Durata: 20 min
Evenimentul didactic
Ob. Continutul stiintific Strategii didactice
Evaluare
1.Moment organizatoric
Se asigura conditiile necesare inceperii activitatii: aerisire, mobilier, material didactic, intrarea copiilor.
2. Captarea atentiei
Copiii sunt rugati sa-si imagineze ca dorm si
ca viseaza un vis frumos. Iepurasul Rila
–Iepurila ii saluta suparat si le spune ca
este accidentat deoarece nu a condus bine sania si s-a lovit
la mana
Surpriza Observarea comportamentului copiilor
3.Anuntarea temei si a obiectivelor
Se propune copiilor ca prin activitatea desfasurata sa il invete pe iepuras unde si cum trebuie sa se joace iarna, ca sa nu se mai loveasca
Expunerea Observarea curenta
4.Prezentarea Sarcinilor si dirijarea invatarii
01
O3
Sa ne fie mai usor, am pregatit surprize in picuri.Reconstituind, veti descoperi o imagine cu un joc specific iernii. Cititi imaginea si o descrieti.Se cere apoi sa asocieze imaginea obtinuta cu una dintre plansele de la panou, si, pe rand se povesteste continutul
Explicatia
Exercitiul
Observarea curenta
Observarea comportamentului copiilor
fiecareia dintre ele5. Obtinerea performantei
O4 Se adreseaza intrebari despre cum si unde trebuie sa ne jucam in acest anotimp si de ce
Exercitiul Evaluarea orala
6. Asigurarea retentiei si a transferului
O4 Arat o plansa cu iepurasi ce se joaca cu sania pe soseaua cu masini, si-i intreb daca au gresit cu ceva prin jocul lor
Conversatia Evaluarea orala
7. Evaluarea cunostintelor
O5 Pfisa de lucru au ca sarcina sa coloreze e
copiii ce se joaca frumos, si sa-l
incercuiasca pe cel neascultator, care incalca regulile de
joaca
Executa sarcina data
8. Incheierea activitatii
Rila- Iepurila le multumeste copiilor ca l-au invatat sa se joace si el corect, si drept multumire ii serveste cu dulciuri
Aprecieri globale asupra activitati desfasurate