17
PROIECT DIDACTIC DATA: 23 februarie 2012 CLASA: a VI-a C ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare OBIECTUL: Limba și literatura română UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Fabula CONŢINUT: Bivolul și coțofana de George Topârceanu ELEMENTE DE CONŢINUT: Descifrarea textului TIPUL DE LECŢIE: de receptare a unui text epic în versuri COMPETENŢE GENERALE, SOCIALE ŞI CIVICE: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare; 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată; 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse; 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse. COMPETENŢE SPECIFICE: 1.4 aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;

2_p6

Embed Size (px)

DESCRIPTION

bun

Citation preview

PROIECT DIDACTIC

DATA: 23 februarie 2012CLASA: a VI-a C

ARIA CURRICULAR: Limb i comunicareOBIECTUL: Limba i literatura romnUNITATEA DE NVARE: FabulaCONINUT: Bivolul i coofana de George ToprceanuELEMENTE DE CONINUT: Descifrarea textuluiTIPUL DE LECIE: de receptare a unui text epic n versuriCOMPETENE GENERALE, SOCIALE I CIVICE:

1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare;2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat;3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse;4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

COMPETENE SPECIFICE:

1.4 aplicarea principiilor ascultrii active n manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;

2.4 adaptarea vorbirii la situaia concret de dialog sau de monolog;

3.1 diferenierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu n cadrul textului citit;

3.2 identificarea modurilor de expunere ntr-un text epic i a procedeelor de expresivitate artistic ntr-un text liric;

3.3 sesizarea valorii expresive a unitilor lexicale n textele citite;

4.1 redactarea textelor cu destinaii diverse;

4.4 alctuirea rezumatului unui text literar sau nonliterar.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

A) COGNITIVE: La sfritul leciei, elevii vor ti:OC1: s citeasc fluent, corect, expresiv i contient fabula;OC2: s defineasc fabula i s recunoasc trsturile specifice acestei specii;OC3: s identifice prile componente ale fabulei: ntmplarea narat i morala;OC4: s recunoasc personajele i s realizeze o scurt caracterizare a lor;OC5: s evidenieze modurile de expunere folosite de autor;OC6: s recunoasc figura de stil specific fabulei;

OC7: s neleag morala fabulei i s o explice.B) AFECTIVE:

OA1: vor participa cu atenie i interes la lecie;

OA2: vor selecta pasaje care i-au impresionat, motivnd alegerea fcut.C) PSIHO-MOTRICE:

Pe parcursul i la finalul leciei, elevii vor deveni capabili:OM1: s-i coordoneze atent i eficient micrile;

OM2: s-i reprime tendina de a efectua micri inutile.STRATEGIA DIDACTIC:

METODE I PROCEDEE: lectura expresiv, lucrul cu manualul i cu fiele de lectur, conversaia euristic, lectura selectiv, problematizarea, exerciiul, observaia organizat, metoda cadranelor, rebusul;

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe;

MIJLOACE DE NVMNT: textul-suport, manuale, fie de lucru (pentru activitatea individual i pentru activitatea pe grupe), fie de lectur, fie de citate.

RESURSE:

1. BIBLIOGRAFICE

a) metodice:- Constana Brboi, Limba i literatura romn n liceu. Calitate i eficien n predare i nvare, E.D.P., Bucureti, 1983; - Constantin Parfene, Aspecte teoretice i experimentale n studiul literaturii n coal, Editura Universitii Al. I. Cuza, Iai, 2002;

- Vistian Goia, Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002.b) didactice:

- Limba romn, manual pentru clasa a VI-a, E. D. P., Bucureti, 1998; c) tiinifice: - *** Dicionarul explicativ al limbii romne, ediia a II-a, Bucureti, Editura Academiei, 1998; d) pedagogice: - Constantin Cuco, (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare i grade didactice, Editura Polirom, Iai, 1998

- Dumitriu Gheorghe, Dumitriu Constana, Psihopedagogie, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2004. e) oficiale: - M.E.C., nvarea activ, Bucureti, 2001; - M.E.C.T.S., Programe colare. Limba i literatura romn clasele a V-a a VIII-a, Bucureti, 2009.2. TEMPORALE

50 minute

n modul, lecia ocup primul loc, din trei ore prevzute n planificare:

ora I: lectura expresiv; exerciii de vocabular; nelegerea textului; ora a II-a: ncadrarea n gen i specie; trsturile fabulei; ora a III-a: caracterizarea personajelor.3. UMANE

15 elevi

- clas de nivel mediuSCENARIUL DIDACTICEVENI-MEN-

TELE LECIEIOB.UNITI DE CONINUT I

SARCINI DE NVARESTRATEGIA DIDACTICEVALUARE

METODEMIJLOA-CEFORME DE ORGANIZA-RE

Moment organizatoric Asigurarea condiiilor necesare desfurrii leciei (notarea elevilor abseni, linite n clas, distribuirea fielor de lucru, pregtirea materialului didactic)

CAPTAREA ATENIEIOA1 Profesorul i ntreab pe elevi dac cunosc fabule i dac pot aminti cteva dintre acestea.

Civa elevi, de la o alt clas, vor interpreta fabula ce urmeaz a fi studiat.ConversaiaFrontal

ENUNAREA SUBIECTULUI I A OBIECTIVELOROC1OC2

OC3

........

OC7 Se comunic elevilor, n limbaj accesibilizat, obiectivele cognitive anunate mai sus.

ConversaiaFia cu obiectiveleFrontal

ACTUALIZA-REA CUNOTINELOROA1 Se verific calitativ tema de acas.ConversaiaCaietul de temeIndividual

PREZENTAREA NOULUI CONINUTOA1

Se solicit elevilor s-i aminteasc ce creaii literare au studiat, n anii trecui, din opera lui George Toprceanu. Li se comunic elevilor c G.Toprceanu (1886 1937) este cunoscut mai ales ca poet prin volumele: Parodii originale, Balade vesele i triste sau Migdale amare. A scris ns i proz, a realizat traduceri, a editat i a colaborat la numeroase publicaii. Un loc aparte n creaia sa poetic l ocup fabulele scrise ntre 1930 1936 sub titlurile: Fabule pentru copii i Fabule mici pentru oameni mari, care n-au vzut lumina tiparului, dar care evideniaz nclinaia spre umor i ironie a autorului. (ANEXA 1) Li se prezint elevilor noiunea de fabul:- termenul de fabul vine din latin i nseamn povestire. S-a pstrat i astzi sensul cuvntului a fabula = a spune poveti, lucruri neadevrate.

- sunt creaii epice de mic ntindere cu caracter satiric i moralizator n care ntmplrile narate sunt puse pe seama animalelor, a psrilor, a unor obiecte, care apar personificate. Povestirea alegoric se ncheie cu o concluzie numit moral i transmite unele nvminte;

- fabula satirizeaz defecte omeneti pe care dorete s le ndrepte;

- figura de stil predominant este personificarea.

Li se precizeaz elevilor c fabula Bivolul i coofana face parte din volumul Fabule pentru copii.

Explica-ia

Explica-iaFiaTabla

FrontalFrontal

Frontal

DIRIJAREA NVRIIOC1

OC2

OC3OC7

OC4

OC5

OC6 Se solicit elevilor s realizeze lectura fabulei n gnd.Se realizeaz exerciii de lectur: doi, trei elevi citesc pe roluri, respectnd punctuaia textului.

Se evideniaz cuvintele necunoscute i se precizeaz, cutnd n dicionar, nelesul lor.

Prin conversaie euristic, se va ncadra fabula n gen literar, se va evidenia aspectul general de via prezentat de autor, se va explica titlul, se va prezenta din cte pri este alctuit fabula.

Elevii sunt solicitai s povesteasc ntmplarea narat de autor i s desprind morala. Li se explic elevilor c morala nu este distinct ca n majoritatea fabulelor, ci implicit, cititorului revenindu-i sarcina s o deduc din text: cei mari i puternici i tolereaz pe cei inferiori lor ct vreme au un profit de pe urma lor, dar nu accept ca acetia s profite de pe urma lor. Se solicit elevilor s precizeze care sunt personajele fabulei, artnd caracteristicile umane pe care acestea le sugereaz, s descopere modurile de expunere existente n fabul i figura de stil predominant.

Lectura

Conversaia

Conversaia

Explicaia

ConversaiaText-suportText-suportIndividual

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Analiza lecturii elevilorAnaliza rspun-surilor elevilor

Analiza rspun-surilor elevilor

OBINEREA PERFORMANEIOC2

OA1

OA2 Ca orice oper epic, subiectul fabulei se constituie n momente ale subiectului.

Elevii sunt mprii n patru grupe. Prin metoda cadranelor, se va identifica momentele subiectului.(ANEXA 2)Metoda cadrane-lorFie de lucru

Textul-suportPe grupe

Analiza rspun-surilor elevilor

FEEDBACK-UL Se realizeaz pe parcursul leciei, ntrirea fcndu-se prin aprecieri verbale (Corect!, E bine!). Se verific msura n care obiectivele propuse au fost atinse.ConversaiaFia cu obiectiveleFrontal

EVALUA-REAOA1 Elevii vor completa un rebus. n urma rezolvrii cerinelor, vor afla numele speciei literare studiate.(ANEXA 3)RebusPosterFrontalAnaliza final a rspun-surilor elevilor.

RETEN-IAOC2 Se revine asupra noiunii de fabul, specificndu-se elementele eseniale ale acesteia.ConversaiaFrontal

TRANSFERUL Se d ca tem pentru acas realizarea rezumatului fabulei Bivolul i coofana pe baza momentelor subiectului.Individual

ANEXA 2METODA CADRANELOR

GRUPA I

ExpoziiuneaIntriga

GRUPA A II-A

Desfurarea aciunii

GRUPA A III-A

Punctul culminant

GRUPA A IV-A

Deznodmntul

ANEXA 3REBUS

GRUPA I

ExpoziiuneaIntriga

GRUPA A II-A

Desfurarea aciunii

GRUPA A III-A

Punctul culminant

GRUPA A IV-A

Deznodmntul

A

1

4.

5.

2.

3.

6.

B

Coloana A B: Specie literar studiat n aceast or.

Figur de stil predominant n fabul.

Personaj care ntruchipeaz omul simplu, naiv.

Personaj care ntruchipeaz omul puternic.

Mod de expunere predominant n fabul.

Fabula ne prezint o ................................ pus pe seama animalelor care sunt personificate.

nvtura care se desprinde din povestire se mai numete i .......................... .