9
PROIECT DIDACTIC ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 LUNCŞOARA DATA: 05.05.2015 CLASA: I PROPUNĂTOR: PUȘCOU VIORICA EDITH OBIECTUL: Comunicare în limba română UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ,,Înfloresc grădinile” TEMA ZILEI: ”Eroi din poveste” SUBIECTUL: Text suport ”PINOCCHIOTIPUL LECŢIEI: însușire de noi cunoștințe FORMA DE REALIZARE : activitate integrată Domenii integrate: Comunicare în limba română; Matematică și explorarea mediului; Arte vizuale și abilități practice; Dezvoltare personală OBIECTIV FUNDAMENTAL: Formarea deprinderii de a citi corect, conștient și expresiv, precum și de a scrie cuvinte și propoziții folosind cuvintele învățate.;folosirea cunoștințelor acumulate în rezolvarea de exercii cât mai diverse. Dezolvatarea plăcerii de a citi. COMPENŢE GENRALE: 1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute 2. Exprimarea de mesaje orale în diferite situații de comunicare 3. Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute

clr2

Embed Size (px)

DESCRIPTION

,

Citation preview

Page 1: clr2

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 LUNCȘOARADATA: 05.05.2015CLASA: I PROPUNĂTOR: PUȘCOU VIORICA EDITHOBIECTUL: Comunicare în limba română UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ,,Înfloresc grădinile”TEMA ZILEI: ”Eroi din poveste”SUBIECTUL: Text suport ”PINOCCHIO”TIPUL LECŢIEI: însușire de noi cunoștințeFORMA DE REALIZARE : activitate integratăDomenii integrate: Comunicare în limba română;

Matematică şi explorarea mediului; Arte vizuale şi abilități practice; Dezvoltare personală

OBIECTIV FUNDAMENTAL:

Formarea deprinderii de a citi corect, conștient și expresiv, precum și de a scrie

cuvinte și propoziții folosind cuvintele învățate.;folosirea cunoștințelor acumulate în

rezolvarea de exercii cât mai diverse. Dezolvatarea plăcerii de a citi.

COMPENȚE GENRALE:1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute 2. Exprimarea de mesaje orale în diferite situații de comunicare3. Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute4. Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare

COMPENȚE SPECIFICE: Comunicare în limba românǎ 2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple; 2.3.Participarea cu interes la dialoguri scurte, în diferite contexte de comunicare; 3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână; 3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiar. 4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind material diverse.

Page 2: clr2

Matematică şi explorarea mediului 1.1 Scrierea ,citirea și formarea numerelor până la 100Dezvoltare personalǎ: 3.2. Identificarea importanței învățării pentru propria persoanaăArte vizuale și abilităţi practice:2.3. Realizarea de obiecte/construcții/ folosind material ușor de prelucrat și tehnici accesibile;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1: să citească corect, conștient, cursiv și expresiv un text de mici dimensiuni;O2: să completeze rebusul corect;O3: să răspundă la 3-4 întrebări legate de textul citit;O4: sa dea exemple de cuvinte cu sens opus;O5: să ”alinte” cuvintele date și să participe cu interes la jocul ”Eu spun una tu spui multe”..

STRATEGII DIDACTICE:RESURSE PROCEDURALE:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, problematizarea, , expunerea, explicaţia.

RESURSE MATERIALE: : flipchart, marker, calculator, caiete speciale, rebus.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.

RESURSE UMANE: 14 elevi

RESURSE DE TIMP: 45 minute

FORME ŞI STRATEGII DE EVALUARE: a) evaluare formativă (aprecieri verbale, scrise, autoevaluare)

BIBLIOGRAFIE:

1. Programele şcolare pentru clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, aprobată prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013;

2. Dumitrescu Iliana, Barbu Daniela, (2015), ”Comunicare în limba româna-manual pentru clasa I”, Editura CD PRESS, București;

3. Șerdean Ioan, (2006), ”Didactica limbii și literaturii române în învățământul primar”, Editura Corint, București

4. Crăciun Corneliu, (2001), ”Metodica predării limbii române în învățământul primar”, Editura Emia, Deva

5. Tăut Veronica Anca, Lăpușan Elena, Todea Anicuța, Sita Adina (2014), ”Comunicare în limba română-caiet de aplicații pentru clasa I”, Editura Sinapsis, Cluj-Napoca

Page 3: clr2

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Nr. Crt.

Etapele lecției O.O Activitatea cadrului didactic Activitatea elevilor Resurse procedurale

Resurse materiale

Metode de evaluare

1. Moment organizatoric

Pregătirea materialelor necesare pentru buna desfășurare a orei.

Elevii își pregătesc materialele necesare pentru oră.

Conversația

2. Captarea atenției O1,O2

La flipchart voi prezenta un rebus pe care îl vom completa. După completarea corectă a liniilor pe orizontală, pe verticală vom obține titlul lecției de astazi.

Ascultă cu atenție și completează rebusul.

Conversația, expunerea

Rebusul afisat la flipchart, markere.

Aprecieri verbale.

3. Anunțarea temei și a obiectivelor

Elevii sunt anunțați ca astăzi la ora de comunicare în limba română vom citi textul ”Pinocchio”, iar apoi vom rezolva exerciții diverse.Scriu titlul la tablă

Ascultă cu atenție, își notează titlul în caiete.

Conversația

4. Dirijarea învățării O1,

O3

*Voi citi textul cu voce tare, respectând semnele de puncutație.(Anexa 2)*Elevii vor citi în ritm propriu, pe sărite, în lanț.

*Se adresează elevilor întrebări referitoare la textul citit:Câte alinite are textul?Ce a sculptat meșterul bătrân?Cum a numit păpușa sculptată?Cum este chipul lui Pinocchio?

...ascultă, apoi citesc textul.

...răspund la întrebări

Conversația, explicația

Fisă cu textul Pinocchio

Aprecieri verbale colective și individuale.

Page 4: clr2

Cum este Pinocchio?

6. Fixarea cunoștințelor

O4O5O6

*Vom rezolva la tablă câteva exerciții;Ex.1 Eu spun una, tu spui multe:Cheie-Pereche-Ureche-Ridiche-Ex.2 Alintă cuvintele:Rochie-Chiftea-Pachet-Așchie-Ex.3 Găsește cuvinte cu înțeles opus:

*elevii vor ieși la tablă pentru rezolvarea exercițiilor.

ConversațiaExecițiul

Caiete FrontalIndividual

Page 5: clr2

Deschis-Nou-Vechi-Mare-Ex.4 Alcătuiește propoziții cu următoarele cuvinte: chitară, rochie,chibrit.Moment de relaxare: colorează imaginile cu Pinocchio.

7. Încheierea activității

Se fac aprecieri generale asupra modului în care elevii au participat la activitate,vor fii recompensați cu câte față zâmbitoare în piept sau pe caiet.

....își spun propriile păreri cu privire la activitate.

ConversațiaExplicația

Frontal Individual

Page 6: clr2

Pinocchio

Se spune că era odată un meșter bătrân. El nu avea copii. A luat un trunchi de lemn și a cioplit o păpușă.

-Te numesc Pinocchio.

Page 7: clr2

Acesta are un chip vesel și gura larg deschisă. El are niște ochi jucăuși. Pe cap poartă un chipiu.

Pinocchio este un năzdrăvan.