5
5 УРОК № 1 ТЕМА: ВСТУП. РОДИ І ЖАНРИ ЛІТЕРАТУРИ Мета: допомогти учням пригадати вивчені жанри літератури, поглибити уявлення про літературні роди та жанри, узагальнити знання учнів за допомогою схеми; розвивати критичне й аналітичне мислення, усне мовлення, вміння працювати в парах і групах; прищеплювати любов до мистецтва слова. Компетентності, що формуються: предметні — уміння давати визначення поняттю «жанр», називати жанри, які належать до різних родів (епосу, лірики, драми), а також міжродові утворення (балада, поема); ключові спілкування державною мовою (уміння сприймати, розуміти інформацію державною мовою; уміння письмово тлумачити поняття, висловлювати думки), математична компетентність (уміння перетворювати інформацію з однієї форми в іншу (складати схему)), інформаційно-цифрова компе- тентність (уміння діяти за алгоритмом). Обладнання: літературознавчі словники, підручник, портрет Вольтера (див. електронний додаток). Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу та первинного закріплення знань, умінь, навичок. Епіграф: Усі жанри мистецтва добрі, окрім нудного… (Вольтер, французький філософ XVIII ст.) Перебіг уроку І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ; Бесіда 1. Згадайте, що таке літературний рід. 2. Які літературні роди ви знаєте? Які особливості мають твори цих родів? 3. Із творами яких жанрів ви знайомилися на уроках зарубіжної літератури? 4. Який жанр ви можете назвати улюбленим? Чому? ; Конкурс літературознавців (робота в групах) Учитель наводить визначення літературних жанрів, що їх учні вивчали в 5—8 класах. Учні називають жанри. Правильна відповідь зараховується тій групі, яка назвала її першою. У конкурсі перемагає група, яка дала більше правильних відповідей. 1. Один із основних жанрів народної творчості та жанр літера- тури. Епічний сюжетний художній твір про вигадані та фан- тастичні події. (Казка.) ZZZHUDQRNFRPXD

Зарубіжна література. 9 клас : розробки уроківe-ranok.com.ua/upload/d281059u_demo.pdf · 2017-09-13 · Зарубіжна література

  • Upload
    others

  • View
    18

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Зарубіжна література. 9 клас : розробки уроківe-ranok.com.ua/upload/d281059u_demo.pdf · 2017-09-13 · Зарубіжна література

5

УРОК № 1

ТЕМА: ВСТУП. РОДИ І ЖАНРИ ЛІТЕРАТУРИ

Мета: допомогти учням пригадати вивчені жанри літератури, поглибити уявлення про літературні роди та жанри, узагальнити знання учнів за допомогою схеми; розвивати критичне й аналітичне мислення, усне мовлення, вміння працювати в парах і групах; прищеплювати любов до мистецтва слова.

Компетентності, що формуються: предметні — уміння давати визначення поняттю «жанр», називати жанри, які належать до різних родів (епосу, лірики, драми), а також міжродові утворення (балада, поема); ключові — спілкування державною мовою (уміння сприймати, розуміти інформацію державною мовою; уміння письмово тлумачити поняття, висловлювати думки), математична компетентність (уміння перетворювати інформацію з однієї форми в іншу (складати схему)), інформаційно-цифрова компе-тентність (уміння діяти за алгоритмом).

Обладнання: літературознавчі словники, підручник, портрет Вольтера (див. електронний додаток).

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу та первинного закріплення знань, умінь, навичок.

Епіграф: Усі жанри мистецтва добрі, окрім нудного… (Вольтер, французький філософ XVIII ст.)

Перебіг уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Бесіда1. Згадайте, що таке літературний рід.2. Які літературні роди ви знаєте? Які особливості мають твори

цих родів?3. Із творами яких жанрів ви знайомилися на уроках зарубіжної

літератури?4. Який жанр ви можете назвати улюбленим? Чому?

Конкурс літературознавців (робота в групах)

Учитель наводить визначення літературних жанрів, що їх учні вивчали в 5—8 класах. Учні називають жанри. Правильна відповідь зараховується тій групі, яка назвала її першою. У конкурсі перемагає група, яка дала більше правильних відповідей.

1. Один із основних жанрів народної творчості та жанр літера-тури. Епічний сюжетний художній твір про вигадані та фан-тастичні події. (Казка.)

Page 2: Зарубіжна література. 9 клас : розробки уроківe-ranok.com.ua/upload/d281059u_demo.pdf · 2017-09-13 · Зарубіжна література

6

2. Епічний прозовий твір, який характеризується однолінійним сюжетом, за обсягом посідає проміжне місце між романом і оповіданням. (Повість.)

3. Ліро-епічний алегоричний короткий твір, переважно віршова-ний. Складається з оповідної частини та висновку-повчання. (Байка.)

4. Великий за обсягом, складний за будовою прозовий (рідше віршований) епічний твір. (Роман.)

5. Традиційний жанр японської лірики, трирядковий неримо-ваний вірш. (Хайку.)

6. Ліро-епічний віршований твір, у якому зображені значні події та яскраві характери, а розповідь про героїв супроводжується розкриттям авторських переживань і роздумів. (Поема.)

7. Жанр ліро-епічної поезії фантастичної, історико-героїчної або соціально-побутової тематики з драматичним сюжетом. (Ба-лада.)

8. Невеликий за обсягом прозовий епічний твір про незвичайну життєву подію з напруженою дією і несподіваним фіналом. (Новела.)

9. Один із жанрів лірики меланхолійного, журливого змісту. (Елегія.)

10. Вірш, що виражає піднесені почуття, викликані важливими історичними подіями, діяльністю історичних осіб. (Ода.)

11. Значний за обсягом твір епічного змісту, у якому відображено події, що мають вирішальне значення для багатьох поколінь. (Героїчний епос.)

12. Драматичний твір, де зображуються нерозв’язні моральні проблеми, що призводять, як правило, до загибелі героя (ге-роїв). (Трагедія.)

13. Ліричний вірш, який складається з чотирнадцяти рядків п’ятистопного або шестистопного ямба. (Сонет.)

14. Драматичний твір, у якому автор засобами гумору та сатири виявляє смішне в навколишній дійсності чи людині. (Коме-дія.)

15. Алегоричний фольклорний або літературний розповідний твір повчального характеру. (Притча.)

Слово вчителяЩе в давні часи сформувалися три роди літератури — епос,

лірика і драма. У межах кожного роду розвинулися певні жанри: в епосі це роман, повість, оповідання, новела та деякі інші; у лі-риці — ода, гімн, елегія, сонет та ін.; у драмі — трагедія, комедія,

Page 3: Зарубіжна література. 9 клас : розробки уроківe-ranok.com.ua/upload/d281059u_demo.pdf · 2017-09-13 · Зарубіжна література

7

фарс та ін. Крім того існують міжродові жанри — ліро-епічні. До них належать балада, поема.

У 9 класі ви прочитаєте твори відомих вам жанрів і просте-жите, як знайомі жанрові форми наповнюються новим змістом за-лежно від того, коли їх було створено, які вподобання та погляди мали автори.

А сьогодні на уроці ми докладно розглянемо, які існують жанри, з’ясуємо, яку специфіку вони мають у національних лі-тературах.

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ, ФОРМУЛЮВАННЯ РАЗОМ З УЧНЯМИ МЕТИ УРОКУ

IV. СПРИЙНЯТТЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Проблемні питання1. Що таке жанр?2. Як ви гадаєте, чому ще в давніх літературах виникали твори,

що належать до різних жанрів?

Слово вчителя

Під час розповіді вчителя учні записують визначення поняття «літературний жанр». (Текст вступу вчителя подано в електронному додатку.)

Робота з підручником

Опрацювання матеріалу підручника за темою уроку (за бажанням учителя).

V. ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК

Бесіда1. Дайте визначення поняттю «жанр».2. Як пов’язані між собою поняття «рід літератури» і «літера-

турний жанр»?3. Поясніть, як змінюються та розвиваються жанри, на при-

кладі жанру літературної казки (на матеріалі вивчених на уроках літератури казок). Розкажіть, як змінювались тематика та проблематика, будова творів.

4. Наведіть приклади творів, які мають ознаки різних жанрів. Як ви вважаєте, чому в літературі відбувається змішування жанрів?

Виконання завдання (робота в парах)Заповніть схему «Роди та жанри літератури».

Page 4: Зарубіжна література. 9 клас : розробки уроківe-ranok.com.ua/upload/d281059u_demo.pdf · 2017-09-13 · Зарубіжна література

8

Роди літератури

Жанри (з прикладами творів)

Учитель перевіряє схеми учнів.

Робота з епіграфом1. Як ви розумієте слова Вольтера, що стали епіграфом до уроку?2. Чому, на вашу думку, епіграфом до уроку обрано саме цей

вислів?3. Чи згодні ви з думкою мислителя? Аргументуйте свою від-

повідь.

VI. ОГОЛОШЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Користуючись літературознавчим словником та мережею Інтернет, підготувати стисле повідомлення (5—7 речень) про іс-торію виникнення та розвитку будь-якого жанру (на вибір).

УРОК № 2ТЕМА: ПОНЯТТЯ ПРО ЛІТЕРАТУРНИЙ СТИЛЬ.

ЗАГАЛЬНІ ТА ІНДИВІДУАЛЬНІ СТИЛІ

Мета: ознайомити учнів із поняттям «стиль», складниками стилю, повідомити про різницю між стилями загальними й індивідуальними; розвивати ана-літичне мислення, літературознавчу компетентність, уміння узагальнювати, працювати в парі; прищеплювати інтерес до літератури.

Компетентності, що формуються: предметні — уміння давати визначення по-няттю «стиль», розрізняти стилі загальні (епох, напрямів, течій, жанрів) та індивідуальні (стилі письменників), називати складники стилю (тема-тика, образотворчість, сюжетно-композиційні особливості, поетична мова); ключові — основні компетентності у природничих науках і технологіях (уміння проводити пошукову діяльність, словесно оформлювати результати досліджень), спілкування державною мовою (уміння сприймати, розуміти інформацію державною мовою; уміння тлумачити поняття, висловлювати думки), математична компетентність (уміння перетворювати інформацію

Page 5: Зарубіжна література. 9 клас : розробки уроківe-ranok.com.ua/upload/d281059u_demo.pdf · 2017-09-13 · Зарубіжна література

9

з однієї форми в іншу (складати схему)), уміння вчитися впродовж життя (уміння читати, використовуючи різні види читання, зокрема ознайомлю-вальне, навчальне).

Обладнання: підручник, літературознавчі словники, картки з сонетом Дж. Донна «О хви-лювання й сумніви в борні…» (одна на парту).

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу та первинного закріплення знань, умінь, навичок.

Перебіг уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Учні презентують повідомлення про історію виникнення та розвитку жанрів. Клас обговорює повідомлення за питаннями вчителя.

1. Що нового ви дізналися про відомі вам жанри?2. Яка інформація здалася вам особливо цікавою? Чому?3. Чий виступ вам сподобався найбільше? Чому?

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Бесіда1. Як ви розумієте значення слова стиль? Коли використовують

це слово?2. Імовірно, ви чули вирази «стиль письменника», «стиль

епохи», «художній стиль». Що, на ваш погляд, мають на увазі, коли вживають слово стиль у таких поєднаннях?

Слово вчителяЯкщо проаналізувати твори одного автора, можна помі-

тити притаманний їм єдиний стиль. Але особливий стиль мають не тільки письменники, а й літературні напрями та навіть епохи.

То що ж таке стиль у розумінні літературознавців? Які його складники? Чим різняться стилі митців, жанрів, напрямів, епох? На ці питання дамо відповіді під час уроку.

IV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ, ФОРМУЛЮВАННЯ РАЗОМ З УЧНЯМИ МЕТИ УРОКУ

V. СПРИЙНЯТТЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Слово вчителя

ПЛАН1. Історія виникнення поняття «стиль», його вживання в різних сферах.2. Визначення стилю в літературознавстві.