Upload
maria-bodrug
View
10
Download
3
Embed Size (px)
DESCRIPTION
clasa 6 proiect
Citation preview
PROIECT DIDACTIC
Clasa: a VI-a
Data:
Profesor:
Disciplina : Matematică
Subiectul : Inmultirea numerelor intregi
Tipul lecţiei : Lectie mixtă (fixare şi dobândire de cunoştinţe noi)
Locul de desfăşurare : Sala de clasă
Competenţe generale:
1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţurile matematice3. Utilizarea algoritmilor şi conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete4. Analiza şi prelucrarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă
Competenţe specifice:
1. Identificarea caracteristicilor numerelor intregi in contexte variate;
2. Aplicarea regulilor de calcul si folosirea parantezelor in efectuarea operatiilor cu numere intregi;
3. Interpretarea unor date din probleme care se rezolva utilizand numere intregi;
4. Trasnpunerea unei situatii-problema in limbaj matematic, rezolvarea problemei obtinute si interpretarea rezultatului.
Obiectivele operaţionale ale lecţiei:
La sfârşitul lecţiei, elevii trebuie:
să aplice corect regula semnelor la operaţiile de adunare, scădere si inmulţire cu numere intregi;
să efectueze operaţii cu numere întregi;
: să identifice rezultatul plauzibil dintr-o listă de răspunsuri posibile.
Mijloace şi strategii didactice
1. Materiale suport: tabla, caiete, fişe de sistematizare, culegere;
2. Metode: conversaţia, exerciţiul, invatarea prin descoperire, explicatia, expunerea;
3. Forme de evaluare: conversatia orală , observarea sistematica;
4. Forme de organizare a activităţii: frontal, pe grupe
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
ETAPA OB. CONŢINUTUL METODE FORME DE
ORGANIZARE
1.Momentul organizatoric
Se pun absenţele, elevii îşi pregătesc materialele;
Se asigură de existenţa materialelor necesare;Conversaţia Frontal
2.Captarea atentiei
O1
Tema se verifică cantitativ şi calitativ (prin citirea rezultatelor).
Sunt efectuate la tablă exerciţiile şi problemele la care elevii au întâmpinat dificultăţi.Elevii sunt atenţi şi reţin explicaţiile oferite în vederea soluţionării exerciţiilor şi problemelor.
Conversaţia
Frontal
Individual
3.Reactualizareacunostintelor
O1
Elevii vor răspunde la întrebări de tipul:
1. Ce este un numar intreg?
O2
O3
2. Unde intalnim in practica numerele intregi?3. Cu ce litera se noteaza multimea numerelor intregi?4. Cum se obtine opusul unui numar intreg?5. Ce intelegem prin modulul unui numar intreg? 6. Cum adunam, scadem doua numere intregi?
1. Calculati:
2. Realizaţi legăturile corecte:a.) (+5)+(+3) 1. -10b) (-15)+(+5) 2. 8c) (-6)-0 3. 0d) (+2)-(-2) 4. -6 5. 4
Conversaţia
Exercitiul
Explicatia
Frontal
Individual
4.Anuntarea subiectului si a obiectivelor
Scriu titlul pe tablă: Inmultirea numerelor intregi. Reguli de calcul
Anunţ obiectivele lecţieiConversaţia Frontal
5.Predarea (asimilarea) noilor cunoştinţe
Pornind de la cateva exemple incercam sa deducem regulile de inmultire general valabile ale numerelor intregi:
Ex.
a) 5
b) (-2 3=-2+(-2)+(-2)=-6 ⇒daca inmultim doua numere intregi cu semne diferite inmultim modulele lor iar rezultatului ii punem semnul „-„
c) 4+(-4)=0 / (-3)
4 3)+(-4) ⇒
Invatarea
prin
descoperire
ConversaţiaFrontal
O1
O2
O3
-12+ 12 =0 ⇒ (-4) daca inmultim doua numere intregi cu acelasi semn inmultim modulele lor iar rezultatului ii punem semnul „+„
Reguli de calcul
Fie a, b numere naturale . Avem:
(+a) (+b)= +a b
(-a) (-b)= +a b
(+a) (-b)= -a b
(-a) (+b)= -a b
c
sau
Conversaţia
Explicaţia
Exerciţiul
Exercitiul
Conversaţia
Individual
Frontal
(+) (+)= (+)
(-) (-)= (+)
(+) (-)= (-)
(-) (+)= (-)
Numerele a si b se numesc factorii produsului, iar operaţia prin care se obţine produsul a două numere întregi se numeşte inmulţtire.
Ex.
(+2) (+5)= +10
(-2) (-5)= +10
Explicaţia
Exerciţiul
(+2) (-5)= -10
(-2) (+5)= -10
Se propun spre rezolvare următoarele aplicaţii:
1) Efectuaţi:
a) (-3)∙(+4)=
b) (+5)∙(+7)=
c) (-12)∙(-6)=
d) 9∙(-1)=
e)(- 23)∙0=
f) (-2)∙(+6)∙(-4)=
g) -2+(-5) ∙4=
h) -5-7∙(-1)=
i) (-1) ∙(-2)+3∙(-6)=
Elevii rezolva si repetă regulile de calcul: -dacă numerele au semne diferite, atunci rezultatul va avea semnul (-)
(-3)∙(+4)= -12
- dacă numerele au acelaşi semn, atunci rezultatul va avea semnul (+)
(+5)∙(+7)= +35
(-12)∙(-6)= +72
(-2)∙(+6)∙(-4)= (-12)∙(-4)= +48
6.Fixarea cunostintelor si asigurarea feedback-ului
O1
O2
O3
Pentru a se asigura că notiunile au fost inţelese, se realizeaza o activitate pe grupe.
Se formează 5 grupe :
-matematicienii
-studioşii
-înţelepţii
-jucătorii
-campionii
Fiecare grupă primeste câte o fişă de sistematizare (anexa 1)Se rezolvă aplicaţiile din fişă, fiecare elev din grupă indeplineşte câte o sarcină.
Exercitiul
Conversatia
Exercitiul
Conversatia
Pe grupe
Pe grupe
Se realizeaza supravegherea activitatii elevilor, ajutându-i când întâmpină dificultăţi.Profesorul anunţă elevii că notarea se va realiza pe durata intregii activităţi, şi echipa cu cel mai mare punctaj va ieşi invingatoare.După ce au rezolvat aplicaţile din fişă, fiecare grupă numeşte un reprezentant ce prezintă la tablă rezultatele obţinute; fiecare răpsuns corect primeşte 1 punct.
Expunerea
7.Incheierea lectiei
Profesorul evaluează elevii care au răspuns la lecţie şi au participat cât mai
activ.
Se fac aprecieri asupra modului in care s-a desfăşurat activitatea si se notează membrii echipei câştigătoare.Se anunţă tema pentru ora viitoare: ex. 1, 2, 3 pag 57 din culegere.Elevii sunt atenţi la aprecierile făcute de către profesor si notează tema pentru ora viitoare.
Conversaţia Frontal
-matematicienii
Fişă de sistematizare
-Înmulţirea numerelor întregi-
-1-
1. Produsul a două numere întregi pozitive este un număr întreg......................................
2. Efectuaţi:
a) (-5)·(+8)=
b) (-9) ·(-7)=
c) (-3) ·0=
d) (-7) ·(-10) ·(+7)=
e) 9·(-6)+ 8·4=
Anexa 1
-studioşii
Fişă de sistematizare
-Înmulţirea numerelor întregi-
-2-
1. Produsul a două numere întregi negative este un număr întreg......................................
2. Efectuaţi:
a) (-4)·(+3)=
b) (+8) ·(-2)=
c) (-50) ·(-50)=
d) (-5) ·(2) ·(-5)=
e) (-3)·11+ 7·(-4)=
-înţelepţii
Fişă de sistematizare
-Înmulţirea numerelor întregi-
-3-
1. Produsul a două numere întregi de semne contrare este un număr întreg......................................
2. Efectuaţi:
a) (+4)·(-6)=
b) (-3) ·(-2)=
c) 8·(-10)=
d) (-2) ·(-9) ·(-2)=
e) 7·6+ (-9) ·3=
-jucătorii
Fişă de sistematizare
-Înmulţirea numerelor întregi-
-4-
1. Produsul a două numere întregi.........................................este un număr întreg pozitiv.
2. Efectuaţi:
a) (-4)·(-5)=
b) (+7) ·(-9)=
c) (-6) ·(+4)=
d) (+9) ·0 ·(-7)=
e) 4·(-10)+ 4·(+7)=
-campionii
Fişă de sistematizare
-Înmulţirea numerelor întregi-
-5-
1. Produsul a două numere întregi.........................................este un număr întreg negativ.
2. Efectuaţi:
a) (-4)·(-8)=
b) (+5) ·(-3)=
c) (-5) ·4=
d) (-2) ·(-9) ·(-2)=
e) (-1)·7+ (-3) ·21=