Upload
others
View
5
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
с. 5 с. 6
с. 7с. 8
Урок № 1. Художня література як одна з форм духовної дiяльності людини. Функції художньої літератури. Багатозначність художнього образу. Різновиди образів. Аналіз художнього твору
Мета: розглянути поняття художньої літератури як однієї з форм духовної діяльності людини, багатозначність художнього образу; ознайомити учнів із різними ти-пами образів, учити за допомогою слова створювати елементарні образи; роз-вивати відчуття краси і сили художнього слова, розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати шанобливе ставлення до слова, формувати читацький смак.
Обладнання: «Українська література» підручник для 8 класу загальноосвітніх навчаль-них за кладів / О. І. Борзенко, О. В. Лобусова. — Харків: Видавництво «Ранок», 2016. — 304 с. (далі — Підручник ); плакат із серії «Теорія літератури в малюнках. Художній образ»; репродукції малюнків Т. Шевченка; зошит серії «Урок-діалог: Українська література. 8 клас» (далі — Зошит ).
Очікувані результати: учень/учениця усвідомлює значення літератури як однієї із форм духовної діяльності людини, розуміє багатозначність художнього образу; нази-ває і вміє відрізняти різні типи образів; за допомогою слова вміє створювати елементарні образи.
Перебіг уроку
І. ОРгАнІзАцІйний етАп
ІІ. МОтивАцІя нАвчАльнОї дІяльнОстІ учнІв}} Слово вчителя
Основні тези: — Література — мистецтво слова, дієвий засіб пізнання себе і світу. — Українська література — духовна спадщина митців нашого народу,
невід’ємна складова його національної культури. — Українська література здатна передавати загальнолюдські й національні цін-
ності від покоління до покоління, плекати їх у людській душі. — Як мистецтво слова вона не лише збагачує внутрішній світ людини, а й до-
помагає формувати сильний, комунікабельний характер, широкий світогляд, розвивати інтелект і творчі здібності.
— Держава дбає про те, щоб потужний заряд духовної енергії, який має укра-їнська література, став поштовхом для розвитку кожного українця. Тому укра-їнську літературу вивчають у школі, а допомагають у її вивченні підручники, якими держава забезпечує школярів.}} Знайомство з підручником авторів О. І. Борзенко, О. В. Лобусова «Українська література.
8 клас»}} Читання учнями «Слова до читачів», знайомство зі змістом підручника, його складовими
частинами}} Бесіда
4
стоРінкип і д р у ч н и к а
}} ВстУП
5–8
www.e-ranok.com.ua
— Які матеріали містить підручник? — З яких розділів він складається? — Які поради дають вам автори підручника? — Які рубрики містить підручник? Які з цих рубрик вас зацікавили?
ІІІ. спРийМАння тА ОсМислення нОвОгО МАтеРІАлу}} Опрацювання теоретичного матеріалу підручникаУчні опрацьовують матеріал статті «Що таке література?» і відповідають на за-питання. Підручник, с. 5, запитання № 1–3 }} Виконання завдання в робочому зошиті Зошит, с. 2, завдання № 1–3 Модельна відповідь до завдання 1Діяльність, спрямовану на зміну об’єктів природи і суспільства, називають ма-теріальною діяльністю людини.Діяльність людини, спрямовану на зміну свідомості людини, називають духо-вною діяльністю.}} Виконання завдання в робочому зошиті Зошит, с. 2, завдання № 2, 3 }} Обговорення результатів роботи (оцінювання за аналітичною шкалою)}} Опрацювання ілюстративного матеріалу підручника. Робота в групі (парі) Підручник, с. 5, за-
питання № 4 }} Опрацювання теоретичного матеріалу підручникаУчні опрацьовують матеріал статті «Основні функції словесного мистецтва».}} Виконання завдання в робочому зошиті. Складання схеми Зошит, с. 2, завдання № 4 . Обгово
рення результатів роботи i Доповнену схему «Функції літератури» подано в електронному додатку.}} Активізуємо читацький досвід. Бесіда, обговорення виконаного завдання Зошит, с. 2, завдання
№ 2–3 Назвіть твори, які навчили вас цінувати красу природи, людських стосунків, історію свого народу.}} Опрацювання теоретичного матеріалу підручника «Образність літературного твору». Само
стійне ознайомлення з матеріалом}} Виконання завдання в робочому зошиті Зошит, с. 3, завдання № 5Запис у зошити учні роблять у зручній для них формі (тексту, таблиці, схеми).}} Бесіда Підручник, с. 8, завдання № 1–3 }} Опрацювання понять з теорії літератури (далі — ТЛ) Посторінковий словник підручника, с. 7
ІV. ОсМислення І зАстОсувАння знАнь, ФОРМувАння вМІнь}} Опрацювання ілюстративного матеріалу підручника. БесідаРозгляньте ілюстрацію на с. 8. Яке враження справив на вас малюнок Т. Шев-ченка? Пригадайте поезію Т. Шевченка «Садок вишневий коло хати…» Який настрій викликає ця поезія? Що спільного і що відмінного в образах рідного краю, створених Шевченком-пое том і Шевченком-художником?}} Робота в групі (парі)
— Які типи образів (словесні, зорові, слухові) ство рив Т. Шевченко у вірші «Са-док вишневий коло хати…»?
V. зАкРІплення вивченОгО}} Виконання завдання в робочому зошиті Зошит, с. 3, завдання № 6 }} Дискусія (обговорення проблемного запитання) Підручник, с. 8, завдання № 9 }} Виконання завдання в робочому зошиті Зошит, с. 3, завдання № 7
VІ. ОгОлОшення дОМАшньОгО зАвдАння — Повторити теоретичний матеріал Підручник, с. 5–8 ; прочитати статтю Підручник,
с. 10 і підготувати відповіді на запитання. — Творче письмове завдання Підручник, c. 10, завдання № 8
}} Виконати завдання в робочому зошиті Зошит, с. 3, завдання № 6 — Індивідуальні довгострокові завдання Підручник, с. 8, завдання № 10, 11
5
}} ВстУП
www.e-ranok.com.ua
с. 9 с. 10
с. 11 с. 12
Урок № 2. українські історичні пісні. Образи історичних осіб, лицарів-оборонців рідної землі. пісні про звитяжну боротьбу козаків із турецько-татарськими нападниками. «зажурилась україна», «та, ой, як крикнув же козак сірко»
Мета: актуалізувати й поглибити знання учнів про історичне минуле України, про народних героїв — оборонців рідної землі; ознайомити учнів із текстами іс-торичних пісень; роз вивати вміння аналізувати художні твори, визначати їхні головні мотиви; виховувати шанобливе ставлення до національної культурної пісенної спадщини.
Обладнання: підручник, робочий зошит.Очікувані результати: учень/учениця пригадує історичні відомості про часи, змальова-
ні в піснях; уміє вдумливо читати тексти, розповідати про національних героїв, яких зма льовано в них; висловлює власні судження.
Перебіг уроку
І. ОРгАнІзАцІйний етАп
ІІ. МОтивАцІя нАвчАльнОї дІяльнОстІ}} Виконання завдання в робочому зошиті Зошит, с. 4, завдання № 1 Модельна відповідь
— Література виникла на ґрунті фольклору, проте усна народна творчість про-довжувала і продовжує розвиватися. Тому схема № 2 є точнішою, оскільки вона відображає неперервність розвитку фольклору від давнини до сьогодення, а схема № 1 відбиває лише розвиток літератури.}} Слово вчителя
Основні тези: — Усна народна творчість — важлива частина національної культури. — Усна народна творчість супроводжувала людину впродовж усього життя —
від колиски до проводів в останню путь. — Усна народна творчість є яскравою і своєрідною версією духовної історії
народу. — Для багатьох письменників і читачів вона стала джерелом пізнання історії
народу, його суспільної свідомості, моралі, естетичних уявлень.}} Знайомство учнів з основними вимогами, які висуваються до їхніх знань і умінь після опра
цювання теми «Усна народна творчість» Підручник, с. 8 }} Опрацювання висловлювання Павела Шафарика Підручник, c. 10, рубрика «Україна і світ»
Бесіда — У чому, на думку видатного науковця і поета, є найбільше багатство укра-
їнців? — Про які риси української ментальності свідчить таке різнобарв’я народної
лірики?6
стоРінкип і д р у ч н и к а
}} Усна}наРодна}тВоРЧістЬ
9–17}
www.e-ranok.com.ua
ІІІ. пеРевІРкА дОМАшньОгО зАвдАння}} Бесіда Підручник, c. 10, запитання № 1–8 }} Опрацювання ілюстративного матеріалу підручника Підручник, c. 11, запитання № 9
ІV. спРийМАння тА ОсМислення нОвОгО МАтеРІАлу}} Опрацювання понять з ТЛ Підручник, c. 12, посторінковий словник }} Робота з теоретичним матеріалом підручника Прочитати статтю «Українські історичні пісні», дати відповіді на запитання Під-ручник, c. 12–13, за вдання № 1–6 }} Виконання завдання в робочому зошиті Зошит, с. 4, завдання № 2 Модельна відповідьА Ліро-епічний, фольклорний, дійсні, події, особи, минувшинаБ Історичні пісні — це фольклорні ліро-епічні твори про справжні події або
видатних осіб з української минувшини}} Бесіда Підручник, c. 10, завдання № 7–9
— Чим може бути цінне знайомство і детальне вивчення народних пісень для історика-науковця? Для пересічного українця? Підручник, c. 13 «Актуальна цитата» }} Розповідь учителя або самостійне опрацювання учнями матеріалу «Боротьба народу з на
падниками» Підручник, c. 14 }} Робота з текстом художнього твору. Виразне читання пісні «Зажурилась Україна» Підручник,
с. 14 }} Словникова робота Підручник, c. 14 }} Аналіз тексту художнього твору. Бесіда Підручник, c. 14, завдання № 1–4}} Виконання завдання в робочому зошиті Зошит, с. 4, завдання № 3
i Модельну відповідь подано в електронному додатку}} Прослуховування записів пісні у виконанні різних співаків}} Бесіда
— У чиєму виконанні пісня сподобалася найбільше? Чому?}} Виконання завдання в робочому зошиті Зошит, с. 5, завдання № 4
i Модельну відповідь подано в електронному додатку}} Розповідь учителя або самостійне опрацювання учнями матеріалу «Пісня про запорожців»
Підручник, c. 16 }} Робота з текстом художнього твору. Виразне читання пісні «Та, ой, як крикнув же козак
Сірко»}} Аналіз тексту художнього твору Підручник, c. 16–17, завдання № 1–5 або виконання завдан
ня в робочому зошиті Зошит, с. 5, завдання № 5, 6 }} Опрацювання ілюстративного матеріалу підручника Підручник, c. 17, завдання № 9
i Перегляд на сайті interactive.ranok.com.ua літературного огляду «Українські історичні пісні»}} Бесіда
— Що приваблює автора огляду в історичних піснях нашого народу? — Що вас зацікавило в історичних піснях?
V пІдсуМки уРОку}} Узагальнення вивченого Підручник, c. 17, завдання № 8 }} Виконання завдання в робочому зошиті Зошит, с. 5, завдання № 7
i Модельну відповідь (заповнена таблиця досягнень) подано в електронному додатку
VІ. ОгОлОшення дОМАшньОгО зАвдАння — Підручник, c. 17, завдання № 7 (усне опрацювання) ; завдання № 9 на с. 17 або завдання
№ 11 на с. 18 (на вибір) — Індивідуальні завдання: підготувати короткі історичні довідки про Богдана
Хмельницького та можливих прототипів Морозенка — Індивідуальні довгострокові завдання: Підручник, завдання № 10 на с. 11
7
}} Усна}наРодна}тВоРЧістЬ
www.e-ranok.com.ua
с. 0 с. 0
с. 0 с. 0
с. с.
с. с.
с. 18с. 19
с. 20с. 21
Урок № 3. народні пісні про боротьбу проти соціального та національного гніту «Ой Морозе, Морозенку», «чи не той то Хміль...»
Мета: проаналізувати тексти історичних пісень «Ой Морозе, Морозенку», «Чи не той то Хміль», дослідити художні образи історичних героїв, визначити художні особ-ливості народних історичних пісень; розвивати вміння учнів зіставляти і порів-нювати образи історичних героїв з їхнім художнім втіленням; виховувати повагу до історичного минулого України і її національних героїв.
Обладнання: підручник, робочий зошит.Очікувані результати: учень/учениця уміє створювати уявні словесні картини; визна-
чає про відні мотиви пісень; розвиває вміння характеризувати образи історич-них осіб, лицарів-оборонців рідної землі.
Перебіг уроку
І. ОРгАнІзАцІйний етАп
ІІ. пеРевІРкА дОМАшньОгО зАвдАнняВідбувається у ході уроку.
ІІІ. МОтивАцІя нАвчАльнОї дІяльнОстІ}} Повідомлення учня про можливих прототипів Морозенка — героя пісні «Ой Морозе, Морозенку»
ІV. спРийМАння тА ОсМислення нОвОгО МАтеРІАлу}} Робота з текстом художнього твору Підручник, c. 19 }} Виразне читання тексту пісні}} Обговорення прочитаного
— Яке враження справила на вас пісня «Ой Морозе, Морозенку»? — Хто є головним героєм пісні? — Про які історичні події розповідає цей твір? — Визначте тему пісні. У чому полягає героїзм Морозенка? — Які зорові образи допомагають зрозуміти ставлення невідомого автора пісні
до героя твору? — Знайдіть у пісні повтори. Поміркуйте, яку роль вони відіграють у творі. — Поміркуйте, чому в пісні постає образ матері. Як цей образ збагачує ідейний
зміст твору?}} Опрацювання ілюстративного матеріалу підручника. Робота в групі (парі) Підручник, c. 20,
завдання № 7–8 }} Обговорення результатів групової роботи}} Виконання завдання в робочому зошиті Зошит, с. 6, завдання № 1
8
стоРінкип і д р у ч н и к а
}} Усна}наРодна}тВоРЧістЬ
–18–21
www.e-ranok.com.ua