14
Praktična primjena MS Excel-a i Sky Drive-a PRIPREMA ZA OGLEDNI ČAS nastavnik Ajla Halilović

Priprema Za Ogledni.pdf-Informatika

Embed Size (px)

DESCRIPTION

k

Citation preview

Page 1: Priprema Za Ogledni.pdf-Informatika

Praktična primjena MS Excel-a i Sky Drive-a

PRIPREMA ZA OGLEDNI ČAS

nastavnik

Ajla Halilović

Page 2: Priprema Za Ogledni.pdf-Informatika

1

PRIPREMA ZA OGLEDNI ČAS INFORMATIKE

RAZRED: VIII (devetogodišnje osnovne škole)

NASTAVNA JEDINICA: Praktična primjena MS Excel-a i Sky Drive-a

CILJ ČASA: Naučiti primjenjivati mogućnosti Excel-a za koncipiranje različitih proračuna, te razmjena podataka izmeĎu korisnika pomoću Web aplikacija. ZADACI:

1. OBRAZOVNI: da učenici uvide značaj Excela-programa za proračunske tablice, kao i

da kroz ponavljanje gradiva učvrste već postojeće znanje ili prošire isto, utvrĎivanje

matematičkih znanja potrebnih za razumijevanje sadržaja prirodnih i društvenih

nauka, primjenjivanje usvojenog znanja u praktičnom životu, podsticanje

kreativnosti i razvijanje individualnosti, utvrĎivanje crtanja grafikona, primjenjivanje

Web aplikacija

2. ODGOJNI: razvoj pravilnog odnosa prema radu, disciplinovanosti, marljivosti,

urednosti, sticanje znanja i potrebe za samoprocjenjivanjem i produbljivanjem

vlastitog znanja, proširivanje znanja informatičke pismenosti radom u MS Excel-u

samostalno i objektivno procjenjivanje svojih radova i stečenih znanja

3. FUNKCIONALNI: razvijanje sposobnosti za posmatranje i opažanje, razvijanje

percepcije, logičkog mišljenja i rasuĎivanja, logičko povezivanja grafičkog prikaza i

tabele u Excel-u, samostalno sticanje znanja i izvoĎenje zaključaka na osnovu

vlastitog proučavanja, samostalno odvajanje suštinskih dijelova

TIP ČASA: Ponavljanje, utvrĎivanje gradiva i vježbanje OBLIK RADA: Frontalni,individualni, grupni rad i rad u parovima NASTAVNE METODE: metoda razgovora, metoda usmenog izlaganja i metoda praktičnog

rada za računarom NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA: Udžbenik, tabla, računar, projektor, wi-fi, internet, n-Computing, mobitel ili iPad, LITERATURA:

Udžbenik i materijal za nastavu za sedmi razred devetogodišnje osnovne škole –

Amela Kazazić i Daliborka vilić http://office.microsoft.com/

STRUKTURA ČASA

UVODNI DIO: Navesti učenike na razmišljanje kako mogu koristiti

MS Excel da bi riješili neke zadatke. Najaviti šta ćemo raditi na ovom času: Primjena

mogućnosti MS Excel-a za koncipiranje različitih proračuna, te rješavanje zadataka u parovima i grupni rad na zadatku..

Page 3: Priprema Za Ogledni.pdf-Informatika

2

Kroz pripremljenu prezentaciju ponoviti osnove MS Excel-a:

Page 4: Priprema Za Ogledni.pdf-Informatika

3

Primjer 1.

GLAVNI DIO:

Igra u parovima: Podijeliti učenike u parove tako da par sačinjavaju učenici koji sjede jedan naspram drugog.

Prvi par

Prvi par

Prvi par

Prvi par

Prvi par

Page 5: Priprema Za Ogledni.pdf-Informatika

4

Učenicima sa lijeve strane stola potrebno je podijeliti nastavne listiće sa grafikonima. Oni

imaju zadatak da drugom učeniku sa kojim su u paru čitaju podatke sa grafikona, a drugi učenik treba da kreira tabelu i grafikon u Excel-u na osnovu podataka koje dobija. Zadaci su sljedeći:

1.

2.

Page 6: Priprema Za Ogledni.pdf-Informatika

5

3.

4.

5.

Page 7: Priprema Za Ogledni.pdf-Informatika

6

Par koji prvi završi treba nagraditi ocjenom.

Snimiti svoje tabele i grafikone na desktop kako bi analizirali kreirane grafikone. Dok učenici rade svoje zadatke potrebno je prikazati slide sa greškama koje se mogu javiti u Excel-u.

Greška Značenje

#NAZIV? U formuli koristite ime koje Excel ne prepoznaje. Ovo se može

dogoditi ako izbrišete ime koje se još uvijek koristi u formuli, ili ako

ste negdje izgubili znakove navoda.

#VRIJ! Unijeli ste matematičku formulu koja se odnosi na tekst

#REF! U formuli koristite ćeliju koja nije valjana. Ovo se može dogoditi

ako se ćelija koju koristite u formuli izbriše

#N/D Formula izvještava da je ćelija koju koristite u formuli prazna, ne

sadrži nikakvu vrijednost

#BROJ! Problem s brojem. Na primjer, unijeli ste negativan broj tamo gdje

bi trebao stajati pozitivan.

#NULA! Uključili ste prazninu

####### Ovo nije pogreška! Proširite stupac jer prikazana vrijednost ne

stane u širinu stupca.

Tablica 4. Razumijevanje pogrešaka pri unosu

Nakon igre u parovima učenici treba da urade sljedeće zadatke: 1. U ovom zadatku potrebno je prvo formirati dvije grupe (npr. učenici sa lijeve strane i

učenici sa desne strane stola). Prva grupa učenika treba da formatira tabelu sa učenicima

i predmetima, a zatim treba da izračunaju prosijek. Druga grupa treba da izračuna

izostanke.

Page 8: Priprema Za Ogledni.pdf-Informatika

7

Učenici treba da snime svoj rad i nakon tog usmeno analizirati uspjeh i izostanke. Dok učenici rade zadatke upoznaćemo se sa Office Web Apps na servisu Windows Live SkyDrive.

• Office Web Apps na servisu Windows Live omogućavaju prikaz i ureĎivanje Office

dokumenata putem preglednika s bilo kojeg mjesta koje ima vezu s internetom.

• Ako imate Microsoft Office 2010, dokumente programa Word, Excel, PowerPoint i

OneNote možete iz Office aplikacije snimiti na SkyDrive, besplatni internetski servis za

pohranu u sklopu servisa Windows Live.

• Čak i ako nemate Office 2010, dokumente možete snimiti na SkyDrive i odmah početi

koristiti Office Web Apps.

Za potrebe ovog časa kreirana je grupu VIII-1 na Sky Drive-u gdje je postavljen dati zadatak. Izabrati tri učenika koja će raditi sa Web Apps na zadatku u isto vrijeme. Po mogućnosti

učenicima dati da rade na laptopu ili nekom drugom prenosivom računaru. Jedan od učenika će da računa uspjeh učenika, drugi treba da računa broj ocjena, a treći računa izostanke.

Page 9: Priprema Za Ogledni.pdf-Informatika

8

Nakon završenog zadatka potrebno je pristupiti grupi te analizirati zadatke.

2.

3.

4.

Page 10: Priprema Za Ogledni.pdf-Informatika

9

Pokazati učenicima kako da koriste funkciju IF() u zadatku 4 uz uslov da je učenik položio

ispit ako je ostvario više od 50 bodova na prijemnom ispitu. Ukoliko bude dovoljno vremena uključiti i filtriranje podataka za učenike koji su položili prijemni ispit.

ZAVRŠNI DIO: U ovom dijelu časa porazgovarati sa učenicima o proteklom času i provjeriti je li ima

pitanja a zatim im zadati da urade kratki kviz pripremljen u Excel-u.

Učenici treba da snime kviz kako bi analizirali odgovore putem n-Computinga. Zadatak za zadaću je postavljen u grupu VIII-1. Učenici treba da preuzmu zadatak na svoj računar i da ga urade. Popunjenu tabelu i grafikon snimiti pod svojim imenom, a zatim postaviti ponovo u grupu VIII-1.

ZADAĆA:

Page 11: Priprema Za Ogledni.pdf-Informatika

10

IZGLED TABLE:

Page 12: Priprema Za Ogledni.pdf-Informatika

11

Page 13: Priprema Za Ogledni.pdf-Informatika

12

Page 14: Priprema Za Ogledni.pdf-Informatika

13