19
ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ПРОБНИ ЧАС ИЗ МЕТОДИКЕ НАСТАВЕ ПРИРОДЕ И ДРУШТВА II

Priprema Za Prirodu i Drustvo (1)

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Priprema Za Prirodu i Drustvo (1)

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ПРОБНИ ЧАС ИЗ МЕТОДИКЕ НАСТАВЕ ПРИРОДЕ И ДРУШТВА II

Професор: Нада Вилотијевић Студент: Зорица Лојић 48/2008Асистент: Зорица Веиновић

Београд, децембар, 2011.

Page 2: Priprema Za Prirodu i Drustvo (1)

ОПШТИ ПОДАЦИ

Page 3: Priprema Za Prirodu i Drustvo (1)

Назив школе: ОШ „Бановић Страхиња“

Датум одржавања часа: 07.12.2011.

Час по реду: Четврти

Разред и одељење: IV/1

Предавач (студент): Зорица Лојић

Учитељ/ментор: Наташа Живковић

МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ

Наставни предмет: Природа и друштво

Наставна тема: Природне појаве

Наставна јединица: Материјали

Садржај наставне јединице: Врсте материјала, одлике материјала, појам рециклаже, значај рециклаже.

Претходна наставна јединица: Растворљивост и смеше

Наредна наставна јединица: Рад, енергија, производња и потрошња.

ЦИЉ ЧАСА: Утврђивање и проширивање знања о појединим материјалима, њиховим одликама и могућностима коришћења и рециклирања.

ОПЕРАТИВНИ ЗАДАЦИ ЧАСА

-образовни Утврђивање и проширивање знања о начину добијања појединих материјала (стакло, пластика, метал, дрво), њиховим одликама (пластичност, крутост, еластичност), као и о њиховој употреби у свакодневном животу (именовање предмета из свакодневног живота израђених од одређених материјала).

Утврђивање знања ученика о употребним вредностима одређених материјала и о њиховом значају за човека (дрво – намештај, инструменти, папир..., стакло – флаше, прозори..., пластика – кесе, играчке...).

Утврђивање и проширивање знања о променама материјала под дејством топлоте, воде, ваздуха и другог тела.

Проширивање знања о рециклажи (појам рециклаже, значај рециклаже, процес рециклаже, шта се може рециклирати, како ми можемо учествовати у процесу рециклаже, врсте рециклажних контејнера).

- функционални Разликовање предмета у зависности од тога од ког су материјала направљени (од дрвета,

Page 4: Priprema Za Prirodu i Drustvo (1)

стакла, гуме, различитих врста тканине, пластике и метала).

Класификовање материјала у зависности њиховог порекла на природне (дрво, природна гума, неке врсте тканине (памук, лан, вуна, кожа), неке врсте метала (гвожђе, бакар)) и на вештачке (стакло, вештачка гума, неке врсте тканине (најлон), пластика, неке врсте метала (месинг)).

Оспособљавање ученика за примену знања о својствима материјала (пластичност, крутост, еластичност) на новим примерима (кроз квиз).

Оспособљавање ученика да уоче разлику у особинама материјала кроз питања из квиза (нпр. Зашто се посуђе углавном прави од метала? Зашто се прозорска окна праве од стакла?).

Оспособљавање ученика да уочавају узрочно - последичне везе између материјала од којег је предмет направљен и намене тог предмета; развијање логичког мишљења (закључују зашто је баш одређени материјал употребљен, нпр. Зашто рониоци носе одела направљена од гуме?; зашто знак за рециклажу изгледа баш тако – питање из наставног листића).

Оспособљавање ученика за рад у групи, самосталну анализу, закључивање, упоређивање и повезивање.

- васпитни Развијање интересовања, радозналости и способности за активно упознавање окружења кроз упознавање својства материјала.

Развијање потребе за активним учествовањем у процесу рециклаже (кроз питања из квиза нпр. Шта би се десило када бисмо за производњу папира увек користили ново дрво?; колико је потребно рециклирати пластичних флаша да би се добио фудбалски дрес, колико је тона папира потребно да би се спасила шума).

Васпитавање ученика за развијање одговорности према средини у којој живе (тако што ће отпад од неразградивих

Page 5: Priprema Za Prirodu i Drustvo (1)

материјала бацати у контејнере за рециклажу и на тај начин ће доприносити очувању животне средине у којој живе).

Формирање позитивног става према рециклирању (кроз питања из квиза, нпр. колико се енергије уштеди рециклажом једне стаклене флаше, колико се енергије уштеди рециклажом једне лименке).

Навикавање ученика на рад у групи, на договор и сарадњу са ученицима из исте, али и из других група, на међусобну сарадњу и поштовање.

Исходи часа: Ученици су проширили знања о појединим материјалима (пластика, стакло, метал, дрво) и њиховим одликама (пластичност, крутост, еластичност); проширили су знања о рециклажи и њеном значају; ученици разликују одређене врсте материјала и њихове особине; оспособљени су да учествују у процесу рециклаже; на часу је развијана потреба за активним учествовањем у процесу рециклаже; код ученика је развијан позитиван став о рециклирању.

Тип наставног часа: Систематизација

Наставне методе: Метода разговора, метода читања, метода усменог излагања, метода демонстрације, метода писања.

Наставна средства: Асоцијација, презентација, листићи за групе за писање одговора, наставни листић.

Облици рада: Фронтални, групни.

Наставни објекат: Учионица

Корелација са другим предметима: Математика – кроз решавање задатка у групном раду (у оквиру квиза).

Коришћени извори: -Банђур, В. и Лазаревић, Ж. (2001): Методика наставе природе и друштва, Учитељски факултет у Јагодини и Београду.-Манојловић, М. и Вељковић, Б. (2007): Приручник за учитеље - природа и друштво за четврти разред основне школе, Креативни центар, Београд.-Ковачевић, Б. и Бечановић, Б. (2008): Приручник за учитеље уз уџбенички комплет - Природа и друштво за четврти разред основне школе, Клет (Klett), Београд.-Вилотијевић, Н. (2007): Практикум из

Page 6: Priprema Za Prirodu i Drustvo (1)

Уџбеник:

методике наставе природе и друштва, Београд, Merlin company.-Банђур, В. и Благданић, С. (2004): Практикум из методике наставе природе и друштва, Београд, Учитељски факултет.http://www.diskusije.net/nauka/zanimljivosti-iz-prirode-i-prirodne-okoline-3665/ (преузето са ове интернет странице: Енергија која се уштеди приликом рециклирања једне лименке довољна је да телевизор ради 3 сата без престанка. – Занимљивост у оквиру питања из квиза.)http://www.epa.org.me/index.php/me/djeija-strana/djeije-zanimljivosti (преузето са ове интернет странице: Да би се разложио папир потребно је да прође од неколико дана до пола године. - Занимљивост у оквиру питања из квиза.)http://www.ekoforum.org/htm/reciklaza.htm (преузето са ове интернет странице: Шта је рециклажа?)-Ковачевић, В. и Бечановић, Б. (2008): Природа и дрштво, уџбеник за четврти разред основне школе, Клет (Klett), Београд.

Самоевалуација:

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Page 7: Priprema Za Prirodu i Drustvo (1)

Материјали

Асоцијација

ТОК И СТРУКТУРА ЧАСА

УВОДНИ ДЕО ЧАСАТрајање: 10 минута

Емоционално - интелектуална припрема Показујем ученицима асоцијацију залепљену на табли (Прилог 1). Асоцијацију решавамо тако што они бирају поља, покушавају да открију решење колоне, а затим и коначно решење. Када открију решење асоцијације водимо следећи разговор у вези са пољима - нпр. који су од наведених природни а који вештачки материјали (природни: дрво и метал, а вештачки: стакло и пластика), како знаш тј. која је разлика између природних и вештачких материјала (природни настају у природи а вештачки се производе тј. прерађују у фабрикама), шта је крутост (особина материјала да након деловања на њега не мења свој облик или се ломи нпр. стакло), еластичност (особина материјала да се након деловања на њега врати у претходни положај, нпр. ластиш, гума), пластичност (особина материјала да се након деловања на њега не враћа у претходни облик већ остаје нпр. удубљен као на пример пластелин), запаљивост (под дејством топлоте мењају свој облик тј. горе, топе се), какве су то неповратне промене (када се материјал промени тако да не може да се врати у првобитно стање, тада кажемо да је та промена неповратнана пример, сагоревање) а повратне (када неки промењени материјал може да се врати у

Page 8: Priprema Za Prirodu i Drustvo (1)

Најава наставне јединице

првобитно стање, кажемо да је та промена повратна на пример, топљење), шта знате о рециклирању, да ли рециклирате у школи; а након доласка до коначног решења разговарамо о њему и о вези са коначним решењима колона. Уколико ученици открију коначно решење пре отварања свих поља инсистирам на наставку игре и разговору о пољима и решењима.

Затим говорим ученицима да ћемо на овом часу поновити оно што су претходних часова научили о материјалима, њиховим својствима и особинама, променама кроз које пролазе под дејством различитих фактора, могућностима њиховог коришћења, о значају рециклаже и о томе колико је битна улога свакога од нас у процесу рециклирања; чуће и неке занимљивости везане за поједине материјале које до тада можда и нису имали прилике да чују. Пишем наслов на табли, а они у својим свескама: Материјали.

ЦЕНТРАЛНИ ДЕО ЧАСАТрајање: 25 минута

Формирање група

Давање упутстава за рад, подела материјала (папира за писање одговора) и рад по групама (писање одговора на питања у оквиру група)

Извештавање група (читање записаних одговора од стране вођа група)

Ученици су пре почетка часа подељени у четири групе. У свакој групи одређен је вођа групе.Фронтално објашњавам ученицима да ћемо сад играти квиз под називом Шта знаш о материјалима?. Ја пуштам питања на видео биму, они у оквиру своје групе на њега одговарају и записују одговор на папир (који им ја дајем). У зависности од тежине питања, дајем им минут – два времена да се договоре и запишу свој одговор на папир. Када зауставим време, сви спуштају оловке и вођа сваке групе која је записала одговор чита одговор своје групе (исправљам грешке, ако их има). Свака група која је тачно одговорила добија један поен. Када чујемо тачан одговор, ја га такође пуштам и на видео биму. Тако за свако питање. Поене записујемо у табели на табли. На крају их сабирамо и група која је прикупила највише поена је победник квиза. Наглашавам да је јако важно да сви чланови групе подједнако учествују јер ће свако од њих допринети да тачно одговоре на питања. Говорим им да

Page 9: Priprema Za Prirodu i Drustvo (1)

Синтеза

треба да буду тихи како не би ометали рад других група. Такође им говорим да је важно да се у оквиру својих група договарају и да сарађују, да дискутују о могућим одговорима на питања, осмишљавају и бележе своје одговоре. Што се више потруде и што више помажу једни другима, њихова група ће брже и боље доћи до тачних одговора, а самим тим и прикупити више поена у квизу и на тај начин доћи до победе. Такође, важно је и да поштују то што је нека група одговорила пре њих и да пажљиво слушају док група која се прва јавила чита свој одговор. Наглашавам им да циљ овог квиза није да између њих створи ривалство или проузрокију свађу, већ да заједно поновимо градиво које се претходних часова обрађивало и да научимо нешто ново.(Питања и очекивани одговори се налазе у Прилогу 2, а ученицима ће бити приказани у облику презентације.) Играмо квиз. Сабирамо поене, проглашавамо победничку групу.

Затим постављам ученицима питања:О којим материјалима смо данас говорили? (Дрво, метал, стакло, пластика).Зашто су нам битни ти материјали? (Од њих добијамо намештај, папир, чаше, прозоре, играчке, флаше, кључеве, аутомобиле...).Због чега је веома лоше бацати предмете који нам више нису потребни ван места предвиђених за то? (Зато што је време разградње веома дуго и тако се загађује природа/нисмо поново искористили тај материјал, а могли смо).Шта је рециклажа? (Рециклажа је издвајање материјала из отпада и његово поновно коришћење. У нашој држави, као и у већини других држава постоје контејнери за селекцију отпада и то папира, стакла, метала и пластике. Контејнери за одлагање папира су најчешће плаве боје, стакла зелене боје, метала сиве боје и пластике жуте боје).У чему се огледа значај рециклаже? (Чинимо нашу планету чистијом и здравијом, штедимо енергију, максимално користимо материјале).

Page 10: Priprema Za Prirodu i Drustvo (1)

ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСАТрајање: 10 минута

Систематизација - повратна информација

Домаћи задатак

Ученицима делим наставни листић (Прилог 3). Раде индивидуално пар минута, а потом заједно проверавамо решења.

Затим ученицима читам неке занимљивости везане за материјале. (Прилог 4)

Ученици за домаћи задатак имају да осмисле и направе употребљив/користан предмет од материјала које имају код куће, а који више нису употребљиви. Разговарам са ученицима о њиховим идејама. Уколико је потребно, дајем им пример: од празне флашице може се направити посуда у којој можемо држати оловке тако што ћемо пресећи флашицу на пола.

ПРИЛОГ 1 Асоцијација

Page 11: Priprema Za Prirodu i Drustvo (1)

ПРИЛОГ 2

ПРИЛОГ 2 (питања са очекиваним одговорима, за ученике презентација)

1) Све материјале можемо поделити на? (Природне и вештачке)2) Реши ребус. (Пластика.)

и ,3) Размисли и напиши 3 предмета направљена од стакла. (флаша, чаша, тегла)4) Промене материјала могу бити? (Повратне и неповратне)5) Шта је повратна промена? (Промена када неки промењени материјал може да се

врати у првобитно стање.)

повратне

неповратне

топљење

сагоревање

ПРОМЕНЕ

запаљивост

еластичност

пластичност

крутост

ОСОБИНЕ

МАТЕРИЈАЛИ

ПРИРОДНИ И ВЕШТАЧКИ РЕЦИКЛАЖА

стакло

метал

дрво

пластика

отпад

заштита животне средине

кружење

загађење

Page 12: Priprema Za Prirodu i Drustvo (1)

6) Шта је неповратна промена? (Промена када се материјал промени тако да не може да се врати у првобитно стање.)

7) Топљење је каква промена? Објасни зашто.(Повратна. Отопимо коцкице леда на собној температури, а када их поново вратимо тако отопљене у замрзивач оне ће се поново заледити.)

8) Који од наведених примера има својство крутости: сунђер, пластелин или стаклена чаша. Образложите одговор. (Стаклена чаша, у зависности од деловања не мења свој облик или се ломи.)

9) Зашто рониоци носе одела направљена од гуме? (Зато што гума не пропушта воду.) 10) Због чега се посуђе углавном прави од метала? (Зато што метал добро проводи

топлоту и добро подноси високе температуре.) 11) Због чега се прозорска окна праве од стакла? (Зато што је стакло материјал који

пропушта сунчеве зраке.)12) Зашто по сунчаном дану носимо наочари са тамнијим стаклима? (Наочари са

тамнијим стаклима носимо да би се заштитили од сунчевих зрака.)13) Шта су изолатори? Наведи један изолатор. (То су материјали који не проводе

електричну струју. Гума, дрво, канап.)14) Који од наведених материјала је добар проводник струје: гума, пластика или метал?

(Метал.) 15) Шта би се десило када бисмо за производњу папира увек користили ново дрво?

Наведите предлоге како бисте то спречили! (Убрзо би нестало дрвећа, опустошили би шуме што није добро за жива бића. Треба штедети папир, учествовати у акцијама које школе организују - скупљање старе хартије.)

16) Да ли је рециклирање метала пожељно? Због чега? (Рециклирање метала је пожељно зато што је металу који бацимо потребно између 500 и 1000 година да се разгради,он се тада таложи у природи и загађује је. Јефтинији је процес рециклаже метала него производња нових метала. Такође, метал спада у необновљиве изворе па га зато морамо коннтролисано користити.)

17) Да ли сте знали: Један фудбалски дрес се може направити рециклажом само 19 пластичних флаша од пола литра. Присети се колико један фудбалски тим има играча па израчунај колико је потребно флаша од пола литра рециклирати да би се направили дресови за све играче у фудбалском тиму. (19x11=209 флаша)

18) Да ли сте знали: Рециклажом једне стаклене флаше, уштеди се довољно енергије да једна сијалица може да светли 4 пуна сата. Колико је стаклених флаша потребно рециклирати да би једна сијалица светлела цео дан? (24:4=6 флаша)

19) Да ли сте знали: Алуминијумске конзерве се могу рециклирати у недоглед. Од старих лименки можемо добити нове веома лако – за мање од 2 месеца враћају се на полицу у радњи, и притом штедимо много енергије. Енергија која се уштеди приликом рециклирања једне лименке довољна је да телевизор ради 3 сата без престанка. На једном рођендану се попило 24 лименки сока. Колико сати гледања забавно - образовног програма смо обезбедили рециклажом тих лименки? (3x24=72 сата тј. 3 дана)

20) Да ли сте знали: Да би се разложио папир потребно је да прође од неколико дана до пола године. Једна тона сакупљеног папира ће спасити од сече 17 стабала дрвећа. Колико тона папира је потребно сакупити да би се спасила шума од 68 стабала? (68:17=4 тоне)

ПРИЛОГ 3

Page 13: Priprema Za Prirodu i Drustvo (1)

Материјали1. Повежи предмете са материјалом од ког су направљени:

Стакло ЛоптаМетал Прозорско окноГума ВиљушкаПластика ПаркетДрво Кутија за ЦД

2. Зашто је неопходно контролисано коришћење природних материјала? На који начин бисте их ви заштитили?

3. Од ког материјала је направљена трамболина у луна парку? Шта мислиш, да је она направљена од неког другог материјала да ли би могли да скачемо по њој? Зашто?________________________________________________________________________________________________________________________________________.

4. Размисли и одговори зашто знак за рециклирани материјал изгледа баш овако:

.

5. Заокружи ДА или НЕ:

Сијалица је направљена од стакла. ДА НЕГума је обично савитљив материјал. ДА НЕРукавице можемо правити од дрвета. ДА НЕ

Тканина је савитљива. ДА НЕ Дечије играчке се скоро никад не праве од стакла. ДА НЕ Мамину дрвену оклагију можемо савити. ДА НЕ Рђање је повратна промена. ДА НЕ Кашику можемо правити и од метала, и од дрвета и од пластике. ДА НЕ

ПРИЛОГ 4

Одговор:______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Знак за рециклирани

материјал

Page 14: Priprema Za Prirodu i Drustvo (1)

Да ли сте знали?Најлон је направљен случајно 1938. године у експерименту испитивања особина гуме и памука. Том приликом је добијен материјал који се развлачио као тесто. Када се охладио, развлачио се још више и постајао еластичан и јак. Због тих особина брзо је нашао разноврсну примену.

Волфрам, осмијум, тантал и молибден су метали који се користе за израду оклопа авиона, ракета и космичких летелица. Ти метали су изабрани зато што остају у чврстом стању и при веома високим температурама до којих се загревају при проласку великом брзином кроз атмосферу.

Сунце је извор живота, али његов утицај може бити и штетан. Загађивањем животне средине људи су оштетили и атмосферу. Она представља природну заштиту од дела сунчевог зрачења које је штетно. Због тога треба избегавати излагање сунцу без заштитних средстава.

Сунчевим зрацима је потребно око 8 минута да стигну до Земље.

У току само једне године, сакупимо толико ђубрета у кантама за ђубре да када бисмо их послагали једну на другу досегле би до Месеца.

Да ли сте знали да у састав сваког компјутера улази 31 различит метал?

Да би се разложила жвакаћа гума потребно је да прође 20 – 25 година.

Да би се разложио огризак од јабуке потребно је да прође 2 недеље.

РЕШЕЊА ПРИЛОГА 3:

1. Стакло ЛоптаМетал Прозорско окноГума ВиљушкаПластика ПаркетДрво Кутија за ЦД

2. Неопходно је зато што природни материјали спадају у необновљиве извори (једном кад се потроше, не обнављају се и зато је неопходно њихово рационално коришћење). Можемо их заштити нпр. рециклажом материјала који нам више нису употребљиви.

3. Трамболина у луна парку направљена је од гуме зато што гума има својство еластичности (када се на њу делује она се врати у претходни положај) и то својство гуме нам омогућава да на трамболини одскачемо. Да је нпр. направљена од стакла оно би се сломило када би покушали да скочимо и ми би се повредили.

4. Знак за рециклажу представљен је са три стрелице повезане „у круг“ тј. у заобљеним угловима. То је тзв. Мобиусов обруч. Постоји различити прикази овог знака у зависности од материјала који се рециклира и да ли је предмет направљен од рециклираног материјала или да ли се предмет може рециклирати.

Page 15: Priprema Za Prirodu i Drustvo (1)

Овај знак представља кружење материјала који се рециклирају.

5. Сијалица је направљена од стакла. ДАГума је обично савитљив материјал. ДАРукавице можемо правити од дрвета. НЕТканина је савитљива. ДАДечије играчке се скоро никад не праве од стакла. ДАМамину дрвену оклагију можемо савити. НЕРђање је повратна промена. НЕКашику можемо правити и од метала, и од дрвета и од пластике. ДА