22
PROIECT DE LECŢIE CLASA: a III-a B DISCIPLINA: Limba şi literatura română TEMA: Părţile de vorbire OBIECTIVE CADRU: Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris; Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă. OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 3.6- să recunoască în texte diferite elemente de construcţie a comunicării studiate; 4.4- să realizeze acordurile gramaticale în enunţurile redactate; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: 3.6.1- să recunoască în propoziţii părţile de vorbire învăţate; 3.6.2- să analizeze părţile de vorbire învăţate; 3.6.3- să completeze propoziţiile cu părţi de vorbire respectând categoriile gramaticale indicate; 4.4.1- să completeze propoziţiile cu părţi de vorbire realizând acodul; OBIECTIVE EDUCATIVE: - să se conformeze cerinţelor învăţătorului îmbunătăţindu-şi permanent performanţele;

Proiect de Lectie Limba Romana

Embed Size (px)

DESCRIPTION

CLASA: a III-a BDISCIPLINA: Limba şi literatura românăTEMA: Părţile de vorbireOBIECTIVE CADRU:Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris;Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă.OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:3.6- să recunoască în texte diferite elemente de construcţie a comunicării studiate;4.4- să realizeze acordurile gramaticale în enunţurile redactate;OBIECTIVE OPERAŢIONALE:3.6.1- să recunoască în propoziţii părţile de vorbire învăţate;3.6.2- să analizeze părţile de vorbire învăţate;3.6.3- să completeze propoziţiile cu părţi de vorbire respectând categoriile gramaticale indicate;4.4.1- să completeze propoziţiile cu părţi de vorbire realizând acodul;OBIECTIVE EDUCATIVE:- să se conformeze cerinţelor învăţătorului îmbunătăţindu-şi permanent performanţele;- să accepte punctele de vedere ale colegilor;- să păstreze ordinea, disciplina în clasă pentru buna desfăşurare a lecţiei

Citation preview

Page 1: Proiect de Lectie Limba Romana

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a III-a BDISCIPLINA: Limba şi literatura românăTEMA: Părţile de vorbire

OBIECTIVE CADRU:Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris;Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă.OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:3.6- să recunoască în texte diferite elemente de construcţie a comunicării studiate;4.4- să realizeze acordurile gramaticale în enunţurile redactate;OBIECTIVE OPERAŢIONALE:3.6.1- să recunoască în propoziţii părţile de vorbire învăţate;3.6.2- să analizeze părţile de vorbire învăţate;3.6.3- să completeze propoziţiile cu părţi de vorbire respectând categoriile gramaticale indicate;4.4.1- să completeze propoziţiile cu părţi de vorbire realizând acodul;OBIECTIVE EDUCATIVE:- să se conformeze cerinţelor învăţătorului îmbunătăţindu-şi permanent performanţele;- să accepte punctele de vedere ale colegilor;- să păstreze ordinea, disciplina în clasă pentru buna desfăşurare a lecţieiMETODE ŞI PROCEDEE:

- conversaţia, explicaţia, observarea, exerciţiul, problematizarea, metoda cubului, “Turul galeriei”;

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:- carioca, culori, coli, marker, Flipchart, videoproiector;

Page 2: Proiect de Lectie Limba Romana

FORME DE ORGANIZARE:- frontală;- în grup;- în perechi;- individuală;

FORME DE EVALUARE:- continuă;- fişă de evaluare;

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Metode şi Material Forme de

Page 3: Proiect de Lectie Limba Romana

procedee didactic organizare1. Moment organizatoric

Asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei

Se pregătesc pentru lecţie Conversaţia

2. Captarea atenţiei

Împarte elevilor jetoane cu părţi de vorbire şi cere realizarea unor grupe în funcţie de partea de vorbire de pe bilet.( Substantivele se adună la grupa substantivelor.......) Anexa 1.

Elevii identifică partea de vorbire şi formează grupe.

Conversaţia Jetoane individual

3. Anunţareea temei şi a obiectivelor

Anunţa tema, obiectivele şi scrie la tablă titlul lecţiei.

Elevii scriu în caiete titlul lecţiei.

4. Dirijarea învăţării

Activitatea 1. Cere identificarea într-un text a părţilor de vorbire ( material Power point). Fiecare grupă alege părţile de vorbire specifice, apoi se corectează prin schimbarea fişelor şi se acordă aprecieri.(5 minute)

Activitatea 2Cere elevilor să înlocuiască spaţiile punctate cu substantive, pronume, adjective, verbe.(Anexa 2)Grupa 1 : Înlocuieşte spaţiile punctate cu substantive proprii:Păsările călătoare zboară toamna spre...................................................este cel mai mare oraş al ţării.Grupa2 : Înlocuieşte spaţiile punctate cu substantive comune:...................călătoare zboară toamna spre Africa.

Elevii citesc textul şi identifică părţile de vorbire.

Elevii înlocuiesc spaţiile punctate.

ConversaţiaExerciţiulProblematizarea

În grup

Individual

IndividualÎn perechi

Page 4: Proiect de Lectie Limba Romana

Bucureştiul este cel mai mare...................al ţării.Grupa 3: Înlocuieşte spaţiile punctate cu adjective potrivite:Păsările ...................... zboară toamna spre Africa.Bucureştiul este cel mai ...................oraş al ţării.Grupa 4 : Înlocuieşte spaţiile punctate cu verbe potrivite potrivite:Păsările călătoare ................... toamna spre Africa.Bucureştiul ........... cel mai mare oraş al ţăriiCere elevilor să se corecteze în perechi.Cere elevilor să înlocuiască substantivele cu pronume.

Activitatea 3Cere unui elev de la grupa substantivelor să aleagă un substantiv, iar apoi altor elevi de la celelalte grupe un adjectiv şi un verb potrivit. Se formează propoziţii.(Anexa 3)Cere analizarea părţilor de vorbire.Cere înlocuirea substantivelor cu pronume potrivite ( grupa pronumelor).Împarte fiecărui copil un jeton şi cere să identifice substantivele proprii şi pronumele de politeţe care vor forma alte 2 grupe.Activitatea 4.Cere elevilor rezolvarea pe grupe a unor sarcini:Grupa 1: DescrieRecunoaşte părţile de vorbire scriind deasupra cuvântului S, V, A, P:

Elevii înlocuiesc substantivele cu pronume.

Elevii scriu în caiete propoziţiile şi analiza.

Exerciţiul

Metoda cubului

Frontală

Frontală

În grup

Page 5: Proiect de Lectie Limba Romana

“Tâlharii răi din biserică, când a început să glăsuiască Tândală, împietriseră. Dar când 1-au auzit şi pe Păcală că ei, ar pofti să-i aducă pe hoţi alăturea, în mormintele reci şi să-i îngroape de vii, au început să ţipe:”Grupa 2: ComparăRealizează o comparaţie între cuvintele subliniate şi scrie ce observi:Eu car lemne cu spinarea.Ei au pus multe lemne în car.

Vara merg la mare.Pe cer se vede o stea mare.

A dat un şut la poartă.Toţi elevii poartă uniformă.

Grupa 3: Analiză:Analizează cuvintele subliniate din text:Albă-ca-Zăpada se aşeză pe un scăunel.Dintr-un tufiş au ţâşnit doi iepuri.Până mâine veţi rezolva această situaţie grea..Eu şi colegul meu susţinem o partidă de şah.Copiii sunt fericiţi de laudele primite.

Page 6: Proiect de Lectie Limba Romana

Grupa 4 : AsociereAsociaţi cuvintele de pe prima coloană cu cele potrivite de pe a doua coloană:Frumuseţe Bogat substantivBogăţieÎmbogăţeşteScrisoare verbScrieFricos Frică adjectiv

Scrie în locul substantivelor pronume potrivite.

Grupa5: AplicăCompletează propoziţiile cu verbe potrivite la timpul prezent:Alina şi Ionuţ ( a merge) ......................la şcoală.Eu şi cu mama (a aduna )......................flori din pădure.Pe geam ele ( a vedea )...........................o rândunică.Voi nu ( a înţelege).....................lecţia.Treceţi verbele de la plural la singular.Grupa 6:Argumentează

Page 7: Proiect de Lectie Limba Romana

Corectează greşelile rescriind propoziţiile şi argumentează:Alina şi Eduard este în casă.Florile din grădină s-a ofilit.Ei a înţeles exerciţiile predate. Toate scaunele este noi.Pe deal copilul şi mama a privit un fluture.Se corectează fişele fiecare grupă fiind apreciată. Turul galeriei

5.Obţinerea performanţei.Evaluare

Cere elevilor rezolvarea unei fişe de evaluare. Rezolvă fişa. individuală

6.Asigurarea retenţiei şi a transferului.

Temă pentru acasă

7.Aprecieri şi recomandări

Face aprecieri globale şi individuale cu privire la participarea elevilor la reuşita lecţiei.

frontală

Anexa 1

Copil castel Bucureşti Timişoara Franţa

Page 8: Proiect de Lectie Limba Romana

Italia stă este toarce calculează fuge tu

el dumneavoastră dumneaei dumneata

dumnealor deştept curat galben ordonat dulce

amar sapă

Anexa 2 Grupa 1 Înlocuieşte spaţiile punctate cu substantive propriiPăsările călătoare zboară toamna spre...................................................este cel mai mare oraş al ţării.Grupa 2Înlocuieşte spaţiile punctate cu substantive comune:...................călătoare zboară toamna spre Africa.

Page 9: Proiect de Lectie Limba Romana

Bucureştiul este cel mai mare...................al ţării

Grupa 3 Înlocuieşte spaţiile punctate cu adjective potrivite:Păsările ...................... zboară toamna spre Africa.Bucureştiul este cel mai ...................oraş al ţării

Grupa 4Înlocuieşte spaţiile punctate cu verbe potrivite potrivite:Păsările călătoare ................... toamna spre Africa.Bucureştiul ........... cel mai mare oraş al ţării

Anexa 3fetiţa veselă râde oamenii harnici muncesc copilul talentat cântă

Page 10: Proiect de Lectie Limba Romana

Grupa 1: DescrieRecunoaşte părţile de vorbire scriind deasupra cuvântului S, V, A, P:

“Tâlharii răi din biserică, când a început să glăsuiască Tândală, împietriseră. Dar când l-au auzit şi pe Păcală că ei, ar pofti să-i aducă pe

Page 11: Proiect de Lectie Limba Romana

hoţi alăturea, în mormintele reci şi să-i îngroape de vii, au început să ţipe:”

Grupa 2: ComparăRealizează o comparaţie între cuvintele subliniate şi scrie ce observi:

Eu car lemne cu spinarea.Ei au pus multe lemne în car.

Vara merg la mare.Pe cer se vede o stea mare.

Page 12: Proiect de Lectie Limba Romana

A dat un şut la poartă.Toţi elevii poartă uniformă.

Grupa 3: Analiză:

Analizează cuvintele subliniate din text:

Albă-ca-Zăpada se aşeză pe un scăunel.Dintr-un tufiş au ţâşnit doi iepuri.Până mâine veţi rezolva această situaţie grea..Eu şi colegul meu susţinem o partidă de şah.Copiii sunt fericiţi de laudele primite

Page 13: Proiect de Lectie Limba Romana

Grupa 4 : AsociereAsociaţi cuvintele de pe prima coloană cu cele potrivite de pe a doua coloană:Frumuseţe substantivBogatBogăţieÎmbogăţeşteScrisoare verbScrieFricos Frică adjectiv

Scrie în locul substantivelor pronume potrivite.

Grupa5: Aplică

Page 14: Proiect de Lectie Limba Romana

Completează propoziţiile cu verbe potrivite la timpul prezent:Alina şi Ionuţ ( a merge) ......................la şcoală.Eu şi cu mama (a aduna )......................flori din pădure.Pe geam ele ( a vedea )...........................o rândunică.Voi nu ( a înţelege).....................lecţia.

Treceţi verbele de la plural la singular.

Grupa 6:ArgumenteazăCorectează greşelile rescriind propoziţiile şi argumentează:

Alina şi Eduard este în casă.Florile din grădină s-a ofilit.

Page 15: Proiect de Lectie Limba Romana

Ei a înţeles exerciţiile predate. Toate scaunele este noi.Pe deal copilul şi mama a privit un fluture.

Fişă de evaluare

1. Identifică părţile de vorbire învăţate şi notează cu S, A, V, P.“ Bunicul intrase în sat. Văzu casele arse şi începu să plângă. Ele mai fumegau. Au rămas doar

pereţii negri. Se gândi la oamenii aceia amărâţi. Ei nu mai aveau acum nimic. Dar ce însemnau nişte cocioabe sărăcăcioase pe lângă vieţile lor?

2. Scrie verbele la persoana şi numărul indicate:a lucra ( persoana I , numărul singular)-a cerceta ( persoana a II-a, numărul plural)-a cânta ( persoana a III-a, numărul plural)-a lovi ( persoana I, numărul plural)-

Page 16: Proiect de Lectie Limba Romana

3. Alcătuieşte propoziţii în care cuvintele să fie:poartă (substantiv)-poartă ( verb)-sare (substantiv)-sare ( verb)-minte (subatantiv)-minte ( adjectiv)-