30
PROIECTE DIDACTICE PROIECT DIDACTIC Propunător Trifan (Asimine) Carmen Obiectul: Ştiinţe Clasa: a III-a Unitatea de învăţare: Ce ne înconjoară ? Unitatea de conţinut: Corpuri vii şi nevii (clasificări de corpuri şi substanţe: cu viaţă / fără viaţă) Tipul lecţiei: predare – învăţare Obiectiv fundamental: Însuşirea cunoştinţelor ştiinţifice privind corpurile cu viaţă şi fără viaţă Obiective de referinţă: 1.1 – să indice asemănările şi deosebirile dintre corpurile din natură, pe baza unor observaţii proprii; 1.2 – să ordoneze obiectele, organismele şi evenimentele din jurul său, pe baza unor criterii date; 3.1 – să aplice observaţia ca demers al cunoaşterii de tip ştiinţific. Obiective operaţionale: O1: să enumere caracteristicile corpurilor cu viaţă / fără viaţă, valorificând propriile observaţii şi informaţiile dobândite în lecţie; O2: să grupeze corpurile observate în vii / nevii, având drept criterii caracteristicile acestora, desprinse din conţinutul lecţiei şi din propriile observaţii; 92

proiect stiinte

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect profesori clasa a IIa si AIIIA

Citation preview

Proiect de lecie

PROIECTE DIDACTICE

PROIECT DIDACTICPropuntor Trifan (Asimine) CarmenObiectul: tiine

Clasa: a III-a

Unitatea de nvare: Ce ne nconjoar?Unitatea de coninut: Corpuri vii i nevii (clasificri de corpuri i substane: cu via / fr via)

Tipul leciei: predare nvare

Obiectiv fundamental: nsuirea cunotinelor tiinifice privind corpurile cu via i fr via

Obiective de referin:

1.1 s indice asemnrile i deosebirile dintre corpurile din natur, pe baza unor observaii proprii;

1.2 s ordoneze obiectele, organismele i evenimentele din jurul su, pe baza unor criterii date;

3.1 s aplice observaia ca demers al cunoaterii de tip tiinific.

Obiective operaionale:

O1: s enumere caracteristicile corpurilor cu via / fr via, valorificnd propriile observaii i informaiile dobndite n lecie;

O2: s grupeze corpurile observate n vii / nevii, avnd drept criterii caracteristicile acestora, desprinse din coninutul leciei i din propriile observaii;

O3: s precizeze elementele din natur necesare vieii, dac acestea au fost subliniate, prin discuiile n clas, n prezentarea caracteristicilor corpurilor cu via / fr via;

O4: s enumere transformri posibile ale unor corpuri fr via, pe baza propriei experiene, a informaiilor desprinse din lecie i a discuiilor purtate n clas;

O5: s identifice nsuirile modificabile de-a lungul vieii, pentru plantele / animalele date, n condiiile n care acestea au fost reliefate n cadrul discuiilor purtate n clas i pe baza observaiilor proprii i a informaiilor desprinse din lecie.

Tipul strategiei: dup logica nvrii (inductiv-deductiv)

Tipul de nvare: - inteligibil

- operaional

Tipul de interaciune:

- dialogat

- dirijat

- frontal

- pe grupe

- individual

Mod de combinare a elevilor:

- frontal

- pe grupe

- individual

Intervenia nvtorului: permanent

Metode: - de comunicare oral:

- expozitive: explicaia

- interogativ-participative: conversaia, problematizarea- de comunicare scris: activitatea independent

- de explorare a realitii: observarea dirijat, experimentul

- bazate pe aciune: exerciiul

Coninutul nvrii:

CO1: Corpurile cu via se hrnesc, se nmulesc i se mic singure. Se va evidenia, prin experimentul propus la ex. 1 din manual, tropismul fr terminologie, ca fiind o micare manifest la plante.

Corpurile fr via nu se hrnesc, nu se nmulesc i nu se mic prin fore proprii.

CO2: Corpuri vii: cine, feti, floare din ghiveci, colul viu peti, alge.

Corpuri nevii: cel de plu, fotoliu, castron, lapte (imaginea 1); floare confecionat din hrtie, foarfec, mas, ghiveci; colul viu acvariu, ap, pietre, scoici, nisip, instalaii (imaginea 2).

CO3: Elementele vitale din natur sunt: aerul, apa, Soarele.

CO4: Corpurile fr via i pot modifica forma (n urma aciunii unei fore exterioare), culoarea (prin vopsire, decolorare), dimensiunile (prin schimbarea formei i / sau a strii de agregare).

CO5: Corpurile vii i pot modifica culoarea (de exemplu, frunzele copacilor, blana unor mamifere sau penajul unor psri), dimensiunile (prin cretere, dezvoltare), aspectul etc. Mijloace de nvmnt: diverse corpuri solide / lichide; diverse corpuri cu via / fr via.

Timp: 50 de minute

Evaluare:

IO1: oral, frontal i pe grupe

IO2: scris, individual (activitate independent)

Grupeaz corpurile din imagine n vii i nevii. (ex. 3 / p. 19 caiet)

IO3: oral, frontal

IO4: oral, frontal i pe grupe IO5: oral, frontal i pe grupe

Obiectiv cadru:

1. nelegerea i utilizarea, n comunicare, a unor concepte i termeni specifici tiinelor naturii.Obiective de referin

1.2 s ordoneze obiectele, organismele i evenimentele din jurul su pe baza unor criterii date.

IO4: Elevul grupeaz corpurile din imagini n vii i nevii.

Elevul demonstreaz stadiul de formare a acestor competene prin urmtoarele niveluri de performan:

ItemSuficientBineFoarte bine

IO2 identific corect trei corpuri vii i trei corpuri nevii; identific corect patru corpuri vii i patru corpuri nevii; identific corect toate corpurile vii, respectiv, toate corpurile nevii.

Fie

pentru activitatea pe grupe (de la momentul 3. Captarea ateniei)

Fia 1:

Sora mea mai mic a tuns ppua, vrnd s-i schimbe coafura. Ea ateapt i acum s creasc prul ppuii.

Fia 2: Mtua mea mpodobete n fiecare an, de Crciun, acelai brad. Poate s-l in orict, fiindc niciodat nu-i cad frunzele.

Fia 3:

n clas avem flori pe care le ngrijim, dar i unele pe care nu le udm niciodat.

Fia 4:

Maria are doi cei. Pe unul l plimb n fiecare zi, l hrnete i l perie. Pe cellalt l uit, cteodat, zile ntregi, pe fotoliu, dar acesta nu se supr.Schema leciei

Mediul nconjurtor corpuri vii (cu via)

corpuri nevii (fr via)

Corpurile vii se hrnesc

se nmulesc

se mic prin fore proprii

i modific unele nsuiri de-a lungul timpului

Corpurile nevii:

nu se hrnesc;

nu se nmulesc; nu se pot mica prin fore proprii; i pot modifica nsuirile datorit aciunii omului i forelor naturii. Ob.op.Secvenele

ActivitiiConinuturi forme de organizareStrategii

didacticeForme de evaluare

O1

O3

O2

O2

O4

O5

O5

O1, O2

O1 O5O2O4,O5

O4,O5

O1,O2

O1-O51. Moment

organizatoric

2. Reactualizarea

cunotinelor (corpuri form, culoare, dimensiuni, stri de agregare)

3. Captarea ateniei

4. Anunarea temei leciei i a obiectivelor urmrite5. Dirijarea nvrii

a) Observarea caracteristicilor corpurilor vii / nevii

b) Intuirea imaginilor din manual i citirea tabelului ( corpuri vii/ nevii)

c) Clasificarea corpurilor dup criteriul viu / neviu

d) Observarea transformrilor posibile ale corpurilor fr via

e) Observarea transformrilor posibile ale corpurilor cu via

f) Citirea textului din manual

g) Aplicarea cunotinelor

6. Fixarea cunotinelor

7. Obinerea performanei

8. Asigurarea reteniei i a transferului

9. Activitate n completare Constituirea grupelor de elevi.

Distribuirea materialelor de lucru.

Activitate frontal Se va realiza cu ajutorul materialului didactic pregtit (pahar cu ap, bulgre de sare, sticl cu lapte, caiet, creion etc.).

Elevii vor grupa corpurile n solide i lichide i vor meniona celelalte nsuiri (form, culoare, dimensiuni, volum).

Activitate pe grupe Fiecare dintre cele patru grupe va primi o fi cu un text. Sarcina didactic va fi s explice afirmaia subliniat n fiecare text.

Prin verificarea activitii se va desprinde o alt nsuire a corpurilor: cu via/fr via.

Se vor anuna tema leciei i obiectivele urmrite (cunoaterea caracteristicilor corpurilor vii / nevii).

Activitate frontal Cu ajutorul materialelor pregtite (plant n ghiveci, acvariu cu peti, minge, mainu cu telecomand etc.) se vor desprinde, prin conversaie, caracteristicile corpurilor cu via / fr via.

Activitate frontal Se vor compara corpurile desenate, dup caracteristicile date.

Activitate independent Elevii vor grupa n vii / nevii corpurile de la colul viu al clasei.

Activitate frontal Se vor folosi materiale ca; un bulgre de plastilin, o coal de hrtie, o bucat de sfoar.

Plastilina se va modela, hrtia se va colora i se va mototoli, sfoara se va tia n buci mici.

Elevii vor preciza ce nsuiri ale corpurilor s-au modificat (form, culoare, dimensiuni).

Activitate independent Elevii vor numerota imaginile date pentru a reda ordinea cronologic (ex.1 / p. 18 caiet).

Activitate frontal

Se vor preciza transformrile suferite de corpurile cu via redate n imagini.

Activitate independent Elevii vor nota nsuirile ce se pot modifica de-a lungul vieii la: copil, stejar, miel (ex. 2 / p. 19 caiet).

Activitate pe grupe Elevii vor stabili corespondena ntre imaginile date (pasre, televizor, floare) i caracteristicile enumerate (ex. 3/p. 13 manual).

Activitate frontal Rezolvarea sarcinilor de la rubrica ,,Exerciii i ntrebri.

Realizarea schemei leciei.

citirea planului de idei (,,Reine!).

Activitate independent Elevii trebuie s grupeze, prin desenare, corpurile din imaginea dat n vii / nevii (ex. 3 / p. 19 caiet).

Tema pentru acas observarea unei plante i nregistrarea datelor ( ex. 1 / p. 13 manual) .

Citirea, discutarea (i ilustrarea) curiozitilor de la rubrica ,,tiai c.Observarea

dirijat

Explicaia

Observarea dirijat

Conversaia

Exerciiul

Experimentul

Exerciiul

Exerciiul

Exerciiul

Munca independent

Problematizarea

Exerciiul

Conversaia

Explicaia

ConversaiaAprecieri frontale

Aprecieri pe grupe

Aprecieri frontale

Aprecieri individuale

Aprecieri frontale

Aprecieri individuale

Aprecieri individuale

Aprecieri pe grupe

Aprecieri individuale

Aprecieri frontale

PROIECT DIDACTICPropuntor: Trifan (Asimine) CarmenObiectul: tiine

Clasa: a II-aUnitatea de nvare Plantele Unitatea de coninut: Cum arat o plant ?

a. Floarea-soarelui i ghiocelul (componente observabile la plant rdcin, tulpin, frunz, floare, fruct, smn i rolul lor)

Tipul leciei: predare-nvare

Obiectiv fundamental nsuirea cunotinelor tiinifice privind componentele plantelor

Obiective de referin:

1.1. s indice asemnrile i deosebirile dintre corpurile din natur, pe baza unor observaii proprii;

1.3. s comunice, n forme diverse, observaiile i comparaiile asupra corpurilor din natur i asupra experimentelor realizate;

1.4 s descrie unele proceduri simple de natur tiinific, utilizate n experimente;

2.1. s nregistreze, n form grafic, observaiile fcute asupra unor fenomene i procese din mediul apropiat;

2.2 .s participe la derularea unor experimente simple, pe baza unui plan de lucru;

3.1. s aplice observaia ca demers al cunoaterii de tip tiinific;

3.3 s respecte regulile de comunicare i comportament negociate, n desfurarea activitilor de grup.Obiective operaionale:O1: s identifice i s numeasc prile componente ale unei plante, avnd drept sprijin informaiile dobndite prin observarea dirijat, cele din textul leciei i discuiile purtate n clas;

O2: s precizeze rolul fiecrei pri componente a unei plante, n urma discuiilor purtate n clas, a interpretrii informaiilor din lecie i a observrii dirijate din timpul experimentelor efectuate;

O3: s marcheze diferenele dintre tipurile de rdcini, tulpini i flori, avnd ca suport imaginile din manual, diferite mostre, i s ilustreze aceste diferene prin realizarea unor desene;

O4: s deseneze una din plantele studiate i s indice, prin sgei, prile componente ale acesteia, n condiiile n care au fost intuite imaginile din manual i de pe plan;

O5: s caracterizeze prile componente ale unei plante (dup form, culoare, aezare etc.), dac au fost desprinse, n urma observrii dirijate, caracteristicile prilor componente ale diferitelor plante.

Tipul strategiei: dup logica nvrii (inductiv-deductiv)Tipul de nvare: - inteligibil

- operaional

Tipul de interaciune: - dialogat

- dirijat

- frontal

- pe grupe

- individual

Mod de combinare a elevilor:

- frontal

- pe grupe

- individual

Metode: a) de comunicare oral: - expozitive: explicaia

- interogativ-participative; conversaia, problematizarea

b) de comunicare scris: activitatea independent

c) de explorare a realitii: observaia dirijat, experimentul

d) bazate pe aciune: exerciiul

Coninutul nvrii:

CO1: n alctuirea plantei intr; rdcina, tulpina, frunzele, florile, fructele, seminele.

CO2: Rdcina fixeaz planta n pmnt, de unde absoarbe apa i substanele minerale (pe care le conduce pn la tulpin). Tulpina susine frunzele, florile / fructele. Ea adpostete vasele (lemnoase) prin care circul apa i substanele i substanele absorbite de rdcin (seva brut) spre frunze i vasele (liberiene) prin care circul substanele hrnitoare (seva elaborat) de la frunze spre restul plantei. Frunzele au rol n prepararea hranei (fotosinteza), respiraia i transpiraia plantei. Florile au rol n nmulirea plantei (polenizarea). Din acestea (n urma polenizrii) se formeaz fructul i seminele.

CO3: Rdcinile pot fi: firoase, rmuroase, pivotante. Tulpinile pot fi aeriene, subpmntene, acvatice. Florile difer dup culoare, numr i aezare pe tulpin. Fructele sunt crnoase sau uscate.

Mijloace de nvmnt: plante puse la ncolit (fasole, mazre, ceap, gru), morcov, ghiocel, lalea, vase transparente (pahare Berzelius), tuburi de sticl, ghiveci cu plant.

Timp: dou activiti de cte 50 de minuteEvaluare:

IO1, IO4: scris, individual (fia de evaluare 2, ex. 1 /p.34 caiet)

IO2: scris, individual (fia de evaluare 2, ex. 3 / p.35 caiet)

IO3, IO2: scris, individual (fia de evaluare 1).

Fia de evaluare nr. 11. a) Deseneaz tipurile de rdcini cunoscute.

b) Completeaz:

Rolul rdcinii este de a. i de a .

2. a) Deseneaz: tulpina ghiocelului, tulpina grului, tulpina fasolei.

b) Completeaz:

Tulpina conine. prin care circul . Tulpina . frunzele i florile.

Obiectiv cadru:

1. nelegerea i utilizarea, n comunicare, a unor concepte i termeni specifici tiinelor naturii.

Obiective de referin:

1.1 s precizeze asemnrile i deosebirile dintre corpurile din natur, pe baza unor observaii proprii.

1.2 s comunice, n forme diverse, a unor observaii i comparaii asupra corpurilor din natur i asupra experimentelor realizate.

IO2, IO3: Elevul deseneaz tipurile de rdcini i tulpini cunoscute / cerute i completeaz propoziiile date, preciznd rolul rdcinii / tulpinii.

Elevul demonstreaz stadiul de formare a acestor competene prin urmtoarele niveluri de performan:ItemSuficientBineFoarte bine

IO2

IO3- marcheaz, prin desen, doar cte un tip de rdcin / tulpin;

- completeaz, corect, cel puin unul dintre rolurile rdcinii / tulpinii;- marcheaz, prin desen, doar cte dou tipuri de rdcin / tulpin;

- completeaz, corect, enunurile cu cel puin dou dintre rolurile rdcinii / tulpinii;- marcheaz, prin desen, toate tipurile de rdcini /tulpini;

- completeaz, corect, cele trei enunuri date, preciznd rolurile rdcinii / tulpinii.

Fia de evaluare nr.2

1. Deseneaz una dintre florile prezentate n lecie sau alta preferat de tine. Indic prin sgei, prile componente.

2. Completeaz urmtoarele propoziii cu denumirile corespunztoare ale prilor plantei. Noteaz, mai jos, i celelalte roluri ale acestor pri.

Interiorul . este strbtut de vase care conduc substanele i apa necesare plantei.

Din . ia natere .

Planta este fixat n pmnt de .

.prepar hrana plantei.

Obiectiv cadru:

2. Formarea i dezvoltarea capacitilor i abilitilor de experimentare i explorare / investigare a realitii, folosind instrumente i procedee specifice.

Obiectiv de referin:2.1: s nregistreze, n form grafic, observaiile efectuate asupra unor fenomene i procese din mediul apropiat.

IO4: Elevul deseneaz o plant i indic prile componente.

Niveluri de performan

ItemSuficientBineFoarte bine

IO4- deseneaz o plant, rednd toate prile componente i indic corect doar dou dintre acestea;- deseneaz o plant, rednd toate prile componente i indic doar trei dintre acestea;- deseneaz o plant, rednd toate prile componente, i le indic, corect, pe toate.

Obiectiv cadru:

3. Dezvoltarea interesului i a responsabilitii pentru meninerea unui mediu natural echilibrat, propice vieii.

Obiectiv de referin:

3.1: aplicarea observaiei ca demers al cunoaterii de tip tiinific.

IO2: Elevul identific prile plantei dup rolul lor, precizat n enunuri.

Elevul demonstreaz stadiul de formare a acestor competene prin urmtoarele niveluri de performan:

ItemSuficientBineFoarte bine

IO2- recunoate doar trei pri , dup rolul pe care l au;- recunoate doar patru pri, dup rolul pe care l au;- recunoate toate prile, dup rolul pe care l au.

Schema leciei (ora I):

Alctuirea plantelor: rdcin

tulpin

frunze

floare / fruct i semine

Rolul rdcinii:

fixeaz planta n pmnt; absoarbe din pmnt apa i substanele minerale, pe care le conduce, apoi, spre tulpin.Tipuri de rdcini:

firoas

rmuroas

ca un ru

Rolul tulpinii: susine frunzele i florile; adpostete vasele prin care circul apa i substanele absorbite de rdcin, spre frunze i substanele hrnitoare, preparate de frunze, spre restul plantei.Tipuri de tulpin:

aerian

subpmntean

acvatic

Secvenele activitiiConinuturi forme de organizareStrategii didacticeEvaluarea performanelor

1. Moment organizatoric2.Reactualizarea cunotinelor (descrierea unor plante familiare copiilor)

3. Captarea ateniei

4. Anunarea temei leciei i a obiectivelor 5. Dirijarea nvriia) Observarea imaginilor din manualb) Observarea rdcinilor

c) Identificarea rolului rdcinii

d) Observarea tipurilor de tulpini

e) Identificarea rolului tulpinii

. Fixarea cunotinelor

7. Obinerea performanei

8. Asigurarea reteniei i a transferului

9. Activitate n completare Constituirea grupelor de elevi. Distribuirea materialelor de lucru. Activitate frontal Se va realiza folosind plantele pregtite ca material didactic (gru, fasole, mazre, ceap plante care au fost puse la ncolit la colul viu al clasei; morcov, lalea, ceap).

Elevii vor grupa plantele dup scopul n care sunt cultivate. Activitate frontal Elevii vor observa plantele pentru a intui

alctuirea.

Se va anuna tema leciei i obiectivele urmrite (cunoaterea prilor componente ale unei plante i a rolului acestora). Activitate frontal Se vor intui imaginile din manual (floarea-soarelui i ghiocelul); se vor preciza prile componente ale plantelor.

Activitate independent - observarea imaginilor din manual n care sunt ilustrate diferite tipuri de rdcini. Se vor stabili concluziile referitoare la aspectul rdcinilor. Activitate pe grupe Fiecare grup va realiza urmtoarele experimente:

- smulgerea unei plante de fasole din pmnt, pentru evidenierea rolului de fixare a plantei;

- observarea absorbiei apei turnate n farfuria ghiveciului; Activitate frontal Se vor observa rdcinile plantelor de fasole ncolite n vasul transparent. Elevii vor intui faptul c rdcinile se orienteaz spre poriunea umed.

- Se vor trage concluziile referitoare la rolul rdcinii i se va citi textul din manual referitor la rdcin. Activitate pe grupe Elevii vor observa tulpinile plantelor pregtite (fasole, lalea, ghiocel, gru), tulpinile unor plante din atlasul botanic i din manual.

Activitate frontal Se vor clasifica tulpinile observate, dup aspect, alctuire, mediu (aerian, subteran, acvatic).

Activitate pe grupe Fiecare grup va realiza urmtoarele experimente i va nregistra datele:

a. secionarea tulpinii unei garoafe care a stat n ap cu cerneal;

b. introducerea , ntr-un vas cu ap colorat a mai multor tuburi de sticl transparent, cu diametre diferite (intuirea fenomenului capilaritii). Activitate frontal - Se vor observa seciunile longitudinale ale aceleiai tulpini, introduse n ap curat, respectiv, n ap colorat, pentru evidenierea circulaiei lichidului n ambele sensuri (ex. 4 / p. 35 caiet).

- Se vor stabili concluziile experimentului.

Activitate frontal Se va realiza prin conversaia generalizatoare i ntocmirea schemei leciei.

Activitate independent - Se va realiza prin fia de evaluare.

Tema pentru acas ex. 1 / p. 21 manual.

Citirea, discutarea (i ilustrarea) curiozitilor de la rubrica ,,tiai cConversaia

Conversaia

Observarea dirijat

Problematizarea

Explicaia

Conversaia

Observarea dirijat

Problematizarea

Conversaia

Observarea dirijat

Problematizarea

Conversaia experimentul

Observarea dirijat

Problematizarea

Explicaia

Conversaia

Observarea dirijat

Problematizarea

Explicaia

Conversaia

Observarea dirijat

Problematizarea

Conversaia

Observarea dirijat

Problematizarea

Explicaia

ExperimentulExerciiul

Problematizarea

Observarea dirijat

Experimentul

Problematizarea

Algoritmizarea

Munca independent

Conversaia euristicAprecieri frontale

Aprecieri frontale

Aprecieri individuale

Aprecieri pe grupe

Aprecieri frontale

Aprecieri pe grupe

Aprecieri frontale

Aprecieri pe grupe

Aprecieri frontale

Aprecieri frontaleAprecieri Individuale

Aprecieri frontale

PAGE 99