21
PROIECT DIDACTIC Data: 03.12.2014 Clasa: aIIIa Aria curriculară: MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE ALE NATURII Disciplina: ŞTIINŢE ALE NATURII Unitatea de învăţare : CARACTERISTICI ALE CORPURILOR CU VIAŢĂ Subiectul: ROLUL FRUNZEI Tipul lecţiei: de transmitere de noi cunoştinţe Obiective de referinţă : 1.1.:să indice asemănări şi deosebiri dintre corpuri pe baza unor observaţii proprii; 1.3.: să comunice în forme diverse observaţii şi comparaţii asupra corpurilor studiate si asupra experimentelor realizate; 3.1.:să conştientizeze efectele activităţii omului asupra mediului înconjurător. Obiective operaţionale : O 1 - să precizeze ce rol are frunza în viaţa plantei; O 2 - să recunoască diferite tipuri de frunze; O 3 - să formuleze observaţii în urma unor experimente simple; O 4 - să explice importanţa plantelor pentru toate vieţuitoarele;

Proiect Didactic Stiinte Frunza

  • Upload
    vio1328

  • View
    208

  • Download
    11

Embed Size (px)

DESCRIPTION

iuuu

Citation preview

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Data: 03.12.2014Clasa: aIIIa

Aria curricular: MATEMATIC I TIINE ALE NATURIIDisciplina: TIINE ALE NATURIIUnitatea de nvare : CARACTERISTICI ALE CORPURILOR CU VIASubiectul: ROLUL FRUNZEITipul leciei: de transmitere de noi cunotineObiective de referin : 1.1.:s indice asemnri i deosebiri dintre corpuri pe baza unor observaii proprii; 1.3.: s comunice n forme diverse observaii i comparaii asupra corpurilor studiate si asupra experimentelor realizate; 3.1.:s contientizeze efectele activitii omului asupra mediului nconjurtor.Obiective operaionale :O1- s precizeze ce rol are frunza n viaa plantei;O2- s recunoasc diferite tipuri de frunze;O3- s formuleze observaii n urma unor experimente simple;

O4- s explice importana plantelor pentru toate vieuitoarele; O5-s enumere plantele de la care consumm frunzele.O.A. : Participarea cu plcere i interes la lecie i stimularea interesului pentru bunstarea lumii nconjurtoare.

Resurse umane : 19 elevi

Resurse temporale : 50 minuteSTRATEGII DIDACTICE : a)Metode i procedee:

-de comunicare orale conversative :

conversaia euristic;-de comunicare orale expozitive :

explicaia, expunerea;-de aciune real:

demonstraia, exerciiul ;

-de aciune simulat: tiu-vreau s tiu-am nvat , ciorchine;

-de aciune practic:

experimentul;b)Mijloace de nvmant:-substitute ale realitii trimensionale:

plante;-substitute ale realitii bidimensionale:

plane , frunze;-acionale :

manual, fie;

- didactice permanente : *** tiinie ale naturii. Programe colare clasele a III-a, MEC, Bucuresti, 2004,

Anexa 3 la Ordinul ministrului educaiei i cercetrii nr. 5198 / 01.11.2004, aprobat prin ordinul ministrului nr. 5198 / 01.11.2004; Piil, Tudora; Mihilescu, Cleopatra tiinie ale naturii, manual , clasa aIIIa, Editura Aramis Print , Bucureti,2005.c) Forme de organizare : individual, frontal.d) Forme si tehnici de evaluare : observarea sistematic , evaluarea oral.Bibliografie: Cuco ,Constantin Pedagogie, Editura Polirom, Iai, 2002; Cuco ,Constantin Teoria i metodologia evalurii, Editura Polirom,Iai,2008; Florica,Cheraja Dezvoltarea gndirii critice n nvmntul primar, Editura Humanitas Educational , Bucureti, 2004 *** Metode activ-participative aplicate n nvmntul primar, Didactica Publishing House, Bucureti, 2010ETAPELE LECIEI DURATAOB.OP.CONINUTUL NVRII STRATEGII DIDACTICEEVALUARE

MIJLOACE I MATERIALEMETODE

I PROCEDEE

Moment organizatoric

1 min Pregtirea materialelor necesare leciei. -plane

-fie

Reactualizarea cunotinelor

8-10 minElevii vor rspunde oral:

-Care sunt prile componente ale unei plante?(rdcina, tulpina, frunza, floarea, fructul i smna)

-Ce pri ale plantei ai nvat ? ?(rdcina, tulpina)

-Ce este rdcina?(partea care fixeaz planta n pmnt)

-Care sunt tipurile de rdcini ntlnite la diferite plante? [ rdcina firoas i subire (cereale), rdcina n form de ru/ pivotante (morcov, ptrunjel, varz, ridichea, ppdia), rdcina rmuroas i groas (la arbori) ]-Care este rolul rdcinii?(absoarbe din pmnt apa cu substanele minerale)

-Ce este tulpina? (organul al plantei care susine frunzele i florile )-Care sunt tipurile de tulpin la diferite plante?[ tulpin aerian (floarea-soarelui, via-de-vie ), tulpin subpmntean (lcrmioara, ceapa, laleaua.), tulpin acvatic (nufrul) ]-Care este rolul tulpinii?( circul apa cu srurile minerale din sol spre frunze, dar i substanele hrnitoare dinspre frunze spre celelalte pri ale plantei )plane didactice-conversaia-problamatizarea-evaluare oral

Captarea ateniei

5 min

Le voi prezenta un fragment al textului ,,Frunza , Emil Grleanu.(anexa 1)-Cine este personajul prezentat n acest fragment? ( frunza)Ultima frunz, ne trimite i nou n acest nceput de decembrie un ultim salut, rmnnd s lase locul fulgilor de zpad adui , pentru nceput sporadic , de Criasa Zpezii. nainte de a pleca ne roag s nu o uitm i asa va trebui s fii ateni la ntrebrile pe care vi le voi adresa , s formulai rspunsuri corecte , s privii cu atenie imaginile s rezolvai corect sarcinile de lucru .

-audiia -conversaia-explicaia-problamatizarea- observarea sistematic

Anunarea temei i a obiectivelor

1 min Astzi , vei descoperi informaii noi despre frunz. Vom afla de ce este att de important frunza pentru plant, funciile ei i multe alte curioziti.

Scriu data i titlul la tabl i solicit elevilor s fac acest lucru n caiete.

-explicaia

Transmiterea noilor cunotine

20 min

O1

O2

O3

O4

O5

Le cer elevilor s observe materialul prezentat ( anexa 2-tiu-Vreau s tiu-Am nvat) . Fiecare elev va trebui s completeze rubrica TIU , apoi VREAU S TIU

Se va discutata cu elevii pentru a extrage informaiile cunoscute sau dorite a fi cunoscute de elevi. Fiecare i va completa cu informaia ce i lipsete. Numesc un elev s arate prile unei plante pn la frunze. (frunza se deosebete de celelalte pri ale plantei prin forma ei plat i prin dimensiunea ei mult mai mic)

(anexa 3-tipuri de frunze)

Le prezint informaiile stiinifice completnd astfel ultima rubric AM NVAT:

-frunza este parte component a plantei;-plantele au frunze de forma diferite;

-alctuire: teac ( nodule) , codi ( peiol) , limb ( partea lit a plantei); (prezentarea unei frunze de mucat)-rolul frunzei(anexa 4): 1. transform apa i srurile minerale n substane hrnitoare cu ajutorul dioxidului de carbon i a luminii;elimin oxigen;

2.respitaia este un proces prin care planta absoarbe oxigen si elimin dioxid de carbon; 3.transpiraia este un process prin care planta elimin apa sub form de vapori;-plante de la care consumm frunze:

legume i zarzavaturi:varz, salat, ptrunjel, elin, mrar, leutean.

plante medicinale: ment,urzic,pelin,ptlagin

-sfaturi: Plantai ct mai multe plante!

Ocrotii plantele din jurul tu!

Iubete natura, faci parte din ea!

Realizez o sintez a celor discutate (anexa 5) i le prezint cteva curioziti (anexa 6) -fie

-plan

-frunz de mucat- tiu-vreau s tiu

-observarea

-conversaia-explicaia -analiza i sinteza

conversaia-explicaia-problamatizareaevaluarea

oral

observarea sistematic

Obinerea performanelor

10-12 min

O1

O2

O3

O4

O5

Discuii libere n vedere analizei experimentelor propuse:1. Prezentarea unei plante care a fost inut la ntuneric 4-5 zile, chiar dac a fost udat. (fotosinteza)2. Prezentarea unei plante inut cteva ore ntr-un borcan alturi de o lumnare aprins. (respiraia)3. Prezentarea unei plante care are de cteva zile o frunz ntr-o pung de plastic. (transpitaia)plante-explicaia

- conversaia

-experimentulobservarea sistematic

Aprecieri finale i tema pentru acas

3 min Se apreciaz modul n care au rspuns i au lucrat

elevii. Tem pentru acas : portofoliu\17aprecierea verbal

evaluare formativ

Frunza

de Emil Grleanu S-a desfcut din mugur, ntr-o

diminea cald a nceputului de

primvar. Cea dinti raz de soare s-a

mpletit pe dnsa ca o srm de aur, fcnd-o

s tremure de fericirea unei asemenea atingeri.

Ziua nti i s-a prut scurt, i apropierea nopii o mhni

Lumina se stinse, rcoarea o fcu s se zgribuleasc, s se vre

ntre celelalte i s atepte, aipind, pn a doua zi, venirea soarelui.

Cu ce revrsare de strlucire se ridic stpnitorul lumii pn sus, pe cer!

Raza se cobor din nou, i toat ziua, nclzit, frunza se scld n albastrul

vzduhului. n scurt vreme se desfcu mare, verde, mai frumoas ca toate, mai sus dect

celelalte, tocmai n vrf. De deasupra i cdea lumina, dedesubt se ridica, pn la

ea, mireasma crinilor albi, singuratici, cu potirul plin de colbul aurului mirositor. Un ciripit strin o mir. i cea dinti rndunic, venit de departe, tia albastrul

ca o sgeat, nconjur copacul de cteva ori cu strigte de bucurie, apoi se aez pe

streaina casei, cntnd mereu...

Dar ntr-o diminea raza de soare nu mai veni. Cerul rmase acoperit de nori.

Cea dinti pictur de ploaie o izbi rece, greoaie. Cteva zile a plouat. Nici

rndunele nu se mai vedeau. Dar mirosul crinilor, seara, se mprtia puternic,

umed: o ameea. Dup zilele acestea, lipsite de scnteiere, soarele rsri ntr-o diminea

nfocat, vrsnd parc flcri, nclzind totul n cteva clipe. Raza o fripse.

n dup-amiaza zilei acesteia, o psric cu pene verzi i galbene, un scatiu,

veni, moleit de cldur, de se furi sub dnsa, la umbr, la adpost.

i frunza se bucur, acoperi cum putu mai bine psrica; iar aceasta

ciripi, nti nbuit, din gu, apoi mai prelung, mai dulce, cum

nu auzise frunza cntec. i n fiecare zi pasrea venea s se ascund de cldura

cotropitoare, n fiecare zi frunza o ferea, i seara cntecul

se mprtia vesel.

Ct n-ar fi dat acuma frunza pe o pictur de ploaie!

Dar norii fugeau gonii de vnturile din nlimi;

cerul de sticl, nflcrat, uscase totul. Crinii nu

mai miroseau; cnd i cnd, rozeta, care i

scutura semina coapt, mprtia mireasma

ei n zorii unora din dimineti. Prea mult

lumin, prea mult cldur.Nopile

senine, cu crai nou, cerul spuzit de

stele o fermecau. Ar fi vrut

s fie venic

noapte...

Pasrea venea

mereu, cteodat i noaptea

rmnea acolo, aipind, cu cpuorul

sub arip.i trecu mult pn ce, odat vntul

de toamn ncepu s bat. Zilele erau mai rcoroase,

nopile mai reci; cerul arareori curat. Puternic sufla vntul

tomnatic! Apusurile erau ca sngele i parc nroeau i pmntul.

Frunza i simi puterile slbite; cu greu putea s ie piept vntului, care

o cltina n toate prile; cteva tovare, smulse, fluturar prin aer, apoi

fuseser duse departe.

Pasrea i venea mai rar, nu mai cnta, i asta o mhnea cumplit.Frunza tnjea,

se nglbenea; celelalte, de pe acelai copac, parc se nglbeniser i mai

repede.

ncepuser s cad. Frunza auzea mereu, de acolo, din vrf, fonetul cobitor al

tovarelor ce o prseau strecurndu-se uor ca o oapt, ca o rugciune,

aternndu-se jos,ntr-un lvicer, pe deasupra cruia vntul alerga grbit.

De diminea pn seara, i noaptea, frunzele cdeau ntruna. Unele mai repezi,

altele

mai domoale, legnndu-se n aer ca o arip de fluture, aninndu-se de ramuri ,

ca cernd ajutor; numai ntr-un trziu, dndu-se nvinse, cdeau, ngropndu-se ntre

celelalte.ntr-o diminea se sperie. n tot copacul rmsese numai ea! Ramurile

goale se loveau unele de altele, tremurnd ca de frig. Deasupra, cerul cu nori greoi

ca de bumbac; n largul lui, stoluri ntregi de psri plecau n ir; atunci bg de

seam c i cuiburile rndunelelor rmseser goale.

Un fior o strbtu i se gndi la pasrea care nu o vzuse de cteva zile. n

clipele acestea, cnd parc se cutremura la gndul c poate i dnsa va

trebui s se desprind, s moar, ca i celelalte, vederea prietenei pe

care o adpostise atta i-ar fi fost de ajutor. i pasrea parc auzi chemarea tovarei de altdat; veni, dar

se opri puin, pe o alt ramur, ca i cnd n-ar fi cunoscut locul

obinuit n care cntase; apoi i lu zborul i, n trecerea

grbit, fr s ntoarc mcar capul, lovi cu vrful

aripii frunza care, de-abia mai inndu-se, czu

la rndul ei.

i lvicerul de jos nu se mai ngro,

Din ce fusese, cu aceast,

cea din urm,

moart.

Anexa 2

TIUVREAU S TIUAM NVAT

Anexa 2

TIUVREAU S TIUAM NVAT

Anexa 3

Anexa 4

Anexa 5

FR U N Z A

(schema leciei)

Frunza este parte component plantei. Plantele au frunze de forma diferite. Alctuirea frunzei: teac ( nodule) , codi ( peiol) , limb ( partea lit a plantei);

Frunza ndeplinete trei funcii principale:

1. prepar hrana din ap, substane minerale, dioxid de carbon n prezena luminii(fotosinteza)2. absoarbe din aer oxigen i elimin dioxid de carbon (respiraie)3.elimin vapori de ap(transpiraie) Plante de la care consumm frunze:

legume i zarzavaturi:varz, salat, ptrunjel, elin, mrar, leutean. plante medicinale: ment,urzic,pelin,ptlagin Sfaturi: Plantai ct mai multe plante!

Ocrotii plantele din jurul tu!

Iubete natura, faci parte din ea!

Anexa 6 Stiai c

frunzele cactuilor sunt nite epi? Aceast form ajut planta s nu piard apa i s se apere.

exist plante carnivore? Ele triesc n locuri unde solul este srac n substane hrnitoare , fiind nevoite s supravieuiasc prin capturarea corpurilor vii ,pe care le consum;

frunzele de izm , pelin, ptlagin, urzic sunt folosite n tratarea unor boli?

cea mai veche legum de la care se folosesc frunzele este varza? Oamenii au nceput s o cultive nc de la sfritul epocii de piatr;

frunza poate fi i instrument muzical?

tierea unui brad dureaz un minut, dar ca s ajung la maturitate, bradului i sunt necesari 60-80 de ani..acele de brad au o lungime cuprins ntre 2,5 i 13 centimetri.

Procesul prin care frunza elimin apa sub form de vapori

TRANSPIRAIE

Procesul prin care planta ia din aer oxigenul i elimin dioxidul de carbon

(ziua i noaptea)

(invers ca la fotosintez)

n timpul preparrii hranei (numai ziua) , frunza elimin oxigen

ap;

lumin i cldur;

substane minerale; dioxid de carbon

FOTOSINTEZA = procesul prin care se

formeaz substanele hrnitoare

necesare dezvoltrii plantei

RESPIRAIE

BUCTRIA

PLANTEI

ROLUL FRUNZEI