RPH 16 rancangan harian mgu 16

Embed Size (px)

Citation preview

  • 7/28/2019 RPH 16 rancangan harian mgu 16

    1/13

    RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

    Tarikh/Hari 15 April 2013 (Isnin)

    Kelas 2 Bakti

    Masa 12.40 1.20 pm

    Mata Pelajaran Seni Visual

    Tajuk Seni Halus

    Subtajuk lukisan

    Objektif Para pelajar akan dapat1. menerangkan fungsi lukisan dalam seni halus

    Hasil Pembelajaran Selepas tamat sesi pembelajaran, para pelajar akan dapat

    1. menerangkan fungsi lukisan dalam seni halus2. menghasilkan sebuah lukisan

    Kaedah Pembelajaran Penerangan , koperatif

    Nilai Murni Menghargai alam sekitar

    Sumber/ ABM/BBM Buku teks, buku rujukan

    Aktiviti Pembelajaran 1. Guru memulakan sesi pembelajaran dengan menyoal pelajar tentangtopik sebelum ini

    2. Guru menerangkan tentang fungsi dan aplikasi lukisan dalam senihalus

    3. Guru memberi tugasan dalam kelas bagi melihat pemahaman pelajar4. Guru akan menanyakan soalan secara rawak kepada pelajar5. Pelajar diminta melukis garisan berdasarkan tugasan yang diberi6. Penutup guru membuat kesimpulan dan memberi latihan pengukuhan

    Refleksi

    Tarikh/Hari 15 April 2013 (Isnin)

    Kelas 1 Elok

    Masa 1.20 2.00 pm

    Mata pelajaran Sejarah

    Tajuk Johor Menegakkan Semula Kewibawaan Kesultanan Melayu Melaka

    Subtajuk Pengasasan kerajaan Johor

    Hasil Pembelajaran Selepas tamat sesi pembelajaran, para pelajar akan dapat

    1. Menerangkan faktor kemerosotan dan kejatuhan Kesultanan MelayuMelaka.(B3D2E10)

    2. Menyatakan pengasasan kerajaan Johor(B1D3E1)3. Menyenaraikan tokoh dalam kerajaan Johor (B1D3E2)

    Kaedah pembelajaran Penerangan, perbincangan

    Nilai Murni Menghargai tinggalan sejarah

    Sumber/ ABM/BBM Buku teks, buku rujukan

    Aktiviti Pembelajaran 1. Guru memulakan sesi pembelajaran dengan menyoal pelajar tentang topiksebelum ini

    2. Guru menyambung penerangan tentang tajuk yang dipelajari sebelum ini.(Soalan Pbs secara lisan tajuk sebelum)

    3. Guru menyoal pelajar bagi menilai pemahaman pelajar bagi tajukpengasasan Kerajaan Johor

    4. Guru mengulang penerangan agar pelajar dapat memahami dan mengingatitopik yang diajar

    5. Guru memberi soalan dan pelajar salin serta menjawab soalan (pbs)6. Pelajar diminta menyiapkan jawapan bagi soalan yang diberi7. Penutup guru membuat kesimpulan dan memberi peringatan dan motivasi

    kepada pelajar

    15/04/2013 ISNIN

  • 7/28/2019 RPH 16 rancangan harian mgu 16

    2/13

    RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

    Refleksi

    Tarikh/Hari 15 April 2013 (Isnin)

    Kelas 4 Bakti

    Masa 2.40 3.20 pm

    Mata pelajaran Sejarah

    Tajuk Kemunculan Tamadun Islam Dan Perkembangnan Di Makkah

    Subtajuk 1.Keperibadian Nabi Muhammad S.a.w

    2.Pelantikan Nabi sebagai Rasul

    Hasil Pembelajaran Selepas tamat sesi pembelajaran, para pelajar dapat

    1.menghuraikan kemunculan tamadun Islam dan perkembangannya di Makkah

    Kaedah pembelajaran Penerangan , koperatif, perbincangan

    Konsep jahiliah

    Unsur dan Tingkah lakupatriotisme

    Kepercayaan dan pegangan hidup

    Sumber/ ABM/BBM Buku teks, buku rujukan

    Aktiviti Pembelajaran 1. Guru memulakan pembelajaran dengan menyoal pelajar bagi topikyang diajar sebelum ini

    2. Guru menerangkan keperibadian dan pelantikan Nabi sebagai Rasul.3. Guru memberi contoh yang sesuai4. Guru mengarahkan pelajar mencatat peristiwa penting yang berlaku

    pada Nabi Muhammad s.aw

    5. Guru menyoal pelajar bagi menilai pemahaman pelajar6. Penutup guru membuat kesimpulan dan memberi latihan pengukuhan

    Refleksi

    Tarikh/Hari 15 April 2013 (Isnin)

    Kelas 4 Gigih

    Masa 3.35 4.15 pm

    Mata pelajaran Sejarah

    Tajuk Kemunculan Tamadun Islam Dan Perkembangnan Di Makkah

    Subtajuk 1.Keperibadian Nabi Muhammad S.a.w

    2.Pelantikan Nabi sebagai Rasul

    Hasil Pembelajaran Selepas tamat sesi pembelajaran, para pelajar dapat

    1.menghuraikan kemunculan tamadun Islam dan perkembangannya di Makkah

    Kaedah pembelajaran Penerangan , koperatif, perbincangan

    Konsep jahiliah

    Unsur dan Tingkah laku

    patriotisme

    Kepercayaan dan pegangan hidup

    Sumber/ ABM/BBM Buku teks, buku rujukan

    Aktiviti Pembelajaran

    1. Guru memulakan pembelajaran dengan menyoal pelajar bagi topikyang diajar sebelum ini

    2. Guru menerangkan keperibadian dan pelantikan Nabi sebagai Rasul.3. Guru memberi contoh yang sesuai

  • 7/28/2019 RPH 16 rancangan harian mgu 16

    3/13

    RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

    4. Guru mengarahkan pelajar mencatat peristiwa penting yang berlakupada Nabi Muhammad s.aw

    5. Guru menyoal pelajar bagi menilai pemahaman pelajar6. Penutup guru membuat kesimpulan dan memberi latihan pengukuhan

    Refleksi

    Tarikh/Hari 16 April 2013 (Selasa)

    Kelas 2 Dedikasi

    Masa 12.40 1.20 pm

    Mata pelajaran Seni Visual

    Tajuk Unsur-unsur seni

    Subtajuk Warna

    Objektif Para pelajar akan dapat

    1. Menerangkan fungsi dan aplikasi warna dalam gubahan seni visual

    Hasil Pembelajaran Selepas tamat sesi pembelajaran, para pelajar akan dapat

    1. Menerangkan fungsi dan aplikasi warna dalam gubahan seni visual

    ( B1D1E1)

    Kaedah pembelajaran Penerangan , koperatif

    Konsep Menghargai alam sekitar

    Unsur dan Tingkah laku

    patriotisme

    Buku teks, buku rujukan

    Sumber/ ABM/BBM 1. Guru memulakan sesi pembelajaran dengan menyoal pelajar tentang topiksebelum ini

    2. Guru menerangkan tentang fungsi dan aplikasi warna dalam gubahan senivisual dengan memberi contoh yang sesuai

    3. Guru memberi tugasan dalam kelas bagi melihat pemahaman pelajar4. Guru akan menanyakan soalan secara rawak kepada pelajar5. Pelajar diminta melukis garisan berdasarkan tugasan yang diberi6. Penutup guru membuat kesimpulan dan memberi latihan pengukuhan

    Refleksi

    16 /04/2013 SELASA

  • 7/28/2019 RPH 16 rancangan harian mgu 16

    4/13

    RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

    Tarikh/Hari 15 Januari 2013 (Selasa)

    Kelas 4 Bakti

    Masa 2.00

    2.40 pmMata pelajaran Sejarah

    Tajuk Kemunculan tamadun awal manusia

    Subtajuk Proses pembentukan tamadun (sambung topik sebelum ini)

    Hasil Pembelajaran Selepas tamat sesi pembelajaran, para pelajar dapat

    1. Menyatakan sumbangan tamadun Sumeria, Mesopotamia

    Kaedah pembelajaran Penerangan , koperatif, perbincangan

    Konsep Teokrasi

    Unsur dan Tingkah laku

    patriotisme

    Masyarakat Berorganisasi

    Sumber/ ABM/BBM Buku teks, buku rujukan

    Aktiviti Pembelajaran

    1. Guru memulakan pembelajaran dengan menyoal pelajar bagi topik yangdiajar sebelum ini2. Guru menerangkan konsep tamadun dan proses pembentukan tamadun

    Mesopotamia (sambungan tajuk sebelum ini)

    3. Guru menerangkan sumbangan tamadun Mesopotamia4. Guru Mengarahkan pelajar menyenaraikan sumbangan tamadun

    Mesopotamia

    5. Guru menyoal pelajar bagi menilai pemahaman pelajar6. Penutup guru membuat kesimpulan dan memberi latihan pengukuhan

    Refleksi

    Tarikh/Hari 15 Januari 2013 (Selasa)

    Kelas 1 Dedikasi

    Masa 2.40 3.20 pm

    Mata pelajaran Sejarah

    Tajuk Sejarah dan kita

    Subtajuk Pentafsiran Sejarah

    Kepentingan Sejarah

    Hasil Pembelajaran Selepas tamat sesi pembelajaran, para pelajar akan dapat

    1. Mentafsir peristiwa sejarah2. Menjelaskan istilah/ konsep masa dalam sejarah ( B2D1E4)

    3. Menyatakan kepentingan sejarah

    Kaedah pembelajaran Penerangan, perbincangan

    Nilai Murni Menghargai tinggalan sejarah

    Sumber/ ABM/BBM Buku teks, buku rujukan

    Aktiviti Pembelajaran 1. Guru memulakan sesi pembelajaran dengan menyoal pelajar tentangtopik sebelum ini

    2. Guru menyambung penerangan tentang tajuk yang dipelajari sebelum ini.3. Guru menyoal pelajar bagi menilai pemahaman pelajar4. Guru mengulang penerangan agar pelajar dapat memahami dan

  • 7/28/2019 RPH 16 rancangan harian mgu 16

    5/13

    RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

    mengingati topik yang diajar

    5. Guru memberi soalan dan salin serta menjawab soalan6. Pelajar diminta menyiapkan jawapan bagi soalan yang diberi

    Penutup guru membuat kesimpulan dan memberi peringatan dan moIvasi

    kepada pelajar

    Refleksi

    Tarikh/Hari 16 Januari 2013 (Rabu)

    Kelas 2 Fasih

    Masa 12.40 2.00 pm

    Mata pelajaran Seni Visual

    Tajuk Unsur-unsur seni

    Subtajuk Warna

    Objektif Para pelajar akan dapat

    1. Menerangkan fungsi dan aplikasi warna dalam gubahan seni visual

    Hasil Pembelajaran Selepas tamat sesi pembelajaran, para pelajar akan dapat

    1. Menerangkan fungsi dan aplikasi warna dalam gubahan seni visual

    ( B1D1E1)

    Kaedah pembelajaran Penerangan , koperatif

    Nilai Murni Menghargai alam sekitar

    Sumber/ ABM/BBM Buku teks, buku rujukan

    Aktiviti Pembelajaran 1. Guru memulakan sesi pembelajaran dengan menyoal pelajar tentangtopik sebelum ini

    2. Guru menerangkan tentang fungsi dan aplikasi warna dalam gubahanseni visual dengan memberi contoh yang sesuai

    3. Guru memberi tugasan dalam kelas bagi melihat pemahaman pelajar4. Guru akan menanyakan soalan secara rawak kepada pelajar5. Pelajar diminta melukis garisan berdasarkan tugasan yang diberi6. Penutup guru membuat kesimpulan dan memberi latihan pengukuhan

    Refleksi

    Tarikh/Hari 16 Januari 2013 (Rabu)

    Kelas 2 Bakti

    Masa 2.55 3.35 pm

    Mata pelajaran Seni Visual

    Tajuk Unsur-unsur seni

    Subtajuk Warna

    Objektif Para pelajar akan dapat

    1. Menerangkan fungsi dan aplikasi warna dalam gubahan seni visual

    16/01/2013 RABU

  • 7/28/2019 RPH 16 rancangan harian mgu 16

    6/13

    RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

    Hasil Pembelajaran Selepas tamat sesi pembelajaran, para pelajar akan dapat

    1. Menerangkan fungsi dan aplikasi warna dalam gubahan seni visual

    ( B1D1E1)

    Kaedah pembelajaran Penerangan , koperatif

    Nilai Murni Menghargai alam sekitar

    Sumber/ ABM/BBM Buku rujukan

    Aktiviti Pembelajaran 1. Guru memulakan sesi pembelajaran dengan menyoal pelajar tentangtopik sebelum ini

    2. Guru menerangkan tentang fungsi dan aplikasi warna dalam gubahan senivisual dengan memberi contoh yang sesuai

    3. Guru memberi tugasan dalam kelas bagi melihat pemahaman pelajar4. Pelajar melukis dan guru sebagai pembimbing5. Penutup guru membuat kesimpulan dan memberi latihan pengukuhan

    Refleksi

    Tarikh/Hari 16 Januari 2013 (Rabu)

    Kelas 4 Gigih

    Masa 3.35 4.15 pm

    Mata pelajaran Sejarah

    Tajuk Kemunculan tamadun awal manusia

    Subtajuk Proses pembentukan tamadun (sambung topik sebelum ini)

    Hasil Pembelajaran Selepas tamat sesi pembelajaran, para pelajar dapat

    1. Menyatakan sumbangan tamadun Sumeria, Mesopotamia

    Kaedah pembelajaran Penerangan , koperatif, perbincangan

    Konsep Teokrasi

    Unsur dan Tingkah laku

    patriotisme

    Masyarakat Berorganisasi

    Sumber/ ABM/BBM Buku teks, buku rujukan

    Aktiviti Pembelajaran

    1. Guru memulakan pembelajaran dengan menyoal pelajar bagi topikyang diajar sebelum ini

    2. Guru menerangkan konsep tamadun dan proses pembentukantamadun Mesopotamia (sambungan tajuk sebelum ini)

    3. Guru menerangkan sumbangan tamadun Mesopotamia4. Guru Mengarahkan pelajar menyenaraikan sumbangan tamadun

    Mesopotamia

    5. Guru menyoal pelajar bagi menilai pemahaman pelajar6. Penutup guru membuat kesimpulan dan memberi latihan

    pengukuhanRefleksi

  • 7/28/2019 RPH 16 rancangan harian mgu 16

    7/13

    RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

    Tarikh/Hari 17 Januari 2013 (Khamis)Kelas 1 Dedikasi

    Masa 1.20 2.00 pm

    Mata pelajaran Sejarah

    Tajuk Zaman prasejarah di Malaysia

    Subtajuk Pengenalan, Zaman paleolitik,

    Hasil Pembelajaran Selepas tamat sesi pembelajaran, para pelajar dapat

    1. Menyatakan perkembangan Zaman Prasejarah di Malaysia iaitu Zaman Paleolitik

    , Zaman Neolitik dan Zaman Logam

    2. Menyatakan tahap Zaman Prasejarah secara kronologi( B1D2E1)

    3.Menjelaskan ciri-ciri Zaman Prasejarah (B2D2E1)

    Kaedah pembelajaran Penerangan , perbincangan

    Konsep ArtifakUnsur dan Tingkah laku

    patriotisme

    Berbangga dengan warisan Negara

    Sumber/ ABM/BBM Buku teks, buku rujukan

    Aktiviti Pembelajaran 1. Guru memulakan pembelajaran dengan menyoal pelajar bagi topik yangdiajar sebelum ini

    2. Memberi gambaran awal tentang tajuk yang akan dipelajari3. Guru menerangkan tentang zaman prasejarah dan memberi contoh mudah4. Guru juga menjelaskan tentang 3 zaman yang terdapat dalam zaman

    Prasejarah di Malaysia

    5. Pelajar dikehendaki menyenaraikan ciri-ciri zaman paleolitik dan gurumenyoal pelajar

    6. Penutup guru membuat kesimpulan dan memberi latihan pengukuhanRefleksi

    Tarikh/Hari 17 Januari 2013 (Khamis)

    Kelas 4 Bakti

    Masa 2.00 2.40 pm

    Mata pelajaran Sejarah

    Tajuk Kemunculan tamadun awal manusia

    Subtajuk Proses pembentukan tamadun

    Tamadun Mesir PurbaHasil Pembelajaran Selepas tamat sesi pembelajaran, para pelajar dapat

    1. Menyatakan sumbangan tamadun Sumeria, Mesir, Indus, Hwang Ho

    2. Membandingkan sumbangan tamadun Sumeria, Mesir, Indus, Hwang Ho

    3. Mengklafisifikasi sumbangan tamadun

    4. Merasionalkan pemilihan sungai sebagai lokasi pembentukan tamadun awal

    Kaedah pembelajaran Penerangan , koperatif, perbincangan

    Konsep Politiesme

    Unsur dan Tingkah laku

    patriotisme

    Masyarakat Berorganisasi

    17/01/2013 KHAMIS

  • 7/28/2019 RPH 16 rancangan harian mgu 16

    8/13

    RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

    Sumber/ ABM/BBM Buku teks, buku rujukan

    Aktiviti Pembelajaran 1. Guru memulakan pembelajaran dengan menyoal pelajar bagi topik yangdiajar sebelum ini

    2. Guru menerangkan konsep tamadun dan proses pembentukan tamadunMesir Purba

    3. Pelajar dikehendaki merujuk peta dan mengaitkan dengan prosespembentukan Tamadun Mesir Purba

    4. Pelajar juga perlu menyenaraikan ciri-ciri tamadun Mesir Purba5. Penutup guru membuat kesimpulan dan memberi latihan pengukuhan

    Latihan m/s 23 buku teks

    Refleksi

    Tarikh/Hari 17 Januari 2013 (Khamis)

    Kelas 2 Dedikasi

    Masa 2.55

    3.35 pmMata pelajaran Seni Visual

    Tajuk Unsur-unsur seni

    Subtajuk Warna

    Objektif Para pelajar akan dapat

    1. Menerangkan fungsi dan aplikasi warna dalam gubahan seni visual

    Hasil Pembelajaran Selepas tamat sesi pembelajaran, para pelajar akan dapat

    1. Menerangkan fungsi dan aplikasi warna dalam gubahan seni visual

    ( B1D1E1)

    Kaedah pembelajaran Penerangan , koperatif

    Nilai Murni Menghargai alam sekitar

    Sumber/ ABM/BBM Buku rujukan

    Aktiviti Pembelajaran 1. Guru memulakan sesi pembelajaran dengan menyoal pelajar tentangtopik sebelum ini

    2. Guru menerangkan tentang fungsi dan aplikasi warna dalam gubahan senivisual dengan memberi contoh yang sesuai

    3. Guru memberi tugasan dalam kelas bagi melihat pemahaman pelajar4. Pelajar melukis dan guru sebagai pembimbing5. Penutup guru membuat kesimpulan dan memberi latihan pengukuhan

    Refleksi

    Tarikh/Hari 17 Januari 2013 (Khamis)Kelas 1 Elok

    Masa 3.35 4.15 pm

    Mata pelajaran Sejarah

    Tajuk Zaman prasejarah di Malaysia

    Subtajuk Pengenalan, Zaman paleolitik,

    Hasil Pembelajaran Selepas tamat sesi pembelajaran, para pelajar dapat

    1. Menyatakan perkembangan Zaman Prasejarah di Malaysia iaitu Zaman Paleolitik ,

    Zaman Neolitik dan Zaman Logam

    2. Menyatakan tahap Zaman Prasejarah secara kronologi( B1D2E1)

    3.Menjelaskan ciri-ciri Zaman Prasejarah (B2D2E1

  • 7/28/2019 RPH 16 rancangan harian mgu 16

    9/13

    RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

    Kaedah pembelajaran Penerangan , perbincangan

    Konsep Artifak

    Unsur dan Tingkah laku

    patriotisme

    Berbangga dengan warisan Negara

    Sumber/ ABM/BBM Buku teks, buku rujukan

    Aktiviti Pembelajaran 1. Guru memulakan pembelajaran dengan menyoal pelajar bagi topik yangdiajar sebelum ini

    2. Memberi gambaran awal tentang tajuk yang akan dipelajari3. Guru menerangkan tentang zaman prasejarah dan memberi contoh mudah4. Guru juga menjelaskan tentang 3 zaman yang terdapat dalam zaman

    Prasejarah di Malaysia

    5. Pelajar dikehendaki menyenaraikan ciri-ciri zaman paleolitik dan gurumenyoal pelajar

    6. Penutup guru membuat kesimpulan dan memberi latihan pengukuhanLatihan m/s 21 gerak minda

    Refleksi

    Tarikh/Hari 17 Januari 2013 (Khamis)

    Kelas 4 Gigih

    Masa 5.35 6.15 pm

    Mata pelajaran Sejarah

    Tajuk Kemunculan tamadun awal manusia

    Subtajuk Proses pembentukan tamadun Tamadun Mesir Purba

    Hasil Pembelajaran Selepas tamat sesi pembelajaran, para pelajar dapat

    1. Menyatakan sumbangan tamadun Sumeria, Mesir, Indus, Hwang Ho

    2. Membandingkan sumbangan tamadun Sumeria, Mesir, Indus, Hwang Ho

    3. Mengklafisifikasi sumbangan tamadun

    4. Merasionalkan pemilihan sungai sebagai lokasi pembentukan tamadun awal

    Kaedah pembelajaran Penerangan , koperatif, perbincangan

    Konsep Politiesme

    Unsur dan Tingkah laku Masyarakat Berorganisasi

  • 7/28/2019 RPH 16 rancangan harian mgu 16

    10/13

    RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

    patriotisme

    Sumber/ ABM/BBM Buku teks, buku rujukan

    Aktiviti Pembelajaran 1. Guru memulakan pembelajaran dengan menyoal pelajar bagi topik yangdiajar sebelum ini

    2. Guru menerangkan konsep tamadun dan proses pembentukan tamadunMesir Purba

    3. Pelajar dikehendaki merujuk peta dan mengaitkan dengan prosespembentukan Tamadun Mesir Purba

    4. Pelajar juga perlu menyenaraikan ciri-ciri tamadun Mesir Purba5. Penutup guru membuat kesimpulan dan memberi latihan pengukuhan

    Latihan m/s 23 buku teks

    Refleksi

    Tarikh/Hari 18 Januari 2013 (Jumaat)

    Kelas 4 Bakti

    Masa 2.55 3.30 pm

    Mata pelajaran Sejarah

    Tajuk Kemunculan tamadun awal manusia

    Subtajuk Proses pembentukan tamadun Tamadun Mesir Purba (sambungan tajuk sebelum

    ini)

    Hasil Pembelajaran Selepas tamat sesi pembelajaran, para pelajar dapat

    1. Menyatakan sumbangan tamadun Sumeria, Mesir, Indus, Hwang Ho

    2. Membandingkan sumbangan tamadun Sumeria, Mesir, Indus, Hwang Ho

    3. Mengklafisifikasi sumbangan tamadun4. Merasionalkan pemilihan sungai sebagai lokasi pembentukan tamadun awal

    Kaedah pembelajaran Penerangan , koperatif, perbincangan

    Konsep Politiesme

    Unsur dan Tingkah laku

    patriotisme

    Masyarakat Berorganisasi

    Sumber/ ABM/BBM Buku teks, buku rujukan

    Aktiviti Pembelajaran 1. Guru memulakan pembelajaran dengan menyoal pelajar bagi topikyang diajar sebelum ini

    2. Guru menerangkan tentang sumbangan tamadun Mesir Purba3. Guru menyoal pelajar bagi menilai pemahaman

    18/01/2013 JUMAA

  • 7/28/2019 RPH 16 rancangan harian mgu 16

    11/13

    RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

    4. Pelajar juga perlu menyenaraikan sumbangan tamadun Mesir Purba5. Guru meminta pelajar membuat kesimpulan daripada apa yang

    dipelajaru

    6. Penutup guru membuat kesimpulan dan memberi latihan pengukuhanLatihan Buku kerja

    Refleksi

    Tarikh/Hari 18 Januari 2013 (Jumaat)

    Kelas 1 Dedikasi

    Masa 3.30 4.05 pm

    Mata pelajaran Sejarah

    Tajuk Zaman prasejarah di Malaysia

    Subtajuk Zaman NeolitikHasil Pembelajaran Selepas tamat sesi pembelajaran, para pelajar dapat

    1. Menyatakan perkembangan Zaman Prasejarah di Malaysia iaitu Zaman Paleolitik ,

    Zaman Neolitik dan Zaman Logam

    2. Menyatakan tahap Zaman Prasejarah secara kronologi( B1D2E1)

    3.Menjelaskan ciri-ciri Zaman Prasejarah (B2D2E1

    Kaedah pembelajaran Penerangan , perbincangan

    Konsep Artifak

    Unsur dan Tingkah laku

    patriotisme

    Berbangga dengan warisan Negara

    Sumber/ ABM/BBM Buku teks, buku rujukan

    Aktiviti Pembelajaran 1. Guru memulakan pembelajaran dengan menyoal pelajar bagi topikyang diajar sebelum ini

    2. Guru menerangkan tentang zaman Neolitik3. Guru juga mengaitkan dengan zaman lain yang ada dalam zaman

    prasejarah

    4. Pelajar dikehendaki menyenaraikan ciri-ciri zaman neolitik dan gurumenyoal pelajar

    5. Guru juga menyuruh pelajar membuat kesimpulan tentang zamanNeolitik

    6. Penutup guru membuat kesimpulan dan memberi latihan pengukuhanRefleksi

    Tarikh/Hari 18 Januari 2013 (Jumaat)

    Kelas 4 Gigih

    Masa 4.15 4.45 pm

    Mata pelajaran Sejarah

    Tajuk Kemunculan tamadun awal manusia

    Subtajuk Proses pembentukan tamadun Tamadun Mesir Purba (sambungan tajuk sebelum

    ini)

  • 7/28/2019 RPH 16 rancangan harian mgu 16

    12/13

    RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

    Hasil Pembelajaran Selepas tamat sesi pembelajaran, para pelajar dapat

    1. Menyatakan sumbangan tamadun Sumeria, Mesir, Indus, Hwang Ho

    2. Membandingkan sumbangan tamadun Sumeria, Mesir, Indus, Hwang Ho

    3. Mengklafisifikasi sumbangan tamadun

    4. Merasionalkan pemilihan sungai sebagai lokasi pembentukan tamadun awal

    Kaedah pembelajaran Penerangan , koperatif, perbincanganKonsep Politiesme

    Unsur dan Tingkah laku

    patriotisme

    Masyarakat Berorganisasi

    Sumber/ ABM/BBM Buku teks, buku rujukan

    Aktiviti Pembelajaran 1. Guru memulakan pembelajaran dengan menyoal pelajar bagi topik yangdiajar sebelum ini

    2. Guru menerangkan tentang sumbangan tamadun Mesir Purba3. Guru menyoal pelajar bagi menilai pemahaman4. Pelajar juga perlu menyenaraikan sumbangan tamadun Mesir Purba5. Guru meminta pelajar membuat kesimpulan daripada apa yang dipelajari6. Penutup guru membuat kesimpulan dan memberi latihan pengukuhan

    Refleksi

    Tarikh/Hari 18 Januari 2013 (Jumaat)

    Kelas 1 Elok

    Masa 5.15 5.45 pm

    Mata pelajaran Sejarah

    Tajuk Zaman prasejarah di Malaysia

    Subtajuk Zaman Neolitik

    Hasil Pembelajaran Selepas tamat sesi pembelajaran, para pelajar dapat

    1. Menyatakan perkembangan Zaman Prasejarah di Malaysia iaitu Zaman Paleolitik ,

    Zaman Neolitik dan Zaman Logam

    2. Menyatakan tahap Zaman Prasejarah secara kronologi( B1D2E1)

    3.Menjelaskan ciri-ciri Zaman Prasejarah (B2D2E1

    Kaedah pembelajaran Penerangan , perbincangan

    Konsep Artifak

    Unsur dan Tingkah laku

    patriotisme

    Berbangga dengan warisan Negara

    Sumber/ ABM/BBM Buku teks, buku rujukan

    Aktiviti Pembelajaran 1. Guru memulakan pembelajaran dengan menyoal pelajar bagi topik yangdiajar sebelum ini

    2. Guru menerangkan tentang zaman Neolitik3. Guru juga mengaitkan dengan zaman lain yang ada dalam zaman

    prasejarah

    4. Pelajar dikehendaki menyenaraikan ciri-ciri zaman neolitik dan gurumenyoal pelajar

    5. Guru juga menyuruh pelajar membuat kesimpulan tentang zamanNeolitik

    6. Penutup guru membuat kesimpulan dan memberi latihan pengukuhanLatihan m/s 29 buku teks

    Refleksi

  • 7/28/2019 RPH 16 rancangan harian mgu 16

    13/13

    RANCANGAN PELAJARAN HARIAN