12
1. Mata Pelajaran Matematik 2. Tahun 2H 3. Bilangan Pelajar 24 4. Umur 5. Tarikh 29.10.2013 (Selasa) 6. Masa 9.00a.m. – 10.00p.m. (60 minit) 7. Bidang Sukatan dan Geometri 8. Tajuk Masa dan Waktu 9. Standard Kandungan Murid dibimbing untuk: 9.1 Menyantakan waktu dalam jam dan minit. 10. Pengetahuan Sedia Ada Murid-murid fahami urutan jadual waktu dan masa bersekolah. 11. Standard Pembelajaran Murid berupaya untuk: 1. Mengenal tanda senggatan minit dan tanda senggatan jam pada muka jam. 2. Mengenal tanda senggatan dan angka yang menandakan gandaan lima minit pada muka jam. Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid dapat: Menyatakan bacaan atau nilai tanda senggatan minit dan jam pada muka jam. Menandakan gandaan lima minit pada muka jam. EMK Nilai murni: bekerjasama bahan bantu mengajar (BBM) Power point, model jam, bahan bina model jam, lembaran kerja Penilaian P&P B2D6E1-Menyatakan tanda senggatan minit dan jam.

RPH MT THN2 masa.doc

Embed Size (px)

Citation preview

1. Mata Pelajaran Matematik2. Tahun 2H3. Bilangan Pelajar 24

4. Umur 8±5. Tarikh 29.10.2013 (Selasa)6. Masa 9.00a.m. – 10.00p.m. (60 minit)7. Bidang Sukatan dan Geometri8. Tajuk Masa dan Waktu9. Standard Kandungan Murid dibimbing untuk:

9.1 Menyantakan waktu dalam jam dan minit.10. Pengetahuan Sedia Ada Murid-murid fahami urutan jadual waktu dan masa

bersekolah.11. Standard Pembelajaran Murid berupaya untuk:

1. Mengenal tanda senggatan minit dan tanda senggatan jam pada muka jam.

2. Mengenal tanda senggatan dan angka yang menandakan gandaan lima minit pada muka jam.

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid dapat:Menyatakan bacaan atau nilai tanda senggatan minit dan jam pada muka jam.Menandakan gandaan lima minit pada muka jam.

EMK Nilai murni: bekerjasama

bahan bantu mengajar (BBM)

Power point, model jam, bahan bina model jam, lembaran kerja

Penilaian P&P B2D6E1-Menyatakan tanda senggatan minit dan jam.

LANGKAH ISI PELAJARAN LANGKAH/AKTIVITI CATATAN

Set induksi

(± 5 minit)

Soalan 1:

Ceritakan aktiviti yang kamu lihat dalam

gambar-gambar berikut.(gosok gigi,

bangun pagi, makan tengah hari, tidur

malam)

1. Guru mempamerkan slaid power point dan

meminta murid memerhatikan beberapa keeping

gambar yang ditunjukkan.

2. Guru meminta murid menjawab soalan-soalan

yang diajukan oleh guru.

BBM: Power point

Soalan 2:

Bagaimana kamu tentukan masa aktiviti-

aktiviti di atas? (mengikut waktu jam)

3. Guru meminta murid menyatakan bagaimana cara

mengetahui masa aktiviti-aktiviti di dalam gambar

yang dipamerkan.

Langkah 1

(± 5minit)

Soalan:

1. Ini apa? (jam)

2. Ceritakan apa yang terdapat pada

muka jam? (nombor,…..)

3. Daripada pelbagai jenis jam di

kalangan kehidupan harian kita,

bagaimanakah kita mengetahui waktu

yang ditunjukkan oleh jam?

1. Guru menujukkan model muka jam kepada murid.

2. Guru bersoal jawab dengan murid.

3. Guru mempamerkan jenis-jenis muka jam yang

berlainan untuk memupuk sifat ingin tahu dalam

pefikiran murid-murid

BBM: model jam,

powerpoint

Langkah 2

(± 35minit)

Bulatan kecil:

Berapakah bilangan senggatan yang dapat

kamu lihat dalam muka jam?

Penerangan:

Bulatan besar

1. Berapakah bilangan senggatan yang

dapat kamu lihat dalam muka jam?

i. Bilang dalam gandaan lima.

ii. Ada beberapa minit dari angka 7 hingga

9?

1. Guru mengagihkan murid kepada enam kumpulan.

2. Setiap murid diminta bekerjasama sepanjang masa

membina modal jam.

3. Guru memberikan setiap kumpulan satu set bahan

untuk mengikut arahan membina modal jam dan

menyoal.

4. Murid diminta mengambil kertas bulatan bersaiz

kecil yang telah ditandakan beberapa senggatan.

5. Setiap kumpulan diminta menampalkan nombor 1

hingga 12 di setiap senggatan dalam bulatan.

6. Guru membimbing murid menerangkan sebab

kedudukan nombor dan maknanya dalam jam.

7. Guru menerangkan bezaan antara nombor dengan

nombor ialah satu jam.

8. Murid diminta membutangkan tangga jam di dalam

modal yang dibinakan.

9. Guru bersoal jawab dengan murid.

10. Murid diminta mengambil kertas bulatan bersaiz

besar yang telah dibahagikan kepada beberapa

senggatan.

11. Murid diminta menampalkan angka gandaan

lima di setiap tempat yang ditetapkan.

12. Guru membimbing murid mengenal tanda

senggatan minit pada muka jam dengan modal

yang dihasilkan.

13. Guru menerangkan setiap senggatan mewakili

5 minit. Murid-murid dikehendaki membilang dalam

BBM: bahan bina

model jam

Nilai murni:

kerjasama

gandaan 5 hingga 60.

14. Guru membimbing murid-murid membutangkan

jam dengan selapis-selapis supaya membina

sebuah jam yang berkinetik.

Penilaian

(± 10minit)

Sila rujukan lampiran A 1. Guru mengedarkan lembaran kerja yang

mengandungi muka jam.

2. Murid diminta melngkapkan lembaran kerja

dengan meingikut arahan yang ditunjukkan dalam

kertas tersebut.

3. Guru memerhatikan hasil kerja murid untuk

menilai penguasaan mereka.

BBM: lembaran

kerja

Penutup

(± 5minit)

1. Antara setiap senggatan,apakah

bezanya dalam “jam” dengan “minit”?

2. Ada berapa minit dari angka 5 hingga 8?

3. Ada berapa jam dari angka 4 hingga 8?

4. Guru membimbing murid membaca bacaan dengan

menggunakan modal jam yang dihasilkan.

5. Guru bersoal jawab dengan murid sebagai

pengukuhan pembelajaran.

LAMPIRAN A

Nama: Darjah: Tarikh: .

Isikan petak di dalam jam.

1. Tuliskan nombor (1-12) di dalam kotak dalam bulatan sebagai “jam” dan tuliskan nombor (5-60) di

luar bulatan sebagai “minit”

Cara menggunakan bahan bantuan mengajar: bahan bina model jam

1. Guru menyediakan bahan bina model jam untuk setiap kumpulan murid. Guru menggunakan bulatan

kecil untuk memberitahukan murid konsep tentang setiap jarak senggatan sama dengan satu jam. Murid-

murid menampalkan nombor-nombor di setiap bentuk hati yang besar. Aturan begini boleh

meningkatkan pemerhatian murid-murid dalam penjelasan guru. Guru meminta murid-murid mengikut

arahan binakan kraf tangan ini. Selepas model disiapkan, guru menanya soal dengan murid supaya

mereka dapat memahami arah pusingan jam.

2. Guru meminta murid mengeluarkan bulatan yang besar dan stiker angka. Murid-murid diminta

menampalkan angka-angka di dalam bentuk hati yang besar secara berganda lima. Bagi murid-murid

yang tidak menguasai nombor ganda lima, guru boleh mengajar mereka mengira setiap bentuk yang di

lilitan bulatan, semasa kiraan sampai bentuk yang besar, nombor yang dikira akan ditampalkan. Langkah

pengajaran ini dapat memberitahu murid-murid berkaitan fungsi garisan atau titik kecil yang selalu

dijumpai dalam jam, iaitu setiap senggatan kecil mewakili satu minit. Selepas murid siapkan langkah ini,

guru akan memjelaskan setiap senggatan besar menwakili lima minit, berpusingan jarum minit setiap

pusingan ialah 60 minit.

3. Guru boleh meminta murid-murid membandingbezakan kedua-dua bentuk bulatan yang dihasilkan dan

member peluang kepada murid menjelaskan berkaitan antara satu sama lain. Selepas ini, guru

menunjukkan cara mengabungkan kedua-dua hasil kerja untuk menjadikan satu jam yang menarik.

Sebuah pinggan kertas diletakkan di antara dua bulatan untuk menjalankan permainan kecil.

4. Cara menjalankan permainan kecil:

a. Guru meminta murid mengerakkan pinggan supaya mendapat bacaan minit yang sama maksud

dengan nombor yang diminta. Contohnya, guru menanyakan angka 3 sama dengan berapa minit?

Murid-murid di setiap kumpulan perlu menjawab soalan dengan memusingkan pinggan kertas.

Fungsi lubang di pinggan kertas ialah untuk menunjukkan jawapan minit.

5. Tujuan modal yang dihasilkan:

a. Meningkatkan minat pembelajaran murid-murid dalam pengajaran.

b. Meningkatkan peningatan murid dengan membuat kraf tangan, melihat hasil kerja dan mendengar

penjelasan guru.

c.