Upload
manrimau
View
382
Download
3
Embed Size (px)
Citation preview
7/27/2019 Rph Tajuk Bidang Pendidikan Islam
1/23
SOALAN TUTORIAL
M/S 57
Soalan 2:
Membincangkan Buku Panduan Guru di dalam pengajaran dan pembelajaran.Ciri yang di
fokuskan di dalam pengajaran dan pembelajaran dan cirri-ciri murid yang dikehendaki,
Ciri_ciri yg difokuskan dlm P&P Ciri_ciri murid yg dikehendaki
hasil pembelajaran Murid dpt mengenal,mengecam huruf hijaiy
Yah.Masa Menyebut dgn betul bagi setiap huruf hijaiy
Yah tunggal mengikut susunan yg betul
Pengenalan Dpt menulis setiap lembaran kerja yg diber
Ikan
Cadangan bahan Bantu mengajar Murid dpt menyebut huruf mengikut urutan
Secara talaqi dan musyafahah
Set induksi Dapat membanding beza
Dadangan P&P Menyusun atur
Aktiviti cuba jaya Merumuskan atau meringkaskan
Penutup Membuat Generalisasi
Penghayatan
Kerja lanjutan
Nota Guru
Bahan Rujukan
7/27/2019 Rph Tajuk Bidang Pendidikan Islam
2/23
Soalan 3
Anda dikehendaki berbincang dalam kumpulan kecil 3-5 org mengenai RancanganPengajaran Semester, Mingguan dan harian berdasarkan contoh yg diberi,
Pengajaran Semester Pengajaran Mingguan Pengajaran Harian
Adalah secara Umum Rancangan mengajar utk 5
hari
Lebih efektif dan tersusun
Merangkumi 4 bidang utk I
semester
Lebih lengkap sedikit dari
rancangan mengajarsemester
Mempunyai pendekatan
satu persatu persediaanmengajar langkah demi
langkah
Objektif secara umum Tajuknya ringkas begitujuga dgn bidang
Aktiviti P&P yang lengkapdan tersusun
Adanya alat Bantu mengajar
Soalan 4
Secara kumpulan bina Rancangan Pengajaran Harian yang Lengkap meliputi setiap
bidang Asas Tilawah Al-Quran,Asas ulum Syariah,Akhlak dan jawi
PERSADIAAN MENGAJAR HARIAN ASAS TILAWAH AL-QURAN
Mata pelajaran: Asuhan Tilawah Al-QuranKelas : I Kreatif
Tarikh : 23.3.2005Masa :I0.30-II.00 PagiBilangan murid: 30 orang
Tajuk : Huruf Hijaiyyah Tunggal (Buku Iqra satu m\s I7-20)
Kemahiran : Membaca dgn fasih dan bertajwid
PENGETAHUAN SADIA ADA:
I) Murid telah belajar buku Iqra satu m\s I5-I6 sebelumnya,
HASIL PEMBELAJARAN:Pada akhir pembelajaran murid dapat:
I) Mengecam dan mengenal huruf-huruf hijayyah tunggal
II) Menyebut betul huruf hijaiyyah tunggal iaitu - .III) Berdisiplin ketika belajar
KEMAHIRAN BERFIKIRI) Mengenal dan mengecam huruf
II) Banding beza huruf yang sama bentuk
7/27/2019 Rph Tajuk Bidang Pendidikan Islam
3/23
PENERAPAN NILAI
I) Menanamkan raa suka membaca Al-QuranII) Menyedari penting bacaan Al-Quran bartajwid
BAHAN BANTU MENGAJAR
I) Carta
II) Kad Imbasan
Langkah\masa Isi Akt P&P Catatan\alat
Pendahuluan(2minit)
Bacaan doa Ketua kelasmembaca doa
diikuti oleh murid-
murid.
Set Induksi(3 minit) Guru memaparkanbeberapa keeping
kad bergambarCth:
Guru bersoal jawabdengan murid-murid
berkaitan dgngambar
Cth:
Murid-murid inigambar apa?
Guru membuat
ulasan danmengaitkan dgan
tajuk pelajaran
Kad Bergambar
Lanhkah I(7 minit) Bacaan beberapakalimah yg
mengandungi huruf
hijaiyyah dgn betuldan fasih di ambil
dari buku m/s I7-20
Cth:
Guru menayangkanhuruf hijaiyyah cth:
Gurumemperkenalkan
huruf hijaiyyah dgn
kad imbasan cth:
Talaqi dan
musyafahah sebutan
huruf-huruf
mengikut urutansecara kelas,
kumpulan&individu.
Kad Imbasan
Langkah 2(I0 minit) Buku Iqra I m/s I7-20 iaitu:
Guru menyuruhmurid menyebut
huruf-huruf
hijaiyyah iaitu
Buku Iqra
Carta
7/27/2019 Rph Tajuk Bidang Pendidikan Islam
4/23
Pada carta yang disediakan dengan
betul dan fasih.
Guru meminta
murid-murid
membaca teks yangterdiri dari kalimah-
kalimah yangmengandungi huruf
hijaiyyah secarakelas,kumpulan dan
individu dengan
fasih dan lancarsememtara guru
memperbetulkan
sebutan huruf yangsalah..
Guru meminta 3orang muridmembaca semula
teks kalimah yang
mengandungi hurufhijaiyyah.
Pengayaan/pemulihan(5 minit)
Latih tubi bacaan Guru memintasemua murid
membaca buku
Iqra I m/s I7-20
Membaca kalimahyang mengandungi
huruf hijaiyyahiaitu:
Berdasarkan bukuIqra I
Buku Iqra
Penutup(3 minit) Bacaan teks buku
Iqra
Guru meminta
semua murid
membaca buku
Iqra m/s I7-20
Guru merumuskan
pelajaran denganmeminta murid-
murid bernasyid
mengenai hurufhijaiyyah tungggal.
7/27/2019 Rph Tajuk Bidang Pendidikan Islam
5/23
PERSEDIAAN MENGAJAR HARIAN ULUM SYARIAH
Mata pelajaran: Asas Ulum Syariah (Ibadah)Kelas : I Kreatif
Tarikh : 24.3.2005
Masa :I0.30-II.00 pagiBilangan Murid: 30 orang
Tajuk : bersuci dan beristinjak
Kemahiran : Mempelajari dan memahami cara bersuci dan beristinjak
PENGETAHUAN SEDIA ADA:
I) Murid dapat membezakan antara yang bersih dan kotorII) Murid mengetahui faedah menjaga kebersihan
HASIL PEMBELAJARAN: pada akhir pembelajaran murid dapat:
I) Memberi pengertian bersuci dan beristinjakII) Murid dapat menjalankan ibadah solat dan ibadah-ibadah lain dengan
sempurna.
III) Murid dapat menjelaskan alat beristinjak dan cara menggunakannya.
KEMAHIRAN BERFIKIR:
I) Dapat melakukan istinjak dengan betul
II) Berjimat cermat
III) Menjaga Kebersihan
PENERAPAN NILAI:
I) Dapat menjaga kebersihan jasmani dan rohani
BAHAN BANTU MENGAJAR:
I) Carta
II) Gambar
III) Kad
7/27/2019 Rph Tajuk Bidang Pendidikan Islam
6/23
Langkah/masa Isi Akt P&P Catatan/alat
Pendahuluan
(2 minit)
Bacaan doa Ketua kelas
membaca doa
diikuti oleh murid-murid lain
Set induksi (3 minit) Gambar air hujandan air telaga
Guru memaparkanbeberapa keeping
gambar
i) Air hujan
ii) Air telaga
Gambar
Langkah I( 5 minit)
Langkah 2(8 minit)
Memaparkan cartayang mengandungipengertian bersuci
Memperdengarkan
satu sajak kepadamurid bertajuk
kebersihan separuh
dari iman
Guru meminta 3orang pelajarmenyatakan apa
yang mereka faham
tentangistinjak/bersuci
Guru menerangkantentang pengertian
bersuci dan
beristinjak
Guru meminta 5
orang memberikan
maksud bersuciatau beristinjak
menggunakan ayat
sendiri.
Guru
memperdengarkankepada murid sajak
kebersihan separuhdari iman.
Guru bersoal jawabdengan murid
tentang kandungan
Carta
7/27/2019 Rph Tajuk Bidang Pendidikan Islam
7/23
sajak dan
menerangkandengan jelas
maksud bersuci
Guru meminta 2
orang murid
membaca sajakdengan intonasi
yang betul
Latih tubi danberdasarkan sajak
tersebut, guru
mengaitkannyadengan tajuk
pelajaran
Langkah 3(8 minit) Menyediakan 2
keping gambar cth:
Halaman rumah
yang kotor
Seorang murid yang
comot dan kotor
Guru bersoal jawab
gambar dengan
murid
Soalan:Bagaimanakah
keadaan kebersihan
kawasan ini?
Bagaimanakah cara
untukmembersihkan
kekotoran yang ada
pada baju danbadan?
Guru membuat
ulasan terhadapjawapan yang di
berikan pada murid
dengan mengaitkancara mengatasi
kekotorancth:
sentiasa menyapusampah
Mandi selepasbermain danterkena najis
Kad Gambar
Penggayaan/pemulihan(2 minit)
Akibat tidak bersucidalam ibadah dan
kehidupan harian
Guru bersoal jawabdan menerangkan
kepada murid
akibat tidak bersucidalam:
7/27/2019 Rph Tajuk Bidang Pendidikan Islam
8/23
i) ibadah
ii) Kehidupanharian
Penutup(2 minit) Mengajukan soalankepada murid
Guru mengakhiriP&P dengan
mengajukan soalan
kepada murid cth:
Apakah erti
istinjak?
Apakah erti
bersuci?
Murid
menjawabnya
bersama-samasecara kelas
7/27/2019 Rph Tajuk Bidang Pendidikan Islam
9/23
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN AKHLAK
Mata pelajaran: Akhlak Islamiah
Kelas : I Kreatif
Tarikh :25.3.2005Masa : I0.30-II.00 pagi
Bilangan murid:30 orang
Tajuk :Adab makan dan minumKemahiran :Mempelajari dan memahami cara dan adab makan dan minum
PENGETAHUAN SEDIA ADA:
I) Murid mengetahui serba sadikit cara makan dan minum secara beradab.II) Murid pernah melakukannya di rumah dengan bimbingan ibubapa.
HASIL PEMBELAJARAN:
I) Menyatakan cara makan dan minum secara beradab
II) Mengamalkan adab makan dan minum,III) Menghafaz doa makan dan minum
IV) Menyatakan kepentingan dan tujuan beramal dengan adab makan dan minum.
KEMAHIRAN BERFIKIR:
I) Mengamalkan nilai-nilai murni dalam kehidupanII) Mengikut sunnah rasulullah s.a.w
PENERAPAN NILAI :
I) Sentiasa mengamalkan dalam kehidupan
BAHAN BANTU MENGAJAR:
I) Carta
II) Gambar
III) Kad imbasanIV) Filem Slaid
V) OHP
7/27/2019 Rph Tajuk Bidang Pendidikan Islam
10/23
Langkah/masa Isi Akt P&P Catatan/alat
Pendahuluan(2 minit)
Bacaan doa Ketua kelasmembaca doa dandiikuti oleh murid-
murid
Set Induksi(3 minit) Menonton
tayangan video
majlis perkahwinan
Guru bertanyakan
kepada murid
berdasarkan videoCth:
Adakah kamu
melihat orang
membaca doa
sebelum makan dimajlis itu?
Bagaimanakah cara
mereka makan?
Guru mengaitkanjawapan murid
dengan tajuk
pelajaran.
Filem video
Langkah I(5 minit) Lut sinar melalui
OHP berkaitan
gambar melaluihalaman 56
Guru bersoal jawab
dengan murid
mengenai gambarsoalan:
Apa yang kamu
lihat pada gambaritu?
Siapakah yangmembaca doa itu?
Murid mengikut
bacaan guru secara
kelas mengenaibacaan selepas dan
sebelum makan danminum.
OHP
Langkah 2(8 minit) Lakonan adabsebelum dan
selepas makan dan
minum
Gurumembahagikan
murid kepada 4
kumpulan
Lakonan
7/27/2019 Rph Tajuk Bidang Pendidikan Islam
11/23
Setiap kumpulan
melakonkan adabsebelun,semasa
dam selepas makan.
Guru meminta
murid membuat
rumusan tentangadab
sebelum,semasadan selepas makan.
Langkah3(8 minit) Menyatakan situasi
dalam gambar
halaman 58(gambar I & 2)
Guru bersoal jawab
dengsn murid
tentang kesanperlakuan tersebut
ketika makan dan
minum.
Gambar I
Mkan dengan tertib
Gambar 2
Makan dengan
gelojoh
Guru meminta
murid menyebuttentang adab-adab
makan dan minum
yang sepatutnyadilakukan oleh
murid dalamgambar I
Guru merumuskan
tentang kesan
bersih dan kotordalam menjaga
adab makan dan
minum.
Penggayaan/Pemulihan
(2 minit)
Akibat tidak
beradab ketika
makan dan minum
Guru bersoal jawab
dengan murid
akibat tidakberadab ketika
makan dan minum
dlam kehidupan.
Penutup(2 minit) Nasihat Guru menasihati
murid supayamengamalkan adab
makan dan minum
7/27/2019 Rph Tajuk Bidang Pendidikan Islam
12/23
serta mengelakkan
pembaziran
PERSEDIAAN MENGAJAR HARIAN ASAS JAWI
Mata pelajaran :JawiKelas :I Kreatif
Tarikh : 26.3.2005
Masa :I0.30-II.00 PAGIBilangan murid: 30 orang
Tajuk : Kenali huruf jawi
Kemahiran :Mempelajari dan mengetahui huruf jawi
PENGETAHUAN SEDIA ADA:
I) Murid telah mengetahhui serba sedikit tentang huruf jawi dan huruf hijaiyyahtunggal kemudian ditambah 6 huruf
II) Penulisan huruf jawi dan huruf hijiyyah yang sama
HASIL PEMBELAJARAN:
I) Murid dapat membentuk huruf tertentu dengan cara yang betulII) Teliti membuet sesuatu pekerjaan
III) Menyebut dan menulis huruf yang tidak sama dengan betul
IV) Tekun dan sabar
KEMAHIRAN BERFIKIR:
I) Menyambung dan menulis huruf
II) Dapat membezakan huruf jawi dan huruf Iqra
PENERAPAN NILAI:
I) Patuh pada peraturanII) Tekun dan sabar
BAHAN BANTU MENGAJAR:
I) Gambar II) Carta
III) Kad huruf
7/27/2019 Rph Tajuk Bidang Pendidikan Islam
13/23
Langkah/masa Isi Akt P&P Catatan/alat
Pendahuluan(2 minit)
Bacaan doa Ketua kelasmembaca doa dan
diikuti oleh murid-
murid lain,Set Induksi(3 minit) Kad huruf jawi
iaitu
Guru menunjukkan
kad jawi
Soalan: Apa beza
antara dua hurufini?
Berdasarkan
beberapa jawapan,
guru mengaitkan
dengan tajukpelajaran
Kad
LangkahI(5 Minit) Menyediakan huruf
hijaiyyah dan huruf
jawi tanpamengikut urutan
menggunakan kad
imbasan.
Guru menyediakan
dengan gambar
yang berkaitandengan kad-kad
huruf
Guru meminta 3
orang murid
memberi nama
benda yangbermula dengan
huruf :
Sambil
memaparkan huruf
Kad huruf
Langkah2(8 minit) Mengasingkan
huruf hijaiyyah dgn
huruf jawi
Guru meminta
murud
mengasingkan
huruf hijaiyyah danhuruf jawi
mengikut kumpulan
Penjelasan guru
mengemai huruf
yang sama bentuk
Latih tubi
7/27/2019 Rph Tajuk Bidang Pendidikan Islam
14/23
menyebut huruf
yang sama bentuk
Murig mencari dan
menyebut hurufyang hamper
bentuk dengan
bimbingan guru.
Langkah3(8 minit) Memapaerkan carta
huruf jawi dari :
Penerangan guru
tentang kumpulanhuruf jawi danhuruf hijaiyyah
mengguna kad
imbasan
Guru
membahagikanmurid kepada 5
kumpulan dan
meminta pelajar
menyusun kadhuruf jawi
mengikut urutan
yang betul
Latih tubi
menyebut hurufjawi mengikut
urutan yang betul
dengan bimbingandari guru.
Carta dan kad
Penggayaan/pemulihan(2 minit)
Galakanmempelajari jawidengan
bersungguh-
sungguh
Guru menasihatimurid supayabersungguh-
sungguh
mempelajari jawiagar memudahkan
mereka membaca
Al-Quran danpendidikan islam
serta cermat dan
yakin kebolehan
diri sendiri ketikamembaca.
Penutup(2 minit) Latih tubi Guru memapaarkankad huruf jawi dan
meminta murid
menyebut huruftersebut dengan
betul dan lancar
7/27/2019 Rph Tajuk Bidang Pendidikan Islam
15/23
Soalan 5
Jelaskan secara grafik konsep j-QAF
KONSEP J-QAFKONSEP JAWI j-QAF
JAWI
- 6 bulan di
tahun satu- Mengenal
&
menyebuthuruf jawi
Tunggal,suku
kata
terbuka,tertutup,perkataan
mudah
AL-QURAN
-Model khatam Al-quran dan tasmik
-Penggunaan Talaqi dan
Musyafahah
Tahun 1; 6 bulan
pertama
FARDHU AIN
- Bacaan
- Perbuatan
- Ilmu
pengetahuan- penghayatan
BAHASA
ARAB
-2 waktu (60
waktu)
7/27/2019 Rph Tajuk Bidang Pendidikan Islam
16/23
SOALAN 6:
Bincangkan dalam kumpulan bagaimana anda merancang perlaksanaan program J-qafseperti berikut
i) Kem Bestari Solat.
Penaung:En, Rafee bin Manap
Penasihat: E, Abdullah bin Daud
Pengerusi: En Hamidi
Setiausaha: Puan Syamsiah binti Ngah
Bendahari: Puan Wan Akma binti Nawang
Ahli Jawatankuasa:
Urusetia:
Pendaftaran & penginapan: Puan Wan Zunaini
Mkan dan minum: Puan Noraida binti Uma
Keselamatan,kebajikan dan disiplin: En. Ahmad Munif
Dokumentasi/Penilaian: Puan Asniza
Riadah: En.Suhaimi
KEM BESTARI SOLAT
7/27/2019 Rph Tajuk Bidang Pendidikan Islam
17/23
7/27/2019 Rph Tajuk Bidang Pendidikan Islam
18/23
SENARAI ALATAN YANG PERLU DIBAWA OLEH PESERTA KEM BESTARI
Pakaian:
i)uniform sekolahii)Pakaian harian
iii)Pakaian sukan/riadah
iv)Kasut
Alatan Solat:
i)Pakaian yang Sesuai
ii)Songkok(L)iii)Sejadah
iv)Telekong
Alatan Mandi:
i) Tuala
ii)Kain Basahaniii)Sabuniv)Berus gigi dan ubat gigi
Alatan Tidur
i)Bantal
ii)Selimut
iii)Tikar/alas tidur yang sesuai
Keperluan Harian:
i)Minyak rambut
ii)Sikat
iii)Bedakiv)Selipar
7/27/2019 Rph Tajuk Bidang Pendidikan Islam
19/23
v) ubat( jika perlu)
2)KELAS PEMILIHAN JAWI
Takrif:
Kelas pemulihan jawi ialah pengajaran yang dilaksanakan oleh guru kelas pemulihanjawi j-QAF untuk memulihkan pelajar yang keciciran jawi.
Objektif:
Murid yang keciciran dalam jawi akan dipulihkan sekurang-kurangnya dapatmengenal ,menyebut dan menulis huruf tunggal ,suku kata terbuka ,tertutup dan
perkataan-perkataan mudah,
Murid tahun satu yang tidak dapat tidak dapat melepasi ujian Khas iaitu tidak mengenalhuruf tunggal atau susukata terbuka .Stu kelas tidak melebihi 6 atau I0 orang
Strategi Perlaksanaan
I) Memastikan huruf j-Qf di bawah Panitia Pendidikan Islam yang di
pengerusikan oleh Guru Besar.
Jawatankuasa Pelaksana Mesyurat memastikan:
1) Murid-murid yang keciciran diberi ujian khas atau msklumat daripada guru
Yang mengajar2) Penyediaan tempat bagi kelas pemulihan jawi
3) Penyediaan bahan Bantu mengajar.
4) Melaksanakan kelas pemulihan jawi mengikut kamahiran dan kaedah P&P5) Adanya proses pengajaran dan mainan
6) Buat penilaian dan rekod
7) Pencapaian murid setiap kali kelas di jalankan.
8) Jalankan ujian pengesanan sebelun murid mengikuti kelas jawi sedia ada.
Agihan tugas
1) Guru Besar
2) Ketua panitia Pendidikan islam
3) Guru kelas pemulihan jawi j-QAF dan guru pendidikan islam menyediakan
7/27/2019 Rph Tajuk Bidang Pendidikan Islam
20/23
4) keperluan perlaksanaan kelas pemulihan jawi.
5) Menyemak laporan yang di buat oleh guru mata pelajaran dan guru kelas
pemulihan jawi j-QAF
Agihan kemahiran
Murid yang hendak dipulihkan diberi kemahiran seperti yang terdapat dalam sukatan
pelajaran Pendidikan Islam KBSR
Kaedah Pengajaran dan pembelajaran
Geru di cadangkan banyak menggunakan kaedah permainan dan nyanyian semasamelaksanakan program P&P
Contoh:
Permainan Tintin ,Keretapi, Main kad,LCD.
Nyanyian; Rasa sayang
Penilaian
Guru melaksanakan penilaian setiap kali kelas dijalankan contoh mengenal,membacadan menulis huruf dan sukukata yang dipelajari dan perlu direkod dalam boring penilaian
Kelas Pemulihan Jawi.
7/27/2019 Rph Tajuk Bidang Pendidikan Islam
21/23
SOALAN 7
Bincangkan kesan program pemulihan jawi yang telah anda rancang ,nyatakan juga
masalah-masalah yang anda hadapi serta langkah mengatasi masalah tersebut.
Kesan program pemulihan
Jawi
Masalah yang dihadapi
Murid yang keciciran dalam jawi akandipulihkan sekurang-kurangnya
mengenal ,menyebut dan menulis huruf-huruf tunggal ,suku kata terbuka ,suku kata
tertutup dan perkataan mudah
Murid masih tertukar hruf hijaiyyah danhuruf jawi
Murid dapat menyebut huruf jawi tunggal
dengan betul
Murid kurang perdedahan dengan 6 huruf
jawi
Dapat menyebut huruf jawi tunggal dan
huruf hijaiyyah
Murid tidak mahu cuba untuk
mengaplikasikan huruf tunggal jawi dengan
nama benda
Murid dapat membentuk huruf,mengenaldan menyebut nama huruf serta menulisnya
dengan menggunakan kaedah yang betul
Masih lagi kurang mahie menulis hurufjawi tunggal dengan betuj
Murid tahu asas huruf jawi adalah dari
huruf hijaiyyah tunggal kemidian di
tambah 6 huruf jawi
Kurang mahir membina suku kata mudah
Murid dapat membina sukukata mudah Masih keliri dengan suku kata terbuka dab
tertutup
7/27/2019 Rph Tajuk Bidang Pendidikan Islam
22/23
SOALAN 8
Anda telahpun memehami Program kem bestari solat yang di hasratkan oleh kementerian
Pelajaran Malaysia .Bincangkan Bersama rakan anda tentang kepentingan Kem bestari
solat dalam melahirkan insan yang bertakwa.
KEPENTINGAN KEM BESTARI SOLAT
Murid dapat menunaikan solat dengan sempurna
Mahir dari segi bacaan, perbuatan ,ilmu pengetaahuan dan
penghayatan
Murid dapat mengetahui bilangan solat fardhu
Murid dapat melaksanakan semua perbuatan serta bacaan dalam
solat dengan betul dan lancer
Murid dapat melaksanakan solat dengan sempurna samaada secara
bersendirian atau berjemaah
Murid dapat berwuduk dengan sempurna
7/27/2019 Rph Tajuk Bidang Pendidikan Islam
23/23