23
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Dunia Seni Visual Kelas : 4 Bestari Tarikh : 9 September 2014 Masa : 60 minit Bidang : Membuat Corak dan Rekaan (Corak tidak terancang) Aktiviti : menghasilkan corak tidak terancang menggunakan teknik ikat dan celup untuk menghasilkan sapu tangan Tema : Objek buatan manusia Tajuk : Sapu Tangan Media : Alat : getah, kain, berus Bahan : pewarna batik BBM/ ABM : Kain sapu tangan yang dihasilkan oleh guru, video langkah ikat dan celup, slaid PdP. EMK : Kreativiti dan inovatif, TMK STANDARD KANDUNGAN 1. Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada corak teknik ikatan dan celupan. 2. Mengaplikasikan bahasa seni visual dan media dalam penghasilan corak teknik ikatan dan celupan. 3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan corak teknik ikatan dan celupan. 4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya. STANDARD PEMBELAJARAN

RPH SENI 4 BIDANG

Embed Size (px)

DESCRIPTION

RPH SENI 4 BIDANG

Citation preview

  • RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Mata Pelajaran : Dunia Seni Visual

    Kelas : 4 Bestari

    Tarikh : 9 September 2014

    Masa : 60 minit

    Bidang : Membuat Corak dan Rekaan (Corak tidak terancang)

    Aktiviti : menghasilkan corak tidak terancang menggunakan teknik ikat dan

    celup untuk menghasilkan sapu tangan

    Tema : Objek buatan manusia

    Tajuk : Sapu Tangan

    Media : Alat : getah, kain, berus

    Bahan : pewarna batik

    BBM/ ABM : Kain sapu tangan yang dihasilkan oleh guru, video langkah ikat dan

    celup, slaid PdP.

    EMK : Kreativiti dan inovatif, TMK

    STANDARD KANDUNGAN

    1. Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada corak teknik

    ikatan dan celupan.

    2. Mengaplikasikan bahasa seni visual dan media dalam penghasilan corak teknik ikatan

    dan celupan.

    3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan

    corak teknik ikatan dan celupan.

    4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah

    seni dan budaya.

    STANDARD PEMBELAJARAN

  • 2.1 Persepsi Estetik : Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni

    visual yang ada pada corak teknik ikatan dan celupan.

    2.1.1 Unsur seni

    2.1.1.1 Warna - primer atau sekunder atau tertier

    2.1.1.2 Jalinan - tampak

    2.1.2 Prinsip Rekaan

    2.1.2.1 Kepelbagaian - warna

    2.1.2.2 Ritma dan pergerakan - jalinan pada corak

    2.2 Aplikasi Seni : Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,

    media, serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik ikatan dan celupan.

    2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media.

    2.2.1.1 Alat - gelang getah, berus, bekas bancuh warna dan alatan lain yang sesuai

    2.2.1.2 Bahan - kain kapas putih, pewarna fabrik dan bahan lain yang sesuai

    2.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.

    2.2.2.1 Teknik - ikatan dan celupan

    2.3 Ekspresi Kreatif : Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman, bahasa

    seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik ikatan dan

    celupan.

    2.3.1 Memilih dan memanipulasi warna secara kreatif

    2.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya.

    2.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan corak teknik

    ikatan dan celupan

    2.4 Apresiasi Seni : Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan

    dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.

    2.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan.

    2.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya.

    2.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan.

    Objektif: Pada akhir pengajaran murid akan dapat:

    1. Mengenal dan menyatakan maksud ikatan dan celupan

    2. Menyenaraikan alat dan bahan yang digunakan dalam proses ikatan dan celupan.

    3. Mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta proses

    dan teknik dalam penghasilan corak teknik ikatan dan celupan.

    4. Menyatakan bahasa seni visual, media serta proses dan teknik pada corak teknik

    ikatan dan celupan.

  • LANGKAH

    / MASA

    STANDARD

    PEMBELAJARAN

    AKTIVITI/ ILUSTRASI CATATAN

    Set Induksi

    (5 minit)

    1. Guru menunjukkan hasil

    corak tidak terancang yang

    dihasilkan melalui slaid

    pada komputer.

    2. Guru bersoal jawab

    dengan murid

    Contoh: Pernahkah kamu

    melihat corak-corak ini?

    =Ya cikgu pernah. Dekat

    baju..

    3. Guru menjelaskan

    mengenai pelajaran hari ini

    1. Murid melihat tayangan slaid

    berkaitan corak tidak tidak

    terancang

    BBM / ABM : Slaid

    pengajaran

    Pembelajaran

    Kontekstual :

    Menghubungkaitkan

    dengan pengalaman

    hidup dalam

    kehidupan

    Strategi :

    Penerangan

    Langkah 1

    (5 minit)

    Persepsi Estetik

    1. Guru menunjukkan

    beberapa contoh sapu

    tangan biasa dan yang

    telah siap menggunakan

    teknik ikatan dan celupan

    2. Guru menerangkan

    Membuat Corak dan

    Rekaan (Corak tidak

    terancang) melalui teknik

    ikatan dan celupan.

    1. Murid melihat contoh sapu

    tangan yang telah dihasilkan

    oleh guru.

    2. Murid dapat melihat hasil

    daripada teknik ikatan dan

    celupan

    BBM/ ABM

    Hasil sapu tangan

    KB: Membanding

    beza, berfikir secara

    kreatif, menjana idea.

    KBT : Kecerdasan

    Pelbagai ( Visual

    Ruang)

    Langkah 2

    (15 minit)

    Aplikasi seni

    1. Guru membahagikan murid

    kepada lima kumpulan

    2. Guru mula membimbing

    murid cara-cara

    menghasilkan corak tidak

    terancang dengan bantuan

    video.

    1. Murid dibahagikan kepada

    lima kumpulan.

    2. Dalam kumpulan murid

    diarahkan untuk meletakkan

    alat dan bahan yang telah

    diminta untuk dibawa

    digunakan di atas

    3. Bahan-bahan lain telah pun

    disediakan oleh guru

    (pewarna).

    BBM/ ABM : Kain,

    getah/tali, bekas

    pembancuh warna,

    berus, air, pewarna

    batik yang telah

    dibancuh dengan air

    oleh guru, apron (

    untuk melindungi baju

    daripada kekotoran)

    Berasaskan Sumber

    Rajah 1 Sapu tangan yang telah menggunakan teknik ikatan dan celupan

  • 4. Murid diberi peluang untuk

    meneroka teknik dalam ikatan

    dan penggunaan warna

    Demonstrasi

    Kaedah

    KB : berfikir secara

    kritis

    Kemahiran berfikir :

    penerokaan,

    pemerhatian

    Nilai : Kerjasama,

    Kerajinan, disiplin

    Pemerhatian

    Strategi

    Langkah 3

    (25 minit)

    Ekspresi Kreatif

    Langkah langkah

    penghasilan

    1. Guru menyuruh murid

    untuk menyatakan bahan-

    bahan lain yang boleh

    digunakan untuk

    membuat batik ikat dan

    celup.

    2. Guru memantau dan

    membantu sekiranya

    murid memerlukan

    bantuan

    1. Murid memulakan aktiviti

    seperti :

    i. Menyediakan bahan dan

    alat.

    ii. Kain dilipat kemudian

    diikat menggunakan getah

    atau tali bermula dari

    bahagian atas ke bawah

    iii. Warnakan kain dengan

    menggunakan serbuk

    pewarna batik yang telah

    disediakan oleh guru ke

    dalam bekas pembancuh

    warna dengan

    menggunakan berus

    BBM:

    KBT / Strategi :

    Kolaboratif dan

    konstruktif

    Menjana idea.

    Mereka cipta.

    Nilai : kerjasama

    Pendekatan Induktif

    Strategi Berpusatkan

    Murid

    Strategi Kolaboratif

  • iv. Murid digalakkan

    menggunakan warna-warna

    kontras supaya corak yang

    dihasilkan nampak menarik.

    v. Akhiri dengan warna gelap

    seperti biru gelap.

    Langkah 4

    (5 minit)

    Apresiasi Seni

    1. Secara rawak, guru

    memilih beberapa orang

    murid secara rawak murid

    untuk menceritakan

    pengalaman sepanjang

    penghasilan karya.

    2. Guru memberikan

    peneguhan dan pujian

    terhadap karya yang

    dihasilkan

    1. Murid-murid diminta untuk

    mengangkat dan

    menunjukkan hasil kreativiti

    corak yang terhasil.

    2. Murid dikehendaki untuk

    membuat apresiasi seni

    supaya menghargai dan

    menceritakan karya sendiri

    dan rakan secara lisan

    dengan menggunakan laras

    bahasa seni.

    BBM/ ABM : Hasil

    karya

    KBT : Intrapersonal,

    verbal linguistik

    Kemahiran berfikir :

    Membanding beza,

    Menganalisis

    Nilai : Kerjasama,

    Kerajinan, disiplin,

    menghargai

    Nilai : Keyakinan diri,

    menghargai

    Strategi :

    Pemerhatian

    Langkah 5

    (5 minit)

    Penutup

    1. Guru membuat kesimpulan

    berdasarkan topik yang

    pembelajaran diajar

    2. Murid dapat membuat

    apresiasi serta menggunakan

    laras bahasa seni visual.

    EMK :

    Keusahawanan

    KB : Merumus

  • RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Mata Pelajaran : Dunia Seni Visual

    Kelas : 3 Bestari

    Tarikh : 19 September 2014

    Masa : 60 minit

    Bidang : Mengenal Kraf Tradisional

    Tema : Warisan kita

    Tajuk : Kuda Kepang

    Media : Alat : Gunting

    Bahan: lukisan kuda kepang, pensel warna, krayon

    BBM/ ABM : Contoh Kuda Kepang

    EMK : TMK, Keusahawanan, Kreativiti dan Inovasi.

    STANDARD KANDUNGAN

    1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual seperti rupa, bentuk, jalinan, warna serta

    kontra, kepelbagaian yang terdapat pada objek buatan manusia dalam penghasilan kuda

    kepang.

    2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan

    teknik dalam aktiviti menghias kuda kepang.

    3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan kuda

    kepang.

    4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni,

    dan budaya.

  • STANDARD PEMBELAJARAN

    1.1 Persepsi Estetik: Murid dapat menyatakan dan membuat pemerhatian terhadap unsur

    seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan kuda kepang.

    1.1.1 Unsur seni

    1.1.1.1 Bentuk - konkrit.

    1.1.1.2 Warna hiasan kuda kepang.

    1.1.2 Prinsip rekaan

    1.1.2.2 Kepelbagaian jalinan ton warna

    1.2 Aplikasi Seni: Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni, media serta proses

    dan teknik dalam penghasilan kuda kepang.

    1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis- jenis media.

    1.1.2.1 Alat gunting

    1.1.2.2 Bahan lukisan, pensel warna dan krayon

    1.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik, dan proses dalam penghasilan karya

    1.3 Ekspresi Kreatif: Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman dan kemahiran

    media, proses dan teknik serta bahasa seni dalam penghasilan karya seni.

    1.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif

    1.3.2 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan kuda karya.

    1.3.3 Menggunakan bahasa seni: jalinan, kontra dan kepelbagaian dalam penghasilan karya.

    1.4 Apresiasi Seni:

    Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan memberikan

    penekanan pada bahasa seni visual.

    1.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan

    1.4.2 Menyatakan karya sendiri dan rakan secara lisan

    1.4.3 Menghargai karya sendiri dan rakan

    Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat:

    1. Menyatakan maksud kuda kepang serta jenis-jenis kuda kepang dengan

    betul.

    2. Mengaplikasi kemahiran mewarna dalam karya kuda kepang secara kreatif.

    3. Menghasilkan karya kuda kepang mengikut prosedur mengikut bimbingan

    guru.

    4. Membuat apresiasi terhadap karya kuda kepang menggunakan laras bahasa

    seni yang sesuai.

  • LANGKAH /

    MASA

    STANDARD

    PEMBELAJARAN AKTIVITI / ILUSTRASI CATATAN

    Set Induksi

    (5 minit)

    1. Guru menunjukkan

    paparan slaid video

    tentang alat

    permainan tradisional

    2. Guru bersoal jawab

    dengan murid

    3. Guru menjelaskan

    mengenai pelajaran

    hari ini.

    4. Soalan: siapa pernah

    main permainan ini?

    =saya. Dekat

    kampung

    1. Murid melihat tayangan slaid

    video permainan tradisional.

    BBM: slaid video

    alat permainan

    tradisional

    KBT:

    Menghubungkait

    Nilai: Kerjasama

    Langkah 1

    (10 minit)

    Persepsi Estetik

    1. Guru membahagikan

    murid kepada 5

    kumpulan.

    2. Guru memberikan

    teka-teki kepada setiap

    kumpulan.

    3. Soalan: Kuda apakah

    yang mempunyai dua

    kaki?

    = Jawapan: Kuda kepang.

    4. Guru menunjukkan

    beberapa contoh

    gambar kuda kepang.

    1. Murid melihat dan memegang

    contoh kuda kepang yang

    ditunjukkan oleh guru.

    2. Murid

    membuat perbezaan tentang

    jenis-jenis kuda kepang.

    3. Murid mendengar dengan teliti

    tentang penerangan daripada

    guru.

    4. Murid-murid menjawab soalan

    guru mengenai ciri-ciri ASR

    yang terdapat pada kuda

    kepang.

    5. Murid menyenaraikan jenis-

    jenis kuda kepang dalam peta

    pemikiran.

    BBM: Gambar kuda

    kepang

    KBT: Kemahiran

    Berfikir- Menjana

    Idea

    Teknik: Soal Jawab

    Startegi- Visual

    Ruang

    Nilai : kerjasama

  • Langkah 2

    (10 minit)

    Aplikasi Seni

    1. Guru menyatakan

    media dan bahan yang

    perlu digunakan untuk

    menghasilkan kuda

    kepang

    2. Guru memberitahu

    bahawa kuda kepang

    akan menjadi lebih

    menarik jika dihasilkan

    dengan pelbagai

    warna menarik.

    3. Guru menunjukkan

    cara-cara untuk

    menghasilkan topeng

    arnab.

    1. Murid diberi peluang untuk

    menyatakan bahan-bahan lain

    yang boleh digunakan untuk

    menghasilkan kuda kepang.

    2. Murid melihat demonstrasi

    menghasilkan kuda kepang.

    BBM : kuda kepang

    KB : Menaakul,

    Berfikir Secara Kritis

    Strategi :

    Berpusatkan Guru,

    Demonstrasi

    ABM/BBM :Manila

    kad, warna pensel,

    krayon, gunting.

    Nilai : keyakinan,

    ketelitian,

    kepatuhan

    Langkah 3

    (20 minit)

    Ekspresi Kreatif

    1. Guru mengedarkan

    alat dan bahan yang

    diperlukan kepada

    murid.

    2. Guru membimbing

    murid menjalankan

    aktiviti dengan

    memberi penekanan

    kepada kekemasan

    hasil kerja.

    Langkah-langkah

    1. Murid mengeluarkan alatan

    dan bahan yang hendak

    digunakan

    2. Murid diedarkan kertas yang

    telah dilukis kuda kepang.

    3. Murid mengunting garisan luar

    yang telah disediakan oleh

    guru menggunakan gunting

    ABM/ BBM: kuda

    kepang

    KBT : Kecerdasan

    Pelbagai Visual

    Ruang: Kreativiti

    Nilai : Kerjasama,

    Intrapersonal,

    Interpersonal

    Strategi: Konstruktif

  • dengan selamat dan diawasi

    oleh guru.

    4. Murid mewarnai kuda kepang

    mengikut kreativiti masing-

    masing.

    5. Murid membuat hiasan kuda

    kepang

    6. Akhir, murid membuat

    kemasan

    Langkah 4

    (10 minit)

    Apresiasi Seni

    1. Guru memilih

    beberapa orang murid

    dengan hasil kuda

    kepang yang paling

    kreatif dan meminta

    mereka ke hadapan

    kelas.

    2. Guru meminta murid

    yang terpilih tadi untuk

    mempamerkan dan

    memberikan

    penerangan tentang

    1. Murid yang terpilih berdiri da

    bergerak ke hadapan sambil

    membawa kuda kepang

    masing-masing

    2. Murid mempamerkan kuda

    kepang yang dihasilkan di

    hadapan kelas dan cuba

    memberi penerangan lisan

    secara ringkas mengenai

    karya yang telah mereka

    hasilkan.

    BBM : Hasil Karya

    KB : Merumus

    KBT : Intrapersonal,

    Verbal Linguistik

    Nilai : keyakinan diri

  • hasil kuda kepang

    tersebut.

    3. Guru memberikan

    peneguhan dan pujian

    terhadap karya yang

    dihasilkan.

    Penutup

    (5 minit)

    1. Guru merumus

    pelajaran hari ini iaitu

    berkaitan dengan

    kuda kepang

    2. Guru mengaitkan

    bahawa karya yang

    dihasilkan mempunyai

    nilai komersial dan

    boleh dijual.

    3. Guru memainkan lagu

    saya seekor arnab.

    1. Murid mendengar rumusan

    guru.

    2. Rakan yang lain memberikan

    tepukan sebagai penghargaan

    kepada rakan.

    EMK :

    Keusahawanan,

    TMK

    KBT : Kinestetik

    Nilai : Menghargai,

    Keyakinan Diri,

    Menilai

  • RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Mata Pelajaran : Dunia Seni Visual

    Kelas : 3 T

    Tarikh : 23 September 2014

    Masa : 60 minit

    Bidang : Menggambar

    Aktiviti : Kolaj

    Tema : Alam Semula Jadi

    Tajuk : Mengenal Haiwan

    Media : Alat : Bahan Maujud Serangga dan gambar serangga

    Bahan: Kertas Lukisan, Kertas warna, dan Gam

    BBM/ABM : Contoh hasil kerja kolaj gambar Serangga BBM/ ABM

    EMK : Elemen Kreativiti dan Inovatif, Elemen Keusahawanan, Elemen

    Teknologi Maklumat dan Komunikasi

    STANDARD KANDUNGAN

    1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual (unsur seni: garisan, ruang,

    rupa, dan warna)

    2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi

    penentuan media.

    3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam

    penghasilan karya.

    4. Apresiasi terhadap karya seni.

  • STANDARD PEMBELAJARAN

    1.1 Persepsi Estetik : Murid dapat mengenal, menamakan, dan memahami bahasa seni

    visual yang terdapat pada karya.

    1.1.1 Unsur Seni

    1.1.1.1 Garisan garisan putus-putus

    1.1.1.2 Rupa Organik dan geometri

    1.1.1.3 Ruang rata

    1.1.2 Prinsip Rekaan

    1.1.2.1 Harmoni warna

    1.1.2.2 Kesatuan pelbagai unsur alam semula jadi

    1.2 Aplikasi Seni : Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual dalam

    menghasilkan karya.

    1.1.2 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media

    1.2.1.1 Alat bahan maujud serangga dan gambar serangga.

    1.2.1.2 Bahan Kertas lukisan, kertas warna, dan gam.

    1.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik dan proses dalam penghasilan karya

    1.2.2.1 Teknik Kolaj (guntingan)

    1.3 Ekspresi Kreatif : Murid dapat menghasilkan pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran

    bahasa seni visual dalam menghasilkan karya.

    1.3.1 Memilih dan memanipulasikan bahan secara kreatif

    1.3.2 Menggunakan unsur seni (garisan, rupa, warna dan ruang) dalam penghasilan karya

    1.3.3 Menghasilkan karya menggunakan bahasa seni visual

    1.4 Apresiasi Seni : Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan

    berpandukan bahasa seni.

    1.4.1 Mempamerkan hasil karya yang telah dihasilkan.

    1.4.2 Menceritakan karya sendiri secara lisan.

    1.4.3 Menghasilkan karya seni bersama rakan.

    Objektif : Pada akhir pengajaran, murid dapat :

    1. Menyatakan maksud atau definisi kolaj dan jenis-jenis kolaj

    2. Menggunakan kemahiran menggunting dan menampal dalam karya kolaj secara kreatif

    dan selamat.

    3. Dapat menghasilkan karya kolaj mengikut prosedur dan bimbingan guru

  • LANGKAH/

    MASA

    AKTIVITI PENGAJARAN

    PEMBELAJARAN ISI PELAJARAN CATATAN

    Set Induksi (

    5 minit )

    1. Guru menunjukkan

    paparan slaid video

    tentang serangga

    2. Guru bersoal jawab

    dengan murid

    Soalan :

    Pernahkah kamu melihat

    serangga?

    -ya. Pernah cikgu.

    Serangga apa yang

    dapat kamu lihat di

    dalam video itu tadi?

    -ulat bulu, rama-rama,

    ladybird

    3. Guru menjelaskan

    mengenai pelajaran hari

    ini

    1. Murid melihat tayangan

    slaid video serangga serta

    bahan maujud serangga.

    Video serangga

    Bahan maujud serangga

    BBM : Slaid Video

    KBT: Kemahiran

    Berfikir

    Pembelajaran

    Kontekstual :

    Menghubungkaitkan

    dengan pengalaman

    dalam kehidupan

    TMK : Video serangga

    Langkah 1

    (15 minit)

    Persepsi Estetik

    5. Guru menunjukkan

    bahan maujud serangga.

    6. Guru menyatakan

    perbezaan di antara

    rupa

    1. Murid melihat bahan

    maujud yang ditunjukkan

    oleh guru

    2. Murid dapat membezakan

    beza antara rupa, bentuk,

    dan warna

    BBM : slaid video

    serangga

    KB: Membanding dan

    membezakan

    KBT: Kecerdasan

    pelbagai: Visual Ruang

    Langkah 2 Aplikasi Seni

    1. Guru menunjukkan hasil

    rupa rama-rama,

    pepatung, dan ladybird

    menggunakan garisan

    putus-putus.

    2. Guru memberitahu

    bahawa rupa ini akan

    3. Murid diberi peluang untuk

    menyatakan bahan-bahan

    lain yang boleh digunakan

    untuk menghasilkan karya.

    4. Murid melihat demonstrasi

    menghasilkan kolaj.

    BBM : lukisan

    serangga, kolaj

    serangga

    KB : menaakul, berfikir

    secara kritis

  • membentuk satu gambar

    yang menarik jika

    ditampal dengan kertas

    warna.

    3. Guru menunjukkan cara-

    cara untuk

    menghasilkan kolaj

    serangga.

    Strategi : Berpusatkan

    Guru, Demonstrasi

    Langkah 3

    (15 minit)

    Ekspresi Kreatif

    3. Guru mengedarkan

    alatan dan bahan,

    kertas lukisan gambar

    serangga (rama-rama,

    pepatung, lady bird)

    yang mempunyai garis

    putus-putus, kertas

    warna hijau/jingga/hitam,

    dan gam.

    4. Guru membimbing murid

    menjalankan aktiviti

    dengan memberi

    penekanan kepada

    kekemasan hasil kerja.

    -

    Langkah 1

    i. Murid dibahagikan kepada

    beberapa kumpulan kecil

    (2-3 ahli)

    ii. Guru mengedarkan alatan

    dan bahan, kertas lukisan

    gambar serangga (rama-

    rama, pepatung, lady bird)

    yang mempunyai garis

    putus-putus, kertas warna

    hijau/jingga/hitam, dan

    gam.

    iii. Murid menggunting kertas

    warna dalam saiz yang

    BBM: Kolaj serangga

    (rama-rama, pepatung,

    ladybird)

    KBT / Strategi :

    Kolaboratif dan

    konstruktif

    Nilai : kerjasama,

    Intrapersonal,

    Interpersonal

  • kecil dengan bimbingan

    guru.

    Langkah 2

    i. Murid menyusun dan

    menampal kepingan kertas

    warna mengikut reka

    bentuk yang disediakan

    menggunakan gam

    bermula dengan badan,

    diikuti dengan sayap dan

    corak

    ii. Guru membimbing murid

    menjalankan aktiviti

    dengan memberi

    penekanan kepada

    kekemasan hasil kerja.

    iii. Murid juga digalakkan

    untuk bekerjasama.

    Langkah 4

    (10 minit)

    Apresiasi Seni

    i. Guru memberikan

    peneguhan dan pujian

    terhadap karya yang

    dihasilkan.

    i. Murid mempamerkan karya

    seni yang dihasilkan di

    hadapan kelas dan cuba

    memberi penerangan lisan

    secara ringkas mengenai

    karya yang telah mereka

    hasilkan.

    ii. Murid menghargai karya

    sendiri dan rakan.

    iii. Sesi apresiasi dibuat oleh

    murid secara ringkas

    iv. Murid

    BBM : hasil karya

    KBT :

    Kecerdasan Pelbagai

    Intrapersonal, verbal

    linguistik

    KB : merumus

    EMK : Keusahawanan

  • Nilai : menghargai,

    keyakinan diri, menilai

    Penutup

    (5 minit)

    i. Guru merumus pelajaran

    hari ini iaitu berkaitan

    dengan Kolaj Serangga

    ii. Guru mengaitkan

    bahawa karya yang

    dihasilkan mempunyai

    nilai komersial dan boleh

    dijual.

    i. Murid mendengar rumusan

    guru

    ii. Karya boleh dijual dan

    boleh menjadi kerjaya

  • RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Mata Pelajaran : Dunia Seni Visual

    Kelas : 2 Bestari

    Tarikh : 5 September 2014

    Masa : 60 minit

    Bidang : Membentuk dan membuat binaan

    Aktiviti : Topeng

    Tema : Mari Mengenal Haiwan

    Tajuk : Topeng Arnab

    Media : Alat : gunting

    Bahan : kertas warna, gam, kotak, magic

    pen, pensel

    Bahan bantu

    Mengajar : Contoh model yang sedia ada dan video lagu

    EMK : Kreativiti dan inovatif, TMK

    STANDARD KANDUNGAN

    1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual (unsur seni: garisan, ruang, rupa, dan

    warna)

    2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan

    media.

    3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan

    karya.

    4. Apresiasi terhadap karya seni.

  • STANDARD PEMBELAJARAN

    3.1 Persepsi Estetik

    Murid dapat mengenal, memahami, dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada

    topeng muka.

    3.1.1 Unsur seni

    3.1.1.1 Bentuk - konkrit

    3.1.1.2 Warna - sekunder

    3.1.1.3 Jalinan - tampak dan sentuh

    3.1.2 Prinsip rekaan

    3.1.2.1 Imbangan simetri

    3.1.2. 2 Penegasan - bahagian muka

    3.2 Aplikasi Seni

    Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik

    dalam penghasilan topeng muka.

    3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media dalam penghasilan karya.

    3.2.1.1 Alat gunting

    3.2.1.2 Bahan pensel warna atau oil pastel, kad manila, gam,benang, gelang getah

    atau tali

    3.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.

    3.3 Ekspresi Kreatif

    Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, kefahaman media, serta

    kemahiran teknik dan proses dalam penghasilan topeng muka .

    3.3.1 Memilih dan memanipulasikan bahan secara kreatif

    3.3.2 Mengaplikasikan proses dan teknik yang bersesuaian dalam penghasilan topeng muka

    3.3.3 Menggunakan bahasa seni visual: bentuk, warna, jalinan, imbangan, dan penegasan

    dalam penghasilan topeng muka

    3.4 Apresiasi Seni

    Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan memberikan

    penekanan pada bahasa seni visual.

    3.4.1 Menggayakan topeng muka yang dihasilkan sendiri

    3.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan

    Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat:

    5. Menyatakan maksud topeng serta jenis-jenis topeng dengan betul.

    6. Mengaplikasi kemahiran mewarna dalam karya topeng secara kreatif.

    7. Menghasilkan karya kolaj mengikut prosedur mengikut bimbingan guru.

    8. Membuat apresiasi terhadap karya topeng menggunakan laras bahasa seni

    visual yang sesuai.

  • LANGKAH /

    MASA

    STANDARD

    PEMBELAJARAN AKTIVITI / ILUSTRASI CATATAN

    Set Induksi

    (5 minit)

    1. Guru meminta empat

    orang murid keluar ke

    hadapan dan diberikan

    empat jigsaw puzzle.

    2. Guru meminta murid

    tersebut menyiapkan

    jigsaw puzzle dan

    dilekatkan pada papan

    putih.

    3. Guru menanyakan

    soalan dan

    memberitahu murid-

    murid PdP hari ini ialah

    Topeng Arnab

    2. Jigsaw puzzle

    3. Murid mencantum bahagian-

    bahagian gambar yang

    dipecahkan.

    4. Murid melekatkan jigsaw

    puzzle yang telah siap

    dicantum pada papan putih.

    5. Murid menjawab soalan guru.

    BBM: Jigsaw

    Puzzle

    KBT:

    Menghubungkait

    Nilai: Kerjasama

    Langkah 1

    (10 minit)

    Persepsi Estetik

    7. Guru menunjukkan

    bahan maujud topeng.

    8. Guru menyatakan

    definisi topeng kepada

    murid.

    9. Guru bersoal jawab

    ciri-ciri ASR yang

    terdapat pada topeng.

    - Bentuk dan rupa

    - Warna

    - Imbangan dan

    penegasan

    6. Murid melihat dan memegang

    topeng yang ditunjukkan oleh

    guru.

    7. Murid membuat perbezaan

    tentang jenis-jenis topeng.

    8. Murid-murid menjawab soalan

    guru mengenai ciri-ciri ASR

    yang terdapat pada topeng.

    9. Murid menyenaraikan jenis-

    jenis topeng dalam peta

    pemikiran.

    BBM: Topeng

    KBT: Kemahiran

    Berfikir

    Teknik: Soal Jawab

    Langkah 2

    (10 minit)

    Aplikasi Seni

    4. Guru menyatakan

    media dan bahan yang

    5. Murid diberi peluang untuk

    menyatakan bahan-bahan lain

    BBM : Topeng

    Gajah

  • perlu digunakan untuk

    menghasilkan topeng

    arnab.

    5. Guru memberitahu

    bahawa topeng arnab

    akan menjadi lebih

    menarik jika dihasilkan

    dengan pelbagai

    warna menarik.

    6. Guru menunjukkan

    cara-cara untuk

    menghasilkan topeng

    arnab.

    yang boleh digunakan untuk

    menghasilkan topeng.

    6. Murid melihat demonstrasi

    menghasilkan topeng.

    KB : Menaakul,

    Berfikir Secara Kritis

    Strategi :

    Berpusatkan Guru,

    Demonstrasi

    Langkah 3

    (20 minit)

    Ekspresi Kreatif

    5. Guru mengedarkan

    alatan dan bahan,

    pinggan kertas,

    gambar arnab dan

    gelang getah

    6. Guru membimbing

    murid menjalankan

    aktiviti dengan

    memberi penekanan

    kepada kekemasan

    hasil kerja.

    Langkah-langkah

    7. Murid mengeluarkan alatan

    dan bahan yang diminta guru

    untuk membawa, gunting,

    gam, dan pensel warna.

    8. Murid mengikut langkah-

    langkah membuat topeng

    seperti yang ditunjukkan oleh

    guru.

    9. Murid melukis mata, telinga,

    mulut dan hidung pada

    pinggan kertas.

    BBM: Topeng

    Gajah

    KBT : Kecerdasan

    Pelbagai Visual

    Ruang: Kreativiti

    Nilai : Kerjasama,

    Intrapersonal,

    Interpersonal

    Strategi: Konstruktif

  • 10. Murid menggunting kertas

    untuk membuat dan menampal

    telinga.

    11. Murid membuat lubang

    bahagian mata dan lubang

    kecil di dua belah topeng

    dengan bimbingan guru.

    12. Murid mewarna topeng arnab

    mengikut kreativiti masing-

    masing.

    13. Murid mengikat getah pada

    lubang kecil topeng tersebut.

  • Langkah 4

    (10 minit)

    Apresiasi Seni

    4. Beberapa orang murid

    dipanggil ke hadapan

    dengan membawa

    topeng arnab.

    5. Guru memberikan

    peneguhan dan pujian

    terhadap karya yang

    dihasilkan.

    3. Murid mempamerkan topeng

    arnab yang dihasilkan di

    hadapan kelas dan cuba

    memberi penerangan lisan

    secara ringkas mengenai

    karya yang telah mereka

    hasilkan.

    BBM : Hasil Karya

    KB : Merumus

    KBT : Intrapersonal,

    Verbal Lingusitik

    Penutup

    (5 minit)

    4. Guru merumus

    pelajaran hari ini iaitu

    berkaitan dengan

    topeng arnab

    5. Guru mengaitkan

    bahawa karya yang

    dihasilkan mempunyai

    nilai komersial dan

    boleh dijual.

    6. Guru memainkan lagu

    saya seekor arnab.

    3. Murid mendengar rumusan

    guru.

    4. Murid memakai topeng arnab

    dan menyanyi lagu yang

    dimainkan bersama

    pergerakan kreatif.

    EMK :

    Keusahawanan,

    TMK

    KBT : Kinestetik

    Nilai : Menghargai,

    Keyakinan Diri,

    Menilai