7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1 2014 Mata Pelajaran Pendidikan Moral Tarikh 13 March 2014 Kelas Tahun 1 Jumlah Pelajar 15 orang Masa 8.00 - 9.00 pagi (60 minit) Tajuk Hidup Saling Membantu Bidang Nilai Berkaitan Dengan Perkembangan Diri Nilai 1.9 Baik Hati Nilai Sampingan Tolong menolong, rajin, kasihan belas

Rph_p_moral Tahun 1 Kssr

Embed Size (px)

DESCRIPTION

rph

Citation preview

CONTOH RPH PENDIDIKAN MORAL

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1 2014Mata Pelajaran

Pendidikan Moral

Tarikh

13 March 2014

Kelas

Tahun 1

Jumlah Pelajar 15 orang

Masa

8.00 - 9.00 pagi (60 minit)

Tajuk

Hidup Saling Membantu

Bidang

Nilai Berkaitan Dengan Perkembangan Diri

Nilai

1.9 Baik Hati

Nilai Sampingan

Tolong menolong, rajin, kasihan belas

Pengetahuan sedia ada Murid pernah membantu rakan yang terjatuh.

Hasil PembelajaranKognitif :

1. Membincangkankan sebab perlu membantu orang yang perlukan bantuan.

2. Menyenaraikan faedah saling membantu

Afektif :

1. Menyedari orang yang susah perlu dibantu.

Aktif / Tingkahlaku :

1. Membantu orang yang sedang dalam kesusahan.

2. Mengamalkan sikap baik hati setiap masa

Teknik

Sumbangsaran dan perbincangan

Gabungjalin

Muzik dan Kajian Tempatan

Sumber P&P Gambar-gambar, pita rakaman lagu Tolong Kami Bantu Kami nyanyian P. Ramli, buku teks, Gambar untuk diwarna

KBKKMembuat inferens

LANGKAHISIPELAJARANAKTIVITI GURUAKTIVITI MURIDCATATAN

Set Induksi

(10 minit)Lagu Tolong Kami Bantu Kami Nyanyian P.Ramli1. Guru memperdengarkan beberapa rangkap lagu tersebut dari pita rakamam.

2. Guru mengaitkan lagu itu dengan isi pelajaran tentang hidup saling membantu1. Murid mendengar lagu tersebut dan yang tahu ikut menyanyi bersama.

2. Murid memahami hubungan senikata lagu tersebut dengan tajuk.

.

BBM

Pita rakaman

Langkah 1

(15 minit)

Maksud Baik Hati:

Peka terhadap perasaan dan kebajikan diri sendiri dan orang lain dengan memberi bantuan dan sikongan moral secara tulus ikhlas1. Guru membacakan maksud baik hati dengan cara murid ikut beramai-ramai.

2. Guru meminta seorang murid membaca manakala murid yang lain ikut beramai-ramai.

3. Guru menerangkan maksud baik hati .

1. Murid mendengar dan mengikut beramai-ramai.2. Seorang murid membaca dan murid lain ikut beramai-ramai.

3. Murid medengar penerangan guruBBM

Carta

Langkah 2

(15 minit)

Gambar-gambar yang berkaitan dengan baik hati.

Gambar murid sekolah membantu guru membuat persediaan menjayakan sukan sekolah mereka.1. Apakah yang sedang dilakukan

oleh murid-murid dalam gambar itu?

2. Apakah bantuan yang boleh kamu berikan untuk menjayakan sekolah kamu?

1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang gambar tersebut.

1. Murid memberikan jawapan berdasarkan gambarBBM

Gambar dari buku teks

Langkah 3

(15 minit)

Kebaikan saling membantu:

1. Dapat merengankan kerja.

2. Mengeratkan

persahabatan

3. Disukai orang

4. Lain-lain jawapan1. Guru menerangkan kebaikan saling membantu .1. Murid diminta memberikan lain-lain jawapan yang sesuai.Penerangan

Bersoal jawab

Penutup

(5 minit)Rumusan.

Lagu Tolong Kami Bantu Kami

Aktiviti mewarna.1. Guru membuat rumusan tentang perlunya Membantu keluarga, guru, dan juga orang lain.

2. Guru mengajak murid menyanyikan lagi lagu tersebut.

3. Guru mengedarkan gambar gotong royong dan meminta murid mewarnakan dan menyiapkan di rumah.

1. Murid mendengar rumusan.2. Murid menyanyikan lagi lagu tersebut.

3. Murid mula mewarnakan gambar tersebut dan menyiapkannya di rumah.

Bersoal jawab

BBM

Pita Rakaman

BBM

Edaran

Refleksi kendiri :