12
1 www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected] Temat: Oto ja. Zmysły - scenariusz zajęć z elementami kodowania Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna Autor: Anna Świć Czas trwania: 30 - 60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności) Widzimy, słyszymy, czujemy... na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, dlaczego tak się dzieje. Na zajęciach przeprowa- dzonych według zaproponowanego sce- nariusza uczniowie porozmawiają o zmy- słach, o ich roli, funkcjach, które pełnią w organizmie. Dodatkowo popracują nad orientacją na kartce papieru i umiejętno- ścią określania położenia przy pomocy koordynatów.

Temat: Oto ja. Zmysły - scenariusz zajęć z …...Materiał pomocniczy 06 | Oto ja. Zmysły Nasze zmysły Na samym środku maty symbol człowieka się znajduje, a każdy z pozostałych

  • Upload
    others

  • View
    3

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Temat: Oto ja. Zmysły - scenariusz zajęć z …...Materiał pomocniczy 06 | Oto ja. Zmysły Nasze zmysły Na samym środku maty symbol człowieka się znajduje, a każdy z pozostałych

1www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected]

Temat: Oto ja. Zmysły - scenariusz zajęć

z elementami kodowania

Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolnaAutor: Anna ŚwićCzas trwania: 30 - 60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności)

Widzimy, słyszymy, czujemy... na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, dlaczego tak się dzieje. Na zajęciach przeprowa-dzonych według zaproponowanego sce-nariusza uczniowie porozmawiają o zmy-słach, o ich roli, funkcjach, które pełnią w organizmie. Dodatkowo popracują nad orientacją na kartce papieru i umiejętno-ścią określania położenia przy pomocy koordynatów.

Page 2: Temat: Oto ja. Zmysły - scenariusz zajęć z …...Materiał pomocniczy 06 | Oto ja. Zmysły Nasze zmysły Na samym środku maty symbol człowieka się znajduje, a każdy z pozostałych

2www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected]

Cele operacyjne: Dziecko· Potrafi wymienić zmysły,

· Potrafi rozpoznać przedmioty po dotyku, smaku, zapachu,

· Potrafi wskazać położenie obrazka na podstawie podanych koordynatów,

· Planuje swoje działania, sprawdza ich efekt,

· Chętnie pracuje w parach lub zespołach.

Metody:poszukujące, podające, praktycznego działania.

Formy:grupowe, zespołowe, indywidualne.

Pomoce dydaktyczne:mata do kodowania „Kodowanie na dywanie” lub inny typ kratownicy i materiał pomocniczy 01, 02 lub Mini mata do kodowania i materiał pomocniczy 03 lub karta pracy 01 i materiał pomocniczy 04, 05, materiał pomocniczy 06.

Przygotowanie:Przygotuj wszystkie potrzebne do zajęć materiały.

Oto ja. Zmysły

Cele ogólne · Rozwijanie orientacji przestrzennej i orientacji na kartce papieru;

· Rozwijanie zmysłów, dbanie o zmysły;

· Budowanie relacji w grupie;

· Kształtowanie umiejętności odczytywania symboli;

· Rozwijanie umiejętności planowania;

· Rozwijanie umiejętności swobodnej wypowiedzi;

· Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów.

Page 3: Temat: Oto ja. Zmysły - scenariusz zajęć z …...Materiał pomocniczy 06 | Oto ja. Zmysły Nasze zmysły Na samym środku maty symbol człowieka się znajduje, a każdy z pozostałych

3www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected]

Przebieg aktywności na zajęciach

· Przywitaj się z dziećmi, powiedz, że na dzisiejszych zajęciach porozmawiacie o zmysłach,

· Zaproponuj dzieciom zabawę w detektywów, pokaż „magiczny woreczek” („magiczne pudełko”) i powiedz, że zostały tam ukryte różne przedmioty. Zadaniem dzieci będzie podanie nazw przedmiotów, bez podglądania ich. W tym przypadku wykorzystają wyłącznie zmysł dotyku. Wybierz jedno chętne dziecko, poproś żeby włożyło rękę do woreczka, wybrało dowolny przedmiot w nim się znajdujący i powiedziało co to jest. Wyjmijcie przedmiot i sprawdźcie, czy faktycznie detektyw go prawidłowo odgadł,

· Zapytaj dzieci z jakiego teraz zmysłu skorzystały, porozmawiajcie chwilę o odczuciach, które towarzyszyły dzieciom przy wykonywaniu tego zadania,

· Poproś dzieci o zamknięcie oczu i daj im do ręki kawałki wybranego owocu, poproś, żeby najpierw powąchały przedmiot, który trzymają w dłoni, spróbowały odgadnąć co to jest, a następnie go ostrożnie spróbowały,

· Poproś dzieci o otworzenie oczu i sprawdzenie, czy miały rację podając nazwę rzeczy znajdującej się w dłoni,

· Zapytaj dzieci z jakich zmysłów tym razem korzystały, czy zostały już wymienione wszystkie zmysły, czy jeszcze nie,

· Zaprezentuj dzieciom krążki z symbolami (jeśli korzystasz z maty będzie to materiał pomocniczy 01, 02, jeśli korzystasz z mini maty będzie to materiał pomocniczy 03, jeśli korzystasz z kart pracy będzie to materiał pomocniczy 04), omówcie co się na nich znajduje, jeszcze nie wiążąc obrazków ze zmysłami,

· Przeczytaj dzieciom rymowankę i poproś o ułożenie obrazków na właściwych polach (jeśli pracujecie na macie do kodowania, w tym zadaniu ograniczcie przestrzeń do jednej wybranej ćwiartki maty, wytłumacz dokładnie uczniom, gdzie przebiegają granice przestrzeni, na której będziecie pracować)

Przebieg zajęć

Oto ja. Zmysły

Page 4: Temat: Oto ja. Zmysły - scenariusz zajęć z …...Materiał pomocniczy 06 | Oto ja. Zmysły Nasze zmysły Na samym środku maty symbol człowieka się znajduje, a każdy z pozostałych

4www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected]

Nasze zmysły

Na samym środku maty symbol człowieka się znajduje,a każdy z pozostałych obrazków, inny zmysł symbolizuje.

Dwie kratki nad człowiekiem symbol wzroku umieścimy,dzięki niemu barwy i kształty codziennie widzimy.

Dwie kratki pod człowiekiem symbol dotyku się znajduje,dzięki niemu każdą fakturę przedmiotu dłonią wyczuję.

Słodkie, słone, kwaśne czy gorzkie...o tym zmysł smaku nas informuje,połóż go w lewym górnym rogu...to on daje nam znać, co nam smakuje

W górnym prawym rogu zmysł słuchu umieścimy,to dzięki niemu wszystkie piękne dźwięki słyszymy.

Łąka pachnie kwiatami, zapach letniej bryzy czuję... to węch na to pozwala,jego symbol w lewym dolnym rogu niech się znajduje.

Pięknie, zadanie zrobione, znajomość kierunków ważna sprawa,Ułóż ostatni symbol, który został w dolnym prawym rogu, bo należą się brawa.

· Porozmawiajcie o zmysłach przedstawionych na obrazkach, o tym jaka jest ich rola,

· Poproś uczniów o wskazanie współrzędnych pól, na których znajdują się poszczególne obrazki (jeśli pracujesz na macie do kodowania współrzędne określone będą przy pomocy liter i cyfr, jeśli pracujesz na mini macie współrzędne określone będą przy pomocy kolorów i kształtów, wykorzystaj do pracy krążki znajdujące się w zestawie, jeśli pracujesz na kartach pracy wykorzystaj materiał pomocniczy 05).

Oto ja. Zmysły

Page 5: Temat: Oto ja. Zmysły - scenariusz zajęć z …...Materiał pomocniczy 06 | Oto ja. Zmysły Nasze zmysły Na samym środku maty symbol człowieka się znajduje, a każdy z pozostałych

5www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected]

Oto ja. Zmysły

· Podziękuj dzieciom za aktywny udział w zajęciach.

Uwaga!Dodatkowo możesz zaproponować uczniom memory dotykowe lub dźwiękowe. Żeby je przygotować potrzebujesz, w przypadku memory dźwiękowego dwóch kompletów pojemników (np.: z jajek niespodzianek), do których nasypiesz różnego rodzaju ziarna. W przypadku memory dotykowego potrzebujesz dwóch kompletów tabliczek, na których naklejone będą materiały posiadające różną fakturę. Zadaniem dzieci będzie dobranie ich w pary.

Page 6: Temat: Oto ja. Zmysły - scenariusz zajęć z …...Materiał pomocniczy 06 | Oto ja. Zmysły Nasze zmysły Na samym środku maty symbol człowieka się znajduje, a każdy z pozostałych

Karta pracy 01 | Oto ja. Zmysły

Page 7: Temat: Oto ja. Zmysły - scenariusz zajęć z …...Materiał pomocniczy 06 | Oto ja. Zmysły Nasze zmysły Na samym środku maty symbol człowieka się znajduje, a każdy z pozostałych

Materiał pomocniczy 01 | Oto ja. Zmysły

Page 8: Temat: Oto ja. Zmysły - scenariusz zajęć z …...Materiał pomocniczy 06 | Oto ja. Zmysły Nasze zmysły Na samym środku maty symbol człowieka się znajduje, a każdy z pozostałych

Materiał pomocniczy 02 | Oto ja. Zmysły

Page 9: Temat: Oto ja. Zmysły - scenariusz zajęć z …...Materiał pomocniczy 06 | Oto ja. Zmysły Nasze zmysły Na samym środku maty symbol człowieka się znajduje, a każdy z pozostałych

Materiał pomocniczy 03 | Oto ja. Zmysły

Page 10: Temat: Oto ja. Zmysły - scenariusz zajęć z …...Materiał pomocniczy 06 | Oto ja. Zmysły Nasze zmysły Na samym środku maty symbol człowieka się znajduje, a każdy z pozostałych

Materiał pomocniczy 04 | Oto ja. Zmysły

Page 11: Temat: Oto ja. Zmysły - scenariusz zajęć z …...Materiał pomocniczy 06 | Oto ja. Zmysły Nasze zmysły Na samym środku maty symbol człowieka się znajduje, a każdy z pozostałych

Materiał pomocniczy 05 | Oto ja. Zmysły

Page 12: Temat: Oto ja. Zmysły - scenariusz zajęć z …...Materiał pomocniczy 06 | Oto ja. Zmysły Nasze zmysły Na samym środku maty symbol człowieka się znajduje, a każdy z pozostałych

Materiał pomocniczy 06 | Oto ja. Zmysły

Nasze zmysły

Na samym środku maty symbol człowieka się znajduje,a każdy z pozostałych obrazków, inny zmysł symbolizuje

Dwie kratki nad człowiekiem symbol wzroku umieścimy,dzięki niemu barwy i kształty codziennie widzimy.

Dwie kratki pod człowiekiem symbol dotyku się znajduje,dzięki niemu każdą fakturę przedmiotu dłonią wyczuję.

Słodkie, słone, kwaśne czy gorzkie...o tym zmysł smaku nas informuje,połóż go w lewym górnym rogu...to on daje nam znać, co nam smakuje

W górnym prawym rogu zmysł słuchu umieścimy,to dzięki niemu wszystkie piękne dźwięki słyszymy.

Łąka pachnie kwiatami, zapach letniej bryzy czuję...to węch na to pozwala,jego symbol w lewym dolnym rogu niech się znajduje.

Pięknie, zadanie zrobione, znajomość kierunków ważna sprawa,Ułóż ostatni symbol, który został w dolnym prawym rogu, bo należą się brawa.