14
ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ПОЛАГАЊЕ ЛИЦЕНЦЕ Школа: Трговачка школа, Хиландарска бр.1, Београд Наставни предмет: РАЧУНАРСТВО И ИНФОРМАТИКА Разред: I/11 Наставна тема: Основе рада у оперативном систему са графичким интерфејсом Наставна јединица: Windows Explorer - рад са фајловима и фолдерима (Windows Explorer – rad sa fajlovima i folderima)

vikiportfolio.files.wordpress.com  · Web view2014. 11. 20. · Самосталан рад у Windows окружењу, манипулација прозорима, способност

  • Upload
    others

  • View
    5

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: vikiportfolio.files.wordpress.com  · Web view2014. 11. 20. · Самосталан рад у Windows окружењу, манипулација прозорима, способност

ПИСАНА ПРИПРЕМАЗА ПОЛАГАЊЕ ЛИЦЕНЦЕ

Школа: Трговачка школа, Хиландарска бр.1, Београд

Наставни предмет: РАЧУНАРСТВО И ИНФОРМАТИКА

Разред: I/11

Наставна тема: Основе рада у оперативном систему са графичким интерфејсом

Наставна јединица: Windows Explorer - рад са фајловима и фолдерима(Windows Explorer – rad sa fajlovima i folderima)

Датум реализације часа: 21. 10. 2014.

Наставник: Виолета Василијевић

Page 2: vikiportfolio.files.wordpress.com  · Web view2014. 11. 20. · Самосталан рад у Windows окружењу, манипулација прозорима, способност

Рачунарство и информатика

ПРИПРЕМА ЗА ЧАСНАСТАВНА ОБЛАСТ Основе рада у оперативном систему са графичким

интерфејсомНАСТАВНА ЈЕДИНИЦА Windows Explorer - рад са фајловима и фолдерима

(Windows Explorer – rad sa fajlovima i folderima)

РАЗРЕД I/11

ТИП ЧАСА КОМБИНОВАНИ (ОБРАДА И ВЕЖБА)

ОБЛИК РАДА ФРОНТАЛНИ, ИНДИВИДУАЛНИ

НАСТАВНЕ МЕТОДЕ ДИЈАЛОШКА, МОНОЛОШКА, ДЕМОНСТРАТИВНА, ПРАКТИЧАН РАДНА РАЧУНАРУ

НАСТАВНА СРЕДСТВА РАЧУНАРИ, ПЕРИФЕРНИ УРЕЂАЈИ

ЦИЉ ЧАСА*СТИЦАЊЕ ЗНАЊА, ВЕШТИНА И НАВИКА БИТНИХ ЗА УСПЕШНО КОРИШЋЕЊЕ ОСНОВНИХ МОГУЋНОСТИ ОПЕРАТИВНОГ СИСТЕМА. ** Самосталан рад у Windows окружењу, манипулација прозорима, способност креирања фолдера и рада са фолдерима и фајловима (копирање, премештање, брисање, промена имена…) и сналажење у хијерархијској структури коју нуди Windows Explorer.Развој аналитичког мишљења, способности апстраховања и генерализације, повећање заинтерсованости, самосталности, поступности и развој радозналости

ОБРАЗОВНИ ЗАДАЦИ УПОЗНАВАЊЕ УЧЕНИКА СА ОСНОВНИМ ОПЕРАЦИЈАМА ПРИ РАДУ СА ВИНДОВС ЕКСПЛОРЕРОМ, КРЕИРАЊЕ КАТАЛОГА, РАЗЛИКА ИЗМЕЂУ КАТАЛОГА И ДАТОТЕКЕ, ХИЈЕРАРХИЈСКА СТРУКТУРА ВИНДОВС ЕКСПЛОРЕРА, РИСАЈКЛБИН, КОПИРАЊЕ И ПРЕМЕШТАЊЕ КАТАЛОГА И ДАТОТЕКА

ВАСПИТНИ ЗАДАЦИ РАЗВИЈАЊЕ ИНТЕРЕСОВАЊА ЗА ПРИМЕНУ РАЧУНАРА У СВАКОДНЕВНОМ ЖИВОТУ И РАДУ, ПОДСТИЦАЊЕ САМОСТАЛНОСТИ У РАДУ.

ФУНКЦИОНАЛНИ ЗАДАЦИ ОСПОСОБЉАВАЊЕ УЧЕНИКА ЗАРАД СА WINDOWS EXPLORER-ОМ, КАТАЛОЗИМА И ДАТОТЕКАМА

Page 3: vikiportfolio.files.wordpress.com  · Web view2014. 11. 20. · Самосталан рад у Windows окружењу, манипулација прозорима, способност

Рачунарство и информатика

ОЧЕКИВАНИ ЕФЕКТИ ( ИСХОДИ) НАСТАВНЕ

- ученици се самостално сналазе у Windows окружењу,

-самостално креирају фолдере, копирају их, бришу, мењају им имена

- ученик зна да креира фолдер на жељеном (задатом) месту - зна да промени име фолдера и фајла

- уме да обрише и врати обрисан фајл или фолдер - разуме хијерархијску структуру података у Windows

Explorer-у и самостално манипулише подацима унутар ње- интегрише (повезује) знање раније стечено

КОРЕЛАЦИЈА ЕНГЛЕСКИ ЈЕЗИК

ЛИТЕРАТУРА (ЗА НАСТАВНИКЕ)Никола Kлем, Рачунарство и информатика за први разред средње школе, Завод за уџбенике, Београд 2007.годинаФилип Марић, Информатика, уџбеник за први разред гимназије, Клетт, Београд 2014. године.

ЛИТЕРАТУРА (ЗА УЧЕНИКЕ)Никола Kлем, Рачунарство и информатика за први разред средње школе, Завод за уџбенике, Београд 2007.година

ВРЕМЕНСКА СТРУКТУРА ЧАСА УВОДНИ ДЕО:5 МИНУТАГЛАВНИ ДЕО:30-35 МИНУТАЗАВРШНИ ДЕО:5-10 МИНУТА

Page 4: vikiportfolio.files.wordpress.com  · Web view2014. 11. 20. · Самосталан рад у Windows окружењу, манипулација прозорима, способност

Рачунарство и информатика

.

ОРГАНИЗАЦИЈА ЧАСА:

Час се реализује помоћу презентације на видео биму

ДЕЛОВИ ЧАСА ФАЗЕ РАДА НА ЧАСУ МЕСТО

РАДАОБЛИК РАДА МЕТОДА

УВОДНИ ДЕО

ОБНАВЉАЊЕ СТЕЧЕНИХ ЗНАЊА, ДЕФИНИСАЊЕ

ЦИЉА ЧАСА, ПОВЕЗИВАЊЕ ТЕМАТИКЕ

СА РЕАЛНИМ СИТУАЦИЈАМА К

АБИ

НЕТ

ЗА

И

НФ

ОРМ

АТИ

КУ

ФРО

НТА

ЛН

И

МО

НО

ЛО

ШК

А,

ДИ

ЈАЛ

ОШ

КА

ГЛАВНИ ДЕО

УПОЗНАВАЊЕ УЧЕНИКА СА ВИНДОУВС

ЕКСПЛОРЕРОМ, ИЗГЛЕДОМ ЊЕГОВОГ ПРОЗОРА, ХИЈЕРАРХИЈСКОМ

СТРУКТУРОМ, ОСНОВНИМ ОПЕРАЦИЈАМА У РАДУ СА ВИНДОВС ЕКСПЛОРЕРОМ,

КАТАЛОЗИМА И ДАТОТЕКАМА,

ДЕМОНСТИРАЊЕМ ПОТРЕБНИХ РАДЊИ И

ЊИХОВОМ АНАЛИЗОМ ВОДИТИ УЧЕНИКА КА

САМОСТАЛНОЈ ПРИМЕНИ СТЕЧЕНОГ ЗНАЊА, ДАЈЕМ НЕОПХОДНА УПУТСТВА АКТИВНО УКЉУЧЕНА У

РАД УЧЕНИКА И ЊИХОВО ОБАВЉАЊЕ ЗАДАТИХ

ВЕЖБИ

КА

БИН

ЕТ З

А И

НФ

ОРМ

АТИ

КУ

ФРО

НТА

ЛН

И, И

НД

ИВ

ИД

УА

ЛН

И

МО

НО

ЛО

ШК

А, Д

ИЈА

ЛО

ШК

А,

ДЕМ

ОС

ТРА

ТИВ

НА

, ПРА

КТИ

ЧА

Н Р

АД

НА

РА

ЧУ

НА

РУ

ЗАВРШНИ ДЕО

ПОДЕЛИТИ ПИТАЊА И ЗАДАТКЕ КОЈА УЧЕНИЦИ

РЕШАВАЈУ САМОСТАЛНО, А ЗАТИМ ДАТИ ТАЧНЕ

ОДГОВОРЕЗАДАТИ ДОМАЋИ

ЗАДАТАК

КА

БИН

ЕТ З

А

ИН

ФО

РМА

ТИК

У

ФРО

НТА

ЛН

И

ДИ

ЈАЛ

ОШ

КА

Page 5: vikiportfolio.files.wordpress.com  · Web view2014. 11. 20. · Самосталан рад у Windows окружењу, манипулација прозорима, способност

Рачунарство и информатика

РАД НА ЧАСУ:

Уводни део часа:

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА

-Поздрављам ученике и представљам се-Најављујем наставну јединицу

Напомињем да је циљ овог часа да се стекну основна знања везано за рад Виндовс експлорером. Тј. стицање знања, вештина и навика битних за успешно коришћење основних могућности каталога и датотека и оперативног система

-Кроз разговор обнављам појмове који су потребни за ову наставну јединицу(слајд 1,2,3)-Указујем на битност организовања података у рачунару. Проверавам да ли разумеју значење речи на енглеском језику, које су кључне за обраду наставне јединице(слајд 4)

-слушају излагање наставника и учествују у разговору

Главни део часа:

-Обрађујем наставну јединицу.слајд 5 Упознајем ученике са начинима стартовања прозора Виндовс експлорера.слајд 9,10Упознајем ученике са изгледом прозора Виндовс екслопрера, наводим их да обрате пажњу на леви и десни део прозора и да уоче разлику.слајд 11,12,13Објашњавам Хијерархијску структуру левог дела прозора.слајд 14,15Упознајем ученике како да разликују каталог и датотеку. И упознајем их са карактеристикама датотеке.слајд 18-24Упознајем ученике са View/Arrange icons и могућностима алата Views са тулбараслајд 25

-слушају излагање наставника и учествују у разговору, бележе основне појмове-дискутују о својим искуствима везаним за рад са датотекама-укључују рачунар уз дозволу наставника, поштују редослед поступка при пуштању система у рад

реализација на рачунару пратећи инструкције наставника

Page 6: vikiportfolio.files.wordpress.com  · Web view2014. 11. 20. · Самосталан рад у Windows окружењу, манипулација прозорима, способност

Рачунарство и информатика

Упознајем ученике са командомFile/New/Folder и начинима којима се до ње долази.слајд 32Упознајем ученике са командама Delete и Rename, показујем поступак брисања каталога и датотеке.слајд 38Recycle bin , карактеристике и манипулација.слајд 43. Премештање фајлова и фолдера

Упознајем ученике са начинима покретања акције копирања Cut и методологију коришћења клипборда као виртуелне табле. Објашњавам команду Paste (налепи). Радим заједно са ученицима акцију премештања фајла или фолдера (датотеке или каталога).

слајд 49. Копирање фајлова и фолдераУпознајем ученике са начинима покретања акције копирања Copy и методологију коришћења клипборда као виртуелне табле. Објашњавам команду Paste (налепи). Радим заједно са ученицима акцију копирања фајла или фолдера (датотеке или каталога) .

-одговарам на питања ученика, кроз разговор са ученицима понављам обрађене појмове и проверавам како су их схватили.-дајем неопходна упуства, активно укључена у рад ученика и њихово обављање вежби

-ученицима задајем вежбу 1 (у прилогу),Обилазим ученике и усмеравам њихов рад. Објашњавам и показујем како се креира каталог на жељеној локацији, објашњавам који су потребни кораци да би се сачувао каталог. Помажем при отварању и преименовању новог каталога. Указујем на разлике међу датотекама и каталозима које смо направили.

-ученицима задајем вежбу 2 (у прилогу),Обилазим ученике и усмеравам њихов

реализација на рачунару пратећи инструкције наставника

реализација на рачунару пратећи инструкције наставника

-постављају питања о ономе што им није било јасно у вези наставне јединице-самостално израђују кораке вежбе

Page 7: vikiportfolio.files.wordpress.com  · Web view2014. 11. 20. · Самосталан рад у Windows окружењу, манипулација прозорима, способност

Рачунарство и информатика

рад. Помажем при објашњавам како копирати/преместити датотеку. По потреби помажем.

Завршни део часа:Поделим ученицима откуцана питања за обнављање данашње лекције. Питања су типа заоокруживања, сачекати неколико минута да ученици заокруже и заједно одговорити. (Питања у прилогу). Поделим ученицима домаћи.

-Одговарају на питања

ПРИЛОГ:

Вежба 1:

У фолдеру My Documents креирати (направити) фолдер (директоријум) Музика у коме треба да се налазе фолдери (директоријуми) Страна и Домаћа и у сваки од њих сместити фајлове (датотеке) по жељи.

Вежба 2:Креирти фолдере на диску (D: ) као на слици и у сваки фолдер прекопирати по један фајл по избору.

Page 8: vikiportfolio.files.wordpress.com  · Web view2014. 11. 20. · Самосталан рад у Windows окружењу, манипулација прозорима, способност

Рачунарство и информатика

Питања минитеста*:

• Командом File/New Folder1. чувамо датотеку2. отварамо нову датотеку3. излазимо из програма4. отварамо нови каталог (фолдер)

• Команда Open се налази1. у десном горњем углу прозора2. у левом доњем углу прозора3. у менију File

• Команда Rename1. брише датотеку2. мења име датотеци3. чува датотеку

• Да бисмо обрисали каталог коју команду користимо?1. Close, Exit2. Save, SaveAs3. Delete

• Команда Cut се налази1. у менију Edit2. у левом доњем углу прозора3. у десном горњем углу прозора

• Команда Cоpy преноси садржај1. не преноси нигде2. у Clipboard – виртуелну таблу3. у мени Edit

*тачни одговори су видљиви на слајду презентације, након израде теста

Домаћи: Креирати фолдер (каталог) школа и у оквиру школе подфолдере (подкаталоге) по разредима и образовним профилима. Затим у сваки креирани фолдер прекопирати са ЦД-а по 2 фајла (датотеке).Напомена: Презентацију предавања можеш преузети на интернет адреси: http://informatickasekcija.wordpress.com/

Page 9: vikiportfolio.files.wordpress.com  · Web view2014. 11. 20. · Самосталан рад у Windows окружењу, манипулација прозорима, способност

Рачунарство и информатика

(САМО)ЕВАЛУАЦИЈА И КОРЕКЦИЈА ЧАСА

............................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................