55
Золотоніський професійний ліцей. Відкрита виховна година (урок-конференція) на тему: Розроблено і підготовлено викладачем біології

zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

  • Upload
    others

  • View
    4

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

Золотоніський професійний ліцей.

Відкрита виховна година

(урок-конференція) на тему:

Розроблено і

підготовлено

викладачем біології

Мніщенко Л.С.

та групою № 16.

Page 2: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

Урок-конференція на тему: Шкідливі звички, їх причини

та наслідки.

Мета уроку:ознайомити учнів з причинами шкідливих звичок в наш час, зрушеннями в організмі людини, що вживає алкоголь, наркотики чи нікотин; про дію шкідливих звичок на збереження та передачу спадкових ознак, народження потомства із страшними невиліковними аномаліями та вадами; виховувати в учнів важливість розуміння збереження здоров'я та пізнання власного організму.

Тип уроку: комбінований.

Методи проведення уроку: бесіда, розповіді, рольова гра, представлення наочності та творчих робіт-презентацій.

Обладнання: комп’ютер, ілюстрації, публікації, малюнки, буклети, брошури, наукова література, реферати, презентації, демонстраційна дошка.

Хід уроку.

1. Вступне слово класного керівника – 3 хв.2. Виступи учнів:

Вступне слово ведучої, представлення присутніх на уроці-конференції – 2 хв.;

Заповнення анкет учасниками – 3хв.; Виступ представника від групи борців з палінням – 5 хв.; Виступ «лікаря-нарколога» та представлення

презентації від даної групи – 7 хв.; Виступ представників групи «Зумій сказати – Ні»

(виступають за боротьбу з наркотиками та алкоголем) – 5 хв.;

Виступ «лікаря-психіатра» про шкідливість наркотиків, алкоголю – 4 хв.;

Page 3: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

Представлення презентації від даної групи –5 хв.; Запитання глядачів та учасників до лікарів – 3 хв. Вірш «Ти знаєш, що ти людина?» В. Симоненка – 2 хв.; Заключне слово класного керівника, підведення

підсумків уроку, оцінки учасників – 6 хв.

Виступ викладача (класного керівника).

Page 4: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

Тема нашого виховного заходу, уроку-конференції «Шкідливі звички, їх причини та наслідки. Група придумала прекрасні девізи для цього уроку – «Ми – за здоровий спосіб життя!» і «Зумій сказати – ні!».

Я рада вітати наших гостей учнів та викладачів, також мою групу, що підготувала даний захід.

Дуже часто всі чують слова, фрази «шкідливі звички», «остерігайтесь шкідливих звичок», « бережіть здоров'я» і т.д. і вже наскільки звикли до цих слів, що рідко задумуємось, чи правда те, що говорять наші медики, вчені-біологи, генетики. А, якщо й правда, то кожен думає,: «Мене це не стосується, це не про мене, я все розумію і знаю».

На цьому уроці ми хочемо розкрити деякі проблеми тютюнопаління, наркоманії, алкоголізму. Всі ці звички по-своєму страшні, мають свої особливості, але наслідки у них майже ідентичні. Ці шкідливі звички – наше соціальне лихо!

У нас присутні 4 групи борців зі шкідливими звичками, які будуть виступати із своїми дослідженнями, творчими роботами; вони постараються переконати вас, щоб допомогли собі самі – не починали пити, палити, вживати наркотики. До нас «завітали» наші лікарі: нарколог та психіатр, а також присутня група опонентів, які захочуть довести нам дещо протилежне по відношенню шкідливих звичок. Давайте запитання лікарям та групам учасників, а також розгляньте підготовлені для вас буклети, ілюстрації, публікації та повідомлення, що розміщені навколо вас.

Анкета.

Page 5: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

1. Часто Вам доводиться зустрічати людей, які часто вживають алкоголь чи палять?

Так Ні 2. Чи бачили Ви людей, які вживають наркотики? Так Ні 3. Що відчуваєте під час спілкування зізп΄янілою людиною? Задоволення Відразу Байдужість 4. Чи вживаєте Ви алкоголь? Так Ні Іноді 5. Чи палите Ви? Так Ні 6. Якщо палите або випиваєте , задумуєтесь про результати Ваших

шкідливих звичок? Так Ні Іноді 7. Як дізнаєтесь про шкідливість наркотиків для Вашого організму? Література Телепередачі Інтернет

8. Яка причина сучасної проблеми – шкідливих звичок? (ваша думка).

Виступпредставника від групиборців з палінням.

Page 6: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

Шкідливістьпаління.

Щотаке тютюн? Тютюн –цеоднорічнарослина з родинипасльонових,

висушені листки якоїпісляспеціальноїобробкиподрібнюють і використовують

для куріння. До складу листків тютюну входятьтакіречовини як нікотин,

білки, вуглеводи, органічнікислоти, смоли й ефірніолії. Основнаособливість

тютюну, завдякиякійвінвідрізняєтьсявідіншихрослинродинипаслбонових –

містнікотину. Нікотин – одня з найсильнішихрослинних отрут,

основнаскладовачастинатютюновогодиму. У чистому

виглядіцебезбарвнаоліїстарідинанеприємного запаху, гірка на смак. Вона

добре розчиняється у воді, спирті, ефірі й легко

проникаєкрізбслизовіоболонкипорожнини рота, носа, бронхів, шлунку.

Куріння – соціальне лихо. Через нерозуміння, сліпенаслідуваннямоди,

дорослих, ровесниківпідлітокпочинаєкурити – спочаткуробить одну затяжку,

викурює одну сигарету, а потімтягнеться до лиховісної пачки знову і знову. І

так куріннястаєзвичкою. А початикуріннянабагатолегше, ніжпокинути.

Отож, краще не починати.

Представлення учасником групи творчої роботи

(презентації)

Page 7: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

на тему «Паління – наше соціальне лихо».

До даної презентації входять такі слайди:2,3. Історія відкриття тютюну Христофором Колумбом.

4. Характерні біологічні та біохімічні властивості тютюну.

5. Що таке нікотин? Його хімічні та фізичні властивості.

6,7. Чи правда, що крапля нікотину вбиває коня?

8,9. Вбивча сила тютюнового диму.

10.Отруєння нікотином та звикання до нього організму

людини.

11,12. Негативний вплив тютюнового диму та нікотину на

всі системи органів людини.

13,14. Вплив нікотину на організм жінки та дитини.

15. Причини куріння серед дітей.

Виступипредставниківвідгрупиборців з алкоголем та наркотиками.

Алкоголь і алкоголізм, їхшкідливихвплив

Page 8: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

Якщо в людинизнижений самоконтроль та недостатній рівень культури,

вживання алкогольних напоїв може стати системним, а доза спожитого

алкоголю надмірною. Це зумовлює уявні комплекси негативних наслідків.

Найтиповіші серед них – формування алкогольної залежності, а далі

паталогічних змін в усіх органах тіла людини. Це сприяє розвиткові тяжкого

і небезпечного захворювання – хронічного алкоголізму. Ця хвороба руйнує

особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько 5%

підлітків, які почали вживати алкоголь у цьому віці, закінчують життя у

психічних лікарнях, наркологічному диспансері, або «на вулиці». Вирватись

з цього виру дуже важко. Значно легше в нього не потрапити. І це залежить

від самої людини, від її переконань,світогляду.

Результати аналізу основних причин, що зумовлюють вживання

алкоголю неповнолітніми, свідчать, що для більшості підлітків це є

прагнення до незалежності та самоутвердження, наслідування прикладу

старших (утому числі батьків). Напружена психологічна атмосфера і часті

конфлікти у сім’ї. Характерно, що більшість старшокласників пізнало смак

алкоголю в сім’ї, а далі місцем вживання спиртного стала компанія.

У травній системі алкоголь швидко всмоктується в кров і розноситься

до клітин головного мозку. Це проявляється збудженням, радісним

настроєм(ейфорією,балакучістю,тощо).

Людина втрачає почуття самоконтролю, сорому, стає брутальною і

може здійснити такі вчинки, які, перебуваючи у тверезому стані, ніколи не

зробила б.

Давно помічено, що люди, які мають згубну звичку до спиртного,

частіше за інших хворіють на різні застудні хвороби органів дихання, тому

що алкоголь ослаблює опірність організму.

Вкрай небезпечні є гострі отруєння алкоголем. Вживання великої дози

алкоголю спочатку спричиняє глибокий алкогольний сон, а кожен може

зумовити розвиток серцевої слабкості, навіть паралічу серцевого м’яза і

дихання. Випадкираптоваїсмертісередалкоголіківдужепоширенеявище.

Page 9: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

Таким чином, основнанебезпекавживання і зловживанняспиртними

напоями, особливо у підлідковому та юнацькомувіці, полягає у

виникненніалкогольноїзалежності, яка поступово переходить у

тяжкізахворювання – алкоголізм – і проявляється у необоротному ураження

УНС та всіхорганів і систем. Алкоголікистаютьбайдужими до роботисім’ї,

дітей, відсунувши в бік і інші різнобарв’я людськогожиття.

Отже, людина, яка не здатнасказати «ні» зловживаннюалкогольними

напоями, стає на шлях, що може призвести її до деградації Фізичної,

моральної,духовної, соціальної і врешті-решт, до загибелі.

Вкрай небезпечними є гострі отруєння алкоголем.

Проблема наркоманії

Найістотнішими причинами вживання наркотиків є цікавість, бравада,

прагнення до незвичайних відчуттів, вплив оточення. При цьому стає

очевидним, що цікавість підігрівається більш «досвідченими» товаришами і

доповнюється власною самовпевненістю та наївністю початківця. Бажання

випробувати незвичайні відчуття, спробувати щось, про що знають інші,

підсилюються прагненням бути як усі, не виглядати білою вороною – це

важлива причина наркоманії. Сприятливою умовою при цьому є відсутність

батьківського контролю за життям і дозвіллям дитини.

Перший фактор, що набрав найбільшої ваги, свідчить про значний

вплив оточення на ставлення молодої людини до наркотиків. Разом з тим

стає очевидною роль у цьому процесі такої особистості риси, як конформізм.

Він робить молоду людину, з одного боку піддатливішим впливові оточення,

з іншого боку – обумовлює некритичне мислення, зайву самовпевненість,

браваду,що штовхають його на «героїчні» учинки.

Наступним по ступеню впливу фактор, названий нами

«неблагополучна обстановка в родині». Він відбиває негативний вплив на

зв’язки, напружені взаємини дітей з батьками, відсутність батьківського

контролю. При цьому найбільш важливим стає відсутність батьківської ваги.

Page 10: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

Наступний по значимості фактор відбиває потреби молодої людини

справитися зі стресом, змінити фізичний стан. При цьому очевидно, що

використання наркотиків, як спосіб справитися з навантаженням – є деяка

данина молодіжній моді. Так часто молоді люди відповідають, що наркотики

– це круто що наркотики дають змогу мати «кайф», зазнати незвичайних

відчуттів.

Четвертий фактор відбиває вплив інформації на ставлення молодих

людей до наркотиків. Відсутність знань про наслідки вживання наркотиків, а

також перекручені цінності і пріоритети стають благодатним ґрунтом для

пливу інформації, що створює позитивне ставлення молоді до наркотиків

Виступ лікаря –нарколога.

Наркоманія – результат завжди драматичний

Ще якихось 10 років тому, коли на заході громадськість широко

боролася з поширенням наркоманії та алкоголізму серед підлітків, в Україні

Page 11: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

такої проблеми не існувало. Нині в Україні з цим слалася доволі тривожна

ситуація. Зареєстровано понад 1млн. наркозалежних осіб. За даними ВООЗ, у

нас число хворих на наркоманію щороку на 5-6%. Уживання наркотиків

спричиняє третину всіх смертельних випадків серед молоді. Більшою мірою

хвилює те, що наркоманія в нашій країні стала молодшати.

Наркотик – це речовина рослинного або синтетичного походження, яка

діє переважно на ЦНС, викликаючи різні відчуття – від безпричинної

благодушності, заспокоєння, ейфорії, рухового збудження до явного

сп’яніння, приголомшення і наркотичного сну, який інколи призводить до

смерті.

Останні 5 років різко зросла кількість неповнолітніх, які вживають

дурманних речовин, що призводить до тяжкого захворювання – токсикоманії.

Більшість вчених стверджують, що небезпечний кожен наркотик, навіть

одноразове його вживання. У разі повторного вживання непомітно виникає

залежність.

Заради цього підлітки часто стають на злочинний шлях. У них

поступово розвивається фізична, психічна, духовна і соціальна деградація.

Отже, наркоманія – це смертельна прірва.

Пам’ятайте: життя єдине і неповторне. Не змарнуйте його.

Виступ лікаря-психіатра.

Алкоголь і алкоголізм, їх шкідливий вплив

Вживання і зловживання алкогольними напоями особливо небезпечне в

дитячому, підлітковому віці, коли ще не завершилося формування організму,

Page 12: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

у цей період у печінці відсутній спеціальний фермент – алкоголь –

дрідногенеза, який розчеплює етиловий спирт на прості нетоксичні сполуки.

Ось чому вживання дитиною навіть незначної кількості алкоголю може

призвести до дуже небезпечних наслідків.

В організмі людини, яка вживає алкоголь змалку, набагато швидше

набагато швидше формується алкогольна залежність. Вчені вивчивши

біографії декілька сотень хворих, які перебували на лікуванні з приводу

алкоголізму, виявили, що більшість із них почала вживати спиртні напої у

віці – 12-18 років. На лікування вони потрапили тільки у 25-35 р., маючи

тяжкі ураження центральної нервової системи та внутрішніх органів,

порушення психічної діяльності, в стані вираженої соціальної деградації.

Презентаціянатему:«Страшнінаслідкинаркоманіїтаалкоголізму».До презентації входять такі слайди:

Page 13: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

2,3. Як починається життя людини?

4,5. Народження дитини з аномалією

– велика біда в сім'ї. Причини зрушень

у хромосомах батьків.

6,7. Вплив алкоголю на майбутнє

потомство.

8,9. Дія наркотиків на організм молодої людини, зрушення у

формуванні гамет.

10-15. Приклади вроджених генетичних зрушень чи вад в організмах дітей,що мають батьків алкоголіків, наркоманів та заядлих паліїв.

16. Необхідно задумуватись про збереження спадкових ознак не в 20 чи 30 років.

Групи учасників представили на урок публікації, буклети, брошури, ілюстрації та реферати на такі теми:

Page 14: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

В нашому суспільстві ми вільні люди, ми самі маємо право вибирати собі долю. Але разом з тим повинні пам’ятати, що нас,таких єдиних,

1. Ми -- за здоровий спосіб життя! 2. Не існує безпечної цигарки.3. Негативний вплив алкоголізму на сімейне життя4. Наркотикам Ні! 5. Скажи Ні! першій цигарці, бо наступна -- то міцні лещата для твого організму.6. Знищимо страшних кіллерів -- наркотики та алкоголь!7. Зумій сказати Ні!

Page 15: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

оточують люди, що ми маємо не тільки права , а й обов’язки в нашому суспільстві. Ми не повинні ламати життя собі та іншим.

Ти знаєш, що ти -- людина,

Ти знаєш про це, чи ні?

Усмішка твоя – єдина,

Мука твоя єдина,

Очі твої одні.

Більше тебе не буде,

Завтра на цій землі,

Інші ходитимуть люди,

Інші кохатимуть люди –

Добрі, веселі і злі.

Сьогодні усе для тебе –

Озера, гаї, степи.

І жити спішити треба,

Кохати спішити треба,

Гляди ж, не проспи!

Бо ти на землі – людина,

І, хочеш того чи ні –

Усмішка твоя – єдина, мука твоя – єдина,очі твої – одні! В. Симоненко.

Заключне слово класного керівника.

Page 16: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

Отже, на цьому уроці ми з вами прослухали, проглянули і засвоїли велику кількість цікавого матеріалу. Я надіюсь, що ці знання вам обов'язково згодяться у вашому житті.

Ми досягли нашої мети: використовуючи різні інноваційні технології, ознайомилися з причинами шкідливих звичок, які дуже поширені серед нашої молоді, а також зрушеннями в організмі людини, що вживає алкоголь, наркотики чи нікотин; з появою тяжких спадкових захворювань чи генетичних вад у дітей батьків, що мали чи мають шкідливі звички. Ви побачили цікаві творчі роботи-презентації, публікації наших учасників, а також ілюстрації, де зображені люди з різноманітними вродженими вадами, і у всьому винуваті батьки цих людей, що були алкоголіками, наркоманами чи заядлими паліями.

Частіше задумуйтесь про своє здоров'я, ніхто не допоможе вам зберегти його краще, ніж ви самі, а також уже зараз думайте про збереження ваших спадкових ознак. Ви майбутні батьки і повинні мати здорове потомство. Все у ваших руках!

Я хочу подякувати нашим всім учасникам, які зібрали величезну кількість цікавого матеріалу, показали його у вигляді презентацій, публікацій, брошур, буклетів, ілюстрацій, доповідей, навіть поетичних рядків, використовуючи сучасні комп’ютерні технології та цікаву наукову літературу.

Виставлення оцінок учасникам.

Тема виховного заходу:

Page 17: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

Вибери право і обов’язок – жити!

Мета: ознайомити учнів з причинами шкідливих звичок в наш час, зрушеннями в організмі людини, що вживає алкоголь, наркотики чи нікотин; про дію шкідливих звичок на збереження та передачу спадкових ознак, народження потомства із страшними невиліковними аномаліями та вадами; виховувати в учнів важливість розуміння збереження здоров'я та пізнання власного організму, розвивати поняття про права та обов’язки людини не тільки перед самим собою, а й перед суспільством.

План заняття.

1. Вступне слово учнів.2. Виступ класного керівника.3. Виступи учнів.4. Демонстрація презентацій.5. Заключне слово вчителя.

І. Виступ учня:Людина сама творить свою долю, своє щастя. Якими вони будуть залежить від людини. На Землі багато по-своєму щасливих і нещасливих людей, адже розуміння щастя для всіх різне. Людина має багато прав і обов’язків, та найважливіше з них – це право і обов’язок – жити. Жити в здоров'ї, злагоді з друзями, рідними, самим собою. Жити у взаємоповазі, любові, життєвій силі і натхненні. Та людина може зачеркнути все це, якщо почне вживати алкоголь, наркотики, нікотин.

ІІ. Виступ викладача:

Page 18: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

Я рада вітати наших гостей учнів та викладачів, також мою групу, що підготувала даний захід.

Дуже часто всі чують слова, фрази «шкідливі звички», «остерігайтесь шкідливих звичок», « бережіть здоров'я» і т.д. і вже наскільки звикли до цих слів, що рідко задумуємось, чи правда те, що говорять наші медики, вчені-біологи, генетики. А, якщо й правда, то кожен думає,: «Мене це не стосується, це не про мене, я все розумію і знаю».

На цьому уроці ми хочемо розкрити деякі проблеми тютюнопаління, наркоманії, алкоголізму. Всі ці звички по-своєму страшні, мають свої особливості, але наслідки у них майже ідентичні. Ці шкідливі звички – наше соціальне лихо!

Через нерозуміння, сліпе наслідування моди, дорослих, ровесників

підліток починає курити – спочатку робить одну затяжку, викурює одну

сигарету, а потім тягнеться до лиховісної пачки знову і знову. І так

куріннястаєзвичкою. А початикуріннянабагатолегше, ніжпокинути.

Отож, краще не починати.

В організмі людини, яка вживає алкоголь змалку, набагато

швидше набагато швидше формується алкогольна залежність. Вчені

вивчивши біографії декілька сотень хворих, які перебували на лікуванні

з приводу алкоголізму, виявили, що більшість із них почала вживати

спиртні напої у віці – 12-18 років. На лікування вони потрапили тільки у

25-35 р., маючи тяжкі ураження центральної нервової системи та

внутрішніх органів, порушення психічної діяльності, в стані вираженої

соціальної деградації.

Бажання випробувати незвичайні відчуття, спробувати щось, про

що знають інші, підсилюються прагненням бути як усі, не виглядати

білою вороною – це важлива причина наркоманії. Сприятливою умовою

при цьому є відсутність батьківського контролю за життям і дозвіллям

дитини.

Page 19: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

Нині в Україні з цим слалася доволі тривожна ситуація.

Зареєстровано понад 1млн. наркозалежних осіб. За даними ВООЗ, у нас

число хворих на наркоманію щороку на 5-6%. Уживання наркотиків

спричиняє третину всіх смертельних випадків серед молоді. Більшою

мірою хвилює те, що наркоманія в нашій країні стала молодшати.

ІІІ. Виступи учнів:

Page 20: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

1. Основні причини вживання наркотичних речовин різної дії:

Доступність їх;

Різноманітні стресові ситуації (негаразди в навчанні, особистому житті, в сім΄ї);

Захворювання;

Вплив оточуючого середовища;

Перехідний період у формуванні організму, прагнення до самовизначення.

Негативні наслідки вживання

наркотиків.

Наркотичні речовини на даний час – актуальна, важлива проблема. Сучасні підлітки, молодь з різних причин вживають наркотики. Про те, що буде після цього мало хто замислюється, головне – те, що є, тобто «кайф». Це самозабуття, уникнення на певний час неприємностей, нервування, страху, болі, це перебування у незвичайному світі без турбот, домашніх незгод, зради збоку коханої людини і т. д. Здавалося б, що все гаразд, чого ще треба? Людина перебуває заживо у раю. Але давайте добре подумаємо, логічно помислимо, що це за «рай».

Ви всі чули, що наркотики поділяються на декілька видів. Не будемо вдаватися в хімічні подробиці, просто поділимо їх на наркотичні речовини сильної, середньої та слабкої дії.

Page 21: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

Та якої б дії вони не були, чи це макова соломка, чи наче зовсім «слабенька конопля», чи анаша, чи марихуана, чи кокаїн – у всіх наркотиків є одна спільна властивість – активна дія на центральну нервову систему.

2. Звідси робимо висновок, що під час вживання наркотиків нервова система знаходиться в постійному збудженні чи пригніченні, тобто робота її не нормальна. Відбуваються зрушення в діяльності нервової системи, дуже часто необоротні.

Якщо пояснювати простіше, то це означає залежність від наркотику будь-якої дії. Після одного чи двох разів вживання «плану», «травки» чи сильної «наркоти» в центральному мозку утворюються не стійкі, тимчасові нервові зв’язки, які пізніше утворять рефлекси «залежності від наркотиків» -- це негативні рефлекси. Такі як рефлекс харчування, захисний рефлекс, руховий і т. д. – це життєво необхідні, безумовні рефлекси (передаються по спадковості). Тепер розглянемо сам процес виникнення наркотичної залежності. Візьмемо будь-якого підлітка. Йому дуже погано, немає настрою, причин може бути багато. «Хороші» друзі співчувають і радять попробувати план чи щось понюхати, випити. Хлопчина не думає ні про що, саме основне поправить настрій, забути про неприємності (ми можемо сказати – «слабак»).І ось хлопець вживає наркотик. Йому добре, весело, настрій прекрасний – нема нічого поганого, ніяких проблем. Після кількох разів такого перебування «в раю» захочеться ще. Але тепер давайте згадаємо, як І.П.Павлов проводив наукові експерименти на собаках, утворюючи рефлекси виділення слини чи шлункового соку на різні подразники: світло, запах, звук і т. д.,згадаємо біологію: під психотропною дією наркотиків залежність виробляється швидше і вона набагато стійкіша, ніж звичайні умовні рефлекси.

Page 22: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

3. Чи хотів цей підліток, чи ні, але в нього утворився умовний рефлекс, у головному мозку появились маленькі острови, які ніби шепочуть хлопцеві, – «спробуй наркотики». А через деякий час Петро, Микола чи Володимир вже не хоче пити чи нюхати, бо після «райського» відчуття дуже болить голова, ломить тіло, порушується зір тощо. Він хоче іти в школу чи на роботу, але… якийсь «острівець» наказує: «Піди до свого «друга», покури травку і тобі знову буде добре, як тоді!» Уже звучить наказ з боку нервової системи, «островів», що утворилися. Це вже появилася страшна залежність. Хлопець вже слабо керує своїм організмом, та це тільки початок. Хочу добавити, що така залежність виробляється при частому вживанні алкоголю та нікотину.

Page 23: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

Золотоніський професійний ліцей.

Виховна година на тему:

Підготували

класний керівник та учні 16 гр.

Золотоніський професійний ліцей.

Використання інтерактивних технологій на уроках

біології.

Вибери право і

обов'язок – жити!

Page 24: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

Відкритий урок з біології

на тему:

ВикладачБіологіїМніщенко Л. С. тагрупа № 26

(пр. Кухар;кондитер).

Тема уроку: Біологічно важливі речовини.

(Хімічний склад живих організмів).

Page 25: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

Мета : здійснити узагальнення знань учнів за даною темою, розвивати пізнавальну активність учнів, виховувати самостійність і наполегливість під час навчальних занять.

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.

Методи: розв’язування задач та вправ, лабораторні дослідження, біологічні кросворди, презентація.

КМЗ:навчально-методична документація, комп’ютер, мікроскоп, обладнання до мікроскопа, ілюстрації, малюнки, таблиці, натуральні об’єкти.

Хід уроку.

1. Організаційний момент – перевірка наявності учнів, їх готовності до уроку.2. Повідомлення теми, мети та завдань уроку –

мотивація навчальної діяльності.3. Повторення і аналіз фактів( подій, явищ, процесів) .4. Повторення, узагальнення, систематизація.5. Підбиття підсумків, домашнє завдання.

План уроку.1. Вступне слово викладача, проведення інструктажу – 3 хв.2. Розділ учнів на дві команди, вибір капітанів та назв команд, вибір журі –

3 хв.3. Розв’язування біологічних кросвордів – 7 хв.4. Рішення творчих завдань та біологічних задач – 8 хв.5. Запитання до глядачів обох команд (під час рішення задач).6. Завдання капітанам команд (приготування мікропрепаратів) –

10 хв.7. Запитання до глядачів.8. Представлення презентацій обома командами – 10 хв.9. Підведення підсумків.

1. Виступ викладача:

Page 26: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

Ми проводимо узагальнюючий урок з циклу «Біохімія» за темою «Біологічно важливі речовини», згадуємо і підсумовуємо знання про хімічний склад клітин живих організмів. Ця тема дуже актуальна і важлива. Вона тісно пов’язана з вашою майбутньою професією, а також із самим цінним у нашому житті – здоров΄ям.

Які біологічно важливі речовини входять до складу організму людини та всіх живих організмів? ( Органічні сполуки – білки, ліпіди, вуглеводи, вітаміни, гормони, ферменти, нуклеїнові кислоти, неорганічні сполуки – вода, мінеральні солі).

2. Проводимо поділ групи на команди, вибираємо капітанів та назви команд, вибираємо жюрі.

І команда назвалась «Гарячі серця», а ІІ – «Гормончики».

3.Представники команд рішають біологічні кросворди.

4. Викладач вручає капітанам пакет з творчими завданнями та біологічними задачами за даною темою.

Біологічні кросворди (запитання).

Page 27: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

Кросворд№1.

1. Клітинні організми, що не мають ядра.2. Речовини, що їх відкрив лікар М. І. Лунін.3. Мономери білків.4. Царство живих організмів, що зветься флорою.5. Ліпіди, з яких бджоло роблять соти, а тропічні рослини

покривають листки із захисною метою.6. Наука, що вивчає тварин.7. Залоза внутрішньої секреції, що виділяє гормон росту.8. Органела клітини, що відповідає за розмноження та передачу

спадкової інформації.

Кросворд № 2.

1. Царство живих організмів.2. Неклітинні організми.3. Речовини, що утворюються в залозах внутрішньої секреції.4. Сполуки, що здавна називають цурками.5. Рослинний жир.6. Наука, що вивчає взаємовідносини організмів у природі.7. Нестача вітаміну в організмі людини.8. Рослина що багата на фітонциди.

1.Б А К Т Е Р І ї

2.В І Т А М І Н И

Page 28: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

3.А М І Н О К И С Л О Т И

4.Р О С Л И Н И

5.В О С К И

6.з О О Л О Г І Я

7.Г І П О Ф І З

8.Я Д Р О

Кросворд № 1.

4.Творчі завдання І.

Page 29: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

1. Мед вважається продуктом, який найкраще засвоюється організмом людини і, відповідно, допомагає лікувати багато захворювань чи робити профілактику. Чому?

2. Весною особливо корисно їсти салати з молодої кропиви та кульбаби, з приправами чи без них, але часник або цибулю необхідно добавляти. Яке значення таких салатів для організму людини?

3. Лікарі радять вживати людині 1,5 л рідини на добу. Та обов’язкове вживання свіжої, не кип΄яченої води. Яка причина такої поради лікарів? Поясніть.

Вибрати два завдання!

Ми знаємо!

Відповіді І.

Page 30: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

1. Мед – екологічно чистий харчовий продукт. А лікувальні властивості меду були відомі ще в Древньому Китаї, де його застосовували як знеболювальний, проти отруйний засіб і для лікування виразки шлунка.

Більшою чи меншою мірою всім відомо про цілющі властивості меду. Про те як бджілки-трудівниці збирають солодкий нектар з квіточок, а потім перетворюють його на мед нам розповідали ще в дитячому садку, потім у школі. Нині мед застосовують у лікувальних цілях дуже широко. В меді є близько 80% простих цукрів – глюкози та фруктози. Організм людини легко засвоює їх. Тому мед входить в меню космонавтів, лікарі рекомендують споживати мед хворим, а ще варто їсти його як профілактичний засіб від різних захворювань, які вражають імунну систему. Те, що мед є надзвичайно корисним, зможе підтвердити кожен пасічник. Адже ці люди завдяки активному споживанню меду не лише менше хворіють, а й довше живуть.

2. Весняна кропива та кульбаба збагачені на вітаміни. Особливо ці рослини багаті на віт. С. А організм людини по весні збіднюється на вітаміни. Відомо, що віт. С підвищує імунітет, регулює обмін речовин, роботу кровоносної системи. Отже, салати з молодої кропиви та кульбаби повинні входити у весняний раціон. А часник чи цибуля – це рослини з великою кількістю фітонцидів (пахучих речовин, що вбивають бактерії та віруси). Про це необхідно обов΄язково знати кухарям.3. Кип΄ячена вода не має необхідної кількості мінеральних солей, які

необхідні для біохімічних процесів, що відбуваються в організмі людини. Отже, крім перекип΄яченої води людина повинна вживати чисту, свіжу воду, яка багата на солі різних металів, без яких організм існувати не може.

Творчі завдання ІІ.

Page 31: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

1. Д. Леббок писав: «Здоров΄я людини більшою мірою залежить від її звичок та харчування, аніж від лікарського мистецтва». Яка ваша думка щодо цього? Обґрунтуйте відповідь.

2. Петро І завжди перевіряв трюми суден перед відходом в море. Всі мореплавці спочатку були дуже здивовані тим, що цар перевіряв, чи виконали його наказ, чи взяли діжки… з квашеною капустою. Та пройшов деякий час, і супутником мореплавців в довгих походах стала квашена капуста. Як пояснити таку «повагу» мореплавців до капусти?

3. З морської капусти (ламінарії) ми робимо салати, їмо в свіжому вигляді, хоч вона не дуже й смачна. Є люди, які дивуються, що ми їмо водорості, ще й називаємо їх чудодійними ліками. Яке ж значення ламінарії для нашого здоров΄я?

Вибрати два завдання!

Завдання не важкі…, але подумати треба.

Відповіді ІІ.

Page 32: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

1. Їжа людини – це її здоров΄я. Від того, що, коли і як їсть людина залежить її здоров΄я. Наприклад, людина не знається на вітамінах, не знає, яка тваринна чи рослинна їжа є джерелом вітамінів групи А, В, С, D та ін. Гіпо- та авітамінози приводять до зрушень в організмі та тяжких захворювань. Шкідливі звички (алкоголь, нікотин, наркотики) ведуть до розкладу вітамінів, ферментів, гормонів, до зникнення чи перетворення мікро- та макроелементів. Наприклад, Мg з’єднує нервові відростки ЦНС, а під дією наркотиків цей хімічний елемент зникає, в нервових відростках, які йдуть до різних органів утворюються прогалини. Тому наркомани дуже довго знаходяться в пошуках відповіді на запитання, часто не відчувають змін t і т.д. Майбутні працівники харчової промисловості повинні це добре знати.

2. До 17 сторіччя мореплавці, відправляючись на довгий час в плавання, брали з собою тваринну їжу, найчастіше – солонину. Після тривалого плавання поверталися додому без зубів або з їх залишками, якщо виживали. Поширеною хворобою мореплавців, в’язнів на той час була цинга. Вона виникала при авітамінозі С. Вітамін С міститься тільки в рослинній їжі, а мореплавці її тривалий час не вживали, результатом було тяжке захворювання, запалення ясен та зубів, висока t. І Петро І вперше почав примушувати мореплавців брати в трюми кораблів квашену капусту і вживати її в їжу. Після цього цинга почала зникати. Отже, майбутні кухарі повинні знати, що рослинна їжа – це вітамін С, в тім числі й свіжа чи квашена капуста.

3. Морська водорість – ламінарія,містить велику кількістьйонівіоду, які необхідні для утворення гормону щитоподібної залози – тироксину. Іододефіцит може викликати безліч захворювань, в тім числі нервово-психічні зрушення.

Біологічні задачі І.

Page 33: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

Необхідно знати!

1. L (довжина) амінокислоти (середня)= 0,35 нм;2. М амінокислоти (середня) = 100 а.о.м.3. L пари нуклеотидів ДНК або 1 нуклеотида РНК (середня) = 0,34 нм4. М нуклеотиду (середня) = 345 а.о.м.5. Правило Чаргаффа: А = Т; Г = Ц (комплементарні).

А + Г = Т + Ц; ( А + Т) + (Ц + Г) = 100%;

(А + Г) : (Т + Ц) = 1.

1. Молекулярна маса одного з білків становить 21000. Скільки амінокислотних залишків у цій молекулі?

2. Фрагмент одного з ланцюгів ДНК має таку будову: АГГ – ЦТА –ААГ – ГАЦ . Яка послідовність нуклеотидів у фрагменті другого ланцюга цієї молекули ДНК?

Відповіді.

1. 1)21100а.о.м. : 100а.о.м.= 211

2. ГАА - ТЦГ – ГГА – АГТ

Біологічні задачі ІІ.

Page 34: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

Необхідно знати!

1. L (довжина) амінокислоти (середня)= 0,35 нм;2. М амінокислоти (середня) = 100 а.о.м.3. L пари нуклеотидів ДНК або 1 нуклеотида РНК

(середня) = 0,34 нм4. М нуклеотиду (середня) = 345 а.о.м.5. Правило Чаргаффа: А = Т; Г = Ц (комплементарні).

А + Г = Т + Ц; ( А + Т) + (Ц + Г) = 100%;

(А + Г) : (Т + Ц) = 1.

1. Фрагмент одного з ланцюгів ДНК має таку будову: ААГ – ЦТЦ –АТГ – ЦАЦ . Яка послідовність нуклеотидів у фрагменті другого ланцюга цієї молекули ДНК?

2. Визначте довжину фрагмента ДНК, що складається з 18 нуклеотидів.

Відповіді.

1. ГГА – ТЦТ – ГЦА - ТГТ2. 0,34нм * 18 = 6,12нм

Page 35: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

Скластизапитаннязданимисловами

ідатинанихвідповідь (тести) : І команда.

ІІ команда.

1. Денатурація.2. Авітаміноз.3. Моносахариди.

Page 36: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

5.Запитання до глядачів.

4. Вітамін А1 (ретинол).

Page 37: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

1. Чи проходить ренатурація білків при відсутності первинної структури?(ні).

2. В яких органелах рослинної клітини проходить процес фотосинтезу? (Хлоропластах).

3. Який хімічний елемент необхідний для утворення щитоподібною залозою гормону тироксину?(іод).

4. Який вітамін утворюється тільки в рослинних організмах?( Вітамін С).

5. Які вуглеводи не розчиняються у воді?(полісахариди).

6. Який з тваринних жирів не твердий?(риб΄ячий жир).

7. Який вітамін найбільш розрушується під дією наркотиків? ( Вітамін А1).

8. Які білки відіграють захисну функцію в організмі людини та вищих тварин? (імуноглобуліни – антитіла, фібрин, тромбін).

9. З яких нуклеїнових кислот складаються хромосоми? ( ДНК та РНК ).

10.Які ліпіди називають оліями? (Рослинні жири).

Думають глядачі…

6. Завдання капітанам команд.

Page 38: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

Приготувати біологічні препарати, провести дослідження в галузі біохімії:1.) Біопрепарат, який докаже, що процес фотосинтезу відбувається

тільки в зелених органах (частинах) рослини.

Коротко розповісти про біохімічний процес – фотосинтез та його планетарне значення.

2). Знайти в м΄якоті картоплі один з вуглеводів. Дослідити, який це вуглевод та які його властивості, показати, яка речовина є індикатором крохмалю.

Змагаються капітани!

7. Запитання до глядачів.

Page 39: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

1. Хто вперше відкрив вітаміни? (рос. лікар М.І. Лунін, 1980р.)2. Скільки структур у білків? (чотири)3. Які речовини є мономерами білків? (амінокислоти)4. Який орган внутрішньої секреції утворює гормон інсулін? Яка його

функція? (підшлункова залоза, регулює кількість цукрі у крові).5. Які неорганічні сполуки необхідні для процесу фотосинтезу?

(вуглекислий газ, вода, мінеральні солі)6. Який білок відіграє транспортну функцію в організмі людини та тварин?

(гемоглобін)

Розгляд мікропрепаратів членами жюрі та представниками команд.

8. Представлення презентацій

Page 40: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

командами.

1). Презентація на тему « Вітаміни в житті людини»--учні знайомляться з поділом вітамінів на групи, значенням представників даних вітамінних груп, а також з вмістом вітамінів у різних харчових продуктах та профілактикою вітамінозних захворювань.

2). Презентація на тему «Енергетика рослин» -- ця презентація незвичайна, вона докаже, що разом з біохімічними процесами в рослинних організмах накопичується позитивна чи негативна енергія.

9. Підведення підсумків уроку.

Page 41: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

Визначення команди-переможця (виступи членів жюрі).

Виставлення оцінок учням. Оцінка уроку.

Домашнє завдання – §1-7 повт., конспекти, реферати.

Золотоніський професійний ліцей.

Page 42: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

Відкритий урок з біології

на тему:

Розроблено та підготовлено

викладачем біології

Мніщенко Л.С.

та учнями групи №6.

Тема уроку: Гормони – регулятори основних

життєвих функцій людини.

Page 43: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

Мета: ознайомити учнів із властивостями та значенням гормонів, закріпити знання учнів про будову та функції залоз внутрішньої секреції людини (ендокринних залоз), засоби діагностики та профілактики ендокринних захворювань, розвивати творче та логічне мислення, виховувати розуміння необхідності пізнання власного організму, прагнення до самоосвіти.

Тип уроку: комбінований.

Методи: словесні –бесіда з елементами розповіді, практичні – рольова гра (науково-практична конференція), наочні – презентація, демонстрація таблиць та ілюстрацій.

КМЗ: навчально-методична документація, таблиці, ілюстрації, гербарні зразки, періодична таблиця хімічних елементів Д. І. Менделєєва, комп’ютер.

Хід уроку.

1. Організаційний момент – перевірка наявності учнів, їх готовності до уроку.

2. Повідомлення теми та мети уроку, мотивація навчальної діяльності.

3. Повторно-навчальна робота з пройденого матеріалу.4. Робота з осмислення і засвоєння нового матеріалу.5. Робота з формування вмінь і навичок, застосування їх на

практиці.6. Підбиття підсумків і повідомлення домашньогозавдання,

виставлення оцінок.

План уроку.

Page 44: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько

1. Бесіда, виділення основної ідеї, думки – 8 хв.2. Вступне слово викладача та ведучої уроку-

конференції,коротке повторення пройденого матеріалу – 5 хв.

3. Виступи вчених, учасників конференції, презентація- 20 хв. спеціалісти по фізіології людини; спеціалісти- екологи; лікарі-наркологи; лікарі-ендокринологи; лікарі-діабетологи; лікарі- фітотерапевти.

4. Підсумок уроку – робота учнів з картками-тестами

– 5 хв.

Заключне слово викладача, виставлення оцінок учням

– 5 хв.

5. Домашнє завдання, оцінка уроку -2 хв. ---- 45 хв.

Page 45: zololicey.ucoz.net · Web viewЦя хвороба руйнує особистість, опускає людину на «дно» і призводить до загибелі, Близько