18
Zəngilan rayon 11 saylı tam orta məktəb Baxşəliyeva Diləfuruz Musa qızı

Zəngilan rayon 11 saylı tam orta məktəb

  • Upload
    cortez

  • View
    103

  • Download
    0

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Zəngilan rayon 11 saylı tam orta məktəb. Baxşəliyeva Diləfuruz Musa qızı. STANDART :. 1.1.2. Elektromaqnit, atom və nüvə hadisələrinə aid məsələ qurur və həll edir. 1.1.1. Elektromaqnit, atom və nüvə hadisələrini, baş vermə səbəblərini şərh edir. MÖVZU:. - PowerPoint PPT Presentation

Citation preview

Page 1: Zəngilan rayon 11 saylı               tam orta məktəb

Zəngilan rayon 11 saylı tam orta məktəb

Baxşəliyeva Diləfuruz Musa qızı

Page 2: Zəngilan rayon 11 saylı               tam orta məktəb

STANDART :

1.1.2. Elektromaqnit, atom və nüvə hadisələrinə aid məsələ qurur və həll edir.

1.1.1. Elektromaqnit, atom və nüvə hadisələrini, baş vermə səbəblərini şərh edir.

Page 3: Zəngilan rayon 11 saylı               tam orta məktəb

MÖVZU:URAN NÜVƏSİNİN BÖLÜNMƏSİ IX sinif

Page 4: Zəngilan rayon 11 saylı               tam orta məktəb

Məqsəd : Atom və nüvə hadisələrinin qanunauyğunluqların şərh edir. Atom və nüvə hadisələrinə aid məsələlər qurur və həll edir. Atom və nüvə hadisələrinin inkişafında fizika elminin rolunu

izah edir.

Page 5: Zəngilan rayon 11 saylı               tam orta məktəb

İNTEQRASİYA:

K.1.2.1

Page 6: Zəngilan rayon 11 saylı               tam orta məktəb

İş forması : Qruplarla iş, kollektivlə iş İş üsulu : müzakirə, Venn diaqramı, BİBÖ

Page 7: Zəngilan rayon 11 saylı               tam orta məktəb

RESURSLAR :

Dərslik İş vərəqləri «FİZİKA» elektron dərs vəsaiti

Page 8: Zəngilan rayon 11 saylı               tam orta məktəb

Motivasiya :

1. Uranın hansı izotoplarını tanıyırsınız ? 2. Uran nüvəsi nəyin təsiri ilə parçalanır ? 3. Neytronların artma əmsalı dedikdə nə başa düşürsünüz ?

Page 9: Zəngilan rayon 11 saylı               tam orta məktəb

Tədqiqatın aparılması :

Şagirdlər üç qrupa bölünür. Qruplara tapşırıqlar verilir :Tapşırıq 1 :

1-ci qrup- Alfa qrupu :Atom nüvəsinin bölünməsi prosesində damla modelini necə başa düşürsünüz ?

Page 10: Zəngilan rayon 11 saylı               tam orta məktəb

2-ci qrup- Beta qrupu :Neytronlar artma əmsalına görə nüvə reaksiyalarını araşdırın (sönən, stabil-stasionar, zəncirvari) ? Venn diaqramı vasitəsilə reaksiyaları müqayisə edin .

Page 11: Zəngilan rayon 11 saylı               tam orta məktəb

3-cü qrup- Qamma qrupu

Nüvə enerjisindən hansı məqsədlər üçün istifadə edilir ?

Page 12: Zəngilan rayon 11 saylı               tam orta məktəb

Müəllim uran nüvəsinin bölünməsində alimlərin rolu və nüvə enerjisi haqqında məlumat verir.

Tapşırıq 2:Bütün qruplara BİBÖ cədvəli ilə iş tapşırılır.

Bildiklərim İstəyirəm bilim Öyrəndim

Page 13: Zəngilan rayon 11 saylı               tam orta məktəb

Məlumatın mübadiləsi :

Qruplar nəticələrini təqdim edir.

Page 14: Zəngilan rayon 11 saylı               tam orta məktəb

Məlumatın müzakirəsi :Qrupların cavabları müzakirə olunur, təkliflər verilir, verilmiş cavablar əsnasında mövzu açıqlanılır

Page 15: Zəngilan rayon 11 saylı               tam orta məktəb

Nəticələrin çıxarılması : Məlumatlar ümumiləşdirilir, qrupların

fəaliyyəti müqayisə edilir, yardımçı suallarla müzakirə aparılır, mövzunun tam mənimsənildiyi açıqlanır. Dərsdə nə öyrəndik ?- Uran nüvəsinin bölünməsi, neytronların artma əmsalından asılı olaraq nüvə reaksiyalarının tipi, nüvə enerjisinin əhəmiyyəti və bu sahədə alimlərin rolu.

Page 16: Zəngilan rayon 11 saylı               tam orta məktəb

Yaradıcı tətbiqetmə (ev tapşırığı)

Nüvə reaksiyalarında nə zaman enerji ayrılır, nə zaman enerji udulur ?

Reaksiyaları tamamlayın :

23592U + 0

1 n = 56127 Ba + 3 x 0

1 n + ?

23592U + 0

1 n = 55132 Cs+ 2 x 0

1 n + ?

Page 17: Zəngilan rayon 11 saylı               tam orta məktəb

Qiymətləndirmə : Qrup Meyar

Alfa Beta Qamma

Uran izotoplarını tanıyır.Nüvə hadisələrinə dair məsələlər qurur və həll edir.Atom və nüvə hadisələrində fizika elminin rolunu şərh edir. YEKUN

Page 18: Zəngilan rayon 11 saylı               tam orta məktəb

DİQQƏTİNİZƏ GÖRƏ MİNNƏTDARAM

HÖrmƏTLƏ, BAXŞƏLİYEVA DİLƏFURUZ