Transcript
Page 1: "Яйце-райце".Інтегрований  урок читання  та  розвитку мовлення

Тема: Яйце-райце.Тип уроку: інтегрований урок читання та розвитку мовлення. Зінтегровані види діяльності: * позакласне читання; * природознавство; * образотворче мистецтво; * музика і співи.

Мета уроку: вчити правильно, виразно, свідомо читати вголос, поділяти текст на частини, виділяти головне і другорядне у тексті; збагачувати словниковий запас учнів, вчити працювати в мікроколективі; за методиками «Пірамідна історія», «Закінчи речення» вчити складати зв’язні розповіді. Корегувати мисленнєві процеси. Розвивати пам’ять, творчі здібності, артистизм школярів. Шляхом виконання мовленнєвих завдань на комп’ютері стимулювати інтерес до предмету. Розвивати пам’ять, творчі здібності, артистизм школярів. Виховувати високі почуття щодо безцінного багатства, яке дає нам природа, його незахищеності. Виховувати повагу до народних традицій.

Обладнання: малюнок планети Земля у вигляді великодньої писанки. Виставка крашанок і дряпанок у кошичку. Саджанець дубка у вазоні. Ємкість з землею для висаджування насіння. Виставка малюнків до свята Пасхи. Мультимедійна презентація. Довідковий матеріал у комп’ютері. Записи народної пісні «Ой, чого ти, дубе» та сюїти П.Чайковського «Пори року».

Хід уроку.І. Мотивація навчальної діяльності учнів (завдання презентуються на комп’ютері). Сьогодні на уроці ми: 1. Зустрінемося з поезією. 2. Замислимося над проблемою. 3. Попрацюємо над казкою. 4. Завітаємо до театру. 5. Збагатимо нашу мову.

Page 2: "Яйце-райце".Інтегрований  урок читання  та  розвитку мовлення

6. Одержимо сюрприз. 7. Відпочинемо під музику. 8. Доторкнемося до художніх шедеврів. 9. Посіємо життя. 10. Створимо легенду. 11. Напишемо міркування. 12. Допишемо вірш. 13. Працюватимемо з комп’ютером. 14. Дізнаємося багато нового і цікавого!

ІІ. Загальнокорекційна частина. Вчитель: Квітень і цвітень. Апрель, красавік… Світ до тепла ще і сонця не звик, Не відшумів іще повені шал, Та засвітилась вже лісу душа. Вогником жовтим зацвів первоцвіт, Б’ється пилок із ліщинових віт, Біла береза краплиною-оком Дивиться в небо ясне і високе. Дзвонить над нивами жайвір невтомно, Кличе із вирію птаство додому, Знаком щасливим над нашим селом Плавно пливе лебедине крило. Дивний, прекрасний оновлення час Кличе до лісу, до озера нас. Там усміхається сонцю весна, Пісня-веснянка летить голосна. Пасхи надходить година ясна, І настає воскресіння Христа. Празник Великдень – божественний день, Кожна стежина до храму веде. Квітень і цвітень. Апрель, красавік Ніжністю гріє наш атомний вік, Позирком першим пелюстки й травини Пильно вдивляється в душу людини. Василь Гей «Оновлення»

Page 3: "Яйце-райце".Інтегрований  урок читання  та  розвитку мовлення

ІІІ .Основна частина. 1. Вчитель: Воістину, весна – пора оновлення і відродження. І не скажеш про ці чудові дні краще від нашого волинського поета Василя Гея.

– Скажіть, діти, до якого свята готуються усі православні християни?--Що означає Пасха? ( Оновлення, воскресіння, свято душі).--А що ми робили для підготовки? (Розписували писанки).

Учениця читає вірш В.Таран «Писанки». В хаті на осонні Сяду на ослоні. Сяду я скраєчку -- Розпишу яєчко. Нумо, пензлик, потанцюй, Гарну писанку малюй. Буде небо і земля, І ставочок, і поля, Сильний і міцний дубок, А на ньому – яструбок. Буде в мене писанка – Про Вкраїну пісенька.

Відеоматеріал у комп’ютері: « Писанки. Види. Колір. Типові узори» ( додаток № 1). Вчитель: Як бачите, саме яйце наші предки вважали символом відродження, воскресіння. Все живе має початок і закінчення (Демонструю іграшкових курчат з яйцем). З яєчка вилуплюється курча, стає куркою, курочка несе яєчко, з якого знову народжується курча і т.д. Це – безкінечна відновлюваність життя на землі.

А коли ми розписували великодні писанки, що сталося з одним яйцем? (Воно тріснуло).

Чому? (Бо воно крихке, а з ним необережно поводилися).Чи можна відновити розбите яйце?

Page 4: "Яйце-райце".Інтегрований  урок читання  та  розвитку мовлення

Над цим питанням тепер задумуються все частіше. А чи задумувалися над цим наші пращури? Не поспішаймо, а згадаймо найпершу у вашім житті казочку.

2.Переказування з пам’яті казочки про курочку Рябу.-- Проста казочка?-- Як ще можна її зрозуміти?-- Що означає розбити яйце? (З нього не вилупиться курча, не знесе яйця, зупиниться курячий рід). (Показ малюнка Землі у вигляді Яйця-райця).

—Чи не нагадує нам наша матінка-земля велетенське яйце? Чи не означає розбите яйце порушену цілісність світу?

(«Розколоти» плакат). Вчитель. Наша земля – унікальна жива істота. Але вона дуже

вразлива. Ми можемо бути безмежно щасливими на ній, ходити своїми ногами, орати, сіяти, жати ниву, але при цьому не чинити їй ніякої шкоди. Необережний порух хвоста непроханої мишки може розбити унікальне яйце.

До речі, мишка – володарка земного суєтного світу. Суєта людська стає причиною руйнування цілісності світу.

-- Про це ми знаємо ще одну казочку про яйце – «Яйце-райце».

3.Попрацюємо над казкою. (Діти розгортають книжки. Паралельно текст на моніторі). -- Героєві казки подарували яйце-райце. Це рай, подарований

людям. Але вони так зле господарювали, що перетворили його на місце бою і кривди.

-- Давайте уважніше вчитаємося в рядки казки (Читають початок казки «ланцюжком»).

-- Хто такий жайворонок? (Цар небесної сфери). -- А Миша? (Володарка землі). -- Небо і земля нероздільні, як яйце. Разом вони творять світ.

Коли між ними починається війна, порушується цілісність світу.

4. Завітаємо до театру. -- Які ж наслідки цього? – зобразять наші актори в інсценівці до казки.

Page 5: "Яйце-райце".Інтегрований  урок читання  та  розвитку мовлення

(Драматизація уривка, починаючи зі слів «Увіходить чоловік в хату…» і до «Це ж ви мене, тату, віддали змії!») Бесіда. – Через що чоловік порушив першу заповідь? (Через необережність), Не почався б світовий нелад і розвинувся б сад земного блаженства. Натомість почався хаос, з яким чоловік не зміг справитися.-- Хто ж тут з’являється? (Змія).-- Що вона запропонувала? (Загнати худобу, зробити порядок, але за плату),-- Що стало платою? (Син).-- Що символізує син? (Майбутнє). Вчитель. За своє необережне поводження з крихким і вразливим раєм людство постійно розплачується продаванням душі змієві-сатані, ставлячи під загрозу майбутнє наступних поколінь. Адже герой в далекій дорозі не знає, що чекає його вдома. Так і людина, зайнята щоденними турботами, не знає свого майбутнього. А воно твориться зараз. Закладалося вчора, в минулому. А проявиться – завтра, в майбутньому. Пам’ятайте цей урок, діти.

5. Сюрприз.-- В українців споконвіку було заведено напередодні великодніх свят прибирати свої господи, прикрашати дім, подвір’я, сад, доглядати за деревами і саджати нові.-- А от Тоня приготувала нам сюрприз. (Дівчинка вносить саджанець дуба у вазоні. Розповідає, що посадила жолудь восени, виріс дубок). -- Чому дубок, Галю? Учениця: Дуб вважається царем лісового царства. Виростає дуже великий. Це міцне дерево і довговічне: живе до 1000 років і більше. Вчитель: Дуб – не тільки довговічне дерево. Сировина дуба вважається однією з найкращих (демонструючи відеоролик у комп’ютері, розповідаю про використання дуба у промисловості (човни, будматеріали, меблі).6. Зустріч з поезією (піснею). Учень читає вірш В.Симоненка «Дуби не гнуться до землі»(або пісня «Ой, чого ти, дубе»).

Page 6: "Яйце-райце".Інтегрований  урок читання  та  розвитку мовлення

(Звертаю увагу дітей на те, що родовідне дерево вони малювали у вигляді дуба).-- А що означає фразеологізм «дати дуба»? (Вирушити до своїх предків). -- Коли українці садять дуб? (Коли народжується хлопчик, щоб був міцним, як дуб).-- Всім відоме ім’я Піддубного Івана Максимовича.(Фото на моніторі). Учень дає коротку довідку: «Піддубний Іван Максимович – богатир, український чемпіон з боротьби, який за 40 років професійної діяльності не програв жодного чемпіонату. Прізвище Піддубного пов’язане з його силою. -- Як описати Івана? (Леґінь, козак, богатир). І у народних піснях за правило порівнювали хлопця з дубом, а дівчину з калиною чи берізкою. 7. Доторкнемось до світового шедевру. (У комп’ютері демонструю репродукцію картини І.Шишкіна «Дубовий гай». Розглядають кілька хвилин під запис голосу солов’я. Релаксація. 8. Робота по збагаченню словникового запасу (додаток № 2). Гра «Одягни дерево»: на моніторі «голий» дуб. Внизу – список означень, з яких учням слід вибрати ті, що відносяться до дуба. За кожну правильну відповідь – зелене листя на дубі. Лише відібравши усі слова, учні повністю одягнуть дерево. -- Отже, недарма Тоня вибрала дубочок.-- Що плануєш з ним зробити? (Посадити на подвір’ї на згадку про наш клас).-- Але ж, діти, чи не марно це? Адже вік людини набагато коротший, і ми можемо не діждатися, поки дуб виросте отаким, як на картині.(Діти доводять, а на моніторі слова М.Рильського: Дуби ростуть поволі, неквапливо. Хто садить дуба, Той, можливо, і не побачить його Вищим, аніж сам. Це дар майбутнім, скажемо, літам. Привіт іще не знаним поколінням.

9. Посіємо життя.

Page 7: "Яйце-райце".Інтегрований  урок читання  та  розвитку мовлення

Вчитель. Пошлемо ж і ми привіт майбутнім поколінням. У мене в руках насіння: каштан, жолудь, ясен, клен, ялина, сосна, калина. І ємкість з землею. Пропоную вам посадити його, а кили зійде, ми будемо доглядати за ним. Саджанцями прикрасимо шкільне подвір’я. Коли будете висаджувати – загадуйте бажання. (Діти і гості втискують насінинки у землю. Висловлюються: -- щоб видужали онкохворі діти, -- щоб не повторилося чорнобильської біди, -- щоб припинився землетрус у Японії , -- щоб зникло зло на землі і т.д.).

10. Творимо легенду. (Учні, розділені на тріади, працюють над груповими завданнями).

Додаток №3 (1-ша тріада) Легенда «Оборонець рідної землі» (за методикою «Пірамідна історія»). 10. Своїм життям землю врятував, а смертю її… 9. Влучила ворожа стріла у саме серце… 8. Бився він не день, не два, поки не… 7. Скочив леґінь на коня і помчав… 6. Стали топтати рідну землю… 5. Та ось напали вороги.. 4. Мав він добре серце… 3. Всі у селі поважали… 2. Неабияка сила… 1. Славний леґінь…

11. Напишемо міркування.

Додаток №4 (2-га тріада) Текст-міркування «Живий пам’ятник» (за методикою «Закінчи речення») З а ч и н. Ось і закінчився…Настав час …,стали думати, що б залишити на згадку. О с н о в н а ч а с т и н а. Допомогла в цьому …Вона виростила …Тепер ми посадимо …

Page 8: "Яйце-райце".Інтегрований  урок читання  та  розвитку мовлення

І виросте він …Мені уявляється,що … К і н ц і в к а. Бо життя вічне!

12. Допишемо вірш.

Додаток № 5 (3-тя тріада)Додумати вірш, користуючись підказками-малюнками (підказки у вигляді малюнків на місці пропущених слів, варіанти внизу). Проріс із жолудя ________ (дубочок), на сонці листячком блищить. Маленький, кволий ще _______ (росточок) од вітру хилиться, тремтить. У школі діти посадили цього маленького ________ ( дубка) – на добру пам’ять залишили після останнього _______ (дзвінка). Через роки покличе знову під пишні _________ (віти) в холодок на дружню бажану розмову уже крислатий цей _______ (дубок). 1) дубочок, каштанчик; 2) пеньочок, росточок; 3) дубка, кленка; 4) уроку, дзвінка; 5) гілля, віти; 6) дубок, деревце.

13. Редагування творів.

ІІІ. Підсумок уроку. Вчитель: Доходить кінця наш урок. Буду рада, якщо зуміла донести до вас філософський зміст поняття «яйця-райця» -- нашого чудового, досконалого світу. Творцем він задуманий як ідеальний, сповнений життя, здатний продовжувати себе і відновлюватися. Наша з вами мета – не розбити, не знищити його. Прикрасити планету, заквітчати і зазеленити її. Почніть уже сьогодні. І результати не забаряться.

Page 9: "Яйце-райце".Інтегрований  урок читання  та  розвитку мовлення

Домашнє завдання:Учнівські відгуки про урок за методикою «Мікрофон»: учні та присутні висловлюються відносно почутого і побаченого.* Мені сподобалося…* Я навчився…* Сьогодні я запам’ятав…* Важким для мене було…* Ми садили дерево, щоб…* Я зрозумів, що яйце-райце…

Page 10: "Яйце-райце".Інтегрований  урок читання  та  розвитку мовлення

Додаток № 2 Гра «Одягни дерево»

*Високий, *ошатний, бронзовий, низький, *кремезний, гінкий, *розлогий, *крислатий, *міцний, тендітний, *розкішний, *пишний, ніжний, стрункий, білокорий.

Page 11: "Яйце-райце".Інтегрований  урок читання  та  розвитку мовлення

Додаток № 1. Писанки: види, колір, типові узори(кольорові слайди-зображення писанок різних регіонів України демонструються на моніторі).

Писанки бувають кількох видів:* крашанки – яйце, пофарбоване в один колір;* крапанка – розфарбована крапками різного кольору за допомогою гарячого воску;* дряпанка – крашанка, на якій орнамент видряпаний голкою;* мальованка – яйце, розписане фарбою і пензлем. Фарби писанки символічні.Червоний – радість життя, любов і відвага.Жовтий – місяць і зорі, врожай.Зелений – воскресіння і плодючість.Бронзовий – земля.Білий – чистота.

Оздоблюються писанки різним орнаментом: Спіраль є знаком Сонця, крапочки – символ небесних світил, сльози Божої матері, безконечник – знак вічності, квіти – символ мудрості й краси, коло – символ безсмертя,хрест – символ Всесвіту, знак чотирьох сторін світу.восьмираменна зірка – символ Сонця, тепла і радості.

Page 12: "Яйце-райце".Інтегрований  урок читання  та  розвитку мовлення

Recommended