17
УРОК РОЗВИТКУ ЗВЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Тема. Складання розповіді за планом та опорними словами на тему «Моє місто» Мета. Узагальнити знання учнів з теми «Текст», вчити складати тексти-розповіді за планом та опорними словами на визначену тему; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати пам’ять, увагу, спостережливість; виховувати любов до рідного міста, бажання зробити його кращим. Хід уроку І. Організаційний момент Дзвенить дзвінок, Починається урок. Будем гарно працювати, Щоб мову рідну добре знати. Нам дароване велике багатство — рідне слово. Берегти його, плекати цей скарб, вивчати – наш з вами обов’язок. ІІ. Актуалізація опорних знань. 1. Бесіда з учнями про мову.

Урок розвитку зв'язного мовлення

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Урок розвитку зв'язного мовлення

УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ

Тема. Складання розповіді за планом та опорними словами на тему «Моє місто»

Мета. Узагальнити знання учнів з теми «Текст», вчити складати тексти-розповіді за планом та опорними словами на визначену тему; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати пам’ять, увагу, спостережливість; виховувати любов до рідного міста, бажання зробити його кращим.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Дзвенить дзвінок,Починається урок.Будем гарно працювати,Щоб мову рідну добре знати.

Нам дароване велике багатство — рідне слово. Берегти його, плекати цей скарб, вивчати – наш з вами обов’язок.

ІІ. Актуалізація опорних знань.1. Бесіда з учнями про мову.

2. Гра «Мікрофон» - Якою бачите мову ви?

Наша рідна мова – українська, ми з вами українці. А назва держави, в якій ми живемо…(Україна).

Page 2: Урок розвитку зв'язного мовлення

-А що для вас Україна?

3. Підсумок Серед усієї краси є найрідніший, наймиліший куточок – земля, на якій

ви народилися і зростаєте. Тут все рідне: родина, рідна хата, рідна вулиця, рідне місто.

ІІІ. Оголошення теми і мети.Сьогодні на уроці ми поговоримо про рідне місто. Коли воно

утворилося, звідки пішла його назва, що цікавого можна розповісти про свої рідні місця. Напишемо розповідь «Моє місто».

ІV. Робота з мовним матеріалом.1. Слово вчителя.

Page 3: Урок розвитку зв'язного мовлення

І справді… Хіба можна не любити своє місто?.. Тут все таке знайоме, рідне.. Тут ми народилися, тут ми живемо.

2. Презентація роботи домашніх груп

Дослідники.Луцьк, Лучеськ, великий Лучеськ – це милозвучні слова, що

повертають нас у часи сивої давнини на острів, де зародилося мальовниче і водночас могутнє місто.

Існує багато народних легенд та здогадів про те, звідки наше місто отримало назву. Одні стверджують, що назва Луцьк походить від слова «лук», тобто «вигин ріки», а саме від ріки Стир, що біля міста окреслює “лук”, вигин, омиваючи давній центр міста зі сходу, півдня і заходу.

За іншою версією Лучеськ виник одночасно з Києвом в VII столітті і заснований вождем племені дулібів – Лукою.

Точна дата заснування древнього Лучеська загубилась у віках і точно не встановлена. Перша найбільш достовірна згадка про Луцьк з’явилась у Іпатіївському літописі 1085 року, що вже тоді вказав на досить істотний

Page 4: Урок розвитку зв'язного мовлення

розвиток міста.Багатство міста приваблювало ворогів. Не одне воєнне лихоліття

пронеслось над нашим містом.Не раз він задихався від пожеж,Від зашморгуНе раз аж захлинався.Та скільки лють чужинця до безмежНе виростала –Нашим залишався.

П. Гоць

Чимало пам’ятають вулиці старого міста. у Луцьку свій перший вірш “Надія” написала геніальна дочка українського народу Леся Українка.

Поети.Прославили своє місто у віршах і піснях поети, які зараз творять на

його теренах: Петро Мах, Василь Гей, Йосип Струцюк, Іван Чернецький, Надія Гуменюк та інші.

Page 5: Урок розвитку зв'язного мовлення

Рідне місто моє, день народження твійЗагубився в імлі часоплину,Та твою сивину, ніжний цвіт молодийЯ люблю, як свою Батьківщину.

В. Гей

Чи співає весна, чи дороги встеляЗолотими листочками осінь,-Я з тобою завжди, моя рідна земля,Я з тобою зріднився, мій Луцьк стоголосий.Ой минають літа, дні стремлінням летять,Мрійно дихають цвітом каштани,Я палаю життям. Я горджуся життям,Що воно мені в долю напише – лучанин!

П. Мах.

Сяє даль променисто,В кольорах виграє.Все гарнішає містоСтародавнє моє.

Page 6: Урок розвитку зв'язного мовлення

Усе більше щорокуВ ньому різних обнов –Світлих вулиць, широкихІ ажурних будов.

Вік тобі прикрашатисьУ розповні снаги.Маєш ти чим пишатись,Луцьку наш дорогий!

Моє ти місто, квітнеш в зелені садів, Жива легендо дивних Лесиних скарбів, На працю й пісню, що прославлять рідний край Благослови, святий заступник Миколай!

В. Місюра.

Екскурсоводи.Луцьк… Ми любимо Луцьк сучасний, але й не можемо бути

байдужими до минувшини свого міста… А де найближче в Луцьку ми можемо доторкнутись до джерел сивої давнини? Де, як не біля стін старого замку.

Page 7: Урок розвитку зв'язного мовлення

Старий замок… Замок Любарта… Німий, суворий, похмурий, немов зачарований свідок давно минулих днів.

Замок Любарта, названий на честь його засновника і будівельника Любарта Гедиминовича. Три вежі, три сестри, навіки зв’язані міцними мурами: Владича, Любартова, Стирова вежі. Сьогодні в баштах розміщені музейні експозиції. Розкопки зробили доступними для туристів підземелля.

Старе місто – це історико-архітектурний заповідник, де розміщені пам’ятки архітектури. Одна з них, звичайно, Луцький замок. Крім того це:

Католицький собор Святих Апостолів Петра і Павла.

Page 8: Урок розвитку зв'язного мовлення

Близько Петро-Павлівського костелу розташована двоповерхова кам'яниця рубежу XVIII-XIX століть, відома лучанам як будинок Косачів.

Дійсно, впродовж 1890-1891 років у цьому будинку квартирувала родина Косачів, що поповнила українську літературу двома відомими іменами: Лесі Українки та її матері Олени Пчілки. Нині в будинку розміщена дирекція Луцького державного історико-культурного заповідника.

Лютеранська кірха. Неподалік кірхи в зелені дерев потонула церква Покрови Пресвятої

Богородиці. Це найстаріший із нині діючих християнських храмів Луцька.

Page 9: Урок розвитку зв'язного мовлення

Вiтри вiкiв дещо змiнили цi перлини старовини, але й сьогоднi мешканцi та гостi мiста все ще можуть милуватися цими величними спорудами.

Нове місто розкинулось в кількох мікрорайонах, забудованих сучасними житловими спорудами.

Page 10: Урок розвитку зв'язного мовлення

Місто має розвинену мережу магазинів, супермаркетів, торгових центрів.одним найбільших в Західній Україні є гіпермаркет «Там-Там».

Найбільшими підприємствами міста є автомобільний завод, підшипниковий завод, Луцьккондитер.

У центральній частині Луцька на вас чекає музично-драматичний театр ім. Т.Г.Шевченка, а також ляльковий театр.

Page 11: Урок розвитку зв'язного мовлення

Цікаво відвідати Краєзнавчий музей, музей Волинської ікони, музей дзвонів та музей книги у Луцькому замку.

Художники.У Луцьку ми любимо відпочивати у Парку культури і відпочинку ім.

Лесі Українки, біля фонтанів, та в розважальному центрі «Адреналін-сіті»

Page 12: Урок розвитку зв'язного мовлення

Вчитель.У місті є загальноосвітні школи, ліцеї, гімназії, коледжі ,технікуми вищі навчальні заклади. Серед них найбільші: волинський національний університет ім. Лесі Українки, Луцький національний технічний університет.

Місто вабить до себе не лише давньою історією, а й цікавими, доброзичливими людьми.

3. Кросворд.

Page 13: Урок розвитку зв'язного мовлення

Перевіримо як ви знаєте своє місто.

1. Назва міста, в якому ми живемо. (Луцьк)2. Давня назва нашого міста. (Лучеськ)3. Як називаємось ми, жителі Луцька? (лучани)4. Річка, що протікає нашим містом. (Стир)5. Назва проспекту, на якому знаходиться ваша школа. (Перемоги)6. Що прикрашає вхід у Парк культури і відпочинку ім. Л. Українки. (фонтани)7. Головна вулиця міста. (Проспект Волі)8. Назва центрального майдану Луцька. (Театральний)9. Пам’ятник якому поету височить на Проспекті Волі.(Шевченку)10. Майдан, названий на честь столиці України. (Київський)11. Ім’я святого покровителя міста (Миколай)

V. Робота над складанням розповіді «Моє місто»

1. Перегляд слайдів з зображенням краєвидів міста.

Фізкультхвилинка (Пісня «Посмішка»)

Page 14: Урок розвитку зв'язного мовлення

2. Відповіді на запитання:

3. Словникова робота (робота в групах).Завдання:

Page 15: Урок розвитку зв'язного мовлення

Дослідники.Підібрати іменники, які можна використати у розповіді про місто.Поети.Підібрати слова, якими можна замінити подані іменники: місто, мешканці, будівлі.Екскурсоводи.Дібрати дієслова, які можна використати у розповіді.Художники.Дібрати прикметники до поданих іменників: місто, вулиці, будівлі, парки.

4. Обмін інформацією, доповнення.5. Усне складання розповіді (2-3 учні).6. Запис розповіді.7. Перевірка прочитаного.

VI. Домашнє завдання. Відредагувати текст та записати на новому аркуші. Ми доповнимо наш проект «Моє рідне місто»

VIІ. Підсумок уроку. Створимо дерево рішень. Щоб ви зробили для покращення добробуту

Луцька, якщо б стали мером міста?Кожна людина з великою любов’ю згадує край, де вона народилась, де

промайнуло її дитинство. Це місце є для кожної людини її маленькою батьківщиною. Тож любімо своє місто, примножуймо його красу і славу. Бо все це залежить від нас, лучан.