Transcript
Page 1: Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy I

Temat zajęć: Ulubione zabawki. Zaznajomienie uczniów z pojęciem liczby sześć w aspekcie kardynalnym, porządkowych , miarowym i algebraicznym.

Czas zajęć: 90 minut

Cele kształcenia:

- zapoznanie uczniów z liczbą 6 i jej zapisem cyfrowym;

- kształtowanie pojęcia liczby 6 w aspekcie kardynalnym, porządkowym, miarowym

i algebraicznym;

Cele operacyjne:

- określa liczebność zbiorów;

- tworzy zbiory sześcioelementowe i przelicza zbiory w zakresie 6;

- używa liczebników porządkowych do określenia kolejności przedmiotów;

- stosuje metodę mierzenia polegającą na układaniu kilku jednostek miarowych na mierzonej długości i szerokości;

- wie, jak napisać cyfrę 6;

- dodaje i odejmuje liczby w zakresie 6;

- rozkłada liczbę 6 na czynniki w aspekcie algebraicznym;

Metody nauczania:

podające: pokaz, objaśnianie, oglądowe: pokaz, obserwacja,

praktyczne: ćwiczenia dzieci, praca indywidualna, grupowa

ekspresyjne: improwizacja ruchowa;

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne: guziki, tasiemki, karty pracy, nakrętki, nożyczki, klej, papierowe figury geometryczne, patyczki, kartony, papier techniczny biały i kolorowy, wycinanki, papier ozdobny, materiały, szarfy, film edukacyjny

Przebieg zajęć:

Page 2: Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy

Zadanie 1. Powstanie liczby 6:

Nauczyciel poleca uczniom: - Utwórzcie trzy pięciosobowe pociągi tak, aby jedna osoba była jednym wagonem. W jednym wagonie zmieści się tylko jeden pluszak. Pociągi jeżdżą po sali. Na moje klaśnięcie zatrzymują się i do pociągu wsiada jeden miś, następnie po kolei wsiadają kolejne pluszami każdy do jednego wagonu. Dzieci mówią głośno który miś wsiada do pociągu. Przy szóstym klaśnięciu okazuje się, że brakuje jednego wagonu. - Co trzeba zrobić? Dzieci dochodzą do wniosku, że trzeba doczepić kolejny wagon. Następuje wspólne liczenie wagonów. - Co się znajduje w wagonie np. 2, 5, 4, 3 itp. - W którym wagonie jedzie kaczorek, w którym króliczek?

Zadanie 2. Oglądanie filmu edukacyjnego. Następnie nauczyciel rozmawia z dziećmi o poznanej cyferce.

Zadanie 3. Aspekt miarowy liczby 6.

N: Weźcie teraz swoje lalki i ustawcie się z nimi tak, aby były postawione od najmniejszej do największej.

N: Proszę teraz wziąć klocki w kolorach i ustawić z nich płotek, składający się z sześciu szczebli, od najmniejszego do największego.

N: O ile jest większy jeden szczebelek od drugiego?

U: Jest większy o 1.

N: A o ile jest mniejszy?

U: Też o 1.

N: Jak myślicie, skąd będziemy wiedzieć o ile powinien być większy następny szczebelek w naszym płocie?

U: Powinien być większy o 1.

N: Dlaczego?

U: Bo jeśli do szczebelka liczby 5 dołożymy szczebelek liczby 1, to będziemy mieli 6.

N: Znajdźcie zatem klocek, który swoją długością odpowiada połączonym klockom 1 i 5,

i dołóżcie go do płotka.

N: Policzymy teraz szczebelki w naszym płocie. Liczmy od strony lewej do prawej, ile ich jest?

Page 3: Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy

U: Sześć.

N: A teraz od strony prawej do lewej?

U: Też sześć.

N: Widzicie zatem, że obojętnie z której strony liczymy, wynik pozostaje taki sam.

Zadanie 4. Zapis liczby 6 ( dzieci siedzą na dywanie, nauczyciel wydaje polecenia):

Na dużej planszy zapisałam wam liczbę 6, chciałabym aby teraz każdy przyjrzał się jej i powiedział, co wam przypomina?

Ile to jest 6? Spróbujmy się dowiedzieć: podskoczcie 6 razy ( licząc po kolei 1, 2, 3, 4, 5, 6), wykonajcie 6 kroków, teraz będziemy klaskać 6 razy;

Spróbujcie liczbę sześć napisać w powietrzu;

Napiszcie liczbę 6 nogą;

Napiszcie liczbę 6 na plecach kolegi;

Ułóżcie liczbę 6 korzystając z guzików, tasiemki, nakrętek itp.;

Napiszcie liczbę 6 po śladzie, na otrzymanych kartach pracy

( praca przy stoliku);

Zadanie 5. Nauczyciel podaje każdemu dziecku kartki z zadaniami. Następnie wydaje polecenia: Powiedz ile dzieci widzisz na rysunku. Dorysuj każdemu dziecku po jednym cukierku.

Zadanie 6. Policz ile kotów jest na rysunku? Ile jest myszek? Przyłącz myszki do kotów tak aby każdy kot miał tyle samo myszy.

Page 4: Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy

Zadanie 7. Połącz kolejne zbiory grzybów, tak aby w każdym następnym był o jeden więcej niż w poprzednim.

Page 5: Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy

Zadanie 8. Zabawa ruchowa "Zbiórka według kolorów".

Page 6: Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy

Dzieci grupują się w zespoły 6-osobowe. Każdy zespół dostaje 6 szarf jednego koloru. Dzieci rozbiegają się po sali. Na sygnał nauczyciela w kolorze swoich szarf ustawiają się w sposób podany przez nauczyciela, np. siad skrzyżny, ustawiają się w rzędzie, łączą w kółeczko, siadają po turecku.

Zadanie 9. Rozkład cyfry 6.

Każde dziecko otrzymuje kartkę z namalowanymi kółkami (jest ich 6). Nauczycielka prosi aby dziecko przedarło kartkę na dwie części. Zapis na tablicy magnetycznej1 i 5 to 62 i 4 to 64 i 2 to 63 i 3 to 6Odczytywanie działań.

Zadanie 10. Zadanie z treścią.

Karolina miała w swoim domku dla lalek 2 lalki Barbie o blond włosach. Dostała od babci w prezencie na urodziny 4 lalki Barbie o ciemnych włosach. Ile lalek ma teraz Karolina w swoim domku?

Analiza treści zadania.

Nauczyciel pyta uczniów;

- O czym jest zadanie?U: o lalkach Barbie.- Co miała Karolina?U: 2 lalki Barbie.- Co zrobił babcia?U: Kupiła nowe lalki.- Co trzeba obliczyć?U: Ile lalek ma teraz Karolina.- Ile lalek dokupiła babcia Karolinie?U: 4 lalki Barbie o ciemnych włosach.- czego mamy teraz się dowiedzie.

Nauczyciel:

Jak zapisać to liczenie za pomocą znakówmatematycznych?Uczniowie:2 + 4 = 6Uczniowie mogą podać gotową formułę lubodpowiedzieć, że 2 i 4 to jest 6.Jeżeli uczniowie nie podadzą gotowejformuły nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że wmatematyce zapisujemy to za pomocą znaku+ - który czytamy dodać.Zapiszcie: 2 + 4 = 6- Przeczytajcie to co napisaliście.Nauczyciel podaje dzieciom wzór czytania:

Page 7: Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy

Dwie dziewczynki i czterech chłopców torazem jest 6, lub dwie lalki i 4 lalki to razemjest sześć lalek, 2 i 4 to 6, 2 dodać 4 równasię 6.

Zadanie 11. Zabawa plastyczna ,, Wykonanie domku dla lalek’’

Zadanie polega na wykonaniu jak największej liczby zbiorów 6-elementowych związanych z wyposażeniem domku, np. 6 okien, 6 łóżek itd. Dzieci dobierają się z 4 osobowe zespoły i przy pomocy nauczyciela ustalają, jakie materiały trzeba przygotować do wykonania domku. Dzieci dzielą pomiędzy siebie poszczególne zadania. Dzieci najpierw tworzą ściany domu a następnie wycinają, sklejają kolejne elementy, które później malują farbami, ozdabiają. Zwracają uwagę na liczbę 6. Wszystkie elementy wykonują dowolną techniką , wybranymi przez siebie materiałami.


Recommended