8
SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH POMOCNYCH PRZY BUDOWANIU ZAUFANIA W KLASIE. Scenariusz lekcyjny - klasy I-III Jesteśmy zespolem – plyniemy razem 01 Zagadnienia: Wspólpraca, życzliwość, zaufanie, zespól klasowy Czas: 45 minut Pytanie kluczowe: Jak stworzyć silny klasowy zespól? Po co nam wspólpraca? Cele lekcji: rozumieją, czym jest praca zespolowa i dlaczego jest ważna, jakie korzyści plyną ze wspólpracy; wskazują rzeczy, zainteresowania, zachowania, które lączą ich z kolegami/koleżankami z klasy; uczą się wspólpracy i pomagania sobie nawzajem. Uczniowie i uczennice: KRÓTKI OPIS SCENARIUSZA: Podczas zajęć dzieci poznają się lepiej, integrują się i uczą wspólpracy. Gry, zabawy i fabula zaproponowana w scenariuszu pomaga najmlodszym uczniom i uczennicom zrozumieć ideę i znaczenie pracy zespolowej, życzliwości i zaufania.

Scenariusz lekcyjny - klasy I-III Jesteśmy zespołem ... · SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH POMOCNYCH PRZY BUDOWANIU ZAUFANIA W KLASIE. Scenariusz lekcyjny - klasy I-III Jesteśmy

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Scenariusz lekcyjny - klasy I-III Jesteśmy zespołem ... · SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH POMOCNYCH PRZY BUDOWANIU ZAUFANIA W KLASIE. Scenariusz lekcyjny - klasy I-III Jesteśmy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH POMOCNYCHPRZY BUDOWANIU ZAUFANIA W KLASIE.

Scenariusz lekcyjny - klasy I-III Jesteśmy zespołem –

płyniemy razem

01

Zagadnienia: Współpraca, życzliwość,zaufanie, zespół klasowy

Czas:45 minut

Pytanie kluczowe: Jak stworzyć silny klasowy zespół?Po co nam współpraca?

Cele lekcji:

rozumieją, czym jest praca zespołowai dlaczego jest ważna, jakie korzyści płyną ze współpracy;wskazują rzeczy, zainteresowania, zachowania, które łączą ichz kolegami/koleżankami z klasy;uczą się współpracy i pomagania sobie nawzajem.

Uczniowie i uczennice:

KRÓTKI OPIS SCENARIUSZA: Podczas zajęć dzieci poznają się lepiej, integrują się i uczą współpracy. Gry, zabawyi fabuła zaproponowana w scenariuszu pomaga najmłodszym uczniom i uczennicom

zrozumieć ideę i znaczenie pracy zespołowej, życzliwości i zaufania.

Page 2: Scenariusz lekcyjny - klasy I-III Jesteśmy zespołem ... · SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH POMOCNYCH PRZY BUDOWANIU ZAUFANIA W KLASIE. Scenariusz lekcyjny - klasy I-III Jesteśmy

02

Związek z podstawą programową:

Cele kształcenia – wymagania ogólneI. W zakresie fizycznego obszaru rozwoju uczeń osiąga:

II. W zakresie emocjonalnego obszaru rozwoju uczeń osiąga:

III. W zakresie społecznego obszaru rozwoju uczeń osiąga:

4) umiejętność respektowania przepisów gier, zabaw zespołowych;5) umiejętność organizacji bezpiecznych zabaw i gier ruchowych.

4) świadomość przeżywanych emocji i umiejętność panowania nad nimi oraz wyrażania ich w sposób umożliwiający współdziałanie w grupie oraz adaptację w nowej grupie;5) umiejętność odczuwania więzi uczuciowej i potrzebę jej budowania,w tym więzi z rodziną, społecznością szkoły i wspólnotą narodową;

3) potrzebę i umiejętność identyfikowania się z grupami społecznymi, które dziecko reprezentuje, nazywania tych grup i ich charakterystycznych cech;5) umiejętność tworzenia relacji, współdziałania, współpracy oraz samodzielnej organizacji pracy w małych grupach;7) umiejętność obdarzania szacunkiem koleżanek, kolegów oraz okazywania go za pomocą prostych form wyrazu oraz stosownego zachowania.

Metody:

burza pomysłówmetody aktywizującepraca plastyczna

Formy pracy:

praca indywidualnapraca grupowa

Środki dydaktyczne i materiały:

tablica, kreda,flamastry, kredki, kartony (najlepiej a3)taśma malarskakłębek włóczkikarta pracy nr 1 tablica interaktywna lub komputer i rzutnikdostęp do internetu

Page 3: Scenariusz lekcyjny - klasy I-III Jesteśmy zespołem ... · SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH POMOCNYCH PRZY BUDOWANIU ZAUFANIA W KLASIE. Scenariusz lekcyjny - klasy I-III Jesteśmy

MODUŁ 1: WPROWADZENIE

Przebieg zajęć:

03

1. Wprowadź uczniów w tematykę zajęć, zapisując na tablicy temat lekcji.W formie burzy pomysłów zapytaj dzieci: Co jest potrzebne by stworzyć zespół? Przykładowe odpowiedzi uczniów i uczennic: inne osoby, miejsce, czas, jakieś zadanie do wykonania, podobne zainteresowania, stroje, chęci, itd.Jeśli dzieci mają trudność z odpowiedziami, poproś ich o podanie przykładów zespołów, np. piłkarski, muzyczny, taneczny, naukowy, itp. W ten sposób nakieruj uczniów i uczennice na myślenie o wspólnym działaniu, celu, atmosferze w grupie.2. Podsumuj odpowiedzi dzieci, podkreślając znaczenie działania zespołu (razem łatwiej rozwiązać trudności, w zespole pomagamy sobie, możemy na siebie liczyć, lubimy razem spędzać czas).3. Dodaj, że dobry zespół jest jak załoga statku – powiedz uczniom i uczennicom, że właśnie dzisiaj zamienią się w taką załogę i zbudują swój własny statek.4. Rozruszajcie się przed startem: zaproś dzieci na środek sali. Zadbajo bezpieczną i swobodną przestrzeń bez krzeseł i stolików na środku (mogą być pod ścianą). Dzieci powinny stać zwrócone w jednym kierunku. Jako prowadzący/-a zabawę wydawaj różne komendy, np.: „Lewa burta” – wszyscy ruszają na lewą stronę sali, „Prawa burta” – wszyscy ruszają na prawą stronę sali, „Rufa” – ruszamy do tyłu sali, „Dziób” – do przodu, „Pokład” – zostajemy na swoich miejscach. (12 min)

Page 4: Scenariusz lekcyjny - klasy I-III Jesteśmy zespołem ... · SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH POMOCNYCH PRZY BUDOWANIU ZAUFANIA W KLASIE. Scenariusz lekcyjny - klasy I-III Jesteśmy

04

MODUŁ 2: WSPÓŁPRACA ZAŁOGI STATKU1. Podziel dzieci na 5 grup (np. za pomocą kolorowych karteczek, puzzli, wyliczanki). Grupy powinny usiąść razem przy stolikach. Każda z grup dostaje jeden rysunek z karty pomocniczej nr 1 (odpowiednio: pierwsza grupa ster, druga kotwicę, trzecia pokład, czwarta i piąta maszt z żaglem).2. Poproś uczniów i uczennice o przerysowanie na dużą kartkę własnego elementu statku (czyli np. narysowaniu na kartce dużej kotwicy). Poproś uczniówi uczennice, aby wspólnie zastanowiły się i znalazły pięć rzeczy/zachowań/zainteresowań, które wszystkie dzieci w danej grupie lubią robić. Ważne jest, aby zachęcić uczniów i uczennice do rozmowy, zadając w grupach pytania otwarte nakierowujące na temat i angażujące do rozmowy np.: Co lubicie robić po szkole? Jak spędzacie czas po szkole? Co lubicie oglądać? Czego lubicie słuchać? Co lubicie czytać?Dzieci rysują lub zapisują hasłowo na kartkach znalezione wspólne rzeczy, zachowania, zainteresowania. Na koniec poproś uczniów i uczennice, aby podpisały swoje prace. 3. Kiedy wszystkie grupy ukończą pierwsze zadanie, usiądźcie w kręgu i podzielcie się efektami wspólnej, grupowej pracy. Poproś uczniów i uczennice, aby wymieniły rzeczy/zachowania/zainteresowania, które je łączą w danej grupie. Zwracaj uwagę na rzeczy wspólne, które wymieniają wszystkie grupy, tj. te rzeczy/zachowania/zainteresowania, które są wspólne dlawszystkich uczniów i uczennic w klasie.

Page 5: Scenariusz lekcyjny - klasy I-III Jesteśmy zespołem ... · SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH POMOCNYCH PRZY BUDOWANIU ZAUFANIA W KLASIE. Scenariusz lekcyjny - klasy I-III Jesteśmy

05

4. Komentując wypowiedzi dzieci podkreślaj, że bardzo ważne jest, aby załoga statku się dobrze znała (np. możesz dokonać porównania: „Wyobraźcie sobie załogę, która płynie w długi rejs, a nikt ze sobą nie rozmawia, nie lubi się, unika wspólnego spędzania czasu i wspólnej pracy – co może się wydarzyć na takim statku? Jaka atmosfera będzie tam panować?”). Zaznacz, że lepszemu poznaniu się nawzajem sprzyja interesowanie się drugą osobą: tym, co lubi, jak spędza czas, jakie ma zainteresowania. Dzięki wspólnej rozmowie, możemy dowiedzieć się, jak wiele łączy nas z innymi.5. Na zakończenie ćwiczenia powieś w widocznym miejscu grupowe prace – poszczególne elementy statku i połącz je tak, aby stanowiły całość. Skomentuj to, podkreślając w swojej wypowiedzi, że aby popłynąć statkiem w rejs, potrzebujemy wszystkich tych części statku, dlatego wszyscy w klasie jesteśmy ważni i potrzebni. (20 min)

3. Teraz zachęć uczniów i uczennice do swobodnego spacerowania po klasie. Możesz puścić jakąś miłą piosenkę w tle. Poproś dzieci o uważne nasłuchiwanie. Co jakiś czas przerywaj spacer, wołając „Rekin!”, „Góra lodowa!”, „Piraci!”, tak aby uczniowie i uczennice gromadzili się w „bezpiecznych strefach”, czyli okręgach. Kontynuując ćwiczenie, zmniejszaj liczbę „bezpiecznych stref”. Komentuj te czynności wskazując uczniom i uczennicom, jak bardzo ważne jest to, aby podczas zabawy współpracowali ze sobą, pomagali sobie nawzajem, tak aby każdy z załogi statku znalazł miejsce w „bezpiecznej strefie” i uniknął rekina/góry lodowej/piratów. 4. Po kilku aktywnościach, wróćcie do kręgu i podsumujcie ćwiczenie. Zadaj uczniom i uczennicom kilka pomocniczych pytań: Jak Wam się podobała ta zabawa? Czy mieliście z czymś trudności? Jak wyglądała współpraca między Wami? (10 min)

MODUŁ 3: BEZPIECZNE STREFY1. Rozpocznij kolejne ćwiczenie od podkreślenia, że dobra załoga statku pomaga sobie nawzajem – dzięki temu nawet najtrudniejsza podróż jest łatwa do zniesienia. Zgranie na statku i wspólne działanie/ współpraca nie tylko umilają podróż, ale też chronią przed niebezpieczeństwami. Zapytaj uczniów i uczennice, jakie mogą występować zagrożenia podczas rejsu statkiem? Mogą to być np. rekiny, piraci, góry lodowe. Powiedz uczniom i uczennicom, że teraz wybiorą się we wspólny rejs.2. Poproś dzieci, aby wstały ze swoich miejsc. Odsuńcie na bok ławki i krzesła, a na podłodze taśmą malarską lub kredą oznacz okręgi. Powiedz dzieciom, że to są specjalne miejsca, które stanowią „bezpieczne strefy”. W tych miejscach dzieci mogą się schronić, kiedy będzie nadpływał rekin, czyli, kiedy zawołasz „Rekin!” (wykrzykując to słowo, ułóż ręce w taki sposób, aby naśladować ruch szczęk rekina).

Page 6: Scenariusz lekcyjny - klasy I-III Jesteśmy zespołem ... · SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH POMOCNYCH PRZY BUDOWANIU ZAUFANIA W KLASIE. Scenariusz lekcyjny - klasy I-III Jesteśmy

3. Podsumowując zajęcia, wykorzystaj kłębek wełny. Poproś dzieci siedzącew kręgu, aby rzuciły kłębek do drugiej osoby i powiedziały, dlaczego chcielibyz daną osobą być na tym samym statku (wskaż uczniom i uczennicom, że mogą inspirować się wypisanymi/narysowanymi na elementach statku rzeczami/zachowaniami/zainteresowaniami, które łączą ich ze sobą). Poproś uczniów i uczennice, aby rzucając kłębek do innej osoby powiedziały o jednej, pozytywnej i miłej rzeczy na temat tej osoby. Uwaga! Poproś uczniów i uczennice, aby rzucały kłębek do osoby, która siedzi najdalej od nich i nie dostała jeszcze kłębka. Każda osoba, rzucając kłębek kolejnej, przytrzymuje w ręku fragment włóczki z kłębka. W ten sposób dzieci stworzą sieć. 4. Kiedy wszystkie dzieci otrzymają już kłębek i usłyszą na swój temat miłąi pozytywną rzecz, poproś uczniów i uczennice, aby trzymając swój fragment włóczki (włóczka powinna być naprężona) przechylili się w lewo, prawo, do środka. Co dzieje się ze wszystkimi osobami w sieci? Zwróć uwagę na zależności, powiązania, na to, że nasze zachowania/działania wpływają na innych w grupie. 5. Na zakończenie zajęć poproś uczniów i uczennice, aby każdy/-a z nich powiedziała o jednej rzeczy, która najbardziej im się podobała podczas dzisiejszych zajęć.6. W chwili, kiedy zadzwoni dzwonek poproś uczniów i uczennice, aby jako zgrana załoga statku i zintegrowana klasa, podziękowali sobie wzajemnie za mile spędzony czas i współpracę podczas lekcji. Poproś, aby każdy uczeń i każda uczennica pożegnał/-a się po zakończonej lekcji z koleżankami i kolegami poprzez przybicie piątki każdej osobie w klasie. (10 min)

06

3. Teraz zachęć uczniów i uczennice do swobodnego spacerowania po klasie. Możesz puścić jakąś miłą piosenkę w tle. Poproś dzieci o uważne nasłuchiwanie. Co jakiś czas przerywaj spacer, wołając „Rekin!”, „Góra lodowa!”, „Piraci!”, tak aby uczniowie i uczennice gromadzili się w „bezpiecznych strefach”, czyli okręgach. Kontynuując ćwiczenie, zmniejszaj liczbę „bezpiecznych stref”. Komentuj te czynności wskazując uczniom i uczennicom, jak bardzo ważne jest to, aby podczas zabawy współpracowali ze sobą, pomagali sobie nawzajem, tak aby każdy z załogi statku znalazł miejsce w „bezpiecznej strefie” i uniknął rekina/góry lodowej/piratów. 4. Po kilku aktywnościach, wróćcie do kręgu i podsumujcie ćwiczenie. Zadaj uczniom i uczennicom kilka pomocniczych pytań: Jak Wam się podobała ta zabawa? Czy mieliście z czymś trudności? Jak wyglądała współpraca między Wami? (10 min)

1. Rozpocznij kolejne ćwiczenie od podkreślenia, że dobra załoga statku pomaga sobie nawzajem – dzięki temu nawet najtrudniejsza podróż jest łatwa do zniesienia. Zgranie na statku i wspólne działanie/ współpraca nie tylko umilają podróż, ale też chronią przed niebezpieczeństwami. Zapytaj uczniów i uczennice, jakie mogą występować zagrożenia podczas rejsu statkiem? Mogą to być np. rekiny, piraci, góry lodowe. Powiedz uczniom i uczennicom, że teraz wybiorą się we wspólny rejs.2. Poproś dzieci, aby wstały ze swoich miejsc. Odsuńcie na bok ławki i krzesła, a na podłodze taśmą malarską lub kredą oznacz okręgi. Powiedz dzieciom, że to są specjalne miejsca, które stanowią „bezpieczne strefy”. W tych miejscach dzieci mogą się schronić, kiedy będzie nadpływał rekin, czyli, kiedy zawołasz „Rekin!” (wykrzykując to słowo, ułóż ręce w taki sposób, aby naśladować ruch szczęk rekina).

MODUŁ 4: PODSUMOWANIE1. Pozostańcie w kręgu (na krzesełkach) lub przenieście się na dywan. Na środku rozłóż kartki z elementami statku, które dzieci stworzyły na początku lekcji. Podziękuj uczniom i uczennicom za zaangażowanie w ćwiczenia i życzliwość. Podkreśl, że współpracując działamy szybciej i skuteczniej. W zgranej i życzliwej grupie uczymy się od innych, czerpiemy przyjemność z przebywania razem, nie jesteśmy samotni. Powiedz dzieciom, że żeby być dobrym zespołem, zgraną załogą statku, trzeba być ciekawym/-ą kolegów i koleżanek, interesować się tym, co inni lubią robić, jak spędzają czas, w co lubią się bawić. Ważne jest, aby słuchać się nawzajem i być dla siebie miłym. Zaznacz, że dzisiejsza zabawa w statek pokazała, że potraficie być świetną, zgraną załogą. 2. Na tablicy interaktywnej pokaż dzieciom krótki filmik, który powstał w ramach kampanii „Bądź kumplem, nie dokuczaj” – to film o piłkarzach, którzy się ze sobą przyjaźnią, którzy nie rywalizują ze sobą, a sobie pomagają.

Page 7: Scenariusz lekcyjny - klasy I-III Jesteśmy zespołem ... · SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH POMOCNYCH PRZY BUDOWANIU ZAUFANIA W KLASIE. Scenariusz lekcyjny - klasy I-III Jesteśmy

07

3. Podsumowując zajęcia, wykorzystaj kłębek wełny. Poproś dzieci siedzącew kręgu, aby rzuciły kłębek do drugiej osoby i powiedziały, dlaczego chcielibyz daną osobą być na tym samym statku (wskaż uczniom i uczennicom, że mogą inspirować się wypisanymi/narysowanymi na elementach statku rzeczami/zachowaniami/zainteresowaniami, które łączą ich ze sobą). Poproś uczniów i uczennice, aby rzucając kłębek do innej osoby powiedziały o jednej, pozytywnej i miłej rzeczy na temat tej osoby. Uwaga! Poproś uczniów i uczennice, aby rzucały kłębek do osoby, która siedzi najdalej od nich i nie dostała jeszcze kłębka. Każda osoba, rzucając kłębek kolejnej, przytrzymuje w ręku fragment włóczki z kłębka. W ten sposób dzieci stworzą sieć. 4. Kiedy wszystkie dzieci otrzymają już kłębek i usłyszą na swój temat miłąi pozytywną rzecz, poproś uczniów i uczennice, aby trzymając swój fragment włóczki (włóczka powinna być naprężona) przechylili się w lewo, prawo, do środka. Co dzieje się ze wszystkimi osobami w sieci? Zwróć uwagę na zależności, powiązania, na to, że nasze zachowania/działania wpływają na innych w grupie. 5. Na zakończenie zajęć poproś uczniów i uczennice, aby każdy/-a z nich powiedziała o jednej rzeczy, która najbardziej im się podobała podczas dzisiejszych zajęć.6. W chwili, kiedy zadzwoni dzwonek poproś uczniów i uczennice, aby jako zgrana załoga statku i zintegrowana klasa, podziękowali sobie wzajemnie za mile spędzony czas i współpracę podczas lekcji. Poproś, aby każdy uczeń i każda uczennica pożegnał/-a się po zakończonej lekcji z koleżankami i kolegami poprzez przybicie piątki każdej osobie w klasie. (10 min)

Materiał przygotowany przez Grete Drozdziel-Papuga z Centrum Edukacji Obywatelskiejw ramach kampanii społecznej Cartoon Network "Badz kumplem, nie dokuczaj".

1. Pozostańcie w kręgu (na krzesełkach) lub przenieście się na dywan. Na środku rozłóż kartki z elementami statku, które dzieci stworzyły na początku lekcji. Podziękuj uczniom i uczennicom za zaangażowanie w ćwiczenia i życzliwość. Podkreśl, że współpracując działamy szybciej i skuteczniej. W zgranej i życzliwej grupie uczymy się od innych, czerpiemy przyjemność z przebywania razem, nie jesteśmy samotni. Powiedz dzieciom, że żeby być dobrym zespołem, zgraną załogą statku, trzeba być ciekawym/-ą kolegów i koleżanek, interesować się tym, co inni lubią robić, jak spędzają czas, w co lubią się bawić. Ważne jest, aby słuchać się nawzajem i być dla siebie miłym. Zaznacz, że dzisiejsza zabawa w statek pokazała, że potraficie być świetną, zgraną załogą. 2. Na tablicy interaktywnej pokaż dzieciom krótki filmik, który powstał w ramach kampanii „Bądź kumplem, nie dokuczaj” – to film o piłkarzach, którzy się ze sobą przyjaźnią, którzy nie rywalizują ze sobą, a sobie pomagają.

Page 8: Scenariusz lekcyjny - klasy I-III Jesteśmy zespołem ... · SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH POMOCNYCH PRZY BUDOWANIU ZAUFANIA W KLASIE. Scenariusz lekcyjny - klasy I-III Jesteśmy

08

Karta pracy nr 1.