9
Тема уроку: Граматика кіномови (урок 2) Тип уроку : урок засвоєння знань, формування вмінь і навичок. Форма уроку : комбінований. Мета уроку : сформувати уявлення про монтаж у кіно; закріпити вміння виокремлювати елементи аудіовізуальної структури фільму; продовжувати розвивати вміння аналізувати медіатексти. Обладнання та ресурси : медіапроектор, словник термінів, матеріал для вчителя, відеофрагменти фільмів «Гаррі Поттер і філософський камінь», «Термінатор», «Людина з бульвару Капуцинів» , мультимедійна презентація «Монтаж у кіно. Рух камери», тематичні ілюстрації (формат А4) для закріплення видів монтажу. Перебіг уроку І. Організаційний момент. ІІ. Актуалiзацiя опорних знань та їх коригування. Повідомлення теми й мети. Презентація учнями дібраних кадрів на всі теоретичні поняття, що були вивчені на попередньому уроці (3-5 учнів). Учитель : - Які труднощі виникли у вас у ході добору та аналізу кадрів. Як, ви гадаєте, чому? - Хто, на вашу думку, найкраще впорався із домашнім завданням і чому? Завдання: Об’єднайтеся у 2 групи. Кожна з груп має проаналізувати на вибір один кадр із показаних епізодів, з’ясувавши роль кіномови. (Перегляд фрагментів із кінофільмів «Гаррі Поттер і філософський камінь» і «Термінатор»). Щоб Вам легше було аналізувати кадри, пропоную вам орієнтовні запитання і орієнтовні відповіді: . «Гаррі Поттер і філософський камінь» 1. На кому/на чому фокусується увага глядача? Увага кілька разів фокусується на Северусі Снейпі. Також на Гаррі Поттері та кількох інших учнях. 2. Завдяки чому це відбувається? Найпростіший спосіб сфокусувати увагу – крупний план. Крупний план фокусує увагу на Северусі, Гаррі Поттері, Роні, Герміоні та

Граматика кіномови. Урок 2. Модель уроку

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Граматика кіномови. Урок 2. Граматика кіномови "Монтаж у кіно"

Citation preview

Page 1: Граматика кіномови. Урок 2. Модель уроку

Тема уроку: Граматика кіномови (урок 2)

Тип уроку: урок засвоєння знань, формування вмінь і навичок.

Форма уроку: комбінований.

Мета уроку: сформувати уявлення про монтаж у кіно; закріпити вміння виокремлювати елементи аудіовізуальної структури фільму;продовжувати розвивати вміння аналізувати медіатексти.

Обладнання та ресурси: медіапроектор, словник термінів, матеріал для вчителя, відеофрагменти фільмів «Гаррі Поттер і філософський камінь», «Термінатор», «Людина з бульвару Капуцинів», мультимедійна презентація «Монтаж у кіно. Рух камери», тематичні ілюстрації (формат А4) для закріплення видів монтажу.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалiзацiя опорних знань та їх коригування. Повідомлення теми й мети.

Презентація учнями дібраних кадрів на всі теоретичні поняття, що були вивчені на попередньому уроці (3-5 учнів).Учитель:

- Які труднощі виникли у вас у ході добору та аналізу кадрів. Як, ви гадаєте, чому?

- Хто, на вашу думку, найкраще впорався із домашнім завданням і чому?

Завдання: Об’єднайтеся у 2 групи. Кожна з груп має проаналізувати на вибір один кадр із показаних епізодів, з’ясувавши роль кіномови.

(Перегляд фрагментів із кінофільмів «Гаррі Поттер і філософський камінь» і «Термінатор»).Щоб Вам легше було аналізувати кадри, пропоную вам орієнтовні запитання і орієнтовні відповіді:

. «Гаррі Поттер і філософський камінь»

1. На кому/на чому фокусується увага глядача?Увага кілька разів фокусується на Северусі Снейпі. Також на Гаррі Поттері та кількох інших учнях.

2. Завдяки чому це відбувається?Найпростіший спосіб сфокусувати увагу – крупний план. Крупний план фокусує увагу на Северусі, Гаррі Поттері, Роні, Герміоні та Драко. Завдяки крупним планам виділений діалог Северуса та Гаррі Поттера.На Северусі Снейпі фокусується увага за допомогою світла, та за допомогою внутрішнього кадрування. Наприклад, мал. 7: Кадр розділений на дві частини: учні в нижній і темній частину кадру, у верхній і світлій частину кадру – Северус Снейп. Така структура кадру вказує на те, що вся увага в класі (у тому числі й глядача) повністю зосереджена на Северусі Снейпі (його фігура виділена світлом та додатково обрамлена колонами)

3. Яка точка зору домінує?Домінує суб’єктивна точка зору камери. Ми дивимося сцену поглядом або Северусу Снейпа, або когось із учнів.

4. Якого кінематографічного ефекту досягнуто в епізоді?

Page 2: Граматика кіномови. Урок 2. Модель уроку

Завдяки застосуванню крупних планів та суб’єктивної камери та високого і низького кутів зору камери передано емоційне забарвлення спілкування між вчителем та учнями, показано сприйняття класом вчителя як авторитетної фігури, яку бояться, якій підкоряються та водночас захоплюються. Суб’єктивна камера дає змогу глядачу відчути себе одним з учнів, зануритися в атмосферу класу.Северус є єдиною фігурою, що переміщається в кадрі, камера слідку за його переміщеннями. Завдяки цьому, а також композиційним прийомам (внутрішнє кадрування, протиставлення в кадрі Северуса та класу, як на мал.7) та освітленню увагу глядача зосереджено на фігурі Северуса, він домінує в епізоді, глядачу передано відчуття його влади, сили. Разом з тим, загальній напруженій атмосфері в класі, викликаної строгою поведінкою Снейпа, протиставлено крупні плани спокійного і врівноваженого Гаррі Поттера. Завдяки такому контрасту, глядачу демонструється непересічність фігури. Не зважаючи на його учнівський статус, Гаррі Поттера показано як фігуру рівнозначну, а може й потенційно авторитетнішу, ніж Снейп.

.

Презентація та обговорення результатів роботи груп.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми, завдань уроку.

Учитель: Отже, ми познайомилися з основними складовими елементарної одиниці кіномови – кадру і навчилися їх читати. Включені в кінокартину кадри об’єднуються у великі та малі групи, монтажні фрази і цілі епізоди, складаючи композицію кінотвору, між кадрами встановлюються різноманітні співвідношення – смислові, просторові, звукові. Готова кінокартина містить комбінації кадрів, які об’єднані в епізоди. Для того щоб досягти певного ефекту, побудувати кінофразу, необхідно інтерпретувати окремі кадри шляхом поєднання – тобто змонтувати їх.

Що ж таке монтаж? (відповіді учнів)

Отже, сьогодні ми спробуємо з’ясувати, що таке монтаж і яка його роль у кіно.

Робота з мультимедійною презентацією «Монтаж у кіно. Рух камери».Матеріал для вчителя:

Монтаж у кіно.Рух камери

Граматика кіномови

Презентація «Монтаж у кіно. Рух камери»

Саме кінематограф увів у людську свідомість таку нову структуру дії як монтаж.

• Відеофрагментз кінофільму«Людина з бульваруКапуцинів»(вставитифрагмент промонтаж)

Перегляд відеофрагменту з кінофільму «Людина з бульвару Капуцинів» (про монтаж)

2

Page 3: Граматика кіномови. Урок 2. Модель уроку

• Монтаж у кіно – це спосіб викладеннясюжету.

• Монтаж – це спосіб побудови будь-яких повідомлень через поєднання двохвідмінних зображень для отриманнятретього значення.

• Монтаж є водночас способомвисловлення і способом побудовиреальності.

По-перше, Монтаж у кіно – це спосіб викладення сюжету

Монтаж також розуміється як спосіб побудови будь-яких повідомлень через поєднання двох відмінних зображень для отримання третього значення.

Крім того, монтаж є водночас способом висловлення і способом побудови реальності.

• «Монтажна форма як структура єреконструкцією законів ходу мислення»

С. Ейзенштейн

Відомий радянський режисер С. Ейзенштейн говорив: «Монтажна форма як структура є реконструкцією законів ходу мислення».

Спеціально дібраним чергуванням кадрів можна наштовхнути глядача на думку про причинно-наслідкові зв’язки між подіями.

Послідовність показаних подій впливає на висновок глядача про дії героїв чи про все, що відбувається, за схемою: «після цього – отже, через цю причину».

Види монтажу

• Паралельний

• Асоціативний

• Послідовний

Види монтажу:ПаралельнийАсоціативнийПослідовний

Види монтажу

• Паралельний монтаж покликаний показатидії, що відбуваються одночасно, але в різнихмісцях.

• Паралельний монтаж вказує на те, що ці діїта пов’язані між собою, хоч, можливо, цейзв'язок і не є безпосереднім чи очевидним.

• Особливо часто використовується в показідинамічних сцен, для нагнітання тривогиглядачів.

Види монтажу:Паралельний монтаж покликаний показати дії, що

відбуваються одночасно, але в різних місцях. Паралельний монтаж зазвичай вказує на те, що ці дії та пов’язані між собою, хоч, можливо, цей зв'язок і не є безпосереднім чи очевидним. Нерідко події, що показані паралельно, рано чи пізно сходяться до спільної розв’язки. Цей спосіб монтажу особливо часто використовується в показі динамічних сцен, для нагнітання тривоги глядачів.

Види монтажу

• Асоціативний монтаж – коли сцени, що чергуються, повинні викликатив глядача думку про подібність, взаємозв’язок, аналогію між показанимиоб’єктами чи подіями; це можуть бутиметафори, порівняння.

Асоціативний монтаж – коли сцени, що чергуються, повинні викликати в глядача думку про подібність, взаємозв’язок, аналогію між показаними об’єктами чи подіями; це можуть бути метафори, порівняння.

Види монтажу

• Послідовний монтаж:коли епізоди, сцени і кадри, щопоказують послідовний розвитокподій, вибудовують один за однимв хронологічному порядку.

Послідовний монтаж: коли епізоди, сцени і кадри, що показують послідовний розвиток подій, вибудовують один за одним в хронологічному порядку.

Сцени можуть поєднуватися за допомогою різкої зміни, затемнення, напливу.

3

Page 4: Граматика кіномови. Урок 2. Модель уроку

• Цікаві матеріали щодо монтажу можнавідшукати на сайтіhttp://classes.yale.edu/film-analysis/index.htm

Цікаві матеріали щодо монтажу можна відшукати на сайті http://classes.yale.edu/film-analysis/index.htm

Рух камери

Камера як засіб зйомки можездійснювати три типи рухів:

• панорамна зйомка(зйомка з горизонтальним або вертикальнимобертанням),

• травелінг(зйомка в русі),

• наближення або віддалення(трансфокатор) під час одного плану (абоzoom – зміна масштабу).

Ми з вами вже говорили про точку і кут зору камери, важливу роль також відіграє рух камери.

Власне сама камера як засіб зйомки може здійснювати три типи рухів:

- панорамна зйомка (зйомка з горизонтальним або вертикальним обертанням),

- травелінг (зйомка в русі),- наближення або віддалення (трансфокатор) під час

одного плану (або zoom – зміна масштабу).

• Під час панорамної зйомки об’єктив камерипереміщується горизонтально чи вертикальнощодо героя чи дії. Трансфокатор(переміщення камери) змінює різкістьзображення в кадрі, розмір, кут зору камери. Цей рух впливає на точку зору і відповідно насприйняття глядача (ліричне, динамічне, дезорієнтоване) і психологічний настрій.

• Панорамна зйомка – це ніби різновидністьогляду місцевості.

Під час панорамної зйомки об’єктив камери переміщується горизонтально чи вертикально щодо героя чи дії. Трансфокатор (переміщення камери) змінює різкість зображення в кадрі, розмір, кут зору камери. Цей рух впливає на точку зору і відповідно на сприйняття глядача (ліричне, динамічне, дезорієнтоване) і психологічний настрій. Отже, панорамна зйомка – це ніби різновидність огляду місцевості.

• Зйомка в русі дає змогу отриматинестійке, недостатньо чітке зображення, яке ніби зменшує дистанцію міжглядачем і подією, саме такезображення могла отримати людина, яка перебувала в місці події.

• Застосовується, щоб досягти ефектуприсутності та більшої достовірності.

Зйомка в русі дає змогу отримати нестійке, недостатньо чітке зображення, яке ніби зменшує дистанцію між глядачем і подією, саме таке зображення могла отримати людина, яка перебувала в місці події. Подібний прийом дуже часто застосовується, щоб досягти ефекту присутності і, як результат, більшої достовірності.

• Рух камери впливає на точку зору тарівновагу глядача.

Рух камери впливає на точку зору та рівновагу глядача. Швидка, дезорієнтуюча зйомка чи «заземлена», закріпленою камерою, створює психологічний настрій глядача. Робота камери може створювати ліричний чи тривожний настрій, спокійний чи агресивний і т.ін.

- Як ви вважаєте, чи впливають на різкість зображення, розмір кадру, або точку зору камери її переміщення?

IV. Осмислення нових знань, умінь.

4

Page 5: Граматика кіномови. Урок 2. Модель уроку

Моделююча вправа“Монтаж фільму”

• Об’єднайтесь у 3 групи. Подивіться на кадри, що лежать перед вами на столі. Уявіть, що вирежисери й експериментуєте, який саме видмонтажу найефективніше застосувати длядонесення вашої авторської концепціїмайбутнього фільму «Клумба».

• Розташуйте кадри в певній послідовностізалежно від виду монтажу.

• Презентуючи результати роботи, поясніть, чому саме в такому порядку ви розташуваликадри і якого ефекту досягли завдяки цьому.

Моделююча вправа «Монтаж фільму».

- Об’єднайтесь у 3 групи. Подивіться на кадри, що лежать перед вами на столі. Уявіть, що ви режисери й маєте з кадрів створити уривок фільму .

- Кожна група має розташувати кадри в певній послідовності залежно від обраного сюжету

- Презентуючи результати роботи, поясніть, чому саме в такому порядку ви розташували кадри і якого ефекту досягли завдяки цьому.

Матеріал для вчителя

Кадр 1 – Дальній план будинку. День.

Кадр 2. Мама з хлопчиком. Хлопчик дивиться праворуч, мама повернута обличчм ліворуч: "Тии повинен зателефонувати бабусі".

Кадр 3. Хлопчик дивився на телефон . Телефон на правій стороні екрану.

Кадр 4. Обличчя матері крупно: "Ти повинен зателефонувати бабусі".

Кадр 5. Хлопчик набирає телефон. Рука знаходиться в лівій стороні екрану.

Кадр 6. Хлопчик телефонує. Телефон на лівій стороні екрану: "Доброго дня, бабусю».

Кадр 7. Бабуся в лівій частині екрану. Розмовляє з внуком: «Чому ти так рідко телефонуєш?"

Кадр 8. Хлопчик відводить телефон далі від вуха. Телефон на лівій стороні екрану.

Кадр 9. Крупно телефон в руці хлопця

Кадр 10. Звуки доносяться з телефону

Три варіанти сюжетуВаріант #1—1, 7, 6, 9, 10, 2 ,3, 4, 5, 8  - Бабуся  зателефонувала хлопчику здому, й після того, як покладено слухавку, мама говорить йому зателефонувати бабусі. Варіант #2—5, 8,1, 7, 6, 9, 10, 2, 3, 4 Хлопчик телефонує бабусі, вона сварить його, Мама говорить хлопчику, щоб подзвонив бабусі, та після того, як він не реагує, нагадує йому ще раз.Варіант #3—1, 3, 7, 5, 6, 9,10, 2, 4, 8  Хлопчик збирається зателефонувати бабусі, уявляє, що вона скаже, телефонує їй, кладе слухавку, й мама каже йому що слід зателефонувати. 

5

Page 6: Граматика кіномови. Урок 2. Модель уроку

Перегляд відеофрагментів ізфільмів

• «»

Підберіть фрагменти з фільму «Гаррі Потер» ( не більші 2 хвилин)

Перегляд відеофрагментів ізфільмів

• «»

Аналіз відеофрагментів

Аналіз руху камери:• Визначте тип руху камери? • Який ефект має цей тип руху камери на глядача?

Аналіз монтажу:• Який ритм монтажу використано в цій сцені: довгий і

ліричний, чи короткий і кліпоподібний? • Ритм у цьому епізоді прискорюється чи сповільнюється?• Який тип монтажу застосовано?• Як поєднані сцени: різка зміна, затемнення, наплив? • Проаналізуйте чергування планів. Який ефект

досягається саме таким монтажем? Які причинно-наслідкові зв’язки встановлюються? До яких висновківпідштовхується глядач?

Завдання: об’єднайтесь у 2 групи: проаналізуйте выдеофрагменти, даючи відповіді на запитання:1. Аналіз руху камери:

Визначте тип руху камери? Який ефект має цей тип руху камери на глядача?

2. Аналіз монтажу: Який ритм монтажу використано в цій сцені: довгий і

ліричний, чи короткий і кліпоподібний? Ритм у цьому епізоді прискорюється чи

сповільнюється? Який тип монтажу застосовано? Як поєднані сцени: різка зміна, затемнення, наплив? Проаналізуйте чергування планів. Який ефект

досягається саме таким монтажем? Які причинно-наслідкові зв’язки встановлюються? До яких висновків підштовхується глядач?

Презентація результатів роботи груп. (дати орієнтовні відповіді учнів)

V. Підбиття підсумків

VІ. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів

VІІ. Домашнє завдання

Домашнє завдання

• Змонтувати кадри фільму «Наїзд», вибравши найбільш доречний видмонтажу.

Домашнє завдання

Змонтувати кадри фільму «Наїзд» вибравши найбільш доречний вид монтажу.

6

Page 7: Граматика кіномови. Урок 2. Модель уроку

Автори уроку: Автори уроку: Дегтярьова Галина Анатоліївна - Доцент кафедри суспільно-гуманітарних дисциплін (секція методики викладання мов і літератури) КВНЗ "Харківська академія неперервної освіти"

Кульчинська Леся Миколаївна – молодший науковий співробітник відділу кіномистецтва ІМФЕ ім.М.Т.Рильського НАН України

Волошенюк Оксана Валеріївна – провідний мистецтвознавець відділу кіномистецтва ІМФЕ ім.М.Т.Рильського НАН України

Що почитати і подивитись:

http://courses.edu.nstu.ru/index.php?show=111&curs=88&title=145

http://www.v-dslr.ru/forum/viewtopic.php?f=83&t=3389&start=0&sid=87b6a8ba29b53482109446800b41e716&view=print

http://www.oscars.org/education-outreach/teachersguide/filmediting/activity2.html.

7