7
ВІДДІЛ ОСВІТИ КИЄВО-СВЯТОШИНСЬКОЇ РАЙДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ РАЙОННИЙ МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР БОЯРСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-Ш СТУПЕНІВ № 1 УРОК ТРУДОВОГО НАВЧАННЯ ЗА ТЕМОЮ: «ВИДИ ТВОРЧОЇ ПРАЦІ. ОРИГАМІ ЯК ВИД ТВОРЧОЇ ПРАЦІ» ПРАКТИЧНА РОБОТА «ВИГОТОВЛЕННЯ ДЕКОРАТИВНОЇ КВІТКИ ТА МЕТЕЛИКА» Учитель початкових класів вищої категорії, старший учитель Боярчук Г.А. 2009

Боярчук Галина Адамівна. Урок трудового навчання. Види творчої праці. Оригамі як вид творчої праці

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Боярчук Галина Адамівна. Урок трудового навчання. Види творчої праці. Оригамі як вид творчої праці

ВІДДІЛ ОСВІТИ КИЄВО-СВЯТОШИНСЬКОЇ РАЙДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇРАЙОННИЙ МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР

БОЯРСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-Ш СТУПЕНІВ № 1

УРОК ТРУДОВОГО НАВЧАННЯ ЗА ТЕМОЮ:

«ВИДИ ТВОРЧОЇ ПРАЦІ. ОРИГАМІ ЯК ВИД ТВОРЧОЇ ПРАЦІ»

ПРАКТИЧНА РОБОТА«ВИГОТОВЛЕННЯ ДЕКОРАТИВНОЇ КВІТКИ ТА

МЕТЕЛИКА»

Учитель початкових класів вищої категорії,старший учительБоярчук Г.А.

2009

Page 2: Боярчук Галина Адамівна. Урок трудового навчання. Види творчої праці. Оригамі як вид творчої праці

Боярчук Галина Адамівна

Page 3: Боярчук Галина Адамівна. Урок трудового навчання. Види творчої праці. Оригамі як вид творчої праці

Мета. Удосконалювати навички роботи в техніці аплікації та згинанні паперу; вчити гармонійно заповнювати аплікацією площину, вирізувати складові частини квітки, метелика; розвивати спостережливість, творчу уяву, образне мислення, фантазію, технічні навички роботи з матеріалами; виховувати охайність у роботі і дотримання техніки безпеки під час користування гострими предметами та любові до прироби.

Обладнання. Ілюстрації із зображенням квітів, метеликів; таблиці, зразки дитячих робіт; репродукції картин К.Білокур «Квіти за тином», «Півонії», «Квіти», А.Петрицького «Квіти».

Хід уроку

I. Організаційна частина. Повторення правил безпеки на уроках трудового навчання.

II. Повідомлення теми і мети уроку. III. Робота над темою уроку.

1. Декламування вірша М.Познанської «Мій квітник».

Я візьму граблі й лопату Та зроблю грядки в саду,Посаджу на них м’яту,Чорнобривці, резеду.Ще й пахучого горошкуТут насію два рядки.Посаджу тюльпанів трошки,А скраєчку – нагідки!Пройде теплий дощ весняний,Гляне сонце золоте,Тепле літечко настане – І квітник мій розцвіте!Будуть бджоли прилітатиПо медочок до квіток.Вийде мама, вийде татоВідпочити в холодок.Прийдуть подружки гуляти – Теж в квітник їх поведу.Буду квіти поливати,Щоб скоріш цвіли в саду.

Page 4: Боярчук Галина Адамівна. Урок трудового навчання. Види творчої праці. Оригамі як вид творчої праці

2. Вступна бесіда.

Напевно, немає жодної людини на світі, яка б не зупиняла на мить свій погляд на чарівних, ніжних, духмяних різноколірних квітах.

Починаючи з дня народження, вони – постійний супутник кожної людини. З давніх-давен їх використовували в обрядах і побуті, у кулінарії і косметиці; ними прикрашали оселі. Споконвіку люди вивчали цілющі властивості квітів, їхній вплив на людську душу, наділяли їх магічною силою та чарівної символікою, створювали квіткові гороскопи.

Колись люди не зривали квіти, не ламали гілля без потреби, тому так прикро бачити сьогодні, як хтось із дітей палицею збиває голівки квітів, нищить кущі, тягне-вириває із землі разом із корінням тендітні лісові чи польові квіти. А вони майже одразу в’януть і вмирають. Тож будемо й ми уважні, бездоганні, шляхетні у своєму ставленні до пречудового царства квітів. (Діти розглядають ілюстрації з зображенням квітів)

3. Перегляд репродукцій полотен К.Білокур та А.Петрицького.

Особливим царством краси можна назвати квіти у творах українських художників К.Білокур та А.Петрицького. Їхні картини – це незвичайне диво. Знайомі нам жоржини, півонії, троянди та лілеї виглядають загадково і казково на полотнах художників.

4. Оцінювання картин художників учнями.(Учні висловлюють свою думку про картини, оцінюють побачене)

Як бачимо, картини художників близькі і зрозумілі усім: вони захоплюють, дивують, сповнюють серце любов'ю до рідної землі.

5. Продовження бесіди.

Кожна квітка любить метелика. І бажає дати йому барви своїх пелюсток. Метелики дуже люблять царство квітів. Та і самі вони схожі на різнокольорові квіточки.

- А чи можна, діти, ловити метеликів? (Відповіді і роздуми дітей. Перегляд малюнків та ілюстрацій метеликів)

6. Декламування вірша А.Костецького «Метелик».

Метелика ловити я не хочу:він – квітка неба, хай живе собі!Хай крильцями барвистими тріпоче,щоб радісно було мені й тобі.І квітку лісову не стану рвати,її додому я не понесу,бо вдома їй джмеля не погойдатиі не попити ранками росу!

Page 5: Боярчук Галина Адамівна. Урок трудового навчання. Види творчої праці. Оригамі як вид творчої праці

І ні стеблинку, гілку чи травинкуя не ображу: це страшенний гріх!Бо в кожній з них живе тремка живинка,що світиться довірою до всіх.

IV. Поетапне виконання композиції вчителем. Учні слідкують за демонстраційною роботою учителя та розглядають зразки дитячих робіт. Потім послідовність виконання прослідковують у робочому зошиті.

1. Послідовність виготовлення декоративної квітки.

Вирізати з паперу зеленого кольору квадрат. Квадратний аркуш паперу перегнути по діагоналі, і згинаючи на однаковій відстані, складати «гармошкою». Краще складати від середини аркуша до краю, спочатку з одного боку, а потім - з іншого. Отриманий зі складками папір стиснути посередині і зв’язати ниткою або тоненькою смужкою паперу. Отримуємо листочки для квітки.

З відрізка кольорового паперу прямокутної форми теж складати «гармошку», перегнути її посередині, стиснути пальцями і склеїти. Так само виготовити іншу частину квітки, склеїти їх докупи.

Для стебла квіточки можна використати стержень кулькової ручки або невеликий прутик, обмотаний смужкою зеленого паперу.

2. Послідовність виготовлення метелика.

Квадратний аркуш кольорового паперу перегнути по діагоналі, скласти «гармошкою» та перев’язати посередині (так само, як листочки для квіточки). Отримаємо одну частину метелика. Так само робимо і другу частину.

З'єднати обидві частини ниткою.З тонких смужок паперу зробити вусики.

V. Практична діяльність учнів. Учні виконують роботу за вибором (квіточку або метелика). Учитель розподіляє всіх учнів на бригади по четверо. Визначають бригадирів. Бригадири допомагають виконувати роботу іншим дітям. Учитель слідкує за роботою учнів, допомагає. Звертає увагу на правильність розміщення складових частин аплікації на аркуші паперу.

Page 6: Боярчук Галина Адамівна. Урок трудового навчання. Види творчої праці. Оригамі як вид творчої праці

VI. Хвилинка відпочинку. Загадка На дорозі лежить квітка,пелюстки згортає.Я хотів її підняти,а вона – літає.

- Покажіть діти, як літають метелики. - А тепер давайте висадимо квіточки на клумбі. Дівчатка, імітуйте рухи, ніби ви садите квіти, а хлопчики, - ніби ви поливаєте квіти. - Наші квіти виросли. Тепер ви - квіти. Спочатку маленькі (діти присідають), потім підростаєте (діти піднімаються). Ось подув вітерець, і квіточки захитали голівками. Над квіточками літають метелики.

VII. Продовження роботи учнів.

VIII. Підсумок уроку.

1. Перегляд робіт.

2. Виставка дитячих виробів.

- Квіточки та метелики у вас вийшли дуже гарні. Та в природі вони ще красивіші. Тож будемо милуватися цими витворами природи і зберігати їхню чудову красу.

Page 7: Боярчук Галина Адамівна. Урок трудового навчання. Види творчої праці. Оригамі як вид творчої праці

Література

1. Тименко В.П. Гурткова робота з трудового навчання// журн. «Початкова школа» - 2001 - № 3

2. Борець Г.І., Школьна І.О. Уроки трудового навчання// журн. «Початкова школа» - 2003 - № 4

3. Тименко В.П. Художня праця у 2 класі// журн. «Початкова школа»- 1997 - № 10

4. Трач С.К. Уроки трудового навчання, 2 клас - Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2004