28
Відділ освіти і науки Нікопольської міської ради Комунальний заклад «Нікопольська гімназія №7 ІІ – ІІІ ступенів» Урок розвитку мовлення 2 клас Діалог . Правила мовного етикету. Складання діалогу «Осінній хоровод» Підготувала

Урок розвитку мовлення

  • Upload
    -

  • View
    201

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Урок розвитку мовлення

Відділ освіти і науки Нікопольської міської ради

Комунальний заклад «Нікопольська гімназія №7 ІІ – ІІІ ступенів»

Урок розвитку мовлення 2 клас

Діалог. Правила мовного етикету. Складання діалогу 

«Осінній хоровод»

Підготувала вчитель початкових класів

вищої категорії Гук Раїса Миколаївна

Page 2: Урок розвитку мовлення

2015 р.

Тема: Осінній хоровод .

Діалог. Правила мовного етикету. Складання діалогу. 

Мета: ознайомити з поняттям діалог, вчити дітей складати розмову двох осіб

за даною темою, правильно будувати власні висловлювання, спостерігати,

аналізувати, узагальнювати, робити висновки; закріпити знання про пори року,

особливо про осінь, про місяці осені, прикмети та ознаки осені;

вдосконалювати та поповнювати активний словник учнів; розвивати уяву,

мислення, усне зв'язне мовлення другокласників, діалогічне мовлення;

проводити роботу над виражальними засобами, формувати культуру усного

мовлення, сприяти формуванню етики мовленнєвого спілкування;

виховувати любов та повагу до природи рідного краю.

Цілі уроку : працюючи у парах учні будуть вміти:

1) задавати запитання один одному;

2) визначати термін «діалог»;

3) розігрувати діалог.

Обладнання:

- ілюстрації до віршів про осінь;

- дитячі групові малюнки за розділами: «Ще теплий та грайливий

вересень», «Запрошують нас у гості жовтень, листопад»;

- маски – шапочки: «Береза», «Горобина», «Дуб», «Осінь», «Ялинка»,

«Осінь – чарівниця», «Осінь – господарочка», пензлик, кошик із

фруктами та овочами – осінніми дарами;

- листочки берези, дуба, горобини, ялини, жолуді;

- виготовлений плакат - нотний стан на дошці, виготовлені ноти з

елементами осінніх листочків на столах учнів;

- пам’ятки на учнівських столах: «Основні правила ведення діалогу»,

«Формули мовленнєвого етикету», «Правила спілкування», «Правила

спілкування по телефону», «Діалог»;

- записаний на дошці вірш Н. Приходько «Тихо осінь ходить гаєм»;

Page 3: Урок розвитку мовлення

- картки з завданнями (теми діалогів для самостійного опрацьовування) на

кожному столі для роботи парами;

- «Словничок»: діалог, етикет, строкатий килим.

- Мультимедійні засоби навчання; музична заставка «Осінь» (музика Ф.

Шопена), музичний супровід дитячої пісні «Наша осінь щедра, наша

осінь мила».

Тип уроку. Комбінований.

Вид уроку : урок-діалог з елементами театралізованої вистави

Методи мовленнєвого розвитку: пояснювально-ілюстративний, частково-

пошуковий.

Хід уроку:

І. Організація класу.

1. Психогімнастика

Давайте усмішки всім дарувати:

І другу й подрузі, гостей привітати.

Хай радість злітає у небо, як птах,

І ввічливість сяє у нас на устах.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Мовна розминка

- Відгадайте загадку:

Загадка

У садах, гаях блукає,

Жовті шати одягає,

Золотисту стелить постіль –

Жде сестрицю білу в гості.

Хто вона?

2.Вчитель пропонує дітям запитання:

- Про що загадка?

- Чому ви думаєте, що це осінь?

- Які дії виконує осінь?

- Якими словами можна ще сказати про осінь?

Page 4: Урок розвитку мовлення

(вчитель записує на дошці висловлювання учнів про осінь:осінь – чарівниця,

осінь – господарка, художниця, осінь розфарбовує дерева у різні кольори,

гаптує золотом, осінь чарівна, золота, щедра)

3.Вчитель пропонує дітям самостійно прочитати вірш, підготуватися до

виразного читання

Тихо осінь ходить гаєм.

Ліс довкола аж горить.

Ясен листя осипає,

Дуб нахмурений стоїть.

І берізка над потоком

Стала, наче молода.

Вітер, мовби ненароком,

Їй косиці розпліта.

Н. Приходько

Вчитель:

- Скажіть, вам сподобався вірш Надії Приходько?

- Чому цікаво його читати? (Щоб точніше передати побачене, передати свої

почуття та настрій, автор використовував засоби мовленнєвого забарвлення –

епітети та порівняння)

- Як ви розумієте літературний термін «епітет» ? Наведіть приклади рядками

вірша.

- Як ви розумієте літературний термін «порівняння»? Наведіть приклади.

- Дійсно, якщо художник додає у свій витвір яскравих кольорів, нових відтінків

– картина стає шедевром. Так і ми, використовуючи порівняння та епітети,

можемо точніше відкривати, передавати свої думки, почуття, настрій.

Кожен мовець повинен прагнути до того, аби його мова стала досконалою,

зрозумілою всім. Тобто він має оволодіти культурою мови. А це завдання

можна реалізувати лише тоді, коли засвоїш основи мовної нормативності,

зможеш висловлювати думку логічно, ясно, доречно, доступно, виразно, багато,

різноманітно, естетично. Сьогодні на уроці будемо вчитися складати розмову

Page 5: Урок розвитку мовлення

двох осіб за даною темою та навчатися використовувати в діалогах засоби

мовного забарвлення – епітети та порівняння.

Відомий український педагог В.Сухомлинський писав: “Мова – це віконця,

через які людина бачить світ”. Видатний учитель вважав, що мова є складовою

духовної культури дитини і її культури мови зокрема. “Багата мова – багатий

духовний світ, розвинуте почуття краси слова – висока моральна культура»

В кінці уроку з’ясуємо:

- що нового дізналися,

- що вас здивувало,

- чому навчилися,

- що сподобалося.

Урок наш назвемо «Осінній хоровод».

На екскурсіях та прогулянках ми спостерігали, як дерева міняють свої

наряди – мабуть, вони разом з нами поспішають взяти участь в осінньому

хороводі.

Але до осіннього хороводу треба написати мелодію. Правильно виконане

вами завдання - це нота осінньої мелодії. Кожному із вас протягом уроку

надається можливість записати свої ноти на осінньому нотному стані.

4. Робота за малюнком. Робота в парах.

- Розгляньте ілюстрацію до вірша Н. Приходько . Які запитання можна

поставити? (Яка це пора року? Який місяць року? Що зображено на малюнку?

Які дерева ви бачите? )

- Поставте запитання один одному і дайте на них відповіді. (Робота в парах)

- Між вами відбулася розмова: один запитував, інший відповідав. Як

називається така розмова?

- Чи знайомі ви з терміном «діалог»? (Так, на уроках російської мови вивчали

тему «Диалог»)

- Давайте сформулюємо правило: діалог – це … (Правило)

- На столах у вас пам’ятки. Знайдіть пам’ятку №1 «Діалог» та повторіть це

правило на українській та російській мовах.

Page 6: Урок розвитку мовлення

(Робота парами – повторення правила, що таке діалог. Вчитель здійснює

диференційний підхід до учнів).

- Будь ласка, чітко сформулюйте правило, що таке діалог.(Діти, які правильно

розповіли правило, викладають ноти на нотному стані)

5. Робота парами. Правила мовного етикету.

- У вас на столах пам’ятки щодо мовного етикету під час діалогу. Як ви

розумієте значення слова «етикет» ? Звернемося до нашого словничка.

Етикет (спільнокореневе зі словом «етика») – загальноприйняті манери і

правила поведінки, засновані на красі жесту и шанобливому ставленні до інших

людей.

Етикет – сукупність правил поведінки, що регулюються зовнішніми

проявами відносин між людьми.

Слово «етикет» запозичено з французької мови. Під етикетом у

широкому сенсі розуміється сукупність правил поведінки, що стосуються

ставлення до людей, поводження з оточуючими, форм звертань і вітань, норми

поведінки в громадських місцях, манери и одягу. Зведення правил поведінки,

прийнятих у суспільстві.

- Прочитайте пам’ятки щодо мовного етикету під час діалогів та перекажіть

один одному основні, на вашу думку, моменти. (Робота в парах)

І ряд – Пам’ятка «Правила ведення діалогу»

ІІ ряд – «Пам’ятка мовного етикету»

ІІІ ряд – Пам’ятка «Правила спілкування»

- Коротко перекажіть пам’ятки.

- Протягом уроку і надалі намагайтеся дотримуватися правил мовного

етикету.

(Фізкультхвилинка)

6. Перегляд відео.

- До вашої уваги відеоматеріали, присвячені славній порі року – осені.

Відео супроводжується чарівною музикою польського композитора та піаніста

Фридерика Франсуа Шопена, яку він створив майже 180 років назад , назвавши

її «Осінь». Хотілося, щоб при прослуховуванні ви уявили осінні образи дерев,

Page 7: Урок розвитку мовлення

листя, яке кружляє у повітрі, граючись із вітерцем. Я вам своїм коментуванням

буду допомагати.

(супроводжується коментуванням вчителя)

- По сухій стежинці тихо входимо в осінній парк. Ще ласкаво світить

сонечко, гріє промінцями. Під ногами шелестить м’який строкатий килим із

опалого листя. Дерева знову осінь прийшла». Листячко підхвачує осінній

вітерець, і воно легко кружляє, кружляє, підіймаючись все вище та вище! Ось

вже можна спостерігати увесь парк з висоти! Яка мальовнича краса! Але

вітерець стихає, різнокольорові листочки летять до землі. Йдемо, намагаючись

не сполохати цю осінню тишу.

(після перегляду)

- Чи сподобалося вам ця осіння музична мініатюра ? Що ви уявили собі?

Що запам’яталося?

- Як розумієте вислів «строкатий килим»? (порівняння, словникова робота)

7. Інсценування діалогів (1) (домашнє завдання, робота в парах)

Вчитель:

- Продовжуємо прогулянку парком. Назустріч нам - сама красуня Осінь!

Дивіться – ще одна Осінь. Чому дві Осені? Послухаємо діалог.

(Осінь – Чарівниця (художниця, мальовничка) та Осінь – господарка)

- Добрий день, шановна пані. Я – чарівниця – Осінь. На мені жовте

платтячко, а в золоте волосся вплетене сріблясте павутиння. На голові –

віночок із різнокольорового листя. А Ви хто будете?

- Доброго Вам осіннього дня, панночко Осінь – Чарівниця! Я Ваша сестра

Осінь – господарочка. Бачите, принесла свої осінні дари: яблука червонобокі,

груші медові, гарбузи. Дуже раді мені люди. А Ви чим займалися?

- В руках у мене – чарівний пензлик. Розфарбувала я дерева, кущі

яскравими кольорами. Торкнуся до дерева – і листочки наче різнокольорові

метелики злітають з гілочок, вкривають землю барвистим килимом.

Прикрасила я наш край – любо глянути!

- Славно ми потрудилися: думаю, людям догодили. Можна буде вже

Білу Зиму чекати.

Page 8: Урок розвитку мовлення

- Але спочатку запросимо всіх у справжній осінній хоровод!

Разом: Запрошуємо до осіннього хороводу!

Вчитель:

- Спасибі вам за гарну розповідь. У вас ще багато роботи – треба

готуватися до осіннього хороводу. Поспішайте же!

- Яких правил мовного етикету дотримувалися наші героїні при

спілкуванні?

8. Інсценування діалогів (2) (домашнє завдання, робота в парах)

Вчитель:

- Продовжимо прогулянку по осінньому парку.

Стрімко вибігли на гору

Дві подружки білокорі,

Дощик їм полоще кіски.

Звуть подружок цих…(берізки).

(Виходять дві дівчинки у масках – шапочках берізок. Діалог. )

- Вітаю тебе, моя сестричко Берізонька!

- Добрий день, сестро!

- Маєш чудовий вигляд, Берізонько!

(звертається до дітей) Кого або що нагадує мій осінній образ?

(Берізка наче царівна у золотому вбранні, дівчина з золотими косами, палаюча

свічка серед парку, золотокудра дівчина в білому сарафані).

- Подивіться на ніжні гладенькі березові листочки, доторкніться до них,

відчуйте їх на дотик, зверніть увагу на форму листячка.

Ви, мабуть, бачили, як осінній вітер зриває моє листячко і воно летить,

летить… Які порівняння можна використовувати при описі березових

листочків? (Учні розглядають березові листочки, які у них на столах, і дають

відповіді: наче золоті сердечка, кольорові парашутики, різнокольорові фантики,

порхаючі метелики).

(Виходить учень у масці – шапочці дуба)

Дуб:

- Берізки - подружки, доброго дня, шановні! Я зачарований вашою

Page 9: Урок розвитку мовлення

красою. В нашому місті Нікополі, нажаль, немає великих березових гаїв. Але

берези є, і вони прикрашають місто. Я знаю про вас, берізки, багато прикмет.

Це вам мій подарунок.

ІІ берізка:

- Ми з задоволенням тебе послухаємо. Будь ласка.

Дуб:

- Якщо листя з беріз опаде чисто – легкий рік, не чисто – на сувору

зиму. Якщо на березі першими зажовтіли верхні листочки – зима буде ранньою,

нижні – пізньою, а коли рівномірно – середньою.

Вчитель:

- Дуже цікавий подарунок. Давайте зараз подивимось, де ж з’явились

золоті стрічки на наших берізках? Зверху. Зима буде ранньою. Запам’ятаймо це

і потім перевіримо цю прикмету. Є ще подарунки?

Дуб:

- Берізки білокорі! Ви такі гарні. Так і

хочеться вами милуватися, співати пісні, розказувати вірші. Як, наприклад,

такий.

Берізка

На берізці осінь ночувала —

Притомилась, мабуть, на путі.

А на ранок їй подарувала

В коси стрічки ніжні, золоті.

А як сонце із туману встало,

Викупалось в ранішній росі,

То струнку берізку не впізнало,

Що стояла в золотій красі.

Надія Красоткіна

Вчитель:

- Подякуємо учням за розповідь. Яких правил мовного етикету

дотримувалися берізки та дуб при спілкуванні?

9. Інсценування діалогів (3) (домашнє завдання, робота в парах)

Page 10: Урок розвитку мовлення

Вчитель:

- Підемо далі по стежках осіннього парку. Дивіться, чиї полум’яні

вогники манять нас до себе? Може, то пожежа сталася біля напівоголених

кущів? Як називається це диво?

(Це горобина).

- Які порівняння можна використовувати,

щоб яскравіше описати форму та колір ягід горобини?

(Червоне намисто, пурпурові сережки, рубінові обручки, осінні канапушки)

- Як називають дівчину, яка любить причепуритися? (Модниця)

- Чи можна так сказати про горобину?

- Уявіть: на галявині зустрілися дві подруги – горобини.

Послухаємо їх розмову.

(Виходять дві дівчинки у масках –шапочках горобини)

- Доброго дня, подруго!

- Доброго осіннього дня і тобі. Ти гарно виглядаєш.

- Спасибі! Так, на мені червоне намисто, сережки із рубінами, обручки

золоті. Це Осінь мені подарувала для осіннього хороводу. Бачу, Осінь і тобі

принесла подарунки.

- Так, і я тому рада: на мені золотисто – червоний сарафан, сорочка

гаптована сріблясто – зеленими нитками. Ми такі красуні!

- То ж поспішаймо до осіннього хороводу!

Вчитель:

- Ось такий діалог відбувся між подружками – горобинами.

Берізки та горобини є символом ніжності, жіночності, дівочої краси.

Дерево, про яке зараз піде мова, має свої переваги, його вважають самим

могутнім у парку. Здогадалися? Це дуб. Уявляєте, є такі дуби - богатирі, що їх

не можуть обхопити одночасно навіть 25 дорослих людей! У дуба цупке різне

листя, достатньо товста кора. Якими порівняннями та епітетами можна

передати велич цього дерева?

(Дуб – велетень, богатир, цар парку, лицар).

10. Інсценування діалогів (4) (домашнє завдання, робота в парах)

Page 11: Урок розвитку мовлення

Вчитель:

- Дуб – велетень також поспішає взяти участь в осінньому хороводі.

Але він хоче запросити до хороводу зелену подругу. Здогадалися кого?

Облетіло літо

Листячком із клена,

Лиш ялинка в лісі

Сонячно-зелена. (Ялинка)

Вчитель:

- Запросимо ялинку та дуба до нас у гості. Цікаво, який

діалог може відбутися між ними. Послухаємо.

(Виходять хлопчик та дівчинка у масках - шапочках дуба та ялинки).

- Добрий день, красуне - Ялинко!

- Добрий день, могутній Дубе. Рада бачити тебе у цей сонячний день.

Осінь не поспішає знімати з тебе зелений лицарський плащ.

- Я намагаюся сам підтримувати бездоганний вигляд. А ти не змінилася.

- (Трохи з сумом) Так, чи осінь на мене ображена. Чи у неї всі фарби

закінчилися, окрім зеленої. Тільки я у колючій шубці, схожа на великого

зеленого їжака.

- Я не думаю, що це так. Як ви гадаєте, чому осінь залишила ялинку

зеленою? (Учні озвучують свої версії).

- Шановна Ялинко! Я запрошую тебе в осінній хоровод. Настрій у тебе

буду веселий!

- Спасибі, Дубе. Я із задоволенням приймаю твоє запрошення.

(Ялинка подає руку Дубу)

Вчитель:

- Яких правил мовного етикету дотримувалися під час діалогу

Ялинка та Дуб?

11.Самостійна робота в парах.

Вчитель:

Page 12: Урок розвитку мовлення

- На уроках ми часто з вами повторювали, що любимо природу нашого

краю у різні пори року: і літом, і восени, взимку, навесні – наш край чудовий!

Але любити - це значить оберігати, дбати, примножувати його красу!

Ось і закінчується наша мандрівка по осінньому парку.

Дерева приготувалися до осіннього хороводу. Не вистачає тільки осінньої

мелодії, яку повинні були ми скласти. У вас на столах ще залишились ноти і

завдання - картки. Доповніть діалоги, пригадавши вислови, які ви почули

сьогодні на уроці.

12. Перевірка самостійної роботи

Вчитель:

- Будь ласка, озвучте свої діалоги. Інші учні дадуть оцінку вашій усній

роботі.(Учні відповідають по картках, отримують оцінку однокласників та

вчителя. Після відповіді прикріплюють ноти до нотного стану на дошці).

13. Міжпредметний зв’язок з уроком музики

Вчитель:

- Протягом жовтня ми створили книгу «Золота осінь», в яку увійшли ваші

розповіді та вірші з вашими ілюстраціями. (Вчитель демонструє збірку).

Підготували виставку малюнків «Осінь у рідному краї». Як справжні

музиканти, ми сьогодні записали протягом уроку осінню мелодію за допомогою

нот - відповідей! Чи готові до осіннього хороводу?

(Діти співають пісню «Наша осінь щедра, наша осінь мила»).

14. Підсумок урокуВчитель:

- Закінчується наш урок. Дякую дітям, які допомогли мені підготувати його, та всім вам за активну роботу на уроці.

- Що нового дізналися на уроці?- Що вас здивувало?- Чому навчилися?- Що сподобалося?- Що таке діалог?- Які правила спілкування ви знаєте?

Я впевнена, що при спілкуванні ви обов’язково будете пам’ятати про правила мовного етикету.

Page 13: Урок розвитку мовлення

Додаток 1

Завдання для самостійної роботи в парах

Page 14: Урок розвитку мовлення

1 карточка- Яка пора року настала?- Настала … осінь.- Які епітети ти можеш добрати до слова «осінь»?- Я можу назвати осінь …, ….

2 карточка- Що тобі найбільше подобається в осінній порі року?- Найбільше мені подобається, як …

3 карточка- Що ти можеш сказати про осінній наряд

берізки?- Берізка на подвір’ї нашої школи нагадує

мені … .

4 картка- Чи спостерігав ти, як з дерев опадає осіннє листячко?- Так. Листочки облітають, схожі на … .

5 картка- Як осінь господарює в парках нашого

міста?- Осінь своєю чарівною …. …

6 карточка- Які епітети ти можеш добрати до

слова «осінь»?- Я можу назвати осінь …, ….

7 карточка- Скажи, будь ласка, чому в народі горобину восени в називають красунею?- Горобину називають красунею, тому що її ягоди наче … …,різнокольорове листя - … .

8 карточка- Із лип і кленів сиплеться пожовклий лист, спадає помалу, як … , сідає один на один, золотий. І під ногами у нас шуршить. Що це тобі нагадує?- Хочу сказати, що під ногами у нас лежить … … .

9 карточка- Поясни мені, будь ласка, чому листя

восени називають золотим?- Я думаю тому, що воно … .

10 карточка- Поясни мені, будь ласка, що таке діалог?- Діалог – це … .

11 карточка- Які осінні подарунки тобі більше

подобаються?- Мені подобається, що осінь нам

подарувала …, …, … .

Додаток 2

Пам’ятка «Основні правила ведення діалогу»

Page 15: Урок розвитку мовлення

1. Доброзичливо, шанобливо стався до співрозмовника.2. Говори ввічливо, до старших звертайся на Ви.3. У розмові торкайся теми, яка цікавить співрозмовника.4. Чітко став запитання, зрозуміло висловлюйся, будь небагатослівним.5. Учись уважно слухати співрозмовника. Не перебивай його. Дослухай те, що він

хотів сказати, до кінця, а вже потім, якщо не згоден, аргументовано заперечуй. Чим уважніше ти слухатимеш, тим приємніше буде людям з тобою розмовляти.

6. Не намагайся говорити голосніше від співрозмовника. Це невигідно тобі самому: хто говорить, не підвищуючи голосу, до того прислухаються уважніше, ніж до крикуна.

7. Розмовляючи, дивись на співрозмовника, але не хапай його за руку, не смикай за ґудзики, не плескай по плечу. Намагайся привернути увагу словами, а не руками.

8. Не починай розмову без потреби.

Пам’ятка «Формули мовленнєвого етикету»

1. Обов’язково вживати в діалозі ввічливі слова: будь ласка, шановний, дякую, вдячний, спасибі, прошу, будьте ласкаві, тощо.

2. Уживати українські слова-звертання (кличний відмінок) зі словами: пане, пані, добродії, шановний.

3. Дотримуватись норм літературної мови.4. Тон голосу під час ведення діалогу повинен бути емоційним,

доброзичливим.5. Користуватися жестом, мімікою відповідно до змісту розмови.

Пам’ятка «Правила спілкування»

1. Уважно, зацікавлено і доброзичливо вислуховуй запитання співрозмовника.

2. Не перебивай співрозмовника ані словом, ані жестом, ані мімікою.3. Перш ніж підтримати розмову, поміркуй над питанням, подумки сформуй

речення (відповідь чи питання), а потім говори чітко і виразно.4. Дотримуйся норм мовленнєвого етикету, літературної мови, користуйся

алгоритмами, що пропонує вчитель.

Пам’ятка «Правило розмови по телефону»

1. Привітатися. Звернути увагу на форму звертання.2. Відрекомендуватися. Назвати причину дзвінка.3. Запитати те, про що необхідно дізнатись.

Page 16: Урок розвитку мовлення

4. Подякувати за здобуту інформацію.5. Попрощатись.

Пам’ятка «Діалог»

Російська моваДиалог – разговор, беседа двух людей, которые обмениваются репликами.Реплика – высказывание одного из собеседников. Участники диалога меняются ролями: сначала один говорит, а другой слушает, потом наоборот.Українська моваДіалог – (від  грецької  dialogos – розмова,  бесіда) – розмова  двох осіб.  Він  складається  з  реплік  (запитань  і  відповідей  або  повідомлення).Репліка - це  кожне  окреме  висловлювання  учасників  діалогу.

Page 17: Урок розвитку мовлення

Фоторепортаж « Осінній хоровод у 2 – А класі»

В осінньому хороводі зустрілися золотокосі берізки та красень - дуб.

Наші красуні - горобини

Page 18: Урок розвитку мовлення

Мелодію осіннього хороводу записано на осінньому нотному стані

Діалоги про осінь? Це дуже цікаво!

Page 19: Урок розвитку мовлення

Осінь – чарівниця та Осінь - господарка

Я пишаюся своїми учнями!

Page 20: Урок розвитку мовлення

Додаток 3

Ілюстрації до уроку

Page 21: Урок розвитку мовлення