11
Кам’янець-Подільський багатопрофільний навчально- реабілітаційний центр Конспект уроку з розвитку мовлення на тему « Зима- білосніжка. » ( Особистісно-орієнтоване навчання.) Вчитель початкових класів Коржанюк О.О.

Конспект уроку з розвитку мовлення на тему ...bnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Korzhanyk/urok_zima...Конспект уроку з розвитку

  • Upload
    others

  • View
    9

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Кам’янець-Подільський багатопрофільний навчально-реабілітаційний центр

Конспект уроку з розвитку мовлення на

тему « Зима- білосніжка. »

( Особистісно-орієнтоване навчання.)

Вчитель початкових класів Коржанюк О.О.

Мета:- вчити дітей працювати з деформованим текстом,

закріплювати вміння добирати заголовки до тексту; ознайомити з

ознаками і властивостями снігу;

- розвивати зв’язне мовлення, збагачувати словниковий

запас учнів, пізнавальну самостійну активність, викликати у

дітей радісні емоції;

- виховувати любов до природи рідного краю.

Обладнання: малюнки із зображенням зими, конверти з

окремими смужками паперу, на яких написані речення, таблиця

із друкованим повним текстом, таблиці із словами.

Хід уроку. Загально-корекційний етап

1. Організаційна підготовка до уроку.

- Діти, давайте підготуємося до уроку і привітаємося з нашими

гостями.

2. Нервово-психологічна підготовка учнів.

- Я гадаю, що ми сьогодні добре попрацюємо, але спочатку

давайте оберемо для себе настрій, з яким ми будемо працювати.

Повернулись один до одного, посміхнулись, налаштувались на

роботу.

Сьогодні у нас незвичайний урок,

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну природи, в країну погоди,

В країну чудової рідної мови.

3. Фонетична зарядка. - Розпочнемо наше заняття з фонетичної зарядки

Вітерець у лісі - ш-ш-ш,

Повзе вуж у траві - с-с-с,

Прилетів жук - ж-ж-ж,

Заспівав комарик - з-з-з,

Запихкав їжачок - пих-пих-пих.

Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми, мети та завдань уроку.

- А тепер скажіть усі:

А чому на річці лід?

І сніжок на землю ліг? ( Бо прийшла зима. Снігу намела.)

- Так, діти, сьогодні до нас на урок завітала зима. Ви дізнаєтесь

про неї багато незвичайного, цікавого, чарівного, познайомитесь з її

друзями, синами і дочками, а головне - складемо розповідь про

зиму. Отже, тема сьогоднішнього уроку - зима-білосніжка.

Основна частина уроку.

1. Робота з малюнками.

Вчитель вивішує на дошці малюнки із зображенням зими.

- Діти, розгляньте малюнки. Яка пора року на них зображена?

- Які дерева?

- А які ялинки?

- Чи гарно в лісі зимової пори? (Відповіді дітей.)

2. Робота над віршем. - Я зараз зачитаю вам віршик, а ви уважно послухаєте і скажите

про кого мова йдеться у вірші.

Наша матінка — завія,

Нас із сита всюди сіє,

А як сонце припече –Ми

струмочком потечем.

- То про кого йдеться у вірші? (Про сніжинки.)

3.Створення проблемної ситуації на основі запитань.

- Так, звичайно . А ви спостерігали за сніжинками, на що вони

схожі? ( На метелики, зірочки, пушинки.)

- А які вони? ( Легенькі, білі, пухкі, лапаті, сріблясті.)

- Сніжинки, діти, це доньки зими. їх у неї багато. А звідки ж

прилетіли сніжинки? ( 3 неба.)

- А чи сідала вам сніжинка на носик, щічки, ручки? І що ж замість

неї залишалося? ( Крапелька води.)

- То з чого зроблена сніжинка? ( 3 води.)

- А хто її викував? Щоб вам легше було здогадатися, прочитайте цей

акровірш.

( Вчитель вивішує акровірш на дошку.)

Малює квіти волохаті

Отам на шибі, майстер-дід.

Роздягнуті не йдуть із хати –

Ох, ущипне сердитий дід!

З ним жартувать ніяк не слід!

- Хто це? ( Мороз.)

- А як виковує мороз сніжинки я вам зараз розкажу.

4.Спільне вирішення проблемної ситуації.

- Коли на небі зберуться хмаринки, вони пустять на землю

краплинки, щоб полити землю, а мороз тут як тут. Заморозить

крапельку і викує з неї чарівну зірочку, ось таку як у мене (

сніжинка з паперу.) А коли таких сніжинок падає багато, то таке

явище в природі називається снігопад. Снігопад надає природі

незвичайної краси.

- А давайте і ми зробимо в нас у класі снігопад.

5. Вправи на розвиток мовного дихання.

- В вас на партах лежать маленькі сніжинки з паперу, візьміть їх на

долоньки і подуйте на них.

- Отже, діти, мороз - це славний син Зими. Він все вміє: малювати,

щипати, сковувати.

- Чи доводилося вам бачити малюнки цього художника? Де?

- А як можна сказати про нього? Який він? ( Холодний, тріскучий,

міцний.)

- А ще у Зими є подруга Віхола.

Баба Віхола, сива Віхола

На метільній метлі приїхала.

- Чому вона приїхала на метлі?

-Тому, що Віхола мете. Віхола - це сильний вітер зі снігом

перемінного напрямку.

6. Пограймося у гру «Спіймай друзів Віхоли»

- У Віхоли є ще друзі. Хором повторіть їх назви

Ой на дворі метелиця,

Крутить, вертить хурделиця,

Не завадило б кожуха,

Така буває завірюха.

Насунули хмари звідусіль

І закружляла заметіль.

Зима лютує, Хуртовина,

Мороз сердитий надворі.

І сніжна котиться лавина,

Нема ні зіроньки вгорі.

- Яких друзів Віхоли ви запам’ятали? Назвіть.

7. Каліграфічна хвилинка.

- Давайте каліграфічно запишемо назви друзів Віхоли в зошит.

Відкрили зошити, записали число, класна робота. (Учні записують,

коментуючи кожне слово.)

8. Фізкультхвилинка.

- А зараз давайте трішки відпочинемо. Ви б хотіли стати

сніжинками? Уявіть, що ви сніжинки.

Білесенькі сніжиночки

Вродились ми з води,

Легенькі, як пушиночки

Прилинули сюди.

Піднялися сніжиночки,

В таночку закрутились.

Повільно, як пір’їночки,

За парти опустились.

9. Складання розповіді про зиму за запитаннями.

- Яка пора року настала?

- Чим засипала зима землю?

- Які дерева стоять? А ялинка?

- Що зробив мороз з річками і ставками?

( Учні усно складають розповідь, використовуючи ті слова, речення,

вислови, які запам’ятали під час бесіди.)

( Орієнтована розповідь учнів.)

Настала зима. Засипала землю білим снігом. Дерева

стоять голі. Зеленіє одна ялинка. Мороз заморозив річки й

ставки.

10. Складання тексту за допомогою речень.

- Відкрийте конверти. Витягніть смужки із записаними на них

реченнями. Прочитайте уважно кожне речення і спробуйте

відтворити текст у потрібній послідовності.

- Зі скількох речень складатиметься текст?

- Яке речення буде першим?

(Окремі учні можуть працювати самостійно. У деяких учнів речення

пронумеровані. їм потрібно скласти речення так, щоб вийшла

послідовність із цифр.)

11.Перевірка правильності виконання.

- Прочитайте текст, який склали.

- А тепер звірте його з таблицею.

( Учитель вивішує на дошці таблицю із надрукованим текстом. Учні

звіряють. Якщо хтось помилився, то переставляє смужку із

записаним реченням на потрібне місце.)

- Який заголовок ви доберете до тексту?

12. Запис складеного тексту в зошити.

13.Створення ігрової ситуації.

- Як ви гадаєте, діти радіють зимі?

- Що вони ліплять зі снігу? ( Сніговика.)

- Зараз ми з вами теж зліпимо сніговиків. Наша гра так і називається

« Зліпи сніговика.»

До дошки йдуть троє учнів. Потрібно переставити кола так, щоб

вийшло слово.

Підсумок уроку.

- Чи сподобалось вам працювати з деформованим текстом?

- А який ми склали текст: розповідь чи опис?

Домашнє завдання. - Намалюйте малюнок про зиму.