8
Методична розробка уроку Підготувала вчитель фізики Сніжинська С.В. Тема: Механічна взаємодія тіл. Сила. Види сил у механіці. Вимірювання сил. Додавання сил. Механічна взаємодія тіл у моїй професії. Мета: ознайомити учнів із поняттями динаміки, розкрити поняття сили як міри взаємодії; ознайомити учнів із вимірюванням сил та із правилами додавання сил. Розширити кругозір учнів шляхом демонстрації механічної взаємодії тіл у мистецтві перукаря, кравця, кухаря, фотографа… Розвивати логічне мислення та наглядно-образну пам'ять. Виховувати любов до рідної мови та гордість за власний народ… Тип уроку: вивчення нового матеріалу. Хід уроку 1. Організаційний етап. Перевірити готовність учнів до уроку. 2. Хвилинка історії науки – рубрика: «Нашого цвіту – по всьому світі». Челомей Володимир Миколайович: народився 30 червня 1914 року в містечку Седльці Привіслінського краю (нині територія Польщі) у сім'ї вчителів. Вчений механік, фахівець у галузі динаміки стійкості складних коливальних систем… Основний доробок Автор багатьох праць (здебільшого засекречених), за довоєнного часу — писав також українською мовою. З 1950-их

механічна взаємодія тіл у моїй професії

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: механічна взаємодія тіл у моїй професії

Методична розробка урокуПідготувала вчитель фізики Сніжинська С.В.

Тема: Механічна взаємодія тіл. Сила. Види сил у механіці. Вимірювання сил. Додавання сил. Механічна взаємодія тіл у моїй професії.Мета: ознайомити учнів із поняттями динаміки, розкрити поняття сили як міри взаємодії; ознайомити учнів із вимірюванням сил та із правилами додавання сил. Розширити кругозір учнів шляхом демонстрації механічної взаємодії тіл у мистецтві перукаря, кравця, кухаря, фотографа… Розвивати логічне мислення та наглядно-образну пам'ять. Виховувати любов до рідної мови та гордість за власний народ…Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку1. Організаційний етап. Перевірити готовність учнів до уроку.2. Хвилинка історії науки – рубрика: «Нашого цвіту – по всьому світі».

Челомей Володимир Миколайович: народився 30 червня 1914 року в містечку Седльці Привіслінського краю (нині територія Польщі) у сім'ї вчителів.

Вчений механік, фахівець у галузі динаміки стійкості складних коливальних систем…

Основний доробокАвтор багатьох праць (здебільшого засекречених), за довоєнного часу —

писав також українською мовою. З 1950-их років брав активну участь у різних проектах ракетобудування в СРСР, був одним з головних учених-консультантів у галузі ракетних двигунів для ракет та літаючих апаратів, переважно військового призначення. По смерті Михайла Янгеля (1971) — головний керівник радянської космічної програми.

Конструктор супутників «Протон», «Польот», «Космос-1267», орбітальних станцій «Салют-3» і «Салют-5».

У його конструкторському бюро розроблено й виготовлено крилаті ракети 10ХН, ракету-носій «Протон» (на його рахунку відправка у Всесвіт апаратів серії «Зонд», «Луна», «Венера», «Марс», «Вега», а також орбітальних станцій «Мир», «Салют»), штучні супутники Землі серій «Політ» і «Космос», орбітальні станції «Салют-3» і «Салют-5». Саме В. Челомею належить ідея й реалізація транспортного орбітального корабля багаторазового використання.

Опублікував низку вагомих оригінальних робіт із багатьох проблем прикладної математики, стійкості пружних систем, теорії коливань складних динамічних систем з нелінійними і періодично змінюваними параметрами, теорії нелінійних пневматичних і гідравлічних механізмів, теорії двигунів та інших машин. Ці роботи залишили глибокий слід у застосуванні теоретичної механіки до інженерної справи…

Помер 8 грудня 1984 року.

Page 2: механічна взаємодія тіл у моїй професії

3. Вивчення нового матеріалу: Динаміка – це розділ механіки в якому вивчається рух тіл у зв’язку з їхньою

взаємодією з іншими тілами.Основна задача динаміки – з’ясувати, як впливає взаємодія тіл на характер

руху.Основою динаміки є закони руху тіл, сформульовані англійським фізиком

Ісаком Ньютоном у праці «Математичні начала натуральної філософії»… Робота Ньютона містила такі основні поняття, як: маса, сила, кількість руху, прискорення, три закони механіки, закон всесвітнього тяжіння…

Закони динаміки дозволяють зрозуміти принцип роботи машин і механізмів, які застосовуються на виробництві, у побуті тощо…

Взаємодія тіл.Із взаємодією тіл ми стикаємось на кожному кроці. Наведемо декілька

прикладів…Перукарська справа: (для групи перукарів)

1) Стрижка волосся. Давайте розберемось, які тіла взаємодіють при цьому? Що є наслідком такої взаємодії тіл?

2) Миття волосся (взаємодіють руки перукаря і волосся; вода і волосся; шампунь або бальзам із волоссям і т.д.)

Page 3: механічна взаємодія тіл у моїй професії

3) Укладка феном. Учні перераховують всі тіла які взаємодіють при цьому процесі…

4) Які тіла взаємодіють між собою при фарбуванні волосся?

5) Накручування волосся (взаємодіють: бігуді і волосся; «плойка» і волосся; «утюжки» і волосся тощо)

6) І коли ми заплітаємо коси, то взаємодіють: руки майстра з волоссям; гребінець

і волосся…

Отже, для того щоб зробити гарну зачіску, на кожному етапі перукар використовує взаємодію тіл наслідком якої є прикладання сили і деформація…

Page 4: механічна взаємодія тіл у моїй професії

Виготовлення одягу (мистецтво кравця) (для групи кравців)

1) За викройкою вирізаємо з тканини необхідну деталь майбутнього виробу. Які тіла взаємодіють при цьому?

2) При пошитті сучасної сукні взаємодіють: голка, нитка і тканина (голка з

ниткою деформують тканину, тобто зшивають надають певну форму…)

3) Фарбування тканини (взаємодіють фарба і тканина…)

4) Прасування одягу (праска і тканина, рука людини і праска і т.д.)

Отже, для того щоб виготовити гарну сукню, на кожному етапі кравець використовує взаємодію тіл наслідком якої є прикладання сили і деформація…

Page 5: механічна взаємодія тіл у моїй професії

Взаємодія тіл у професії кухар(для групи кухарів)

Які тіла взаємодіють між собою при:1) Нарізання продуктів харчування

2) Шинкування

3) Випікання хліба

4) Карвінг

5) Готуємо домашню ковбасу

Отже, на кожному етапі своєї роботи кухар використовує взаємодію тіл

наслідком якої є прикладання сили …

Page 6: механічна взаємодія тіл у моїй професії

Взаємодія тіл у фото справі (для групи фотографів)

На яких етапах фотографування та виготовлення фотографій використовується взаємодія тіл? Розглянь малюнки (фото) та дай відповідь на поставлене питання.

Який висновок можна зробити з наведених прикладів? Що є наслідком

взаємодії тіл? ( під час взаємодії змінюється швидкість тіл, тіла деформуються, або змінюють своє положення в просторі; під час взаємодії тіл прикладають силу… )

Отже, мірою взаємодії тіл є сила.

Page 7: механічна взаємодія тіл у моїй професії

Далі, у формі лекції, вчитель знайомить учнів з такими поняттями: визначення сили, характеристики сили, види сил у механіці, вимірювання сил, рівнодійна сил, додавання сил (правила додавання сил)…

4. Закріплення вивченого матеріалуЗадача 1. Знайдіть рівнодійну двох сил, які утворюють кут 60°. Кожна сила

рівна 600Н.Задача 2. Сила, що утримує ріпку у землі, рівна 791Н. Дід, взявшись за ріпку,

розвиває силу тяги 600Н, баба – 100Н, онука – 50Н, а собака Жучка, кішка та мишка – 30, 10 і 2Н відповідно. Чи зможе «компанія» витягнути ріпку?

5. Підведення підсумків уроку.6. Домашнє завдання: § 16, 17. Підготувати повідомлення на тему:

«Ісак Ньютон. Біографічний нарис. »