4
АНАСТАСІЯ ЗАЯЦЬ, учитель української мови та літератури Золочівської ЗОШ І-ІІІст.4 Львівської області, спеціаліст вищої категорії, звання «старший учитель» Методичні рекомендації щодо проведення уроку з використанням інтерактивних форм ( урок-подорож у дивовижну країну дієприслівників) Мета: систематизувати й узагальнити знання із теми «Дієприслівник», удосконалювати пізнавальну компетентність – виділяти дієприслівники в тексті, визначати їх значення та синтаксичну роль; розвивати мовлення учнів, їх творчу фантазію й здібності; формувати уміння співпрацювати в групі, уміння пояснити свою позицію іншому; виховувати любов до української мови. Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань. МЕТОДИ, ПРИЙОМИ І ФОРМИ РОБОТИ: розповідь учителя, метод «Мозковий штурм», гра « Упіймай слово за запитаннями», гра «Лінгвістичний баскетбол», робота в групах. ОБЛАДНАННЯ: тлумачний словник, словник лінгвістичних термінів. ЕПІГРАФ Як прислів’я чудове, Йде від роду й до роду, Що народ-зодчий мови, Мова – зодчий народу. Д.Білоус Перебіг уроку І, Організація учнів до уроку. ІІ. Емоційне налаштування. ( Я всміхаюсь сонечку: Усі: Добрий день, золоте! Я всміхаюсь квіточці: Усі: Хай вона цвіте! Я всміхаюсь дощику: Усі: Лийся, мов з відра!

урок подорож

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: урок подорож

АНАСТАСІЯ ЗАЯЦЬ, учитель української мови та літератури Золочівської ЗОШ І-ІІІст.4 Львівської області, спеціаліст вищої категорії, звання «старший учитель»

Методичні рекомендації щодо проведення уроку з використанням інтерактивних форм

( урок-подорож у дивовижну країну дієприслівників)

Мета: систематизувати й узагальнити знання із теми «Дієприслівник», удосконалювати пізнавальну компетентність – виділяти дієприслівники в тексті, визначати їх значення та синтаксичну роль; розвивати мовлення учнів, їх творчу фантазію й здібності; формувати уміння співпрацювати в групі, уміння пояснити свою позицію іншому; виховувати любов до української мови.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

МЕТОДИ, ПРИЙОМИ І ФОРМИ РОБОТИ: розповідь учителя, метод «Мозковий штурм», гра « Упіймай слово за запитаннями», гра «Лінгвістичний баскетбол», робота в групах.

ОБЛАДНАННЯ: тлумачний словник, словник лінгвістичних термінів.

ЕПІГРАФ Як прислів’я чудове, Йде від роду й до роду, Що народ-зодчий мови, Мова – зодчий народу. Д.Білоус Перебіг уроку

І, Організація учнів до уроку.ІІ. Емоційне налаштування.

( Я всміхаюсь сонечку: Усі: Добрий день, золоте! Я всміхаюсь квіточці: Усі: Хай вона цвіте! Я всміхаюсь дощику: Усі: Лийся, мов з відра! Друзям усміхаюся: Усі: Зичу вам добра!)

ІІІ. Повідомлення теми уроку, мотивація навчальної діяльності.1. Слово учителя.

Сьогодні ми відправимося в мандрівку дивовижною Країною Дієприслівників. Яка є часточкою могутньої . калинової Мови. Отже, вирушаймо в дорогу. Під час подорожі нас чекатимуть різні випробування-завдання. Девіз нашого уроку: Як прислів’я чудове,… Прошу зачитати епіграф уроку і пояснити значення слова зодчий.

* ЗУПИНКА «ЛЕКСИКОГРАФІЯ» Діти, а що вивчає наука лексикографія? До якого словника нам необхідно звернутися, щоб визначити лексичне значення слова?

ІУ. Узагальнення та систематизація знань. Слово вчителя. - Скільки ж слів у сучасній українській мові? Хто відповість? ( Учні роздумують і відповідають).

Page 2: урок подорож

- На це питання не відповість ніхто: ні учитель, ні учень, ні сивий академік. Ніхто! АджеМова формувалася впродовж віків, завжди відгукуючись на зміни в житті. Кожне покоління збагачувало її й передавало цей безцінний скарб нащадкам. І починалося все з дослідження. Наступна зупинка «Дослідницька».

* ЗУПИНКА « ДОСЛІДНИЦЬКА» Метод «Мозковий штурм» В українській мові є два поняття: «дієприслівник» і «прислівник». З’ясуйте. Що є спільного між ними і що відмінне.

Дієприслівник Спільне Прислівник- додаткова дія - незмінюваний - ознака дії, предмета- форма дієслова - обставина - різні способи творення- суфіксальний - залежить від дієслова - обставина спосіб творення - немає закінчення - присудок

Учитель. Переконатися у правильності наших висновків допоможе не менш цікавий розділ граматики – «Синтаксис».

* ЗУПИНКА «СИНТАКСИС» Не можна не погодитися зі словами М.Рильського. що «синтаксис – душа мови». Синтаксичний розбір речення. Із давніх-давен Україна вабила до себе співців, котрі, замилувавшись її мовою, складали хвилюючі вірші.

* ЗУПИНКА – ГРА « УПІЙМАЙ СЛОВО ЗА ЗАПИТАННЯМИ» ( Визначити вид дієприслівників, поставивши запитання ). Пахне м’ята, хліба, радіючи, цвітуть. Червоне крило простерши, крайнебо вгорі цвіло. Усі поспішають, шукаючи щастя. Річка пливе. Берег рвучи, далі, далі попід кручі. Пливе ніч у плащі з золотими зірками, тінь розіславши свою по землі.

* ЗУПИНКА « ПІДРУЧНИК» - Виконання вправи 331.

* ЗУПИНКА « РОБОТА В ГРУПАХ» І – «Наукова рада» - підготувати зв’язну лінгвістичну розповідь про дієприслівник.

ІІ – «Майстри слова» - написати твір-мініатюру «краса української мови» (8-10 речень), використавши дієприслівники.

ІІІ – «Юні лінгвісти» - відредагувати речення. Підкреслити дієприслівникові звороти.

ІУ – «Конструктори» - з’єднати стрілочками правильні відповіді.

* ЗУПИНКА-ГРА «ЛІНГВІСТИЧНИЙ БАСКЕТБОЛ» ( Учні один одному передають м’ячик – пас-запитання. Одночасно з перевіркою знань проводиться фізкультхвилинка).

* ЗУПИНКА « МОРФОЛОГІЯ » Чи ти задумувавсь відкіль оті У нашій мові злитки золоті? Як намистинки, диво калинове- Частини мови!

Page 3: урок подорож

Записати речення, підкреслити дієприслівник і зробити розбір як форми дієслова.

Зрікаючись рідної мови, ти зрікаєшся самого себе. ( Зрікаючись – особл. ф. дієсл., дієприсл., дод. дія., що роблячи? теп. час, недок. вид, обставина).

У. Підбиття підсумку уроку. Метод « Мікрофон» - Якими знаннями, уміннями збагатив вас цей урок? - Що запам’яталося, сподобалося на уроці? - Які труднощі виникали і як ви їх долали? - Чи досягли ви поставленої мети? - Які спільні ознаки дієприслівника і прислівника? УІ. Домашнє завдання: повторити с. 163- 182, вправа 334; для сильніших учнів – написати розповідь « Чарівні мелодії зими», використавши у тексті дієприслівники.