3
Урок Тема. Література рідного краю. Україна, Донеччина у творчості В. Сосюри Мета. Поглибити та поширити знання учнів про творчість поета-земляка В.Сосюру. Опрацювати поезії, у яких автор оспівав Україну та Донеччину. Формувати вміння аналізувати поезію: визначати тему, ідею, вид лірики, жанр, художні засоби, віршовий розмір. Розвивати мислення, пам’ять, навички виразного читання, ключові компетентності. Виховувати патріотизм, естетичний смак. Обладнання: текти віршів, візуалізації поезій Хід уроку І. Організаційний момент ІІ. Актуалізація опорних знань 1. Бесіда Хто із поетів, творчість яких ми вивчали на попередніх уроках, належить до когорти письменників-земляків? Чому? Як називають його в народі? Яку лірику поета ми розглядали? 2. Вислови відомих людей про В.Сосюру Михайло Стельмах про життя і творчість Володимира Сосюри написав: «Донець початок його т ворчості, Дніпро розвій, а епілогу нема і не буде, і Сосюра завжди з нами, з народом своїм на віки! На віки!» ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку Сьогодні ми маємо можливість глибше зануритися у світ поезій В.Сосюри. ІV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу 1. Слово вчителя Він любив рідну Україну, милувався її красою, захоплювався її народом. Саме рідній землі та її народові присвятив він себе, віддав свою «солов'їну душу і серця жар». 2. Візуалізація поезії «Любіть Україну» 3. Аналіз поезії Тема: висловлення щирої любові до України. Ідея: уславлення рідної землі. Вид лірики: патріотична Жанр: ліричний вірш Віршовий розмір: амфібрахій

Урок літератури рідного краю. Донеччина у творчості В. Сосюри

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Урок літератури рідного краю. Донеччина у творчості В. Сосюри

Урок

Тема. Література рідного краю. Україна, Донеччина у творчості В. Сосюри

Мета. Поглибити та поширити знання учнів про творчість поета-земляка В.Сосюру. Опрацювати поезії, у яких автор оспівав Україну та Донеччину. Формувати вміння аналізувати поезію: визначати тему, ідею, вид лірики, жанр, художні засоби, віршовий розмір. Розвивати мислення, пам’ять, навички виразного читання, ключові компетентності. Виховувати патріотизм, естетичний смак.

Обладнання: текти віршів, візуалізації поезій

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда– Хто із поетів, творчість яких ми вивчали на попередніх уроках, належить до когорти

письменників-земляків? Чому?– Як називають його в народі?– Яку лірику поета ми розглядали?

2. Вислови відомих людей про В.Сосюру

Михайло Стельмах про життя і творчість Володимира Сосюри написав: «Донець – початок його творчості, Дніпро – розвій, а епілогу нема і не буде, і Сосюра завжди з нами, з народом своїм на віки! На віки!»

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

Сьогодні ми маємо можливість глибше зануритися у світ поезій В.Сосюри.

ІV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу

1. Слово вчителя

Він любив рідну Україну, милувався її красою, захоплювався її народом. Саме рідній землі та її народові присвятив він себе, віддав свою «солов'їну душу і серця жар».

2. Візуалізація поезії «Любіть Україну»3. Аналіз поезії

Тема: висловлення щирої любові до України.Ідея: уславлення рідної землі.Вид лірики: патріотичнаЖанр: ліричний віршВіршовий розмір: амфібрахійНастрій: піднесенийХудожні засоби (епітети, метафори, порівняння, повтори…)

4. Візуалізація поезії «Солов’їні далі»5. Аналіз поезії

Тема: показ краси України, висловлення любові до рідної землі.Ідея: уславлення краси рідної землі.Вид лірики: патріотична і пейзажнаЖанр: ліричний віршВіршовий розмір: хорей

Page 2: Урок літератури рідного краю. Донеччина у творчості В. Сосюри

Настрій: піднесенийХудожні засоби (епітети, метафори, порівняння, повтори…)

6. Візуалізація поезії «Весняний сад, квітки барвисті»7. Аналіз поезії «Весняний сад, квітки барвисті»8. Слово вчителя

А якимись особливими почуттями віє від віршів поета про його малу батьківщину – Донеччину, про місця, де пройшли кращі роки митця.

9. Візуалізація поезії «Вода десь точить білий камінь» 10. Аналіз поезії «Вода десь точить білий камінь»

Тема: висловлення щирої любові до рідної Донеччини.Ідея: уславлення малої батьківщини.Вид лірики: патріотичнаЖанр: ліричний віршВіршовий розмір: ямбНастрій: піднесенийХудожні засоби (епітети, метафори, порівняння, повтори…)

11. Візуалізація поезії «Донеччино моя»12. Аналіз поезії «Донеччино моя» 13. Тема: висловлення щирої любові до рідної Донеччини.

Ідея: уславлення малої батьківщини.Вид лірики: патріотичнаЖанр: ліричний віршВіршовий розмір: хорейНастрій: піднесенийХудожні засоби (епітети, метафори, порівняння, повтори…)

14. Слово вчителяУ кожному вірші поета про Донецький край ми відчуваємо не тільки милування

краєвидами рідної землі та захоплення її світанками й вечоровими зорями, ми ніби чуємо гаряче серцебиття того, хто власною працею утверджує красу рідного краю. Поет із захопленням малює терикони шахт, димні труби заводів, заграви домен, що височать над родючими полями та безкраїми донецькими степами.

15. Візуалізація поезії «Шахти, терекони»16. Аналіз поезії «Шахти, терекони»

17. Візуалізація поезії « Як я люблю тебе, мій краю вугляний»18. Аналіз поезії « Як я люблю тебе, мій краю вугляний»

19. Візуалізація поезії «Я пам’ятаю: у забої рубали вугіль шахтарі»20. Аналіз поезії «Я пам’ятаю: у забої рубали вугіль шахтарі»

V. Узагальнення та систематизація вивченого

1. Сенкани про В.Сосюру

VІ. Підсумок уроку

VІІ. Домашнє завдання Реферат «Сузір’я репресованих поетів Донбасу», читати й аналізувати їх вірші