15
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС Професор: Славка Чичак Натив предмета: Техничко и информатичко образовање Школа: ОШ ''Ђура Јакшић'' Каћ Razred: V 1, 2, 3, 4, 5 Тема: Материјали и технологије, 2 часа у блоку Наставна јединица: 37. и 38. Појам и подела техничких материјала. Дрво. Циљ часа: Разумевање неопходности коришћења техничких материјала у савременим условима живљења. Образовни задаци: Упознати ученике о основним врстама, својствима, карактеристикама и примени техничких материјала. Да ученици стекну навику за правилну употребу материјала. Васпитни задаци: Развијање пажње код ученика, као и логичког закључивања када, где и како применити усвојена знања о техничким материјалаима. Специјални задаци: Развијање осећаја за материјале: природне и вештачке, креативност, уредност, прецизност. Тип часа: Обрада новог градива Наставна метода: вербално - текстуална, илустративно - демонстративна. Наставни облици: фронтални, индивидуални Наставна средства: рачунар, пројектор, уџбеник, узорци материјала. Корелација са другим предметима: биологија, географија. Литература: за наставника: strana: 1

Rad cy l_lr6llwcud_priprema_za_cas_materijali i tehnologije1

  • Upload
    -

  • View
    23

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Rad cy l_lr6llwcud_priprema_za_cas_materijali i tehnologije1

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Професор: Славка Чичак

Натив предмета: Техничко и информатичко образовање

Школа: ОШ ''Ђура Јакшић'' Каћ

Razred: V 1, 2, 3, 4, 5

Тема: Материјали и технологије, 2 часа у блоку

Наставна јединица: 37. и 38. Појам и подела техничких материјала. Дрво.

Циљ часа: Разумевање неопходности коришћења техничких материјала у савременим

условима живљења.

Образовни задаци: Упознати ученике о основним врстама, својствима,

карактеристикама и примени техничких материјала. Да ученици стекну навику за

правилну употребу материјала.

Васпитни задаци: Развијање пажње код ученика, као и логичког закључивања када,

где и како применити усвојена знања о техничким материјалаима.

Специјални задаци: Развијање осећаја за материјале: природне и вештачке,

креативност, уредност, прецизност.

Тип часа: Обрада новог градива

Наставна метода: вербално - текстуална, илустративно - демонстративна.

Наставни облици: фронтални, индивидуални

Наставна средства: рачунар, пројектор, уџбеник, узорци материјала.

Корелација са другим предметима: биологија, географија.

Литература:

за наставника:

o Уџбеник: С. Попов и Т. Тешан, Техничко и информатичко образовање за

5. разред основне школе, Завод за уџбенике, Београд, 2008.

o Радна свеска за техничко и информатичко образовање за 5. разред

основне школе, М. Санадер и Г. Санадер, М$Г ДАКТА, Београд, 2008.

o Доступни садржаји са Интернета.

За ученике:

o Уџбеник: С. Попов и Т. Тешан, Техничко и информатичко образовање за

5. разред основне школе, Завод за уџбенике, Београд, 2008.

o Радна свеска за техничко и информатичко образовање за 5. разред

основне школе, М. Санадер и Г. Санадер, М$Г ДАКТА, Београд, 2008.

strana: 1

Page 2: Rad cy l_lr6llwcud_priprema_za_cas_materijali i tehnologije1

План извођења часова:

1) уводни део часа (препаративна фаза – обнављање градива и увод у нову материју) 10

мин.

2) главни део часа (оперативна фаза – обрада новог градива) 70 мин.

3) завршни део часа (верификативна фаза и фаза домаћег задатка) 10 мин.

Структура часа

Планиран

садржај

рада

активност

наставника

активност

ученика

Планирано

време у мин.

методе и облик рада

начин праћења

рада ученика

очекивани

ефекти

Уводни део

увођење тему

Уводно

излагање

прате

слајдове

презентације

и одговарају

на питања

10'

Илустра

тивна

Демонстра

тивна

фронтални

Праћење

заинтере-

сованости

Заинтере-

сованост

за тему

Главни део

излаже,

презентује,

указује

на

особине

значај

материјала

Гледају,

слушају,

постављају

питања, дају

одговоре

70'

Илустра-

тивна,

Демонстра-

тивна,

текстулна

фронтални

На основу

излагања

ученик као

активни

слушалац

може да

коментарише

и дискутује

Одабраном

и

интересе-

нтном

мултиме-

дијом

повећава

се мотиви-

саност за

тему

Завршни део

(значај

техничких

материјала)

Поставља

питања

Одговарају,

закључују

10' Дијалог,

фронтални

Истиче

запажене

ученике и

похваљује

Кроз

одабране

примере

увиђају

значај

материјала

Ток часа

Уводни део часа:

strana: 2

Page 3: Rad cy l_lr6llwcud_priprema_za_cas_materijali i tehnologije1

Човек је од најранијих периода свог постојања користио материјале из природе као што

су дрво, камен и земља за израду оружја, оруђа, склоништа и др.

Временом се усавршавао.

Од чега су направљене ове куће?

Где се прави оваква кућа? Где се прави оваква кућа? Где се прави оваква кућа?

Применом хемијских и технолошких поступака, човек је побољшавао својстава

материјала и прилагођавао их одређеној употреби.

strana: 3

Page 4: Rad cy l_lr6llwcud_priprema_za_cas_materijali i tehnologije1

Од чега је направљена ова кућа?

Какве се данас куће праве?

Погледајте око себе, од чега су направљени:

– Сто, столице, врата, ормари?

– Свеске, књиге?

– Ваше мајице, дуксеви, панталоне?

– Патике, ципеле?

– Лењири, троуглови?

Главни део часа:

Наставник истиче циљ часа и час дели на етапе. Излагање је праћено презентацијом на рачунару.

Материјале делимо на:

– Природне - дрво, камен, земља, вода, руде метала и неметала, нафта, угаљ и др.

– Вештачке - папир, пластичне масе, гума, керамика, метали, цемент, креч.

Својства материјала могу бити:– Физичка:

o боја, сјај, изглед, густина, проводљивост (топлотна и звучна)– Механичка:

o тврдоћа, чврстоћа, еластичност, жилавост, – Хемијска:

o састав материјала, отпорност према корозији и др.

На вежбама ћемо испитати нека од ових својстава.

strana: 4

Page 5: Rad cy l_lr6llwcud_priprema_za_cas_materijali i tehnologije1

Врсте материјала

ДРВО ПАПИР (ХАРТИЈА) ТЕКСТИЛ

КОЖА ПЛАСТИЧНЕ МАСЕ

ДРВО

strana: 5

Page 6: Rad cy l_lr6llwcud_priprema_za_cas_materijali i tehnologije1

Прерада дрвета почиње сечом шумских стабала. Затим се окрешу гране и стабло се сече

на одређену дужину да би се трупци могли лакше транспортовати до пилане где се

даље обрађује.

Приликом сече шума мора се пазити да се шуме не уништавају неплански, тј. на месту

једног посеченог стабла треба засадити најмање једно младо дрво.

Посечена стабла се сортирају према употребљивости на:

– Техничко дрво

– дрво за хемијску прераду и

– дрво за огрев.

Техничко дрво се механички прерађује у пиланама специјалним машинама (гатери,

трачне пиле).

У пилани настају полупроизводи од дрвета: резана грађа, даске, греде, летве, железнички прагови, гредице, итд.

Дрво се у техничке сврхе користи у грађевинарству, индустрији, занатству, бродоградњи, мостоградњи, индустрији намештаја и др. Хемијском прерадом дрвета добија се целулоза, папир, смола, есенција, катран и др. Другим поступцима прераде дрвета добијају се:

– фурнир,– шперплоча,– панел-плоча,– иверица и – лесонит плоча.

strana: 6

Page 7: Rad cy l_lr6llwcud_priprema_za_cas_materijali i tehnologije1

strana: 7

Page 8: Rad cy l_lr6llwcud_priprema_za_cas_materijali i tehnologije1

strana: 8

Page 9: Rad cy l_lr6llwcud_priprema_za_cas_materijali i tehnologije1

Завршни део часа:

Изводи се закључак уз едукативно учешће ученика. Води се разговор, дискусија на

основу сазнања до којих су дошли током овог часа.

Наставник поставља следећа питања : Како се материјали деле према пореклу? Набројати својства дрвета? Како се добија фурнир? Како се добија шперлоча? Објаснити добијање панел плоче, иверице и лесонит плоче?

Наставник даје домаћи задатак:

ДОМАЋИ ЗАДАТАК

На путу од школе до куће посматрај дрвеће. Са другаримо покушај да препознаш које су врсте и каква су им својства.Посети са родитељима оближњи парк или шуму. Посматрај дрвеће. Које врсте дрвећа видиш?На основу својих запажања попуни табелу:

Врста дрвета Својства Употреба

strana: 9

Page 10: Rad cy l_lr6llwcud_priprema_za_cas_materijali i tehnologije1

СПИСАК ПОЗАЈМЉЕНИХ ЕЛЕМЕНАТА

Име ресурса Опис Одакле Како

Plasticni granulat.jpg

Пластичнигранулат

http://www.thingstalk.net/data/files/billeder/plastik/granulat.jpg

Преузето са интернета

Papir.jpg Папир http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3f/Paper_sheet.jpg

Преузето са интернета

drvo ogrev.jpg Дрво огрев http://www.zz-ugljevik.com/images/drvo3_tumb.jpg

Преузето са интернета

drvo u zemlji.jpg

Дрво http://www.phong.com/tutorials/mask.tree/tree.jpg

Преузето са интернета

drvo trupci.jpg Трупци http://www.champion-l.rs/trupci1.jpg Преузето са интернета

drvo ogrev krug.jpg

Дрво огрев http://off-grid.se.spock.kontrollpanelen.se/wp-content/uploads/2009/10/dsc05329.jpg

Преузето са интернета

Drvo letva.jpg Летве http://www.lignum.hr/katalog/Administration/_Upload/LargeImages/letva-velika.jpg

Преузето са интернета

drvo grede pokrivene.jpg

Греде http://www.kucapromet.com/spaw2/uploads/images/rezana_gradja_grede.jpg

Преузето са интернета

drvo daske.jpg Даске http://www.webgradnja.hr/images/katalog/popup/7131_1.jpg

Преузето са интернета

drvo daske.jpg Даске http://www.webgradnja.hr/images/katalog/popup/7131_1.jpg

Преузето са интернета

drvo furnir naslagan.jpg

Фурнир наслаган

http://www.buje-export.hr/photo/Buje-export_furnir_3.jpg

Преузето са интернета

drvo furnir ploce.jpg

Фурнир http://upload.wikimedia.org/wikipedia/sr/2/20/Furnir.gif

Преузето са интернета

drvo sperploca razne debljine.jpg

Шперплоча http://www.javor-trgovina.hr/_javor_files/img/proizvodi/sperploce_3.jpg

Преузето са интернета

drvo iverica.jpg Иверица http://www.napravi-sam.com/CMS/0091/Rep/iverica.jpg

Преузето са интернета

drvo lesonit ploèa.jpg

Лесонит плоча

http://www.javor-trgovina.hr/_javor_files/img/proizvodi/lesonit.jpg

Преузето са интернета

drvo panel Панел плоча http://www.javor-trgovina.hr/_javor_files/ Преузето са

strana: 10

Page 11: Rad cy l_lr6llwcud_priprema_za_cas_materijali i tehnologije1

ploèa.jpg img/proizvodi/panel_ploce.jpgинтернета

Amazing wood cuuing machine

Филм сеча дрвета

http://www.youtube.com/watch?v=BytyCZRhaJU

Преузето са интернета

strana: 11