Upload
msab
View
23
Download
3
Embed Size (px)
Citation preview
UNIVERSITI TEKNOLOGI MALAYSIA
MPF 1453: REKA BENTUK PENGAJARAN
TUGASAN 1
NAMA: KOMALAVALLI VELIAPANDIAN
NO MATRIK: MP131239
BUKU TEKSKELEMAHAN YANG SAYA DAPATI:- TIDAK MEMPUNYAI MAKLUMAT TERKINI KERANA SUHU, IKLIM,TABURAN DAN LAIN-LAIN.- TIDAK MEMPUNYAI PETA DUNIA, PETA ASIA DAN PETA ASIA TENGGARA- DATA YANG TERDAPAT DALAM BUKU TEKS INI TERLALU PADAT IAITU DALAM BENTUK PERENGGANYANG KURANG MENARIK!
CADANGAN PENAMBAH BAIKAN- LEBIHKAN GAMBAR RAJAH DAN PETA ITHINK -KANDUNGAN PERLU DIPERLUAS UNTUK PEMAHAMAN YANG LEBIH DETAIL TENTANG ASIA TENGGARA, ASIA DAN DUNIA- MAKLUMAT TERKINI TENTANG MALAYSIA PERLU DITAMBAHKAN.
SINGAPORE SILIYBUS
SILIYBUS MALTA-AFRICA•.
GEOGRAFITINGKATAN 3
TEMA: KEMAHIRAN GEOGRAFI
TEMA: SUMBER
TEMA:KEGIATAN EKONOMI
KEDUDUKAN
ARAH
SKALA
GRAF, CARTA
&RAJAH
PETA
SUMBER-SUMBER UTAMA
TABURAN PELBAGAISUMBER
KEPENTINGAN PELBAGAI SUMBER
KESAN PENEROKAAN SUMBER TERHADAP ALAM SEKITAR
PENGURUSAN SUMBER
KEGIATAN EKONOMI UTAMA
KEGIATAN EKONOMI UTAMA NEGARA MALAYSIA
SUMBANGAN KEGIATAN EKONOMI TERHADAP PEMBANGUNAN NEGARA
KESAN KEGIATAN EKONOMI TERHADAP ALAM SEKITAR
LANGKAH-LANGKAH MENGURANGKAN KESAN KEGIATAN EKONOMI TERHADAP ALAM SEKITAR
RANCANGANPENGAJARAN PENGGAL
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Subjek: Geografi• Bilangan pelajar: 28 orang
• Tingkatan : 3 Akas
• Masa: 8.10- 9.30am (80 minit)
• Tema: Sumber
• Tajuk: Taburan Pelbagai Sumber
• Subtopik: Taburan Pelbagai Sumber
• Objektif Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran pelajar dapat;
• 1. Menyenaraikan jenis-jenis mineral logam dan bukan logam.
• 2. Menamakan jenis dan kawasan mineral di negara Malaysia.
• 3. Menanda dan menamakan taburan mineral di atas peta negara
Malaysia.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANSubjek: Geografi Bilangan pelajar: 28 orangTingkatan : 3 Akas Masa: 8.10- 9.30am (80 minit)Tema: SumberTajuk: Taburan Pelbagai SumberSubtopik: Taburan Pelbagai SumberObjektif Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran pelajar dapat; • 1. Menyenaraikan jenis-jenis mineral logam dan bukan logam. • 2. Menamakan jenis dan kawasan mineral di negara Malaysia.• 3. Menanda dan menamakan taburan mineral di atas peta negara Malaysia. Aktiviti:• 1.Guru membawa tin minuman, jubin, plastik, dan surat khabar.(Set induksi)• 2.Pelajar diminta mengenalpasti mineral asas yang digunakan untuk menghasilkan barangan yang dibawa oleh
guru.• 3.Setiap kumpulan diberi satu mineral untuk dikaji taburan, jenis mineral dan kegunaannya.• 4.Pelajar juga memplotkan peta Malaysia dengan taburan mineral yang mereka bentangkan. • 5.Setiap kumpulan membentangkan hasil kerja mereka• 6.Ahli kumpulan yang lain memberi markah kepada kumpulan yang membuat pembentangan. Markah ditulis
pada white board kecil. (skala 1-5)• 7.Guru memberi maklumbalas dan memilih kumpulan terbaik untuk diberi penghargaan.• (Penilaian)• 8.Guru memberi satu peta Malaysia yang besar untuk setiap kumpulan untuk memplotkan taburan mineral di
Malaysia. Setiap kumpulan cuba memplotkan semua sumber mineral menggunakan simbol. • 9.Guru menilai peta yang telah diplotkan oleh setiap kumpulan.Kerjarumah ( Pengukuhan)• 10.Pelajar menyiapkan nota topik ini dalam bentuk peta minda.• 11.Menyiapkan latihan dalam buku kerja bagi subtopik tersebut.Kemahiran : Memplot peta, BerkomunikasiBBMPeta Malaysia, “ Small white board” Tin aluminium, Surat khabar, JubinNilaiBersyukurRefleksi :
TUGASAN 2
REIGELUTH’S ELABORATION THEORY
BY Charles Reigeluth
REIGELUTH’S ELABORATION THEORY
• Elabrotion theory (ET) atau Teori Elobrasi ialah model
urutan dan penyusunan kursus dalam pembelajaran
yang dibangunkan oleh Charles Reigeluth.
• ET ialah apa yang dikenali sebagai urutan (sequencing)
dan mengatur (organizing) "epitomes" dalam teori
‘Elaboration Reigeluth” ini, biasanya dirujuk sebagai
"chunking -configuring” sejumlah maklumat yang
banyak distruktur kepada unit-unit yang lebih kecil
untuk menampung ingatan dan pembelajaran batasan
(scaffolded).
• Teori ET ini juga, mengalami banyak inovasi yang
terbaik yang diterima dalam reka bentuk pengajaran
dan banyak dirujuk oleh para penyelidik.
• Pendekatan zoom lens ini mula-mula kelihatan pada subjek
melalui kanta pandangan luas atau lebih dikenali sebagai
wide-angle. Iaitu perkara-perkara yang umum dan asas.
• Ini membolehkan kita untuk berurusan dengan aspek-
aspek teras mata pelajaran.
• Huraian bermula dengan gambaran keseluruhan idea-idea
yang paling mudah dan yang paling asas dalam mata
pelajaran tersebut.
• Seterusnya, diikuti dengan memandang lebih spesifik dan
teliti supaya dapat mengenalpasti matapelajaran.
• Hubungan antara pandangan luas subjek dan butiran yang
diberi fokus utama secara teliti dapat diperhatikan.
• Konsep yang diaplikasikan sebagai zoom kognitif atau
congnitive zoom.
Strategi asas Teori Elaborasi
1. Mengorganisasi struktur (Organizing structure)
Satu jenis struktur dikenalpasti untuk merefleksikan fokus utama
kursus atau pembelajaran terdahulu. Stuktur organisasi ini
mungkin mempunyai satu atau tiga jenis, yang terdiri daripada
i) konseptual yang merupakan beberapa set objek, peristiwa atau
simbol yang mempunyai beberapa karakter atau ciri-ciri tertentu.
ii) prosedural- adalah satu set tindakan yang bertujuan untuk
mencapai penghujungnya.
iii) teoritikal- prinsip-prinsip adalah perubahan dalam sesuatu yang
lain, secara amnya merujuk kepada sebab dan akibat.
2. Mengaturkan atau Organize
A) Turutan Mudah ke kompleks (Simple-to-complex sequence)
• Menurut strategi kedua teori ini, setiap pembelajaran harus dimulakan
daripada yang mudah kepada yang lebih kompleks, yang memberi
peluang kepada pelajar menggunakan pengetahuan sedia ada sebelum
ini untuk digunakan dalam proses pembelajaran seterusnya.
B) Dalam urutan Pembelajaran (Within-lesson sequencing)
• Pembelajaran harus bermula dengan gambaran keseluruhan yang umum,
diikuti dengan pandangan yang lebih terperinci. Ini juga boleh digunakan
untuk konsep-konsep abstrak, yang kemudiannya dilihat sebagai langkah
yang lebih konkrit atau langkah berasaskan dunia nyata.
3.Rumusan (Summarizers)
Dua jenis “summarizers” digunakan:
• Dalaman - ringkasan itu datang pada akhir pengajaran
dan tawaran spesifik dengan isi kandungan pembelajaran
itu.
• Dalam tempoh-set - ini berkaitan dengan semua yang
telah pelajari setakat ini dalam satu set tertentu
pelajaran. Ini boleh merangkumi pelajaran lain yang
menyelaras dengan pelajaran itu.
4. Sintesis (Synthesizers)
• Adalah peranti persembahan yang selalunya dalam bentuk Rajah,
yang direka untuk membantu pelajar mengintegrasikan unsur-
unsur kandungan yang bermakna secara keseluruhan dan
mengasimilasikannya ke dalam pengetahuan yang terlebih dahulu.
• Contohnya hierarki konsep, prosedur jadual, carta aliran punca-
kesan dengan nod dan anak panah.
• Langkah ini mengintegrasikan dan menghubungkaitkan idea-idea
yang diajar selama ini.
• Tujuannya adalah untuk memudahkan pemahaman lebih dalam,
kebermaknaannya, dan pengekalan dalam hal kandungan.
5.Analogi (Analogies)• Penggunaan idea biasa atau konsep untuk memperkenalkan atau
mentakrifkan idea baru atau konsep.
• membantu pengajar dalam mencapai bidang pembelajaran
daripada pengalaman.
• Menyampaikan analogi di sepanjang pengajaran membantu pelajar
untuk membina pengetahuan masa kini atau kemahiran mereka
yang mengaitkan kandungan dengan pengetahuan sedia ada
pelajar.
• Reigeluth dan Stein (1983) mencadangkan penggunaan pelbagai
analogi, terutamanya terhadap kumpulan yang yang mempunyai
pelajar yang sangat berbeza-beza.
6.Pengiat strategi kognitif (Cognitive strategy activators)
Terdapat dua kategori penggiat kognitif strategi:
• - Terbenam - Menggunakan gambar, gambar rajah, analogi, dan
unsur-unsur lain yang memaksa pelajar untuk berinteraksi dengan
urutan dan kandungan.
• - Berkembar - Menyebabkan pelajar untuk menggunakan kemahiran
kognitif sedia ada yang diperolehi sebelum ini.
-memberi keupayaan kepada pelajar untuk memahami bila dan di mana untuk menggunakan pelbagai strategi kognitif secara spontan.
7. Kawalan pelajar (Learner control)
• Reigeluth dan Stein (1983), percaya bahawa pengajaran
secara am meningkatkan keberkesanan, dan kecekapan
kepada tahap di mana ia membenarkan kawalan maklumat
pelajar dengan pelajar bermotivasi.
• Pelajar digalakkan untuk melaksanakan kawalan ke atas
kedua-dua - kandungan dan strategi pengajaran.
• Pelabelan yang jelas dan pemisahan komponen strategi
memudahkan kawalan pelajar berkesan terhadap
komponen-komponen.
Kesimpulannya• Maklum bahawa ini adalah strategi makro reka bentuk
pangajaran yang memberi fokus kepada organisasi dan
susun atur kandungan bahan mata pelajaran dengan
menangani masalah dalam empat bidang reka bentuk iaitu
pemilihan, aturan, mensintesis, dan rumusan.
• Teori Elobrasi adalah paling sesuai untuk mengajar
hubungan antara sebab akibat dan susunan dan bukannya
untuk menyelesaikan masalah atau fakta.
• Teori ini berfungsi bersama-sama dengan komponen paparan
yang berkaitan dengan aspek-aspek mikro pengajaran dan
bekerja di luar butiran penghuraian.
TUGASAN 3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN GEOGRAFI
TEMA : SUMBER
TAJUK : UNIT 7 - TABURAN PELBAGAI SUMBER DI
MALAYSIA
SUBTAJUK : SUMBER HUTAN DI MALAYSIA
HARI : AHAD
TARIKH : 25 MEI 2015
MASA : 8.45-10.10 PAGI
KELAS : 3 AKAS
BILANGAN PELAJAR : 25 PELAJAR
BILANGAN PELAJAR YANG HADIR: ....../ 25 PELAJAR
Langkah/Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Guru Pelajar
Set Induksi( 3 Minit)
Tema 2: SumberTajuk : Taburan Pelbagai Sumber subtajuk : Sumber Hutan - Lagu Michelle Jackson ‘The Earth’ dimainkan
-Guru menayangkan satu tayangan Video di skrin LCD dan meminta perhatian sambil membuat sedikit catatan berkenaan tayangan video tersebut. Guru menyoal pelajar apakah tajuk pembelajaran hari ini.
-Pelajar meneka tajuk pembelajaran hari ini iaitu tumbuh-tumbuhan semula jadi dan hidupan liar.
BBM-Video-Sumber:
Kaedah/
teknik-ICT
Nilai-Bertanggungjawab
KBKK-Meramal
Langkah 1
( 15 Minit)
- Hutan Hujan Tropika- Hutan Paya Air Tawar &- Hutan Paya Air Masin- Hutan Gunung- Hutan Pantai
-Guru meminta pelajar membentuk 5 kumpulan dan setiap kumpulan diberi nama Jati, Cengal, Meranti, Keruing, Ramin dan Mahogani.
- Guru menyediakan label pelbagai jenis hutan, dan pelajar mengundi dan memilih jenis hutan yang akan dikaji dan dibincangkan.
- Guru memberi arahan untuk mendapatkan maklumat tentang jenis-jenis spesis tumbuhan dan haiwan di setiap jenis hutan.
- Pelajar diingat untuk menggunakan peta iThink yang sesuai untuk pembentangan kumpulan.
-Pelajar membentuk 5 kumpulan berdasarkan nama yang diberikan guru iaitu Jati, Cengal, Meranti, Keruing, Ramin dan Mahogani - - - Setiap kumpulan membuat agihan tugas seperti : Pencatat, Pembentang ( 2 orang ), Penjaga Masa, dan Runner yang akan mengambil peralatan yang diperlukan.- Runner mendapatkan tajuk pembentangan._ - - Pelajar telah pun membawa sumber cetakan daripada rujukan Internet, dan menggunakan buku teks untuk menyediakan pembentangan tentang spesis flora & fauna di jenis hutan dan kepentingannya tersebut.
BBM
-Kertas mahjong, -Peta Malaysia-Pen Marker Berwarna
Kaedah- perbincangan
Nilai
Bekerjasama
KBKK-menyenaraikan- mengelaskan
Langkah 2
(25 minit)
Pembentangan tentang jenis-jenis hutan
- Guru meminta setiap kumpulan membentangkan hasil perbincangan kumpulan mereka megikut kreativiti mereka .
- Guru menilai hasil kerja pelajar dan membuat penambahbaikan.-
- Setiap kumpulan membentangkan hasil perbincangan mereka dan pelajar lain mengambil catatan penting hasil daripada pembentangan tersebut.
-Pelajar membuat penambahbaikan kepada hasil pembentangan mereka.
Langkah 3
( 15 minit)
Memplot Taburan Jenis Hutan di Malaysia
- Aktiviti pengukuhan
- Guru mengedarkan peta Malaysia untuk diplotkan dengan taburan jenis hutan di Malaysia.
- Guru juga memastikan pelajar memplot peta dengan tepat.
- Pelajar menggunakan pengetahuan yang diperolehi hasil pembentangan dan kemahiran Geografi untuk memplot peta Malaysia dengan melabel tajuk, petunjuk, dan menggunakan simbol yang sesuai untuk memplot peta taburan hutan.
BBM
- Peta Malaysia
KBKK
-Memplot peta
Langkah 4
(10 minit)
Perbincangan dan sesi soal jawab
- Guru menyoal pelajar tentang jenis hutan dan taburan hutan di Malaysia.
- Guru menyoal tentang kepentingan menjaga sumber hutan kepada kelas untuk dibincangkan dan ditulis pada “mini white board” yang disediakan.
- Guru memberi pandangan dan komen terhadap jawapan pelajar.
- Pelajar yang cuba menjawab secara individu atau dengan bantuan ahli kumpulan.
- Setiap kumpulan menulis jawapan mereka di “sticker note” dan berbincang memilih jawapan terbaik untuk dipaparkan kepada guru.
( 2 minit).
- Ketua kumpulan membacakan jawapan kumpulan tentang kepentingan menjaga hutan.
Kaedah -Sumbangsaran
BBM
-’Mini white board’ - Sticker note
KBKK
menganalisis
Penutup
(2 Minit)
Rumusan-Video berkaitan tempat-tempat yang menarik di Malaysia
- Hasil kerja pelajar ditampal pada dinding kelas untuk aktiviti “Gallery Walk” .
-Guru meminta seoarang pelajar membuat rumusan bagi mengukur tahap pemahaman pelajar terhdap topik yang telah dipelajari.
-Guru merumuskan isi pelajaran berdasarkan objektif pembelajaran.- - Guru menyelitkan nilai dan patriotisme di akhir pengajaran dengan meminta pelajar bercuti dalam Malaysia dan menunjukkan video tentang tempat-tempat yang menarik di Malaysia.
- Pelajar menampal dan mempamerkan hasil kumpulan mereka di dinding kelas sebagai pameran. -Pelajar memberi rumusan berdasarkan apa yang telah diajarkan oleh guru.
KBKK-merumus
Nilai :
Bertanggungjawab ke atas alam sekitar- Bersyukur
TERIMA KASIH!!