12
«Розглянуто та схвалено» «ПОГОДЖУЮ» на засіданні методичної комісії Заступник директора з НР природничо-математичного циклу ДНЗ «Новояворівське ВПУ» протокол № __ від « __» _____2017 р. _______Бігун О.І Голова методичної комісії ___________ Савчин М.М. Предмет: Математика Тіла обертання. Циліндр. Мета: Навчальна:формування понять тіла обертання; циліндр, основи і твірні циліндра; радіус,висота та вісь циліндра; основних перерізів циліндра;вивчення властивостей основ і твірних циліндра;формування вмінь учнів знаходити елементи циліндра,застосовувати математичні знання під час розв’язування задач та використовувати у своїй професії. Розвивальна: розвивати просторову уяву та вміння самостійно працювати з навчальним матеріалом; кмітливість та інтерес до вивченнягеометрії. Виховна: виховувати впевненість у собі,вміння та навички міркувати , свідоме ставлення до здобуття знань та їх поєднання з обраною професією. Обладнання: моделі тіл обертання: циліндр, конус, куля та многогранники: куб, призма, піраміда; макет деталі,

тіла обертання

  • Upload
    -

  • View
    87

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: тіла обертання

«Розглянуто та схвалено» «ПОГОДЖУЮ»

на засіданні методичної комісії Заступник директора з НР

природничо-математичного циклу ДНЗ «Новояворівське ВПУ»

протокол № __ від « __» _____2017 р. _______Бігун О.І

Голова методичної комісії

___________ Савчин М.М.

Предмет: Математика

Тіла обертання. Циліндр.

Мета:

Навчальна:формування понять тіла обертання; циліндр, основи і твірні циліндра; радіус,висота та вісь циліндра; основних перерізів циліндра;вивчення властивостей основ і твірних циліндра;формування вмінь учнів знаходити елементи циліндра,застосовувати математичні знання під час розв’язування задач та використовувати у своїй професії.

Розвивальна: розвивати просторову уяву та вміння самостійно працювати з навчальним матеріалом; кмітливість та інтерес до вивченнягеометрії.

Виховна: виховувати впевненість у собі,вміння та навички міркувати , свідоме ставлення до здобуття знань та їх поєднання з обраною професією.

Обладнання: моделі тіл обертання: циліндр, конус, куля та многогранники: куб, призма, піраміда; макет деталі, мультимедійна система, диск з презентаціями, папки та крейда.

Тип уроку: комбінований урок

Девіз уроку:

“Дивись – думай – роби висновки!!!”

Епіграф :

“Теорія без практики мертва і безплідна,

Практика без теорії неможлива.”

Рене Декарт

Page 2: тіла обертання

Хід уроку

1.Організаційний момент.

Привітання вчителя. Черговий учень встає та доповідає про відсутніх учнів. Сьогодні до вас на урок завітали гості тому бажаю вам зібратись з думками і показати якнайкращі результати. Епіграфом уроку є…(цитую слова)

2. Актуалізація опорних знань учнів.

Бліц-опитування:

На попередніх уроках ми з вами вивчили тему ” Многогранники”. Давайте повторимо вивчений матеріал.

-Наведіть приклади многогранників.( Призма, паралелепіпед,куб,піраміда).

- Назвіть основні поняття цих фігур?(Це вершина, ребро і грань)

-Порівняйте призму і куб. Що є спільне, а що відмінне? (Учні відповідають: спільне: граней – 6, вершин – 8, ребер – 12; відмінне: гранні прямокутники –квадрати)

-А зараз проаналізуйте трикутну призму і піраміду. (Учень відповідає: cпільне: основи – трикутники, відмінне: вершин – 6, 5, граней – 5, 4, ребер – 9,6, форма бічних граней – прямокутники, трикутники )

-В побуті крім многогранників зустрічаються і інші тіла – тіла обертання. Давайте подумайте: що це за тіла і де ви їх зустрічаєте в побуті. (Учні відповідають. Це циліндр, конус, сфера. В побуті – шайба, склянка, цукерки мають форму різних тіл обертання, рулон шпалер, купа піску, новорічна ялинка, м’яч.)

- На столі лежать різні фігури, попробуйте їх правильно посортувати на дві групи: многогранник чи тіло обертання. (Бажаючий учень виходить до столу і сортує.

- За якою ознакою ти їх сортував. – Тут є грані та вершини, а тут – їх нема. А є вісь обертання).

- Пригадаємо формули зі школи знаходження довжини кола і площі круга.

(C= 2пr,S=пR2).

Page 3: тіла обертання

3.Вивчення нового матеріалу.

Отже, темою сьогоднішнього нашого уроку є ”Тіла обертання. Циліндр.“ (Відкриваємо зошити і записуємо тему уроку).

- Попробуємо сформувати мету нашого уроку. Учні дивлячись на план формулюють мету уроку.

(Очікувані відповіді: ознайомитись з поняттям тіло обертання; визначити їх види; ознайомитись з поняттям циліндр та його складовими; розглянути види циліндричних перерізів: навчитись застосовувати ці знання для розв’язування задач)

План уроку.

1. Тіла обертання.2. Види тіл обертання.3. Циліндр та його елементи.4. Перерізи циліндра.5. Застосування їх в обраній професії.

Учням було задане випереджаюче домашнє завдання. Діти були поділені на три групи:

-Група істориків

-група дослідників

-група літераторів

Page 4: тіла обертання

Перед кожною групою було поставлене певне завдання. Зараз ми перевіримо як ви підготувались і як ви справились з поставленим завданням.Розпочинаємо.

Група істориків

Прошу доповідача з 1 групи до дошки. Відповідь учня.

Орієнтовна відповідь.

1) Слово ”циліндр” походить від грецького ”циліндрос”, що означає вал, каток. Поняття про циліндричну форму виникло ще в стародавні часи. Циліндричну форму вважали гармонійною і досконалою. Циліндрична форма у реальному світі є однією з основних.

Ця форма була поширеною в архітектурі. Наприклад, колони циліндричної форми прикрашали величні споруди стародавньої Греції. А як не згадати перський конусоподібний якчал, в якому влітку зберігались продукти. Стародавні тюремні форти.

Також у сучасній архітектурі часто використовують геометричні форми. От наприклад, база відпочинку в Литві, кафешка у затишному парку, яка має вишукану форму циліндра. А який прекрасний кінотеатр у Франції(слайд).

Більша частина предметів створених людиною має циліндричну форму.Це резервуари для нафти,колеса автомобілів, цистерни для молока, рулони паперу, консервні банки.

Слово вчителя:

Дякую доповідачу 1. Якщо оглянути наше місто, то в ньому також знаходяться будівлі різних форм. Циліндричну форму мають колони, які прикрашають нашу школу мистецтв. А як не згадати літню концертну сцену, яка має форму півкулі.

Page 5: тіла обертання

2). Доповідач 2. Поняття і будова.

Очікувані визначення.

Щоб задати тіло обертання, досить указати його вісь і фігуру , обертанням якої утворене це тіло.

Циліндр –це тіло утворене обертанням прямокутника навколо його сторони.

Циліндр – тіло, що складається з двох кругів,які не лежать в одній площині, і всіх відрізків ,що сполучають відповідні точки цих кругів.

Круги – основи циліндра.

Твірні – відрізки ,що сполучають відповідні точки кругів.

Циліндр називається прямим, якщо його твірні перпендикулярні до основ.

Віссю циліндра називається пряма, яка проходить через центри основ.

Page 6: тіла обертання

Слово вчителя.

Отже, з вище сказаного ви повинні запам’ятати, що:

Тіло обертання - це фігура, утворена обертанням певної фігури навколо сторони.

Прикладами тіл обертання є конус, циліндр і куля.

Основними елементами циліндра є радіус, твірні, основи і вісь обертання.

Група дослідників. Прошу обрати свого представника, який би доповів.

1) Доповідач 3.Перерізи

Очікувана доповідь.

Основними перерізами циліндра є:

А). Осьовий переріз – переріз,який проходить через вісь ОО1. Утворена фігура – прямокутник.

Б). Горизонтальний переріз (поперечний) – переріз, який паралельний площині основ. Утворена фігура-круг.

Зустрічаються і інші перерізи.

2) Доповідач 4. Циліндри в моїй професії.Учень розказує про запчастини, де зустрічається циліндричні форми.

Page 7: тіла обертання

Розповідь про мотор, масляний фільтр, повітряний фільтр, тормозний циліндр.

Слово вчителя:

- Отже, ви повинні знати, що основними перерізами циліндра є поперечний і осьовий перерізи.

Група літературна. Прошу доповісти, як ваша група справилась із завданням.

Учень1 з місця розповідає загадку.

Подивись стоїть відро-зверху кришка, знизу дно.

Два круги ми поєднали і фігуру цю дістали.

як же тіло це назвати- треба швидко розгадати.

Учень 2 розповідає вірш

В світі є одна родина,вона чудова і єдина

І кожен знає,в наші дні-її заслуги видатні

У родині кожне тіло-важливе місце заслужило

Найпростіший є циліндр, у родині- оберіг

Вісь циліндра й висота- певним чином співпада

І проходить знов і знов через центри двох основ.

Учень 3 показує ребуси

Page 8: тіла обертання

Учень 4 показує кросворд ”Тіла обертання. Циліндр”.

Вчитель. Я бачу кожна з груп відповідально віднеслась до поставленного завдання.

4.Засвоєння нових знань та вмінь.

Робота з підручником.

Давайте відкрийте свої підручники на ст.. 238.і опрацюйте дану тему до ст.. 239. Зверніть увагу на мал..168-175 та на виділені терміни. Особливої уваги заслуговує мал.. 172.

Розв’язування задач.

1.У даній моделі циліндра зробити відповідні виміри і знайти площу осьового і поперечного перерізів.

2.Діагональ осьового перерізу циліндра -10см, радіус основи-3 см. Знайти висоту циліндра.

3. Осьовий переріз циліндра –квадрат , площа якого-64 см2. Знайти довжину основи циліндра.

Page 9: тіла обертання

4. Площа основи циліндра- 16П см2, а висота циліндра – 5 см. Знайти площу осьового перерізу циліндра.

5. Узагальнення вивченого матеріалу.

Вчитель. Діти ми з вами вивчили тему, навчились розв’язувати задачі і наш урок наближається до завершення, то давайте поміркуємо чи досягли ми мети уроку? Учні з місця відповідають.

” Мозковий штурм”

Учні читають речення і замість крапок вставляють потрібні слова. Таким чином вони закріплюють вивчені властивості.

Залишається буквально 3-4 хвилинки до закінчення уроку давайте розгадаємо кросворд який нам приготували. Розв’язуємо кросворд.

6. Підведення підсумків:- Аналіз роботи учнів на уроці- Виставлення оцінок- Домашнє завдання. – Г.П.Бевз, В.Г.Бевз ”Математика ”,11. Опрацювати &31

ст.237-239. Дати відповіді на запитання на ст.240. Задача №1005,1009,1012.