View
18
Download
0
Category
Preview:
DESCRIPTION
rph kssr
Citation preview
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN.
Mata pelajaran : Pendidikan Kesihatan.
Tahun : 3 Cergas
Bilangan Murid : 25 orang
Tarikh : 25 Julai 2013
Masa : 8.00-8.30 pagi
Tunjang : Kesihatan Fizikal
Tajuk : Pemakanan
Standard Kandungan : 1.3 Mengetahui dan Mengamalkan pemakanan yang sihat dan selamat.
Standard Pembelajaran : 1.3.1 Mengenal pasti kumpulan zat makanan seperti karbohidrat, protein, lemak dan vitamin.
Hasil Pembelajaran : pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:
Kognitif : menyatakan kumpulan zat makanan seperti karbohidrat, protein, lemak dan vitamin.
Afektif : bekerjasama dengan rakan dan guru semasa menjalankan aktiviti
Kemahiran berfikir : menganalisis, membuat kaitan, membanding dan membeza, membuat rumusan.
Pengetahuan sedia ada : murid telah mempelajari pelbagai jenis makanan semasa di Tahun 1 dan Tahun 2 pada
pembelajaran lepas.
Penerapan Nilai : kerjasama, bertanggungjawab, keyakinan.
Teori Kecerdasan Pelbagai : verbal-linguistik, interpersonal, kinestetik, muzik
Penggabung jalinan : Sains, muzik
Bahan Sumber PNP : lirik lagu, jigsaw puzzle, kertas A4, lembaran kerja.
BAHAGIAN/MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
CATATAN
Set induksi
(3 minit)
1. Nyanyikan lagu ‘Makanan Berzat’
Mari makan makanan berzat,
Supaya badan menjadi sihat,
agar hidup bertambah berkat,
elak segala penyakit jahat.
Nasi, ikan, sayur dan roti,
Betik, oren, enak sekali
Makanan sihat sentiasa menanti,
Penting hidup sayangi diri.
1. Guru mengedarkan lirik lagu
‘Makanan Berzat’.
2. Murid diminta menyanyikan lagu
‘Makanan Berzat’ mengikut rentak
lagu ‘Ikan Kekek’.
3. Guru dan murid menyanyikan lagu
mengikut rentak lagu ‘Ikan Kekek’
bersama-sama.
Kaedah dan teknik:
1. Arahan
2. Nyanyian
Kemahiran berfikir:
1. Menjana idea
2. Menganalisis
Kecerdasan pelbagai:
1. Verbal linguistic
2. Muzik
Pendekatan:
1. Kontekstual
BSPP: lirik lagu
Nilai: kerjasama
Langkah 1
( 15 minit)
Menerangkan mengenai jenis makanan
mengikut kumpulan makanan
1. Guru menunjukkan ‘ Roda Makanan’
kepada murid.
2. Beberapa orang murid dipilih secara
rawak oleh guru untuk tampil
kehadapan kelas.
Kaedah dan teknik:
1. Penerangan
2. Arahan
1) Karbohidrat
- Beras, roti, mi, pasta, ubi, dan
jagung.
2) Protein
- Daging, telur, ikan, ayam, susu,
kekacang.
3) Vitamin
- Buah-buahan, sayur-sayuran.
3. Murid-murid tersebut diminta untuk
menyebut jenis makanan yang
terdapat, pada ‘Roda Makanan’.
4. Guru membimbing murid untuk
mengingat kembali amalan makanan
seimbang yang berkhasiat.
5. Guru memberi penerangan tentang
jenis makanan mengikut kumpulan
makanan.
Kemahiran berfikir:
1. Menganalisis
2. Membuat kaitan
3. Membanding dan
membeza
Kecerdasan pelbagai:
1. Interpersonal
2. Verbal lingusitik
3. Kinestetik
BSPP: Roda Makanan
Nilai:
1. Keyakinan
2. Bertanggungjawab
4) Lemak
- Minyak, marjerin, mantega,
keju.
Langkah 2
(10 minit)
Kumpulan dan jenis-jenis makanan:
a) Korbohidrat
- Nasi
b) Protein
- Ikan
1. murid dibahagikan kepada 4
kumpulan.
2. Guru mengedarkan ‘jigsaw puzzle’
kepada setiap kumpulan.
3. Setiap kumpulan perlu
menyelesaikan ‘jigsaw puzzle’
tersebut dalam masa 3 minit.
4. Berdasarkan cantuman ‘jigsaw
puzzle’ tersebut, guur meminta
murid untuk menyebut jenis
makanan dan kumpulannya.
5. Hasil perbincangan dibentangkan
dihadapan kelas.
Kaedah dan teknik:
1. Permainan
2. Perbincangan
Kemahiran berfikir:
1. Menjana idea
2. Membanding dan
membeza
Kecerdasan pelbagai:
1. Verbal linguistic
2. Onterpersonal
3. Visual ruang
Nilai:kerjasama.
c) Vitamin
- Buah-buahan
d) Lemak
- Keju
Penutup
(2 minit)
Soal jawab
1. Nyatakan kumpulan makanan dan
jenis-jenisnya
a) Karbohidrat
b) Protein
c) Vitamin
d) Lemak
Membuat rumusan:
Pemakanan yang sihat bermaksud sajian
makanan yang kita ambil mengandungi
1. Guru mengemukakan soalan
kepada murid.
2. Murid menjawab persoalan guru
mengikut kefahaman masing-
masing.
3. Guru membimbing murid dalam
memberikan jawapan.
4. Guru dan murid membuat
rumusan keseluruhan.
5. Guru mengedarkan lembaran
kerja kepada murid.
Kaedah dan teknik:
1. Soal jawab
Kemahiran berfikir:
1. Membuat rumusan
Kecerdasan pelbagai:
1. verbal linguistik
2. interpersonal
nutrient yang diperlukan oleh badan iaitu
karbohidrat, protein, vitamin dan lemak.
BSPP: lembaran kerja
Nilai: keyakian
Recommended