система уроків Sport

Preview:

Citation preview

УРОК 1Тема: Спорт.Мета: - Презентувати й активізувати лексичні одиниці теми. - Презентувати новий граматичний матеріал: речення пасивного стану в минулому неозначеному часі. - Розвивати комунікативні здібності учнів. - Удосконалювати техніку читання. - Розвивати вміння усного та писемного мовлення. - Виховувати усвідомлення важливості занять спортом. Обладнання: Підручник, робочий зошит, анкети, презентація.

ХІД УРОКУІ. Підготовка до спийняття іншомовного мовлення.1. Привітання. T: How do you do! Ps: How do you do!2. Повідомлення теми та мети уроку.T: Today we'll start a new topic — sport ; and this lesson we shall discuss sportin general and football in particular; thousands years ago ancient Greeks said: “A sound mind is in a sound body.” Millions of people who go in for sports know from their own experience that this famous saying is true. Besides you'll learn about new grammar tense - the Past Simple Passive. 3. Уведення в іншомовну атмосферу. Асоціації зі словом спорт. (Слайд)

Анкетування. (Слайд)How sporty are you?

1) How often do you do sport every week?a) Two or three times;b) never;c) everyday.2) On a cold wet Sunday afternoon what would you prefer to do?a) Watch sport on TV.b) Go to the cinema.c) Go out and play games.3) How much can you remember about the last Olympics?a) Nothing.b) The names of two gold medal winners.c) The names often or more gold medal winners.4) During the last Olympics, which of these things did you do?

Sport

Verb

Adjective

Noun

a) You did your homework very quickly to watch the Games.b) You didn't do any homework and watched everything.c) You didn't watch any of the Games.5) Do you look forward to your Р.E. lessons at school?a) No, I hate them.b) Not very much.c) Yes, I love them.6) Which of these things have you got in your bedroom?a) Lots of sports posters and books.b) Only one or two sports posters.c) No sports books or posters.7) Have you ever dreamed about your favourite sport?a) Never.b) Sometimes.c) Often.8.Are you going to do sport this weekend?a) Yesb) Possiblyc) No '

1 А - 1 В – 0 С – 22 А - 1 В – 0 С - 23 А - 0 В – 1 С – 34 А - 1 В – 2 С – 05 А - 0 В – 1 С – 26 А - 2 В – 1 С – 07 А - 0 В – 1 С – 28 А - 2 В – 1 С – 0

Less than 5 points — you hate sport! 5-10 points — you quite like sport, more than 10 points — you are a sports fanaticII. Основна частина уроку.1. Повторення вживання дієслів do, play, go. (Слайд)

Use the verbs: go, play, doUse the verbs: go, play, doPlay Play gogo

-- inging

dodo

othersothers

Use the verbs:GO — if you speak about sports ending ingYou go swimming. PLAY — if you speak about bail games and chess;You play football. We play chess. DO — if you speak about other sports;You do athletics.

Fencing, basketball, volleyball, aerobics, karate, climbing, gymnastics, sailing, jumping.2. Введення нової лексики по темі. . РЗ, впр. 1 (с. 66).3. Подання тексту впр. 1 (с. 118) для читання.1) Етап підготовки до читання.а) Бесіда в режимі Т – Р What kind of text is it? How many dialogues are there? How many people are speaking in each of the dialogues? What are their names? Where are they?2. Подання граматичного матеріалу: речення пасивного стану в минулому неозначеному часі. (Слайд)

Present Simple PassiveI am Ved (I I I )

He/ she/ it is Ved (I I I )

We/ you/ they are Ved (I I I )The cake is cooked by mum.The stadiums are built by workers.

Past Simple PassiveI / he/ she/ it was Ved (I I I )

We/ you/ they/ were Ved(I I I )

The cake was cooked by mum.The stadiums were built by workers.

1) Бесіда: Do you remember how we form the Present Simple Passive? Look . There you can see how the Past Simple Passive is formed. Tell what's the difference in forming the Present Simple Passive and Past Simple Passive. Give an example.2) Письмово скласти речення пасивного стану в минулому неозначеному часі. III. Заключна частина уроку1. Домашнє завдання. (Слайд)РЗ 2 (с. 67), письмово, підручник правило на с.119.Перекласти вірш, вибрати речення в the Present Simple Passive and Past Simple Passive.2. Підведення підсумків уроку.Бесіда в режимі T- P1- P2- P3. ч

Т: What topic have we been discussing at the lesson today? What new іnformation have you learned? What new grammar have you found out about?

УРОК 2Тема: Спортивні змагання.Мета: - відпрацювати граматичний матеріал: речення пасивного стану в минулому часі; - розвивати комунікативні вміння учнів; - формувати навички письма; - виховувати свідоме ставлення до важливості занять спортом. Обладнання: Підручник, робочий зошит, індивідуальні картки, презентація.

ХІД УРОКУІ. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення. 1. Привітання.2. Повідомлення теми та мети уроку.Т: Today you'll practise using the new grammar material: the Past Simple Passive.

3. Уведення в іншомовну атмосферу.Аудіювання жартівливої історії. Listen to the joke. Stout – повна, огрядна. A very stout woman was very fond of skating. Once she went down to a lake to spend a few hours on the ice. Very soon she had a bad fall. And as she was very HEAVY AND stout, she was unable to get up. She sat on the ice looking sad. A young man came skating there and helped her to rise.“ Is it your first time on the ice?" he asked. "No", she answered, "it is not my first, but it will be my last, thank you".4. Перевірка домашнього завдання.1) РЗ, впр. 2 (с. 67).2) Вживання the Past Simple Passive.II. Основна частина уроку.1. Bідпрацювання лексичного матеріалу: РЗ впр.1 ст. 66, перевірка знання НЛО по темі.2. Ведення нових лексичних одиниць. (Слайд)Olympic Games – Олімпійські ігриWorld championship – чемпіонат світуEuropean championship – чемпіонат ЄвропиNational championship – національний чемпіонатGoal [gəul] - воротаstands [stændz] - трибуниreferee [ref(ə)'ri] – арбітр, суддяspectator [spek'teіtə] – болільникcoach [ cout∫]- тренерpuck [pΛk]- шайба (в хокеї)3. Поняття спорт , гра. (Слайд)

The difference between the words: sport and game.

Sport - is a sport activity and another meaning – a kind of sport.Game- is a sport play.

Here are examples:Boxing is a sport. Volleyball is a game.

(Слайд)In what sports and games do

they use them?Balls – football…Skates …Rackets…Water…Horses…Net…

In what sports and games do they use them?Balls – football, tennis, polo etc.Skates- figure skating, ice hockey, ice running etc.Rackets- badminton, tennis, ping- pong etc.Water- water polo, water skiing, swimming etc.

Horses- polo, horse racing, jumping etc.  Net – basketball, tennis, volleyball…Goal - football, rugby, 4. Bідпрацювання граматичного матеріалу: речення пасивного стану в минулому неозначеному часі. Побудова запитань і заперечень в the Past Simple Passive. (Слайд)

Negative sentences (-)Past Simple Passive

I / he/ she/ it was not Ved (I I I )(wasn’t)

We/ you/ they/ were not Ved (I I I )(weren’t)

The cake was not cooked by mum.The stadiums were not built by workers

Questions (?) Past Simple Passive

Was I / he/ she/ it Ved (I I I )?Yes, I was. No, I wasn’t.

Were we/ you/ they/ Ved(I I I )?

Yes, we were. No, we weren’t.

1) Тренувальні вправи.

TranslateThe book was not written in the

19th century.

Was the book written in the 19th century? No, it was not.

What books were written in the 19th century?

2) Виконання завдання на картках ( Card №1) – резерв. Сard №1

Change the following sentences from active voice to passive voice.1) I took the book.2) Richard broke the window.3) Mary cooked the dinner.4) The postman delivered the letters.5) Did you write these letters?6) Did you cook the dinner, Mary?7) Did you break the window, Richard?

ІІІ. . Заключна частина уроку1. Домашнє завдання. (Слайд)РЗ, впр. 1, (с. 68), письмово; вивчити нові слова; !!! Скласти по 2 речення заперечення і запитання.2. Підведення підсумків уроку.Бесіда . What grammar have we practised at the lesson today? Have you got any difficulties with the Past or Present Simple Passive now?

УРОК 3Тема: Популярні види спорту у Великобританії.Мета: - відпрацювати граматичний матеріал: речення пасивного стану ; - вивчити нову лексику по темі.

- розвивати комунікативні вміння учнів; - удосконалювати техніку читання; - розвивати вміння усного мовлення; - виховувати усвідомлення важливості занять спортом.Обладнання: Підручник, робочий зошит, картки для індивідуальної роботи, презентація.

ХІД УРОКУІ. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення. 1. Привітання.2. Повідомлення теми та мети уроку.Т: Today we are going to speak about popular British sports and games. You'll learn some new words on the topic and practise them in texts, games and exercises.3. Уведення в атмосферу. Bірш. Прочитати, перекласти, знайти речення, в яких вживається the Past Simple Passive. (Слайд)

Passive VoicePassive VoiceWe must learn to use the PassiveWe must learn to use the PassiveThe Passive must be learned and The Passive must be learned and

used.used.The wind shook the house.The wind shook the house.

The house was shaken.The house was shaken.We took what we could,We took what we could,

But not everything was taken.But not everything was taken.

4. Перевірка домашнього завдання.1) РЗ, впр. 1 (с. 68).Учні читають речення, складені ними з поданих слів.2) Перевірка складених учнями запитань і заперечень.II. Основна частина уроку. 1. Подання тексту впр. 1 (с. 122) для читання.1) Етап підготовки до читання.а) Бесіда.Т: Look at the picture on page 122. What sports can you see?б) Презентація лексичного матеріалу тексту. Look at the New Vocabulary box on page 122.Let's try to guess the meaning of these words from the context.2) Етап читання.Т: Look through the text and tell:— what sports are described;— what sports are mostly popular in Britain;— what the following dates refer to: 1872, 1877, 1936, 1981.3) Етап перевірки розуміння змісту тексту.а) Впр. 2 (с. 122).Учні усно вибирають правильні закінчення поданих речень.б) Робота в парах.Учні працюють у парах: складають по п'ять запитань за текстом вправи,

ставлять ці запитання своєму сусідові та, в свою чергу, відповідають на його запитання.2. Активізація мовленнєвих зразків теми.1) Впр. З (с. 123).2) РЗ, впр. 2 (с. 71).Учні в парах розташовують назви видів спорту за тематичними групами.3) Знайти відповідності: картинка – вид спорту. (Слайд)

1.Lawn tennis2. Football3. Horse-riding4. Cricket5. Boating6. Golf7. Boxing8. Sailing 9. Rugby10. Swimming

3. Розвиток умінь мовлення.Учні в групах складають повідомлення про популярні види спорту серед британської і української молоді. Обговорення результатів.4. Підведення підсумків уроку.Бесіда.Т: What did we discuss at the lesson today? What sports and games can we describe? Name one thing which is associated with the football.

III. Заключна частина уроку 1. Домашнє завдання.РЗ: впр. 1 (с. 70). Нові слова ст.. 123.Додатково: підготувати розповідь про популярні види спорту у Великобританії (5-7 речень), мультимедійну презентацію. УРОК 4Тема: Олімпійські ігри.Мета: - Повторити й активізувати ЛО теми. - Вивчити нову лексику по темі. - Ознайомити з інформацією про Олімпійські ігри. - Повторити вживання пасивного стану дієслова. - Навчати спілкування за темою. - Розвивати культуру мовлення й письма. - Вдосконалювати техніку читання. - Виховувати усвідомлення важливості занять спортом.Обладнання: Підручник, робочий зошит, презентація, картки для індивідуальної роботи.

ХІД УРОКУІ. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення 1. Привітання.

Т: How do you do! Ps: How do you do!2. Повідомлення теми та мети уроку.Т: Today we'll discuss how important sport is for you.3. Уведення в іншомовну атмосферу.

ГраGuess what kind of sports it is. Translate the sentences into Ukrainian. 1.It is a game for two or four players who hit a ball with rackets across a net. (tennis)2. It is a summer game played on a grass field by two or four persons with a small hard ball which is struck with clubs into holes. (golf)3. It is a team game played with an oval ball. (rugby)4. It is a game played on a table using round wood bats and a small plastic ball. (table tennis)

Guess what kind of sports it is. Translate the sentences into Ukrainian.

1.I t is a game for two or four players who hit a ball with rackets across a net.

2.I t is a summer game played on a grass field by two or four persons with a small hard ball which is struck with clubs into holes.

3. I t is a team game played with an oval ball. 4. I t is a game played on a table using round

wood bats and a small plastic ball.

4. Перевірка домашнього завдання.1) Перевірка знання лексики по темі.2) РЗ: впр. 1 (с. 70),.3) Розвиток усного мовлення. Рopular British sports and games. Перегляд презентацій.ІІ. Основна частина уроку.1. Подання нового матеріалу: Олімпійські ігри.1) Історична довідка. (Слайд).

Baron Pierre de Coubertinwas the father of

the modernOlympic Games.

He was the founder of theInternationalOlympicCommittee. All sports for all

people.

In 1453 before Christ the first games were held in Olympia.The modern Olympic Games began in 1896. They take place every four years. They cannot take place in a country which is at war. Winter Olympic Games first took place in 1924.Тhe Olympic Games are the most important sport event. They are also an important symbol for billions of people around the world– a symbol of hope and peace.

Baron Pierre de Coubertin was the father of the modern Olympic Games . He was the founder of the International Olympic Committee . All sports for all people. In 1453 before Christ the first games were held in Olympia. The modern Olympic Games began in 1896. They take place every four years. They cannot take place in a country which is at war.

Winter Olympic Games first took place in 1924.Тhe Olympic Games are the most important sport event. They are also an important symbol for billions of people around the world– a symbol of hope and peace. 2) Церемонія проведення Олімпійських ігор (девіз, символіка, талісмани). Бесіда про останні Олімпійські ігри. (Слайд).

The Olympic motto is "Faster, Higher, Stronger"

(Citius, Altius, Fortius )Each Olympic Games has its own Olympic

emblem

Winter Olympic games

Summer Olympic games

The Olympic motto is "Faster, Higher, Stronger" .Each Olympic Games has its own Olympic emblem. Winter Olympic games Summer Olympic games

The 2012 Summer Olympicsincluded 26 sports. The 2014 Winter Olympics willinclude seven sports.

The official mascots for Games in London were Wenlock and Mandeville.

The official mascots for Games in Vancouver were Sumi, Quatchi, Miga.

The 2012 Summer Olympics included 26 sports. The 2014 Winter Olympics will include seven sports.

The official mascots for Games in London were Wenlock and Mandeville.

The official mascots for Games in Vancouver were Sumi, Quatchi, Miga.

Prizesgold

silver

medals

bronze

Prizes: gold, silver, bronze medals3) Записати нові слова, які зустрічались в тексті.Motto – девіз Mascot – талісманВobsleigh – санний спортShooting – стрільбаArchery – стрільба з лукаWeightlifting – важка атлетика2. Повторення й активізація ЛО теми. РЗ, впр. 1 (с. 72).3. Повторення граматичного матеріалу: вживання речень в пасивному

стані.Робота з індивідуальними картками. Перевірка.

Сard №3Write the sentences in the Simple Past Passive. 1) The test/write.2) The table/set.3) The cat/feed.4) The lights/switch on.5) The house/build.6) Dinner/serve.7) This computer/sell/not.8) The car/stop/not.9) The tables/clean/not.10) The children/pick up/not.4. Підведення підсумків уроку.Бесіда: What did you learn to speak about at the lesson today? What new information did you find out? What new words did you learn? Name one word describing your attitude to sport.ІІІ. Заключна частина уроку1. Домашнє завдання. впр. 6 с. 133, високий рівень – впр.9 с. 134.

УРОК 5Tема: Зимові та літні види спорту.Мета: - Повторити й активізувати ЛО теми. - Вивчити нову лексику по темі. - Продовжувати формувати навички аудіювання. - Навчати спілкування за темою. - Розвивати вміння усного мовлення. - Розвивати ерудицію учнів. - Виховувати усвідомлення важливості занять спортом.Обладнання: Підручник, робочий зошит, презентація, граматичні картки.

ХІД УРОКУІ. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення 1. Привітання.Т: How do you do! Ps: How do you do!2. Повідомлення теми та мети уроку.Т: Today you'll practise listening, reading and speaking about winter and summer kinds of sport.3. Уведення в іншомовну атмосферу.Учитель малює на дошці основу для гри «Хрестики-нулики»:1 2 3

4 5 67 8 9

Учні розподіляються на дві команди: «хрестики» та «нулики». Кожна команда по черзі обирає число, а вчитель читає відповідне запитання. Якщо гравці відповідають на запитання, то вчитель замість цифри ставить значок команди, котра дала відповідь: X або 0. Перемагає команда, яка має три хрестики або нулики поряд. Запитання такі:1) When were the first Olimpic Games held?2) Who was the father of modern Olimpic Games?3) Where were last winter Olimpic Games?4) Where were last summer Olimpic Games?5) Do you know the motto of Olimpic Games?4. Перевірка знання лексики. Фронтальне опитування.5. Перевірка домашнього завдання.Домашнє завдання. впр. 6 с. 133, високий рівень – впр.9 с. 134.ІІ. Основна частина уроку.1.Winter and summer kinds of sport. (Слайд)

Winter kinds of sportFigure skating, speed skating, ice hockey, curling, cross country skiing, snowboarding, biathlon, ski jumping, bobsleigh, ice hockey.

Winter kinds of sportFigure skatingSpeed skatingIce hockeyCurlingCross countryskiing

SnowboardingBiathlonSki jumpingBobsleighIce hockey

Summer kinds of sport Swimming, synchronized swimming, water polo, cycling, volleyball, athletics, badminton, basketball, boxing, fencing, football, handball, judo, sailing, shooting, table tennis, tennis, weightlifting, archery.

Summer kinds of sport

SwimmingSynchronizedswimmingWater poloCyclingVolleyballAthleticsBadmintonBasketballBoxingFencing

FootballHandballJ udoSailingShootingTable tennisTennisWeightliftingArchery

2. Аудіювання.1) Підготовка до сприйняття тексту на слух. Впр. 1а (с. 126).Учні обговорюють запитання вправи з учителем.2) Слухання тексту.

Tapescript 11 (p. 126) Cricket is an English game. It is a difficult game and is loved by many people, but others are bored by it. Some games go on for five days. It is played in many countries which were once a part of the British Empire, but nowhere else. There are amateur cricket clubs all over England, but there is a big difference between an amateur and a professional cricketer. The amateur cannot get money for the game (he is not paid). The professional cricketer has a higher level. He has to learn many kinds of skills. He has to be an athlete, to run fast, jump and turn like

a gymnast. He must be patient, and must not let other players be dishonest with him. Above all, he has to be very brave. This is what a professional cricketer said after being hit on the head by a ball, "Cricket is hard, it hurts. It takes a special sort of person to be good at it. But we don't want the danger to be taken out of the game." (It took him eight moths to recover.)3. Повторення граматичного матеріалу. Past Simple Passive. Робота з індивідуальними картками.4. Підведення підсумків уроку.Бесіда: What did you learn to speak about at the lesson today? What new information did you find out? What new words did you learn? What task did you like most? Name one word describing your attitude to sport.

ІІІ. Заключна частина уроку1. Домашнє завдання. РЗ впр.2, с. 71Нові слова ст.. 125Додатково: скласти 2 речення з назвами зимових видів спорту і 2 - з літніми.

УРОК 6Tема: Спортсмени.Мета: - Повторити й активізувати ЛО теми. - Вивчити нову лексику по темі. - Продовжувати формувати навички аудіювання. - Навчати спілкування за темою. - Розвивати вміння усного мовлення. - Розвивати ерудицію учнів. - виховувати усвідомлення важливості занять спортом.Обладнання: Підручник, робочий зошит.

ХІД УРОКУІ. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення1. Привітання.Т: How do you do! Ps: How do you do!2. Повідомлення теми та мети уроку.Т: Today you'll practise listening, reading and speaking about sport and games in Britain.3. Уведення в іншомовну атмосферу.Учитель малює на дошці основу для гри «Хрестики-нулики»:1 2 3

4 5 67 8 9

Учні розподіляються на дві команди: «хрестики» та «нулики». Кожна команда по черзі обирає число, а вчитель читає відповідне запитання. Якщо

гравці відповідають на запитання, то вчитель замість цифри ставить значок команди, котра дала відповідь: X або 0. Перемагає команда, яка має три хрестики або нулики поряд. Запитання:1) It is a game for two or four players who hit a ball with rackets across a net. ( lawn tennis) 2) It is a game played by two or four persons with a small hard ball which is struck with clubs into holes. (golf) 3) It is a way of traveling or going on foot. (walking) 4) It is a team game played with oval ball. (rugby, football) 5) It is a game played on a table using round wood bats and a small plastic ball. (table tennis)6) What sport uses sticks and pucks? (Ice hockey)7) In which sport is the Tour de France one of its biggest events? (Cycling)8) It is a game played between two teams of eleven players. Players kick a ball around a field trying to score a goal. The team with the most points wins. This game is very popular in our country and all over the world. (Football)

9) The sport of fighting in gloves. (Boxing)4. Перевірка домашнього завдання.Домашнє завдання. РЗ впр. 2 с. 71. високий рівень – складені речення.5. Диктант по ЛО теми.1. Lawn tennis 8. a set of2. goal 9. proper3. stands 10. modern4. referee 11. to introduce5. spectator 12. to invent6. coach 13. to exist7. puck 14. to spredІІ. Основна частина уроку. 1. Ведення лексики по темі спортсмени. (Слайд)How do we call people who play 1. football a) basketball player 2. cricket b) footballer 3. tennis c) batsman 4. golf d) tennis player 5. rugby e) swimmer 6. basketball f) jumper go 7. swimming g) runner 8. jumping h) cyclist 9. running j) golfer k) rugby player 10. ride a bike2. Відпрацювання ЛО теми.1) Впр. З (с. 126), впр. 3 с. 123.

Учні усно складають речення з поданих слів. 3. Розвиток письма.1) РЗ: Впр. 1, с. 72.3. Розвиток граматичних навичок. Робота з граматичними картками.4. Підведення підсумків уроку.Бесіда. Т: Was the today's lesson interesting? Why? What new information about sport have you found out?

ПІ. Заключна частина уроку1. Домашнє завданняРЗ: Впр. 2, с. 74.Скласти діалог про відомого спортсмена (6-8 запитань)

УРОК 7Tема: Спорт і підлітки.Мета: - Повторити й активізувати ЛО теми. - Вивчити нову лексику по темі. - Навчати спілкування за темою. - Розвивати культуру мовлення й письма. - Розвивати ерудицію учнів. - Виховувати усвідомлення важливості занять спортом.Обладнання: Підручник, робочий зошит, картки для індивідуальної роботи .

ХІД УРОКУІ. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення .1. Привітання.2. Повідомлення теми та мети уроку.3. Уведення в іншомовну атмосферу.Listen to the story about Paul and the sports that he does. Paul loves sports. He does some sport every day. After school on Mondays, he goes running with some friends for about half an hour. Then he goes swimming before he goes home for dinner. He also plays in two school teams. On Wednesdays he plays football at school and on Friday evening he plays in the table tennis team. On Saturday and Sunday mornings he goes swimming again. He also cycles to school every day except Sunday. On Sunday afternoon, he does his favorite sport – sleeping!4. Перевірка домашнього завдання.РЗ: Впр. 2, с. 74.Перевірка діалогів про відомого спортсмена (6-8 запитань)

II. Основна частина уроку. 1. Подання тексту впр. 7 с. 128 для читання.1) Етап підготовки до читання. 2) Етап читання.3) Бесіда по перевірці розуміння тексту.

Впр. 8, с. 128.2. Бесіда про заняття підлітків спортом. Впр. 3 с. 1253. Розвиток письма.РЗ: впр. 1 ст.72.4. Розвиток граматичних навичок. Вживання пасивного стану дієслова.Робота з індивідуальними картками.

Сard №2 Change the following sentences from passive voice.1) The book was taken by George.2) The dinner was cooked by Mrs. Brown.'3) The desk was broken by William.4) The letters were written by the secretary. 5) Was the cabbage grown by you?6) Were these letters written by the secretary?

5. Підведення підсумків уроку.Бесіда. Т: Was the today's lesson interesting? Why? What new information about sport have you found out?

ПІ. Заключна частина уроку.1. Домашнє завдання.

Підручник: впр. 1, с. 124,Нові слова с. 130.Високий рівень: інтерв’ю з батьками.Ask your parent these questions and write down his / her answers. 1. Which sport has your partner watched? 2. Which sport has he / she tried?3. Which sport does he / she do often? ,4. Which sport does he / she think is / are the most exciting to do? 5. Which sport does he / she think is / are the most exciting to watch? 6. Which sport has he/she not done but would like to try? 7. Which sport would he / she never do because it's too dangerous? 8. Which sport does he / she think is / are the most boring?

УРОК 8Тема: Спорт в моєму житті.Мета: - Повторити й активізувати ЛО теми. - Вивчити нову лексику по темі. - Навчати спілкування за темою. - Розвивати культуру мовлення й письма. - Розвивати ерудицію учнів. - Виховувати усвідомлення важливості занять спортом.Обладнання: Підручник, робочий зошит, картки для індивідуальної роботи .

ХІД УРОКУІ. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення. 1. Привітання.2. Повідомлення теми та мети уроку.3. Уведення в іншомовну атмосферу.

What sport is it ?1.

4. Перевірка домашнього завдання.II. Основна частина уроку.1. Розвиток умінь мовлення.Впр. 6 (с. 130).Свої точки зору щодо кожного із запитань висловлюють двоє-четверо учнів.2. Повторення й активізація ЛО теми.1) РЗ, впр. 1 (с. 74). Учні знаходять і обводять слова, які найкраще відповідають змісту речень вправи.2) Виконання завдання на картках.Учні мають доповнити речення поданими словами. Спочатку вони виконують завдання самостійно, після чого перевіряють речення вправи.1) The opening____was held on Sunday.a) festival b) ceremony2) The Winter Olympics are____every four years.a) held b) hold3) . The modern Olympic Games began in.a) 1896 b) 18984) Which of these capitals has never been an Olympic city?a) Moscow b) London c) Kyiv5) What years there were no Olympic Games because of the war?a) 1916 and 1944 b) 1914 and 1964 c) 1918 and 19802. Підведення підсумків уроку.Бесіда. What did we discuss at the lesson today? Name one reason why it's important to go in for sports.

III. Заключна частина уроку 1. Домашнє завдання.1) РЗ, впр. 2 (с. 75), письмово.2) Скласти письмовий твір (8—10 речень) за темою «Sport in my Life» або презентацію.

Recommended