36
СИСТЕМА УРОКІВ З ТЕМИ «ТЕКСТОВИЙ РЕДАКТОР» Вчитель інформатики Нововолинської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2 Пучковська Тетяна НОВОВОЛИНСЬК, 2016

Система уроків з теми Текстовий редактор

  • Upload
    tpy2007

  • View
    134

  • Download
    4

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Система уроків з теми Текстовий редактор

СИСТЕМА УРОКІВ З ТЕМИ «ТЕКСТОВИЙ РЕДАКТОР»

Вчитель інформатики Нововолинської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2 Пучковська Тетяна

НОВОВОЛИНСЬК, 2016

Page 2: Система уроків з теми Текстовий редактор

1

Урок 1

Тема: Поняття текстового документа, його об’єктів. Текстовий процесор, його

призначення. Середовище текстового процесора.

Мета: ознайомити учнів з призначенням та можливостями текстових редакторів

(процесорів), з основними елементами інтерфейсу програми та їх призначенням;

формувати уявлення учнів про використання текстових процесорів людиною у

повсякденному житті та в різних професіях; формувати навички учнів у запуску

програми різними способами, відкривати текстові документи, виконувати операції

над текстовими документами; розвивати світогляд учнів, увагу, кмітливість,

комунікативні навички; виховувати цікавість до предмета та дбайливе ставлення до

комп’ютерної техніки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Засоби навчання: комп’ютери, проектор, підручники, робочі зошити, презентація

до уроку, текстовий процесор.

Підручник: Інформатика: підручник для 6-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / Й.Я.

Ривкінд, Т.І. Лисенко, Л.А. Чернікова, В.В. Шакотько. – К.: Генеза. – 2014.

Предметні компетенції:

- поняття: текстовий документ, текстовий процесор, символ, слово, речення,

абзац, курсор, стрічка, вкладка, група команд, рядок стану, режими перегляду

документа, масштаб сторінки;

- знання: учень має уявлення про призначення і можливості текстового

процесора; знає призначення та основні властивості елементів керування

програми, об’єктів текстового документа;

- вміння: учень описує основні поняття програми та документа; пояснює та

наводить приклади; вміє запускати текстовий процесор; відкривати та

переглядати текстові документи; встановлювати різні масштаби та режими

документа на екрані.

Хід уроку

І. Організаційний етап.

Дії вчителя: привітання, організація учнів до заняття.

ІІ. Мотивація та актуалізація опорних знань.

(Метод навчання – евристичний (частково-пошуковий))

Дії вчителя: пропонує дати відповідь на питання:

- Дайте назву зразкам, які ви бачите на слайдах (екрані)?

Page 3: Система уроків з теми Текстовий редактор

2

Очікувана відповідь: текстові документи. Якщо учні дають відповідь «текст», то вчитель

повинен підвести їх до правильної відповіді, адже на зразках є і малюнки, і таблиці,

що не може вважатися лише текстом.

- Яка програма потрібна для створення текстового документа? Очікувана відповідь:

текстовий редактор.

- Ви вже знайомі з поняттям «об’єкт», назвіть об’єкти поданих текстових документів?

Очікувана відповідь: символ, слово, речення, абзац, таблиця, малюнок.

- Який текстовий редактор ви знаєте? Очікувана відповідь: Блокнот.

- Чи можна за його допомогою створити такі документи?

Очікувана відповідь: тільки перший, тому що там лише текст, а програма Блокнот

дозволяє лише вводити текст, але не може створити таблиці чи обробити малюнки.

Дії вчителя: повідомлення теми уроку.

- Отже, сьогодні на уроці ми розпочнемо вивчення потужної програми для обробки

тексту – текстового процесора MSWord.

ІІІ. Пояснення нового матеріалу.

(Метод навчання: робота з підручником та зошитом, демонстрація)

Дії вчителя: використовуючи матеріал підручника, пояснює учням поняття

«текстовий процесор», його призначення та можливості. На слайдах чи комп’ютері

за допомогою спеціальних програм демонструє запуск програми, пояснює основні

елементи інтерфейсу та їх призначення, акцентує увагу учнів на способах

переміщення по сторінці курсору, на способах перегляду та режимах відтворення

документа. Нагадує алгоритми відкриття та збереження документів.

Пояснення: Людина у своїй роботі дуже часто використовує текстові дані – пише

листи, друкує листівки та газети, готує звіти та довідки тощо. Учні в школі також

пишуть перекази, твори, готують повідомлення. Уся ця інформація подається у

вигляді текстових документів, оскільки основним об’єктом цих документів є текст,

Page 4: Система уроків з теми Текстовий редактор

3

який складається із символів, слів, речень, абзаців. У текстові документи також

можуть бути вставлені таблиці, схеми, малюнки.

Для створення та опрацювання текстових документів використовують

спеціальні програми – текстові редактори. Потужні програми, які надають

можливість працювати не лише з текстом, але й з іншими об’єктами (схеми,

таблиці, зображення, фігури та інше) називають текстовими процесорами.

У середовищі текстового процесора на об’єктами документа можна виконувати

такі операції:

введення тексту – написання символів за допомогою клавіатури;

редагування тексту – внесення змін у текст;

форматування тексту – внесення змін у зовнішній вигляд символів;

вставлення об’єкта – розміщення у тексті зображень, фігур, схем і т.д.;

друкування документа ;

робота з документом – збереження, відкриття, створення та інше.

Існує багато текстових процесорів. Одним із найбільш популярних є програма

Word, що входить до пакета офісних програм Microsoft Office. Дана програма

використовує технологію WYSIWYG – що бачиш, те й отримаєш. Тобто на екрані

комп’ютера ми бачимо документ у тому вигляді, в якому він буде надрукований на

папері.

Файл, який створює програма називається документом, має розширення .docx.

Текстовий процесор Word можна запустити такими способами:

виконати Пуск → Усі програми → Microsoft Office → Microsoft Word;

двічі клацнути лівою кнопкою мишки на Робочому столі;

двічі клацнути лівою кнопкою мишки на значку текстового документа;

відкрити контекстне

меню → вибрати

команду Створити →

текстовий документ

Microsoft Word.

Після запуску відкриється

стандартне вікно програми, де

основну частину займає Стрічка.

Поточне місце в документі

відмічається спеціальним знаком –

текстовим курсором |. Під час

роботи з документом слід

розрізняти курсор та вказівник,

Page 5: Система уроків з теми Текстовий редактор

4

який вказує на розташування мишки на екрані.

Працюючи з документом ми бачимо лише частину сторінки. Для перегляду

інших частин можна скористатися смугами прокручування. З лівої сторони та у

верхній частині документа знаходиться лінійка (для зміни полів, відступів тощо).

Внизу вікна програми ми бачимо Рядок стану із інформацією про номери сторінок,

кількість слів, мову тексту, режими документа.

Для зручності роботи з текстом ми можемо вибрати такі режими перегляду

документу:

Режим розмітки – для створення, редагування та форматування

документа;

Режим читання – для читання тексту;

Веб-документ – для перегляду документа

у режимі веб-сторінки;

Структура – для роботи над планом документа;

Чернетка – лише для введення та редагування тексту.

У правій частині Рядка стану можна встановити масштаб відображення

документа, перемістивши повзунок встановлення масштабу у бік збільшення + чи

зменшення - .

IV. Закріплення навчального матеріалу.

(Метод навчання: практична робота, яка виконується в зошиті, або за комп’ютером)

Дії вчителя: повторює правила безпеки, пояснює зміст практичної роботи та

організовує її виконання. Учні відкривають текстовий документ та записують у

таблицю назви елементів інтерфейсу програми.

Завдання для практичної роботи

Запишіть назви вказаних елементів вікна програми текстового процесора у

таблицю відповідно номера числового вказівника

№ Назва елемента вікна

1

2

3

4

5

6

7

8

Page 6: Система уроків з теми Текстовий редактор

5

V. Рефлексія.

Дії вчителя: бесіда з учнями про труднощі, що виникли при виконанні практичних

завдань; про те, чого навчилися та що нове дізналися на уроці; які питання виникли,

що потрібно пригадати.

VI. Підсумок уроку.

Дії вчителя: підводить підсумок уроку, аналізує роботу учнів на уроці, повідомляє

домашнє завдання та коментує його зміст.

1

2

3 7

6 4

5 8

Page 7: Система уроків з теми Текстовий редактор

6

Урок 2

Тема: Створення, відкривання і збереження текстового документа.

Введення та редагування тексту.

Мета: повторити прийоми введення та редагування текстових даних, формувати

навички перевірки орфографії та виправлення помилок засобами текстового

процесора; розвивати світогляд учнів, увагу, кмітливість, комунікативні навички;

виховувати цікавість до предмета та дбайливе ставлення до комп’ютерної техніки.

Тип уроку: комбінований.

Засоби навчання: комп’ютери, проектор, підручники, робочі зошити, презентація

до уроку, текстовий процесор.

Предметні компетенції:

- поняття: введення тексту, редагування, перевірка правопису;

- знання: знає послідовність дій для створення та редагування документа;

- вміння: описує алгоритм створення та опрацювання текстового документа,

операції редагування, перевірки правопису; уміє створювати, відкривати,

редагувати та зберігати документи, перевіряти правопис та виправляти

помилки у тексті, переміщувати курсор по документу різними способами.

Хід уроку

І. Організаційний етап.

Дії вчителя: привітання, організація учнів до заняття.

ІІ. Мотивація та актуалізація опорних знань.

(Перевірка знань учнів)

Дії вчителя: учні отримують схеми, які повинні заповнити.

(Мотивація учнів до вивчення нової теми. Метод навчання – бесіда)

Назвіть об'єкти доумента:Які операції можна виконати над

об'єктами документа?Назвіть режими перегляду документа:

Page 8: Система уроків з теми Текстовий редактор

7

Дії вчителя: пропонує учням перерахувати ситуації, що можуть трапитися під час

навчання, коли їм знадобляться навички роботи з програмою для опрацювання

тексту. Під час бесіди слід підвести учнів до розуміння необхідності навичок

правильного введення та редагування документів. Повідомлення теми та завдань

уроку.

ІІІ. Пояснення нового матеріалу.

(Метод навчання: робота з підручником та зошитом, демонстрація)

Дії вчителя: На слайдах чи комп’ютері за допомогою спеціальних програм

демонструє правильне введення тексту, прийоми редагування тексту, перевірки

орфографії, відміну, повторення або повернення дій. Акцентує увагу учнів на

властивостях об’єктів «слово», «рядок», «речення» та «абзац».

Пояснення: Способів створення, збереження та відкриття документів є кілька. Деякі

вам уже відомі, з іншими ми зараз ознайомимося.

Для створення документа потрібно виконати такі дії:

у меню Пуск вибрати Усі програми → Microsoft Office → Microsoft Word;

двічі клацнути по ярлику програми Microsoft Word на Робочому столі;

відкрити контекстне меню → вибрати Створити → Документ Microsoft Word;

у вже відкритій програмі натиснути кнопку Office чи вкладку Файл → вибрати

Створити → Новий документ → Створити.

Під час опрацювання документа доцільно дотримуватися такої послідовності

операцій:

Для збереження документа потрібно виконати такі дії:

натиснути кнопку Office чи вкладку Файл → вибрати Зберегти →

вказати папку для збереження файлу → Зберегти;

натиснути кнопку Зберегти на Панелі швидкого доступу;

закриваючи програму, вибрати Зберегти зміни (Так) → вказати папку

для збереження файлу → Зберегти.

Щоб відкрити документ виконуємо такі дії:

двічі клацнути по ярлику потрібного документа;

відкрити контекстне меню → вибрати Відкрити;

Введення тексту

Редагування тексту

Форматування тексту

Збереження документа

Page 9: Система уроків з теми Текстовий редактор

8

у вже відкритій програмі натиснути кнопку Office чи вкладку Файл →

вибрати Відкрити → вказуємо документ → Відкрити.

Традиційно введення тексту в документ здійснюється з клавіатури. При цьому

треба дотримуватися таких правил:

між словами роблять лише один пропуск;

пропуск ставиться після розділового знаку, а не перед ним; винятком є

тире, яке виділяється пропусками з обох сторін;

після відкриваючих і перед закриваючими дужками і лапками пропуск

не ставитися;

перехід на новий рядок відбувається автоматично, для введення тексту з

нового абзацу слід натиснути клавішу Enter;

перехід на нову сторінку також відбувається автоматично, для введення

тексту з нової сторінки слід натиснути кілька разів Enter.

До операцій редагування тексту належать видалення, вставлення та заміна

тексту, об’єднання та розділення абзаців, перевірка правопису тощо.

Досить часто після введення тексту користувачеві доводиться його редагувати,

виправляючи помилки чи роблячи інші зміни в тексті.

Для видалення символів зліва від курсору використовують клавішу Backspace,

справа – Delete. Для вставки символів у текст потрібно спочатку поставити на це

місце курсор, а потім починати введення тексту. Розділяють рядки на абзаци за

допомогою клавіші Enter. Якщо під час редагування тексту або виконання інших

операцій деякі з них було виконано помилково, то останню команду можна

відмінити. Для цього на Панелі швидкого доступу слід вибрати кнопку Скасувати

чи натиснути комбінацію клавіш Ctrl+Z. Щоб

повернути скасовану дію, потрібно скористатися

кнопкою Повернути (Ctrl+Y).

IV. Закріплення навчального матеріалу.

(Метод навчання: практична робота у вигляді гри «Хто швидше»)

Дії вчителя: повторює правила безпеки, пояснює зміст практичної роботи та

організовує її виконання. Гра проводиться у вигляді змагання на швидкість. Учням

роздаються картки із завданням – текстом вірша. Вчитель оголошує завдання і фіксує

прізвища учнів, які виконали це завдання швидше і правильніше. В кінці підбиває

підсумки гри (оголошує переможців), виставляє оцінки. Ще раз пояснює ті дії, які

викликали труднощі в учнів під час практичної роботи.

Page 10: Система уроків з теми Текстовий редактор

9

Завдання для учнів:

Набрати текст.

Поміняти колір першого стовпчика на зелений, другого на червоний.

Поміняти розмір шрифту першого стовпчика 16, другого – 18.

Виправити усі великі літери на малі.

Текст вірша:

Хто завжди книжки читає,

Той багато в світі знає.

Щастя в ліності нема…

Вчення – світ, невчення – тьма!

Слово – це вам не полова,

А язик – не помело.

Думай, як сказати слово,

Щоб не соромно було!

V. Рефлексія.

Дії вчителя: бесіда з учнями про труднощі, що виникли при виконанні практичних

завдань; про те, чого навчилися та що нове дізналися на уроці; які питання виникли,

що потрібно пригадати.

VI. Підсумок уроку.

Дії вчителя: підводить підсумок уроку, аналізує роботу учнів на уроці, повідомляє

домашнє завдання та коментує його зміст.

Page 11: Система уроків з теми Текстовий редактор

10

Урок 3

Тема: Фрагменти тексту та операції над ними.

Мета: ознайомити учнів з прийомами виділення фрагментів тексту та операціями,

що можна здійснити з виділеними фрагментами; формувати навички виконання дій

з виділеними фрагментами тексту; розвивати світогляд учнів, увагу, кмітливість,

комунікативні навички; виховувати цікавість до предмета та дбайливе ставлення до

комп’ютерної техніки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Засоби навчання: комп’ютери, проектор, підручники, робочі зошити, презентація

до уроку, текстовий процесор.

Предметні компетенції:

- поняття: фрагмент тексту; копіювання, виділення, переміщення, заміна,

видалення, пошук фрагменту тексту;

- знання: знає операції, що можна виконати з фрагментами тексту;

- вміння: описує різні способи опрацювання фрагментів тексту; наводить

приклади основних операцій, що можна виконати над текстом у програмі;

вміє виділяти та вилучати, копіювати та переміщувати, знаходити і

замінювати фрагменти тексту; використовує різні способи копіювання та

переміщення, пошуку й заміни тексту; використовує текстовий процесор для

навчання.

Хід уроку

І. Організаційний етап.

Дії вчителя: привітання, організація учнів до заняття.

ІІ. Мотивація та актуалізація опорних знань.

(Метод навчання – логічна гра)

Дії вчителя: пропонує взяти участь у логічній грі «Розшифруй слова».

1. Перша група слів:

брако, рафажи, мотбеге, гукенру, піскорон, сорігно, ліпекан.

Питання до учнів: яку операцію потрібно виконати зі словами, щоб їх

розшифрувати?

Очікувана відповідь: поміняти склади місцями, тобто перенести один склад. Вчитель

пропонує записати слово «перенести» на дошці, чи виділяє його на слайді.

2. Друга група слів:

Page 12: Система уроків з теми Текстовий редактор

11

лія (назва квітки), баран (музичний інструмент), тор (щось солодке)

Питання до учнів: яку операцію потрібно виконати зі словами, щоб їх

розшифрувати?

Очікувана відповідь: написати ще раз виділену частину слова, тобто зробити копію.

Вчитель пропонує записати слова «виділити» і «копіювати» на дошці, чи виділяє їх

на слайді.

Дії вчителя: пропонує учням назвати, які об’єкти ми можемо виділити. Очікувана

відповідь: слова, речення, рядки, тобто фрагменти тексту. Повідомлення теми уроку.

- Сьогодні на уроці ми навчимося виділяти фрагменти тексту і виконувати операції

над ними.

ІІІ. Пояснення нового матеріалу.

(Метод навчання: робота з підручником та зошитом, демонстрація)

Дії вчителя: показує способи виділення фрагментів тексту. Ознайомлює з учнів з

основними операціями над текстом, доповнює пояснення слайдами.

Пояснення: Фрагмент тексту – це деякі послідовність символів тексту. Перед тим як

почати виконувати над фрагментом будь-які дії, його потрібно виділити. Як

правило, виділений фрагмент зафарбовується в тексті блідо-синім кольором.

Способи виділення фрагментів тексту:

Фрагмент Спосіб виділення

Слово Двічі клацнути лівою кнопкою (ЛКМ) мишки на слові

Речення Натиснути Ctrl → клацнути ЛКМ на довільному місці в реченні

Рядок Вибрати місце на полі сторінки зліва від потрібного рядка → натиснути

ЛКМ

Кілька рядків Вибрати місце на полі сторінки зліва від потрібного рядка → натиснути

ЛКМ → утримуючи мишку перемістити вказівник вниз або вверх

Абзац Вибрати місце на полі сторінки зліва від потрібного рядка → двічі

клацнути ЛКМ або тричі клацнути ЛКМ в довільному місці абзацу

Довільний

фрагмент

Натиснути ЛКМ → провести мишкою від початку до кінця потрібного

фрагменту

Поставити курсор на початок фрагменту → натиснути Shift → клацнути

в кінці фрагменту

Весь документ

Вибрати місце на полі сторінки зліва від потрібного рядка → тричі

клацнути ЛКМ

Вибрати на вкладці Головна у групі Редагування пункт Виділити →

Виділити все

Натиснути сполучення клавіш Ctrl+А

Page 13: Система уроків з теми Текстовий редактор

12

Щоб зняти виділення, потрібно клацнути мишкою в довільному місці

документа поза виділенням.

Після того, як потрібний фрагмент виділено, його можна перемістити,

скопіювати, замінити або видалити. Ці операції можна виконувати, використовуючи

різні способи:

за допомогою Стрічки: вкладка Головна → група Буфер обміну →

Вирізати чи Копіювати → поставити курсор у місце вставки → Вставити;

з використанням комбінацій клавіш: Ctrl+C – скопіювати, Ctrl+X – вирізати,

Ctrl+V – вставити;

за допомогою контекстного меню: вибрати команду Вирізати чи Копіювати

→ Вставити;

перетягнути фрагмент у потрібне місце при натиснутій ЛКМ.

Для видалення фрагменту потрібно натиснути клавішу Delete чи Backspase чи

комбінацію Ctrl+X.

Текстовий процесор Word може здійснювати автоматичний пошук і

замінювати фрагменти в документі. Для цього потрібно вибрати на вкладці Головна

у групі Редагування пункт Знайти або Замінити, ввести потрібні слова для пошуку

і натиснути Знайти чи Замінити.

IV. Закріплення навчального матеріалу.

(Метод навчання: практична робота)

Дії вчителя: повторює правила безпеки, пояснює зміст практичної роботи та

організовує її виконання. Пропонується гра «Як зробити з мухи слона».

Зміст гри: учитель пропонує учням відкрити документ (попередньо скопійований у

папку учня) та виконати дії по заміні фрагментів тексту. Завдання озвучуються

вчителем поступово, одне за одним.

1. Заміни слово «муха» на «слон»:

Муха має хобот, муха має хвіст,

Муха має масу, муха має зріст,

Муха – улюбленець всіх дітлахів

Вуха такі, що сховають усіх.

2. Скопіюй і встав стовпчик вірша 2 рази, поміняй число «три» на «чотири» і «п’ять».

Три ворони на дорозі,

Три сороки на березі,

Три ворони чорнобокі,

Три сороки-білобокі.

Page 14: Система уроків з теми Текстовий редактор

13

3. Поміняй місцями 1 і 2, 3 і 4 рядки вірша.

Полічи зі мною й ти.

Я рахую до п’яти.

Легко їх порахувать.

Пальців на руках по п’ять.

4. Знайдіть у вірші слова «два» і видаліть їх усі. Прочитайте вголос отриманий вірш, про

що він?

Понад річкою місток

Виріс із семи стрічок.

Здійнялися з берегів

Сім барвистих кольорів.

V. Рефлексія.

Дії вчителя: бесіда з учнями про труднощі, що виникли при виконанні практичних

завдань; про те, чого навчилися та що нове дізналися на уроці; які питання виникли,

що потрібно пригадати. Пропонує учням заповнити таблицю.

Значок Назва операції Сполучення клавіш

VI. Підсумок уроку.

Дії вчителя: підводить підсумок уроку, аналізує роботу учнів на уроці, повідомляє

домашнє завдання та коментує його зміст.

Page 15: Система уроків з теми Текстовий редактор

14

Урок 4

Тема: Форматування символів і абзаців: шрифт, розмір, накреслення,

колір, вирівнювання, встановлення відступів абзацу чи міжрядкового

інтервалу.

Мета: пригадати властивості текстових символів, ознайомити учнів із властивостями

абзаців, формувати уявлення про операції форматування текстових символів та

абзаців; формувати навички виконання дій форматування тексту; розвивати

світогляд учнів, увагу, кмітливість, комунікативні навички; виховувати цікавість до

предмета та дбайливе ставлення до комп’ютерної техніки.

Тип уроку: комбінований.

Засоби навчання: комп’ютери, проектор, підручники, робочі зошити, презентація

до уроку, текстовий процесор.

Предметні компетенції:

- поняття: текстовий символ, абзац, відступи, вирівнювання, міжрядковий

інтервал;

- знання: знає властивості текстових символів та абзаців;

- вміння: описує операції форматування текстового документа; вміє

форматувати текст: символи (шрифт, розмір, колір, накреслення), абзаци

(вирівнювання, встановлення відступів, міжрядкового інтервалу).

Хід уроку

І. Організаційний етап.

Дії вчителя: привітання, організація учнів до заняття.

Перевірка домашнього завдання. Учням пропонується виділені фрагменти тексту:

Органом дотику людина сприймає повідомлення про те, твердий предмет чи м’який,

гладкий чи шорсткий, холодний чи гарячий тощо. Такі повідомлення називаються

тактильними.

Органом дотику людина сприймає повідомлення про те, твердий предмет чи м’який,

гладкий чи шорсткий, холодний чи гарячий тощо. Такі повідомлення називаються

тактильними.

Органом дотику людина сприймає повідомлення про те, твердий предмет чи м’який,

гладкий чи шорсткий, холодний чи гарячий тощо. Такі повідомлення називаються

тактильними.

Page 16: Система уроків з теми Текстовий редактор

15

Органом дотику людина сприймає повідомлення про те, твердий предмет чи м’який,

гладкий чи шорсткий, холодний чи гарячий тощо. Такі повідомлення називаються

тактильними.

Заповніть таблицю

Номер абзацу Що виділено? Яким способом виділено?

1

2

3

4

ІІ. Мотивація та актуалізація опорних знань.

(Метод навчання – евристичний)

Дії вчителя: пропонує відгадати слово, якого не вистарчає на поданих схемах:

Питання до учнів: поясніть, як ви розумієте вираз «формат підручника».

Очікувана відповідь: її розміри, висота, ширина, колір. Вчитель знайомить учнів із

значенням слова «формат» у тлумачному словнику. Оголошує, що пропущено

«формат» і просить пояснити значення цього слова на схемах. Повідомлення теми

уроку.

- Сьогодні на уроці ми ознайомимося із значення поняття «форматування тексту»,

визначимо основні властивості символів та абзаців, навчимося їх форматувати.

ІІІ. Пояснення нового матеріалу.

(Метод навчання: робота з підручником та зошитом, демонстрація)

Дії вчителя: демонструє здійснення операцій форматування символів та абзаців,

звертає увагу на сторінки підручника, де висвітлено матеріал уроку.

... паперу

листівка

альбомний аркуш

ватман

... файлів

файл-картинка

текстовий файл

звуковий файл

... відповіді

усно

письмово

з використання демонстрації

Page 17: Система уроків з теми Текстовий редактор

16

Пояснення: на минулому уроці ми вже ознайомилися з поняттям форматування

символів. Сьогодні розглянемо дії форматування детальніше.

Символ як об’єкт текстового документа має такі властивості: шрифт, розмір,

колір, накреслення та інші. Розглянемо кілька прикладів форматування тексту та

визначимо його властивості:

Приклади

форматування

тексту →

Та земля

мила, де мати

народила.

Та земля мила, де

мати народила. Та земля мила, де

мати народила.

Шрифт Palatino Linotype Times New Roman Calibri

Розмір 16 пт 14 пт 12 пт

Колір синій зелений червоний

Накреслення жирний курсив підкреслений

Як ми бачимо, шрифт та накреслення вказують на спосіб написання символів,

колір символів зазвичай чорний, але при потребі легко змінюється на будь-який

інший. Розмір літер вказується у пунктах (одиниця виміру довжини, яка рівна 0,353

мм).

Форматувати текст можна перед введенням або після. Якщо текст уже введено,

його потрібно виділити. Інструменти для форматування розміщено на стрічці –

вкладка Головна у групі Шрифт. Повний набір усіх можливостей форматування

символів надається в діалоговому вікні Шрифт, яке відкривається кнопкою зі

стрілочкою в нижньому правому куті групи Шрифт. А також інструментами міні-

панелі чи однойменної команди контекстного меню.

Абзац як об’єкт текстового документа має такі властивості: вирівнювання,

відступи, міжрядковий інтервал та інші.

Вирівнювання визначає спосіб розташування рядків абзацу відносно його лівої

та правої меж. Можна встановити такі значення цієї властивості: за лівим чи правим

краєм, по центру, за шириною. Найчастіше для абзаців основного тексту

встановлюють вирівнювання за шириною, а для заголовків – по центу.

Page 18: Система уроків з теми Текстовий редактор

17

Відступи характеризують відстань усіх рядків абзацу від межі лівого та правого

поля сторінки, а також відступ першого рядка абзацу відносно його лівої межі.

Міжрядковий інтервал визначає відстань між рядками тексту в абзаці,

вимірюється в пунктах. Можна встановити такі значення міжрядкового інтервалу:

одинарний (по розміру найбільшого символа в рядку);

1,5 рядка (у 1,5 разів більший за одинарний);

подвійний (у 2 рази більший за одинарний);

мінімум (мінімальний із можливих для розташування символів у рядку);

точно (рівний значенню вказаному користувачем);

множник (дорівнює одинарному, помноженому на вказане значення).

Розглянемо кілька прикладів форматування тексту та визначимо його

властивості:

Приклади

форматування

тексту →

Та земля

мила, де мати

народила.

Та земля

мила, де мати

народила.

Та земля

мила, де мати народила.

Вирівнювання по центру за лівим краєм по ширині

Міжрядковий

інтервал одинарний 1,5 рядка точно, 14 пт

Відступ першого

рядка нема 1 см 1.5 см

Форматування абзаців також здійснюється для виділених фрагментів тексту.

Якщо абзац не виділено, то форматування застосовується до того абзацу, у якому

розміщено курсор.

Для встановлення значень більшості властивостей абзацу розміщено на стрічці

– вкладка Головна у групі Абзац. А також інструментами міні-панелі чи команд

контекстного меню. Для встановлення відступів можна використати маркери, які

розташовано на лінійці.

Page 19: Система уроків з теми Текстовий редактор

18

Повний набір усіх можливостей форматування символів надається в

діалоговому вікні Абзац, яке відкривається кнопкою зі стрілочкою в нижньому

правому куті групи Абзац

IV. Закріплення навчального матеріалу.

(Метод навчання: робота із таблицями, схемами)

Дії вчителя: оголошує завдання 1: у нас є слова, які означають властивості об’єктів

текстового документа – символу та абзацу. Давайте розділимо їх на два стовпчики. У

перший запишемо властивості символів, у другий – абзаців.

Розмір, вирівнювання, колір, накреслення, шрифт, міжрядковий інтервал, відступ.

Властивості символів Властивості абзців

Завдання 2: заповніть схему властивостей символів і приклади їх значень,

використавши такі слова:

18 пт, червоний, властивості, курсив, колір, напівжирний, 16 пт, розмір, зелений,

накреслення.

Завдання 3: заповніть схему властивостей абзаців і приклади їх значень,

використавши такі слова:

Вирівнювання, 1,5 см, властивості, відступ рядка, за шириною, міжрядковий інтервал, 2

см, одинарний, по центру, подвійний.

Page 20: Система уроків з теми Текстовий редактор

19

IV. Закріплення навчального матеріалу.

(Метод навчання: практична робота)

Дії вчителя: повторює правила безпеки, пояснює зміст практичної роботи та

організовує її виконання.

Зміст практичної роботи: потрібно набрати запропонований текст, від

форматувати його відповідно до зразка.

V. Рефлексія.

Дії вчителя: бесіда з учнями про труднощі, що виникли при виконанні практичних

завдань; про те, чого навчилися та що нове дізналися на уроці; які питання виникли,

що потрібно пригадати.

VI. Підсумок уроку.

Дії вчителя: підводить підсумок уроку, аналізує роботу учнів на уроці, повідомляє

домашнє завдання та коментує його зміст.

Українська мова вважається однією з найбільш

милозвучних мов у світі.

Практично кожен українець від народження гарно співає. Адже

пісня – це найдобріша, найвиразніша мова.

Для українського народу пісня –

це його душа, це його краса і доброта.

Ми, українці - найспівучіший народ.

Page 21: Система уроків з теми Текстовий редактор

20

Урок 5

Тема: Вставлення графічних об’єктів у текстовий документ.

Мета: формувати уявлення учнів про види графічних зображень та способи їх

вставлення у текстовий документ, про властивості зображень та способи їх змінення;

формувати навички виконання дій з графічними об’єктами; розвивати світогляд

учнів, увагу, кмітливість, комунікативні навички; виховувати цікавість до предмета та

дбайливе ставлення до комп’ютерної техніки.

Тип уроку: комбінований.

Засоби навчання: комп’ютери, проектор, підручники, робочі зошити, презентація

до уроку, текстовий процесор.

Предметні компетенції:

- поняття: Microsoft Clipart, SmartArt, властивості зображень;

- знання: знає алгоритм вставлення графічних документів у текстовий редактор;

знає алгоритм створення діаграм, схем тощо;

- вміння: описує поняття графічного об’єкта; пояснює призначення діаграм,

схем, структур; вміє вставляти графічні об’єкти у текст та змінювати їх

властивості.

Хід уроку

І. Організаційний етап.

Дії вчителя: привітання, організація учнів до заняття.

Перевірка домашнього завдання:

Розподіліть властивості об’єктів по відповідних стовпцях таблиці: розмір літер,

вирівнювання, нумерація, відступ рядка, розміри полів, колір літер, міжрядковий інтервал,

накреслення, розмір сторінки, шрифт, орієнтація.

Властивості символів Властивості абзацу Властивості сторінки

ІІ. Мотивація та актуалізація опорних знань.

(Метод навчання – логічна гра)

Дії вчителя: пропонує учням послухати казкову історію та розшифрувати слова.

Page 22: Система уроків з теми Текстовий редактор

21

«В одному далекому царстві жив один книжний хробачок. Він був

добрим хробачком і нікого не ображав. Але усі навкруг не любили

його, бо понад усе на світі він полюбляв книги. Ні не читати, а

ласувати літерами у книгах! Дорослим і дітям ставало все важче і

важче читати їх улюблені книги, тому що в тексті майже у всіх словах

бракувало символів. Що написано в книжках жителів далекого царства розуміли

лише по малюнкам.»

Спробуйте і ви прочитати слова з підручника математики:

карат прлелогрм омб ткутник кло

Дії вчителя: пропонує учням назвати слова та розташувати їх біля потрібних

геометричних фігур. Повідомлення теми уроку.

- Я думаю ви зрозуміли, як важливо використовувати в тексті графічні зображення.

Сьогодні на уроці ми навчимося вставляти в текст різноманітні графічні об’єкти та

виконувати їх форматування і редагування.

ІІІ. Пояснення нового матеріалу.

(Метод навчання: робота з підручником та зошитом, демонстрація)

Дії вчителя: ознайомлює з учнів з поняттям графічного об’єкта, демонструє учням

способи вставлення зображень, фігур, схем та розповідає про їх властивості і методи

форматування, доповнює пояснення слайдами чи демонстрацією з екрана свого

комп’ютера. Після пояснення доцільно буде продемонструвати на комп’ютері

вставлення фігури, об’єкта SmartArt та зміну їх властивостей.

Пояснення: Під час створення текстового документа іноді виникає потреба вставити

до нього графічне зображення, яке ілюструє зміст тексту (малюнок, фотографія,

схема, діаграма тощо) або графічно оздоблює документ (рамка, логотип та інше).

Графічні зображення, вставлені в

документ, мають такі властивості:

розмір зображення, спосіб обтікання,

колір, товщина контуру, спосіб

розташування. З більшістю цих властивостей ви уже знайомі. Розглянемо ті, які є для

вас новими:

Page 23: Система уроків з теми Текстовий редактор

22

спосіб обтікання – визначає спосіб взаємного розміщення тексту та малюнка

на аркуші. Може набувати таких значень: у тексті, навколо рамки, навколо

контуру, перед текстом, за текстом.

розташування на сторінці – визначає спосіб розміщення зображення на

сторінці. Властивість може набувати таких значень: зверху ліворуч, посередині

по центру, знизу праворуч, посередині ліворуч.

Для вставлення графічних зображень використовують

елементи керування групи Зображення вкладки Вставлення. Крім

рисунка та картинки, у документ можна вставити різноманітні

фігури, сере яких лінії, основні фігури, фігурні стрілки, блок-схеми,

виноски, зірки, стрічки.

Вставлену фігуру можна редагувати (змінювати розміри та

нахиляти, використовуючи маркери розмірів та обертання,

копіювати, переміщувати, видаляти) і форматувати (змінювати

товщину та колір ліній контуру, колір та спосіб заливки. Операції

редагування виконуються тими ж способами, що й символи.

Форматування виконується з елементів керування тимчасової вкладки Формат, яка

автоматично з’являється на стрічці.

Об’єкти SmartArt – це тип

графічних об’єктів у текстовому

редакторі, які призначені для подання

даних у вигляді різноманітних схем.

Використання схем дає змогу зробити

документ більш виразним та наочним.

Дані на цих схемах зображуються

у вигляді взаємопов’язаних фігур з

текстом. Зв’язок між фігурами відображає змістовий зв’язок фрагментів тексту.

Частіше інших використовуються схеми – організаційні діаграми, які належать

до типу Структура.

Організаційна діаграма – це схематичне подання об’єктів і зв’язків між ними.

Види персональних комп'ютерів

стаціонарні портативні

Види персональних комп'ютерів

стаціонарні портативні

Page 24: Система уроків з теми Текстовий редактор

23

Для вставки організаційної діаграми чи іншої схеми SmartArt потрібно

виконати такі дії:

вибрати місце в документі, де буде вставлено схему;

виконати: вкладка Вставлення → SmartArt → вибрати тип макета →

вибрати макет → підтвердити вибір;

оформити схему за допомогою контекстних вкладок Конструктор та

Формат.

Вибираючи макет слід врахувати спосіб подання даних, призначення макета,

розмір тексту, кількість елементів на схемі. Додати текст до фігур можна

безпосередньо на самій фігурі, або в спеціальному вікні Введіть текст.

IV. Закріплення навчального матеріалу.

(Метод навчання: практична робота)

Дії вчителя: повторює правила безпеки, пояснює зміст практичної роботи та

організовує її виконання.

Практична робота

«Вставляння графічних об’єктів та схем/діаграм у текстовий документ»

Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-

гігієнічних норм. Збережіть документ у папку «Документи», назва – ваше прізвище.

Завдання 1: вставте в документ зображення вашої улюбленої тваринки, напишіть як її

звати і чому вона вам подобається.

Завдання 2: за допомогою графічних фігур створіть «розмову кількох смайликів».

Завдання 3: Прочитайте уважно текст. Визначте, які види сучасних комп’ютерів

згадуються у тексті та складіть на основі цих даних організаційну діаграму на основі

схеми SmartArt:

Сучасні персональні комп’ютери дуже різні. У класі ми працюємо із стаціонарними

комп’ютерами. Люди, які постійно подорожують, використовують портативні

комп’ютери. Серед стаціонарних комп’ютерів виділяють щонайменше три види: офісні,

домашні, ігрові. Портативні комп’ютери є кількох видів. За розмірами і призначенням їх

називають ноутбуками, нетбуками, планшетами, смартфонами.

V. Рефлексія.

Дії вчителя: бесіда з учнями про труднощі, що виникли при виконанні практичних

завдань; про те, чого навчилися та що нове дізналися на уроці; які питання виникли,

що потрібно пригадати.

Page 25: Система уроків з теми Текстовий редактор

24

Персональні комп'ютери

Стаціонарні

Офісні

Домашні

Ігрові

Портативні

Ноутбуки

Нетбуки

Планшети

Смартфони

VI. Підсумок уроку.

Дії вчителя: підводить підсумок уроку, аналізує роботу учнів на уроці, повідомляє

домашнє завдання та коментує його зміст.

Приклад виконаної практичної роботи

Привіт, як

справи?

Чудово! Маю

гарний настрій!

Мого котика звуть Мурчик. Я дуже

його люблю. Він дуже веселий,

любить гратися.

Page 26: Система уроків з теми Текстовий редактор

25

Урок 6

Тема: Перевірка правопису. Виправлення помилок. Алгоритм

опрацювання текстового документа.

Мета: формувати навички учнів створювати, редагувати, роздруковувати текстові

документи; формувати навички учнів здійснювати перевірку правопису, пошуку

даних; розвивати світогляд учнів, увагу, кмітливість, комунікативні навички;

виховувати цікавість до предмета та дбайливе ставлення до комп’ютерної техніки.

Тип уроку: закріплень вмінь та навичок.

Засоби навчання: комп’ютери, проектор, підручники, робочі зошити, презентація

до уроку, текстовий процесор.

Предметні компетенції:

- поняття: редагування та форматування документа; правопис;

- знання: знає алгоритм опрацювання текстового документа;

- вміння: описує алгоритм створення, опрацювання текстового документа;

описує різні способи копіювання та вставлення фрагментів тексту, процес

перевірки правопису в середовищі текстового процесора; вміє вводити текст з

дотриманням правил орфографії, пунктуації; виділяти фрагменти тексту та

виконувати над ним дії редагування та форматування, перевіряти правопис та

виправляти помилки..

Хід уроку

І. Організаційний етап.

Дії вчителя: привітання, організація учнів до заняття.

Перевірка домашнього завдання

Дано певний список властивостей. Виберіть із списку властивості графічних

зображень: розмір літер,графічні ефекти, вирівнювання, спосіб обтікання, відступ рядка,

розміри фігури, заливка, міжрядковий інтервал, накреслення, контур,

розмір сторінки, поворот, шрифт, орієнтація.

Запишіть правильну послідовність команд алгоритму вставлення в

документ фігури Сонечко:

Команди алгоритму Номер команди в

алгоритмі

Виберіть у наведеному переліку фігуру Сонечко

Виберіть на вкладці Вставка в групі Зображення кнопку Фігури

Відпустіть ліву кнопку мишки

Виберіть місце, де буде розташована фігура

Page 27: Система уроків з теми Текстовий редактор

26

Поміняйте колір фігури Сонечко

Клацніть лівою кнопку мишки у місце розташування фігури,

або протягніть мишкою по діагоналі, утримуючи натиснутою

ліву кнопку

ІІ. Мотивація та актуалізація опорних знань.

(Метод навчання – логічна гра)

Дії вчителя: пропонує учням розшифрувати текст. У словах потрібно виправити

помилки та перенести назву жанру перед початком кожного речення.

Невогонь, аабпікає.

Олисичко систричко закричавбідалаха…

Пташкакрасна своїмпірям , а людиназнанями.

(Прислів’я) (Загадка) (Уривок казки)

- Сьогодні на уроці ми навчимося знаходити помилки та виправляти їх, а також

виконаємо практичну роботу за допомогою якої узагальнимо ваші вміння по

опрацюванню документа.

ІІІ. Пояснення нового матеріалу.

(Метод навчання: робота з підручником та зошитом, демонстрація)

Дії вчителя: показує способи виправлення помилок. Ознайомлює з учнів з

основними операціями над документом, доповнює пояснення слайдами чи

демонстрацією з екрана свого комп’ютера.

Пояснення: Текстовий процесор Word під час введення тексту здійснює

автоматичну перевірку орфографії та граматики, підкреслюючи помилки

хвилястими лініями червоного та зеленого кольору.

Є кілька причин, через які програма позначає слово як помилкове:

слово було написане з помилкою;

слово було написане без помилки, але відсутнє у словнику;

слово було написано без помилок, але введено іншою мовою.

Для виконання перевірки правопису

можна вибрати: вкладку Рецензування →

групу Правопис → кнопку Правопис і

граматика. Коли програма підкреслює

слова помилково – таких слів немає у

словниках процесора Word. Ці підкреслення

можна ігнорувати або вказати програмі

Page 28: Система уроків з теми Текстовий редактор

27

м. Нововолинськ

бульв. Т. Шевченка

буд. 7, кВ. 16

ДОРОГІ ДРУЗІ!

З превеликим задоволенням запрошую вас на свято мого Дня народження!

Свято відбудеться в неділю, 21 жовтня, о 14 годині.

Гарний настрій та бажання веселитися обов’язкові

КАТРУСЯ

Пропустити слово. Щоб виправити помилку неправильного визначення

програмою мови, потрібно в контекстному меню вибрати команду Мова і в списку,

що відкриється, вибрати потрібну мову. Або ж використати кнопку вкладки

Рецензування → Мова.

Якщо в тексті допущено синтаксичну помилку, то цей фрагмент тексту

підкреслюється зеленою хвилястою лінією. Для виправлення цієї ситуації потрібно

відкрити контекстне меню цього фрагмента, установити причину та усунути її.

IV. Закріплення навчального матеріалу.

(Метод навчання: практична робота)

Дії вчителя: повторює правила безпеки, пояснює зміст практичної роботи та

організовує її виконання.

Практична робота

«Редагування та форматування текстового документа»

Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-

гігієнічних норм. Збережіть документ у папку «Документи», назва – ваше прізвище.

Завдання 1: установіть параметри сторінки: розмір – А5, орієнтація - альбомна.

Завдання 2: створіть текстовий документ за наведеним зразком.

V. Рефлексія.

Дії вчителя: бесіда з учнями про труднощі, що виникли при виконанні практичних

завдань; які питання виникли, що потрібно пригадати.

VI. Підсумок уроку. Дії вчителя: підводить підсумок уроку, аналізує роботу учнів на

уроці, повідомляє домашнє завдання та коментує його зміст.

Page 29: Система уроків з теми Текстовий редактор

28

Урок 7

Тема: Форматування сторінок текстового документа та його друк.

Довідкова система текстового процесора.

Мета: формувати уявлення учнів про властивості сторінки, можливості текстового

процесора з підготовки документа до друку та здійснення друку; формувати навички

форматування сторінок, попереднього перегляду та друку документа, використання

довідкової системи; розвивати світогляд учнів, увагу, кмітливість, комунікативні

навички; виховувати цікавість до предмета та дбайливе ставлення до комп’ютерної

техніки.

Тип уроку: формування нових умінь та навичок.

Засоби навчання: комп’ютери, проектор, підручники, робочі зошити, презентація

до уроку, текстовий процесор.

Предметні компетенції:

- поняття: параметри сторінки, колонтитули, попередній перегляд, ключові

слова;

- знання: знає властивості сторінки, має уявлення про поняття ключового слова;

знає алгоритм пошуку потрібних відомостей щодо роботи з документом;

- вміння: описує форматування документа, алгоритм знаходження довідкових

відомостей у середовищі програми; вміє нумерувати сторінки, здійснювати

попередній перегляд та друк документа, користуватися довідкою.

Хід уроку

І. Організаційний етап.

Дії вчителя: привітання, організація учнів до заняття.

Повторення вивченого матеріалу

Завдання: маємо початковий текст та відформатований. Визначте, що саме було

змінено і які інструменти для цього використані.

До форматування Після форматування

Українська мова вважається однією з

найбільш милозвучних мов у світі.

Практично кожен українець від

народження гарно співає. Адже пісня – це

найдобріша, найвиразніша мова. Для

українського народу пісня – це його душа,

це його краса і доброта. Ми, українці -

найспівучіший народ.

Українська мова вважається однією з

найбільш милозвучних мов у світі.

Практично кожен українець від

народження гарно співає. Адже пісня – це

найдобріша, найвиразніша мова.

Для українського народу пісня – це його

душа, це його краса і доброта.

Ми, українці - найспівучіший народ.

Page 30: Система уроків з теми Текстовий редактор

29

Очікувана відповідь: вирівнювання абзацу, відступ першого рядка, накреслення та

колір символів, міжрядковий інтервал.

ІІ. Мотивація та актуалізація опорних знань.

(Метод навчання – логічна гра)

Дії вчителя: пропонує учням розглянути сторінку документа та визначити, які

властивості сторінки вони можуть назвати.

Очікувана відповідь: розміри сторінки, наявність полів.

Повідомлення теми уроку.

- Ми уже навчилися форматувати символи та абзаци. Та ви знаєте, й сторінки мають

свої властивості, які можна форматувати та редагувати. Розглянемо як це можна

зробити.

ІІІ. Пояснення нового матеріалу.

(Метод навчання: робота з підручником та зошитом, демонстрація)

Дії вчителя: демонструє здійснення операцій форматування сторінок, розказує як

попередньо переглянути документ та роздрукувати його, звертає увагу на сторінки

підручника, де висвітлено матеріал уроку.

Пояснення: створюючи текстовий документ, користувач майже зажди передбачає, що

він буде надрукований. Тому важливо оформити документ так, щоб він гарно

виглядав також на аркуші паперу.

Сторінка як об’єкт текстового документа має такі властивості: розміри сторінки,

розміри полів, орієнтація, нумерація сторінки та інші.

Розмір сторінки – це висота і ширина сторінки текстового документа. Частіше

всього ми використовуємо формат А4, який має розміри 14,8 см ширина на 21 см

довжини.

Поля – це частини сторінки вздовж країв аркуша, які залишають для різних

позначок і кращого сприйняття тексту. На сторінці є верхнє, нижнє, ліве та праве

поля. Вимірюються в см.

Орієнтація сторінки – це спосіб розміщення сторінки на площині.

Розрізняють книжкову (вертикальну) та альбомну (горизонтальну) орієнтації.

Для встановлення властивостей сторінки

слід відкрити на стрічці вкладку Розмітка

сторінки. На цій вкладці розміщені кілька

груп керування, які призначені для

Page 31: Система уроків з теми Текстовий редактор

30

форматування сторінки. Значення більшості властивостей установлюються в групі

Параметри сторінки.

Розміри полів сторінки можна також установити на вертикальній та

горизонтальній лінійках. Для цього слід перетягнути межу поля вздовж лінійки у

потрібне місце.

Документи, що містять більше 2 сторінок, як правило, потребують нумерації

сторінок. Для автоматичної нумерації потрібно виконати: вкладка Вставка → Номер

сторінки → вибрати спосіб розміщення номера → закрити вікно колонтитулу.

Повний вибір властивостей сторінки можна встановити в діалоговому вікні

Параметри сторінки, яке відкривається вибором діалогового вікна у відповідній

групі стрічки, або двічі клацнувши по лінійці.

Щоб з’ясувати, як виглядатиме створений документ на папері, слід переглянути

його у режимі Попередній перегляд, вибравши кнопку Office чи вкладку Файл →

вибрати Друк → Попередній перегляд.

Переглядаючи документ у цьому режимі, користувач може з’ясувати, чи вдало

розміщений текст, як виглядають у ньому графічні об’єкти та інше. Редагування

документа можливе у режимі Попереднього перегляду, але для серйозного

форматування слід Закрити вікно режиму і виконати потрібні дії у документі.

Після того як зовнішній вигляд документа було з’ясовано та всі необхідні зміни

внесено, документ можна друкувати. Для друку однієї копії чи кількох копій

документа із зазначенням властивостей друку, слід вибрати кнопку Office чи вкладку

Файл → вибрати Друк → вказати кількість копій, номери сторінок та інші

параметри друку за потребою → натиснути Друк. Для швидкого друку усіх сторінок

Page 32: Система уроків з теми Текстовий редактор

31

без вказування параметрів можна використати кнопку Друк на Панелі швидкого

доступу.

Для одержання відомостей щодо роботи з текстовим процесором варто

скористатися довідковою системою програми, для відкриття якої потрібно

натиснути клавішу F1 або кнопку на стрічці Довідка (?). Знайти потрібну

інформацію можна за допомогою ввівши ключові слова за якими здійснити пошук,

або вибрати готову статтю, яку пропонує програма. Якщо інформації у Довідці не

знайшлося, слід зайти на сайт текстового редактора, де можна знайти відповіді на усі

питання.

IV. Закріплення навчального матеріалу.

(Метод навчання: практичні вправи)

Дії вчителя: повторює правила безпеки, пояснює зміст практичних завдань та

організовує їх виконання.

Завдання 1: заповніть схему властивостей сторінок текстового процесора та приклади

їх значень, використавши такі слова:

А4, А5, розмір сторінки, верхнє – 1 см, альбомна, ліве – 2 см, книжкова, розмір полів,

орієнтація, властивості сторінки.

Завдання 2: Визначте, які операції належать до редагування, а які – до форматування

тексту.

№ Операція № Операція

1 Вибір орієнтації сторінки 8 Заміна фрагменту тексту іншим

2 Зміна розміру символів 9 Зміна міжрядкового інтервалу

3 Встановлення розмірів полів

сторінки 10

Встановлення відступу першого

рядка абзацу

4 Перевірка правопису 11 Переміщення фрагменту тексту

5 Встановлення розміру сторінки 12 Видалення фрагменту тексту

6 Вибір способу вирівнювання абзацу

13 Встановлення нумерації сторінок

документа

7 Зміна кольору тексту 14 Копіювання фрагменту тексту

Page 33: Система уроків з теми Текстовий редактор

32

Запишіть номери операцій у потрібний рядок:

Редагування ____________________________________________

Форматування __________________________________________

V. Рефлексія.

Дії вчителя: бесіда з учнями про труднощі, що виникли при виконанні практичних

завдань; про те, чого навчилися та що нове дізналися на уроці; які питання виникли,

що потрібно пригадати.

VI. Підсумок уроку.

Дії вчителя: підводить підсумок уроку, аналізує роботу учнів на уроці, повідомляє

домашнє завдання та коментує його зміст. Варто нагадати учням, що наступний урок

буде підсумковим по цій темі, тому потрібно повторити увесь вивчений матеріал та

підготуватися до підсумкового уроку.

Page 34: Система уроків з теми Текстовий редактор

33

Урок 8

Тема: Підсумковий урок з теми «Текстовий процесор».

Мета: узагальнити та перевірити знання учнів з теми.

Тип уроку: перевірка знань та вмінь

Завдання для тематичного оцінювання

з теми «Текстовий процесор Microsoft Word»

Підсумковий тест

Виберіть одну чи кілька правильних відповідей

1. Призначення текстового процесора:

створення папок та ярликів

створення та опрацювання графічних зображень

створення та опрацювання презентацій

створення та опрацювання текстових документів

створення та опрацювання відео кліпів

2. Виберіть зі списку об’єкти текстового документа:

абзац

сторінка

папка

символ

слайд

3. Вкажіть розширення файлу текстового документа:

.pptx

.bmp

.xlsx

.docx

.txt

4. Який режим перегляду документа забезпечує можливість виконання усіх операцій

текстового процесора:

веб-документ

режим читання

структура

розмітка сторінки

чернетка

5. Що буде виділено під час подвійного клацання мишкою всередині абзацу:

абзац

весь документ

рядок

слово

речення

Page 35: Система уроків з теми Текстовий редактор

34

6. Яку комбінацію клавіш потрібно натиснути, щоб скопіювати виділений текст:

Ctrl + X

Ctrl + C

Ctrl + V

Ctrl + A

Ctrl + Z

7. Вкажіть операції, що належать до редагування тексту:

встановлення нумерації сторінок

заміна одного фрагменту тексту іншим

перевірка правопису

зміна кольору тексту

вибір типу шрифту тексту

8. Назвіть операції, що відносяться до форматування тексту:

вибір орієнтації сторінки

зміна кольору символів

перевірка правопису

зміна розміру символів

копіювання та вставлення фрагментів тексту

9. Який об’єкт документа, який має такі властивості: шрифт, колір, розмір,

накреслення:

символ

рядок

абзац

сторінка

зображення

10. Який об’єкт документа, який має такі властивості: поля, орієнтація, розмір:

символ

рядок

абзац

сторінка

зображення

11. Назвіть властивості графічного зображення в документі:

відступ

орієнтація

розмір

спосіб обтікання

заливка

12. Назвіть графічні зображення, які можуть бути вставлені в документ:

символи

картинки

фігури

об’єкти SmartArt

таблиці

Page 36: Система уроків з теми Текстовий редактор

35

Комплексна практична робота

Текстовий процесор Microsoft Word

1. Запустіть програму. Збережіть документ в папці «Мої документи».

2. Оформіть текст згідно зразка. При оформленні використано: таблицю 8х3, фото з

ефектами рамок, надпис WordArt, символи.

Нововолинська загальноосвітня школа І-ІІІ

ступенів № 2

усіх охочих дітей шкільного віку взяти

активну участь у роботі:

Гуртків «Олімпієць» з фізики,

математики, інформатики та хімії

Гуртка «Юний біолог»

Гуртка технічної творчості

Студії бального та спортивного

танцю

Музичної та вокальної студії

Художнього гуртка

Спортивних гуртків

Наша адреса:

м. Нововолинськ,

вул. Маяковського, 5

Довідки за телефоном:

(03344) 2-55-55

(

0334

4) 2

-55-

55

Зан

ятт

я в

гу

ртк

ах

(

0334

4) 2

-55-

55

Зан

ятт

я в

гу

ртк

ах

(

0334

4) 2

-55-

55

Зан

ятт

я в

гу

ртк

ах

(

0334

4) 2

-55-

55

Зан

ятт

я в

гу

ртк

ах

(

0334

4) 2

-55-

55

Зан

ятт

я в

гу

ртк

ах

(

0334

4) 2

-55-

55

Зан

ятт

я в

гу

ртк

ах

(

0334

4) 2

-55-

55

Зан

ятт

я в

гу

ртк

ах

(

0334

4) 2

-55-

55

Зан

ятт

я в

гу

ртк

ах