20
Клас: 6 Тема: Відмінки іменників. Чарівна подорож «Відмінковим експресом» по казковій Іменниковій Країні Мета: 1) поглибити та закріпити знання учнів про відмінки іменників, зокрема про кличний відмінок і навчити учнів використовувати їх у мовленні; 2) розвивати лінгвістичне мислення та культуру мовлення,предметну компетенцію, комунікативну компетентність шестикласників, уміння виділяти головне у навчальному матеріалі, самостійно мислити; 3) виховувати любов до краси рідної мови, її багатства; прищеплюва- ти підростаючому поколінню повагу до народних звичаїв та христи- янських свят. Тип уроку: урок закріплення знань, умінь і навичок. Форма уроку: урок-подорож. Засоби навчання: підручник з рідної мови для 6 класу за редакцією І.Вихо- ванця, комп’ютер, мультимедійна дошка, роздатковий матеріал, лис- ти учнів Святому Миколаю, мапа Іменникової Країни, маршрутні лис-

Відкритий урок Відмінки іменників

  • Upload
    -

  • View
    1.776

  • Download
    20

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Відкритий урок Відмінки іменників

Клас: 6

Тема: Відмінки іменників. Чарівна подорож «Відмінковим експресом» по казковій Іменниковій Країні

Мета: 1) поглибити та закріпити знання учнів про відмінки іменників, зокрема про кличний відмінок і навчити учнів використовувати їх у мовленні; 2) розвивати лінгвістичне мислення та культуру мовлення,предметну компетенцію, комунікативну компетентність шестикласників, уміння виділяти головне у навчальному матеріалі, самостійно мислити; 3) виховувати любов до краси рідної мови, її багатства; прищеплюва- ти підростаючому поколінню повагу до народних звичаїв та христи- янських свят.

Тип уроку: урок закріплення знань, умінь і навичок.

Форма уроку: урок-подорож.

Засоби навчання: підручник з рідної мови для 6 класу за редакцією І.Вихо- ванця, комп’ютер, мультимедійна дошка, роздатковий матеріал, лис- ти учнів Святому Миколаю, мапа Іменникової Країни, маршрутні лис- ти (міні-зошити),сніжинки, бурульки з паперу,повітряні кульки, аудіо- записи.

Інтерактивні вправи: «Кульковий ланцюжок», робота в парах, «Майстерня лінгвіста», робота на картках, «Теоретичний серпантин», «Сніжинки».

ХІД УРОКУ

І Самовизначення до діяльності.

1) Привітання.(На дошці висить мапа Іменникової Країни, на учнівських партах лежать маршрутні листи,паперові бурульки, сніжинки).

Слово вчителя. Доброго всім дня! З Днем святого Миколая! У народі говорять,що добрий гість - дому радість. Сподіваюсь, що ви,

Page 2: Відкритий урок Відмінки іменників

любі мої учні, як і я, раді нашим гостям. (учні вітаються з гостями). Діти, сядьте всі рівненько, Не шуміть, сидіть тихенько. Урок буде незвичайний, Для всіх нас повчальний. Сьогодні у нас особливий урок. Сьогодні ми зробимо ще один крок В країну прекрасну, країну чудову, Що нас так чекає й збагачує мову.

/ледве чутно грає музика з «Простоквашино»/

ІІ Підготовка учнів до активного й свідомого засвоєння нового матеріалу.

Слово вчителя. Ми сьогодні з вами будемо подорожувати по казковій країні –Іменниковій Країні. Багато станцій ми проїдемо на чарівному «Відмінковому експресі»,та пунктом прибуття до кінцевої зупинки нашої сьогоднішньої мандрівки стане станція «Кличний відмінок». Черговим на наших станціях ми призначимо з вами Кумедного Чоловічка,допомагати якому буде провідник експресу - …один з учнів. (на дошці провідник прикріплює гномика)

Учитель пояснює мету уроку,користуючись мультимедійною дошкою.

Page 3: Відкритий урок Відмінки іменників

Під час нашої казкової подорожі ми поглибимо і закріпимо знання про відмінювання іменників, зокрема про кличний відмінок, навчимося вико-ристовувати іменники,вживати їх у правильному відмінку; розвиватимемо лінгвістичне мислення, культуру мовлення, предметну компетенцію, комунікативну компетентність; завдяки матеріалу нашого уроку ми ще більше осягнемо усю красу і багатство рідної мови, плекаючи в собі повагу до звичаїв рідного народу, пов’язаних із вшануванням і святкуванням Дня Святого Миколая.

Перед тим як розпочнеться наша мандрівка, ми з вами на бурульках на-пишемо ваші сподівання від уроку. (на партах в учнів лежать паперові бурульки;учні зі зворотнього боку пишуть свої сподівання від уроку).

Підписуємо наші маршрутні листи. Вони будуть нам сьогодні на уроці слугувати за зошити. /на вільному рядку/

ІІІ Перевірка домашнього завдання.1) Слово вчителя.

Усі ми віримо й сподіваємось на дива. І неважливо,чи ми маленькі діти, чи дорослі вже люди. Тож, сподіваюсь, що ваші бажання сьогодні зранку здійснились. І святий Миколай прочитав ваші листівки і здійснив ваші мрії. Бо саме написання листа святому Миколаю і було вашим домашнім завдан-

Page 4: Відкритий урок Відмінки іменників

ням. Ще вам потрібно було підкреслити всі іменники,що стоять в називномувідмінку, з’ясувати істота чи неістота, визначити загальні та власні назви. Тому ми радо заслухаємо ваші листи святому Миколаю!

2) Заслуховування учнівських домашніх робіт. (Декілька учнів зачиту-ють листи до святого Миколая, наводять приклади іменників загальних і власних назв, визначають істота чи неістота). Оцініть власну відповідь за перше завдання у ваших маршрутних листах.А ті,хто не зачитував свого листа, оцініть своє домашнє завдання та-кож (на власний розсуд).

Слово вчителя. Молодці, діточки!Давайте ми ваші листи прикріпимо ось на цій дошці.Ваші листівки Святому Миколаю і стали квитками на наш «Відмінковий експрес».(Провідник експресу збирає листівки-квитки і розміщує на дошці).

/а також провідник прикріплює малюнок-Кумедного Чоловічка (ЧЕРГО- ВИЙ ПО СТАНЦІЇ) зі стрічкою,на якій зображені питання Н. відмінка і підписує його./

ІV Актуалізація чуттєвого досвіду й опорних знань учнів для засвоєння нових знань.

1) Отже,діточки, зібравши листівки-квитки, ми можемо рушати в путь! Наш експрес відходить з початкової станції «Називний відмінок».

/звучить музика «Звук поїзда»/

Поки за вікнами нашого «Відмінкового експресу» змінюється краєвид , ми з вами пригадаємо з попереднього уроку, як же в нашій мові змінюються форми слів?

«Теоретичний серпантин Довільні відповіді учнів. ( 2-3 учні усно відповідають, усі інші уважно слухають та доповнюють відповіді,якщо потрібно)

- Будь ласка, хто бажає відповісти на це запитання? (Опитування теоретичного матеріалу)

Page 5: Відкритий урок Відмінки іменників

Оцініть свою відповідь у маршрутних листах у другому завданні.

2) От ми і прибули до станції «Родовий відмінок».

«Майстерня лінгвіста»

Учень читає текст вправи з маршрутного листа.

Завдання.

Виписати з тексту іменники,що стоять у родовому відмінку.

(один учень працює біля дошки)

(Текст є в маршрутних листах і на

проектній дошці)

Доказів про життя Святого Миколая збереглося мало. За переказами, його батьки були багатими та глибоко віруючими християнами. Змалку Миколай був дуже релігійним та вирішив присвятити своє життя богослу-жінню. Відомо, що його дядько-єпископ висвячує ще молодого Миколая на священика.

Оскільки Святий Миколай вважається покровителем моряків, існує версія, що він також був мореплавцем або рибалкою, але ймовірніше, що його родина мала певне відношення до рибальства. По смерті батьків сину залишається великий спад , він вирішує роздарувати майно потребуючим і здійснює цей задум протягом тривалого часу.

Page 6: Відкритий урок Відмінки іменників

Перевірка завдання (усно і на проектній дошці).

Оцініть свою відповідь у маршрутних листах у третьому завданні.

От ми і впорались із завданням.

3) Наш черговий по станції передасть естафету наступному черговому станції «Давальний відмінок».

Page 7: Відкритий урок Відмінки іменників

/провідник поїзда на дошці прикріплює малюнок-Кумедного Чоловічка(ЧЕРГОВИЙ ПО СТАНЦІЇ) зі стрічкою,на якій зображені питання Р. відмінка і підписує його, а також ЧОЛОВІЧКА зі стрічкою, на якій зображені питання Д. відмінка,підписуючи також і його/

4) «Кульковий ланцюжок».

Кожен учень передає один до одного повітряну кульку, називаючи при цьому ім’я того,кому передає кульку в давальному відмінку.

Наприклад, учитель передає кульку Лоліті Лоліта передає кульку Дар’ї,називаючи сусідчине ім’я в Д.відмінку….і так далі.

А тепер повертаємо кульку назад, при цьому називаючи один одного пестливими словами - іменниками у Д.відмінку.

Котику сонечку …і так далі.

Оцініть свою відповідь у маршрутних листах у четвертому завданні.

5) Так ми й прибули до зупинки – станції «Знахідний відмінок».

/Провідник експресу на дошці прикріплює малюнок-Кумедного Чоловічка (ЧЕРГОВИЙ ПО СТАНЦІЇ) зі стрічкою,на якій зображені питання Зн. відмінка і підписує його./

6) Щоб рушити далі,ми з вами повинні виконати таке завдання. (завдання на картках; таке саме ж завдання й на проектній дошці.)

1 учень працює біля дошки.

Складіть речення, уживши один і той же іменник у знахідному та називному відмінках.

Наприклад: Я,нарешті, знайшла книгу на поличці в шафі. (слово «книгу» є цим самим іменником в з.відмінку.) Книга лежала на поличці в шафі.(«книга»-в н.в.)

Роботу учня,що працював біля дошки, перевірити всім класом, 2-3 учнівські роботи на картах перевірити під час зачитування роботи, а інші роботи перевіряють учні самі,обмінюючись картками один з одним.

Page 8: Відкритий урок Відмінки іменників

Оцініть свою відповідь у маршрутних листах у п’ятому завданні.

7) Поки вправу ми виконували, наш “Відмінковий експрес» прибув до стан- ції «Орудний відмінок». /звучить мелодія «Гудок поїзду»/

/провідник експресу на дошці прикріплює малюнок-Кумедного Чоловічка(ЧЕРГОВИЙ ПО СТАНЦІЇ) зі стрічкою,на якій зображені питання Ор. відмінка і підписує його./

А докладніше ми орудний відмінок розглянемо, виконуючи активну фізкультхвилинку.

Відповідальний учень за оздоровлення виходить до центру класу і коментуючи фізичні вправи, намагається правильно поставити іменники, які можливо, в орудний відмінок.

Усі інші учні виконують фізкультхвилинку, уважно прислухаючись до слів,а також спостерігають за мультимедійним екраном. А другий учень на дошці виписує з тексту вправи іменники, що стоять в орудному відмінку( на слух сприймаючи текст).

Слова вправи на мультимедійному екрані.

- Повертаємось верхньою частиною тулуба вліво, а потім вправо: раз, два, три, чотири.

- Нахиляємось, торкаючись ніг долонями :раз, два, три, чотири.

- Присідаємо, спершись руками на коліна: раз, два, три, чотири.

Page 9: Відкритий урок Відмінки іменників

Оцініть свою відповідь у маршрутних листах у шостому завданні.

8). А ми продовжуємо далі подорож.

Наразі у нас зупинка – станція «Місцевий відмінок».

/провідник експресу на дошці прикріплює малюнок-Кумедного Чоловічка(ЧЕРГОВИЙ ПО СТАНЦІЇ) зі стрічкою,на якій зображені питання місцевого відмінка і підписує його./

Щоб доїхати до кінцевої зупинки, ми з вами повинні виконати ще одне завдання.

«Робота в парах».

Побудуйте речення, описуючи один одного так, щоб більшість іменників стояло в місцевому відмінку. Наприклад: На Катерині дуже гарна сукня, яка їй так пасує. На Ігоревім светрі вишиті цікаві візерунки. На щоках Олександри грає рум’янець. Дуже вишукані прикраси на Анастасіїних руках.

Page 10: Відкритий урок Відмінки іменників

Перевірка виконаного завдання. При зачитуванні наголошуємо інтонаційно на іменники, що вжиті в місцевому відмінку. (декілька учнів зачитують свої речення).

9) От ми з вами і доїхали до пункту нашого призначення – станції «Клич-ний відмінок».

/звучить мелодія «Гудок поїзду»/ Слово вчителя. Наша рідна мова дуже цікава, особлива, милозвучна. Кожне слово в ній настільки відшліфоване носіями – самими українцями у часі, у спілкуванні, що , є досконалим.

І справді, наша мова – єдина з усіх мов, що має кличний відмінок. У російській мові кличний відмінок можна знайти лише в архаїзмах, наприклад: Бо>же (від Бог), Го>споди (від Господь), влады́>ко (від влады́>ка), вра>чу, ста>рче, о>тче, бра>те, сы́>не, дру>же, кня>же.

А ще латинська мова має кличний відмінок .Він полягає в тому, що поряд зі звертанням додається слово О : Доню! — O mi filia!(та латинська мова-є мертвою мовою).

/усі приклади на проектній дошці/

Page 11: Відкритий урок Відмінки іменників

Ось,як поетично про кличний відмінок висловився Дмитро Білоус…. (сторінка 141 підручника, вправа 254)

( читає учень вірш ( вправа 254).

Дивися – кличнім простім відмінку: «Ой не стелися, зелен барвінку…» Звертання щире , душевне, щедре – Василю, Павле, Іване, Петре. І так сердечно і так ласкаво – Наталю, Лесю а чи Любаво! До зборів, сходки відкрито й радо – Чи товариство, а чи громадо. А найсвятіше душі приємне – Моя Вкраїно, кохана земле, Ти, славний Дніпре, і ти, Дунаю…- Миліших серцю звертань не знаю. Д. Білоус

Давайте ми випишемо іменники,що стоять у кличному відмінку з цього вірша.

Перевірка виконаного завдання (один учень зачитує виписані іменники у кличному відмінку,усі інші уважно слідкують і перевіряють свою роботу)

Page 12: Відкритий урок Відмінки іменників

Оцініть свою відповідь у маршрутних листах у шостому завданні.

V Закріплення знань.

Ось, ми з вами зараз граючись закріпимо наші знання і про кличний відмінок. Інтерактивна гра «Сніжинки».

(Грає ледь чутно класична музика-Г.Свиридов «Заметіль»)

На учнівських партах лежать сніжинки, на зворотньому боці яких написаний іменник у називному відмінку. Учень під супровід музики швиденько виходить до дошки, називає це слово в кличному відмінку і прикріплює сніжинку в хаотичному порядку, щоб дошка нагадувала хуртовину. Після цього учні оцінюють свою відповідь в маршрутних листах.

Оцініть свою відповідь у маршрутних листах у сьомому завданні.

VІ Рефлексія.

1. Підсумок уроку.

Ось ми з вами і поподорожували « Відмінковим експресом» нашими станціями. Чого ж ми дізналися цікавого на уроці? Чи осягнули відмінки імен-ників?

Про відмінки іменників є цікавий віршик у Дмитра Білоуса. (виходить один учень до дошки, читає виразно вірш напам’ять.)

Називний питає: хто ти? що ти? Хоче він про наслідки роботи І про тебе чути лиш похвали, Щоб тебе як приклад називали. Родовий доскіпує свого – Хоче знати він: кого? чого? І про тебе знать, якого роду, Що немає роду переводу.

Page 13: Відкритий урок Відмінки іменників

Все давальний дасть – не жаль йому, Але хоче знать: кому? чому? Знать про тебе, гожого на вроду, Що даєш і ти свому народу? У знахідного свої потреби: Він – кого? і що? – питає в тебе. І кого всі ми за друзів маєм, І що друзі роблять нам навзаєм? А орудний хоче знать: ким? чим? У труді орудуй разом з ним. Хоче знать: що здатний ти утнути? Чим ти сильний? Ким ти хочеш бути? А місцевий – де? В якому місці? Хоче знати – у селі чи в місті? Кличний закликає всіх навколо: Гей, Іване, Петре чи Миколо, Ви не будьте сонні та байдужі….

Що нового для себе ви відкрили за час нашої подорожі? Чи справдилися ваші очікування? (бурульки з записами-учень бере свою бурульку і відповідає на питання,що написане на зворотньому боці).

/довільні відповіді учнів/

Порахуйте усі, з яким балом ви дійшли до кінцевої станції нашої подо-рожі.

2. Мотивування домашнього завдання.

Щоб закріпити вивчений матеріал, вам потрібно буде вивчити параграф 18, виконати вправу 255 (на 7 балів), та вправу 253 (з метеликом,для творчої роботи,на оцінку 8-9 балів), а для тих, хто прагне отримати 10-12 балів, скласти міні-твір про чарівну подорож «Відмінковим експресом» по казковій Іменниковій Країні і в тексті визначити відмінки всіх іменників.

3. Стислий інструктаж домашнього завдання.

У 255 вправі потрібно переписати речення,подані в дужках іменники поставити у формі кличного відмінка( погляньте усі на вправу у підручнику),

Page 14: Відкритий урок Відмінки іменників

а у 253 вправі (з метеликом) ви повинні будете описати зображені на картині «Срібна ніч» Павла Волика дерева, використовуючи іменники у різних відмінках.

Здайте, будь ласка, ваші маршрутні листи. / тихо грає музика «Менестрел»/ Слово вчителя. Урок закінчено. Ще раз - з Миколаєм вас усіх вітаю! Бувайте здорові! Бережіть себе!