5
БОЛОВСРУУЛСАН МЗМ 4Б АНГИЙН ОЮУТАН Н.БААСАНДОРЖ 1 ЭЭЛЖИТ ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨР Cэдэв: Мэдээлэл ба компьютерийн үүсэл хөгжил Хамрах хүрээ: 8-р анги Зорилго: Компьютерийн үүсэл хөгжил ба мэдээллийг танин мэдэж, мэдээллийг зохиож ашиглах мэдлэг чадвар эзэмших Зорилт: Мэдээлэл гэж юу болох талаар ойлголт авах Мэдээллийг хүлээн авах, боловсруулах, дамжуулан тараах талаар мэдлэгтэй болох Компьютерийн үүсэл хөгжлийн шат дарааллуудыг танин мэдэх Орчин үеийн компьютер ба өмнөх үеийн компьютеруудад харьцуулалт хийх Хэрэглэгдэхүүн: Самбар, шохой, проектор, компьютер, Үзүүлэн1-Ордын слайд.ppt, төм1, Үзүүлэн2-Мэдээллийн тухай.ppt , Үзүүлэн3-Компьютерийн түүх.flv, KWL- хүснэгт, ТӨМ. Арга зүй: Харилцан ярилцах, тайлбартай дасгалын, тайлбарлан таниулах, үзүүлэн ашиглах Залгамж холбоо: Дотоод: Гадаад: Хичээлийн агуулга: Мэдлэг Чадвар Төлөвшил 1 Мэдээлэл гэж юу болох талаар мэднэ Мэдээлэл цуглуулж, боловсруулж, тарааж чаддаг болно Мэдээллийг буруугаар ашиглаж болохгүй, хүнд мэдлэг болох хэрэгтэй зүйл гэдгийг ухаарна 2 Компьютерийн үүсэл хөгжлийг танин мэднэ Өмнөх үеийн компьютер ба одоо үеийн компьютеруудад харьцуулалт хийж чаддаг болно Комьютерийн урт удаан үүсэл хөгжил нь нийгмийн хөгжилд ямар их хэрэгтэй байсныг ухаарна Хичээлийн хэлбэр: Зорилгоо хэрэгжүүлэх хэлбэр Зохион байгуулах хэлбэр Мэдээлэл зүй Түүх Иргэний боловсол А-1 Мэдээлэл харилцааны үндсэн ойлголтууд Мэдээлэл ба компьютерийн үүсэл хөгжил Техник хангамж ба программ хангамж

эхх мэдээлэл ба компьютерийн үүсэл хөгжил

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: эхх мэдээлэл ба компьютерийн үүсэл хөгжил

БОЛОВСРУУЛСАН МЗМ 4Б АНГИЙН ОЮУТАН Н.БААСАНДОРЖ

1

ЭЭЛЖИТ ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨР

Cэдэв: Мэдээлэл ба компьютерийн үүсэл хөгжил

Хамрах хүрээ: 8-р анги

Зорилго: Компьютерийн үүсэл хөгжил ба мэдээллийг танин мэдэж, мэдээллийг

зохиож ашиглах мэдлэг чадвар эзэмших

Зорилт:

Мэдээлэл гэж юу болох талаар ойлголт авах

Мэдээллийг хүлээн авах, боловсруулах, дамжуулан тараах талаар мэдлэгтэй

болох

Компьютерийн үүсэл хөгжлийн шат дарааллуудыг танин мэдэх

Орчин үеийн компьютер ба өмнөх үеийн компьютеруудад харьцуулалт хийх

Хэрэглэгдэхүүн: Самбар, шохой, проектор, компьютер, Үзүүлэн1-Ордын слайд.ppt,

төм1, Үзүүлэн2-Мэдээллийн тухай.ppt, Үзүүлэн3-Компьютерийн түүх.flv, KWL-

хүснэгт, ТӨМ.

Арга зүй: Харилцан ярилцах, тайлбартай дасгалын, тайлбарлан таниулах, үзүүлэн

ашиглах

Залгамж холбоо:

Дотоод: Гадаад:

Хичээлийн агуулга:

№ Мэдлэг Чадвар Төлөвшил

1 Мэдээлэл гэж юу болох

талаар мэднэ

Мэдээлэл цуглуулж,

боловсруулж, тарааж чаддаг

болно

Мэдээллийг буруугаар

ашиглаж болохгүй, хүнд

мэдлэг болох хэрэгтэй зүйл

гэдгийг ухаарна

2 Компьютерийн үүсэл

хөгжлийг танин мэднэ

Өмнөх үеийн компьютер ба

одоо үеийн компьютеруудад

харьцуулалт хийж чаддаг

болно

Комьютерийн урт удаан үүсэл

хөгжил нь нийгмийн хөгжилд

ямар их хэрэгтэй байсныг

ухаарна

Хичээлийн хэлбэр:

Зорилгоо хэрэгжүүлэх хэлбэр Зохион байгуулах хэлбэр

Мэдээлэл зүй

Түүх

Иргэний боловсол

А-1 Мэдээлэл харилцааны

үндсэн ойлголтууд

Мэдээлэл ба компьютерийн үүсэл хөгжил

Техник хангамж ба программ хангамж

Page 2: эхх мэдээлэл ба компьютерийн үүсэл хөгжил

БОЛОВСРУУЛСАН МЗМ 4Б АНГИЙН ОЮУТАН Н.БААСАНДОРЖ

2

Шинэ мэдлэг эзэмшүүлэх

Сурагчдаар мэдлэг бүтээлгэх

Анги нийтээр

Эзэмшихүйн үе шатны төлөвлөлт:

Баримжааг ялган таних үед

хэрэглэх арга (төсөөлөл)

Баримжааг эзэмших үед

хэрэглэх арга (мэдлэг)

Баримжааг үнэлж хөгжүүлэх

үед хэрэглэх арга (чадвар

хандлаг төлөвшил)

-Харилцан ярилцах

-Тайлбартай дасгалын арга

-Асуудал дэвшүүлэн

шийдвэрлэх арга

-Бүтээлч үйлийн арга

Харьцуулан жиших

KWL арга

Хичээлийн бүтэц:

Д/д Цаг

төлөвлөлт

Багшийн үйл ажиллагаа (Б:)

Суралцагчдын үйл ажиллагаа (С:)

Үнэлгээ

☺Багшийн санал

Анхаарах зүйл

♫ Сэдэлжүүлэх арга

1

Анги зохион

байгуулалт

/2 минут/

Б: Сайн байцгаана уу

C: Сайн та сайн байна уу

Б: Дэвтэр болон номоо гаргаж хичээлийн бэлтгэлээ

хангана уу ?

С: Хичээлийн бэлтгэлээ хангаж багштайгаа

мэндэлнэ

Сурагчдын ирцийг

бүртгэх, гэрийн

даалгавраа шалгах

Хүүхэд тус бүрийн

компьютер дээр хичээлд

хэрэглэгдэх зурагнуудыг

хуулаж бэлэн болгох

2

Сэдэлжүүлэ

х асуудал

дэвшүүлэх

/10 минут/

Сэдэлжүүлэх асуулт

Б: Тодорхой хүмүүст хэрэгтэй, шаардлагатай

хэлбэрт оруулан хувиргасан бичвэр, зураг, томъѐо

зэргийг юу гэх вэ? С: Мэдээ, мэдээлэл, өгөгдөл зэргээр хариулна

Б: Мэдээлэлтэй ажилладаг техник хангамжыг юу

гэх вэ? C: Компьютер гэнэ

Б: За бидний өнөөдөр үзэх хичээл бол мэдээл ба

компьютерийн үүсэл хөгжил юм.

Б: За тэгвэл багш нь та нарт хэрэгцээтэй мэдээлэл болж чадах өнөөдрийн ордын зурхайг чинь үзүүлье.

Үзүүлэн1-Ордын слайд.ppt файлыг үзүүлж,

суралцагчдаа сэдэлжүүлнэ C: Өөрийн ордын зурхайгаа үзэн мэдээлэл нь хүнд

хэрэгцээтэй өгөгдөл юм байна гэдгийг ухаарна

Асуулт асуун хариулсан суралцагчдаа

үнэлж тэмдэглэж авна

♫Үзүүлэн ашиглаж суралцагчдаа

сэдэлжүүлнэ

3

Шинэ

мэдлэг

эзэмшүүлэх

/10 минут/

Б: Үзүүлэн2-Мэдээллийн тухай.ppt слайдыг үзүүлж, Өгөгдөл нь тоо, үсэг, тэмдэгтүүдийн

нэгдэл бөгөөд тоо, үсэг, бичвэр, зураг, хүснэгт

гэх зэрэг олон янзаар дүрслэгдэж болдог гэдгийг

тайлбарлаж өгнө. Мөн мэдээлэл нь өгөгдлийг ашигласан утгатай зүйл гэдгийг бас тайлбарлаж

өгнөө.

С: Багштайгаа хамтран мэдлэг эзэмшиж өгөдөл ба мэдээллийн ялгааг тайлна

Б: Үзүүлэн3-Компьютерийн түүх.flv –г тайлбарлана

Page 3: эхх мэдээлэл ба компьютерийн үүсэл хөгжил

БОЛОВСРУУЛСАН МЗМ 4Б АНГИЙН ОЮУТАН Н.БААСАНДОРЖ

3

4

Шинэ

мэдлэг

бүтээлгэх

/10 минут/

Б: ТӨМ-өө тараан суралцагчдаар өөрсдөөр нь

мэдлэг бүтээлгэнэ.

Тарааж өгөх материал дээр байгаа асуултууд 1. Монгол улсад маргааш цочир хүйтрэх

тухай цаг агаарын мэдээгээр дуулгалаа.

2. Өчигдөр найзуудтайгаа гадуур явсан. 3. 125, 25, 65

С: ТӨМ дээрх даалгавруудыг гүйцэтгэнэ

1 Хүнд хэрэгтэй мэдээлэл болж байгаа тул мэдээлэл

юм 2 Хэрэгцээгүй тул мэдээлэл биш

Хэрэгцээгүй зүгээр л тоонууд эдгээр нь өгөгдөл юм

ТӨМ-өө марталгүй сурацагчиддаа тарааж

өгнө

5

Үнэлгээ

Дүгнэлт

/6 минут/

Б:Өнөөдрийн хичээлээр юу ойлгож авсан бэ? гэж

суралцагчдаасаа асууж, хичээлээ дүгнэн хэлнэ.

C: Хичээлээр ойлгож мэдэж авсан зүйлсээ анги хамт олонтойгоо хуваалцан ярилцана

Б: (KWL) хүснэгтийг тарааж өгнө

С: ТӨМ-3 (KWL) ашиглаж өөрсдийгөө үнэлнэ

Суралцагчдаас kwl-

ын аргаар өөрөөр нь

үнлүүлнэ

6

Гэрийн

даалгавар

/2 минут/

Б: Гэрийн даалгавартаа өөрт хэрэгцээтэй

мэдээллүүдийг цуглуулж түүнд боловсруулалт хийж ирээрэй.

Гэрийн даалгаварыг

сурагчдад марталгүй

өгөх

Үзүүлэн1-Ордын слайд

Үзүүлэн2-Мэдээллийн тухай

Page 4: эхх мэдээлэл ба компьютерийн үүсэл хөгжил

БОЛОВСРУУЛСАН МЗМ 4Б АНГИЙН ОЮУТАН Н.БААСАНДОРЖ

4

Үзүүлэн3-Компьютерийн түүх

Page 5: эхх мэдээлэл ба компьютерийн үүсэл хөгжил

БОЛОВСРУУЛСАН МЗМ 4Б АНГИЙН ОЮУТАН Н.БААСАНДОРЖ

5