11
ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ НАСТАВЕ Наставни предмет: Енглески језик Назив школе: ОШ “Бранислав Нушић” Место школе: Ратаје, Врање Наставник: Ивана Ђорђевић Разред: VII ОПЕРАТИВНИ ПОДАЦИ Наставна јединица: Conditional Sentences – Type 2 Тип часа: Обрада Време за реализацију: 45 минута Облици рада: Фронтални, индивидуални, групни Наставне методе: Комбинована: демонстративно-илустративна, дијалошка, рад на рачунару, учење путем открића, комуникативна Наставна средства: Компијутери, интернет, видео пројектор, платно, звучници Рачунарски програми: Алат за креирање стрипова BITSTRIPS (http :// www . bitstripsforschools . com / ), програм за израду интерактивних квизова знања Hot Potatoes, алат за израду атрактивних презентација PREZI ( http :// www . prezi . com ), програми из Microsoft Office (Word, Power Point, Picture Manager) Циљеви и задаци часа: - Образовни: усвајање знања о форми и употреби другог кондиционала (тј. потенцијала); повезивање и примењивање раније стечених знања на новим примерима и са новом граматичком структуром - Васпитни: mотивисање ученика за наставу путем електронских интерактивних вежби; неговање спретности, сигурности и брзине сналажења ученика на новим примерима; продубљивање вештина коришћења информационо-комуникационих технологија у настави, учењу и практичном раду Активности ученика: Слуша, реагује на захтеве, поставља питања, одговара на питања, користи различите вештине, проверава стечено знање

Ивана Ђорђевић Припрема

  • Upload
    ivanavr

  • View
    247

  • Download
    0

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Ивана Ђорђевић Припрема

Citation preview

Page 1: Ивана Ђорђевић Припрема

ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ НАСТАВЕ

Наставни предмет: Енглески језикНазив школе: ОШ “Бранислав Нушић”Место школе: Ратаје, ВрањеНаставник: Ивана ЂорђевићРазред: VII

ОПЕРАТИВНИ ПОДАЦИ

Наставна јединица: Conditional Sentences – Type 2

Тип часа: Обрада

Време за реализацију: 45 минута

Облици рада: Фронтални, индивидуални, групни

Наставне методе: Комбинована: демонстративно-илустративна, дијалошка, рад на рачунару, учење путем открића, комуникативна

Наставна средства: Компијутери, интернет, видео пројектор, платно, звучници

Рачунарски програми:

Алат за креирање стрипова BITSTRIPS (http :// www . bitstripsforschools . com / ), програм за израду интерактивних квизова знања Hot Potatoes, алат за израду атрактивних презентација PREZI ( http :// www . prezi . com ), програми из Microsoft Office (Word, Power Point, Picture Manager)

Циљеви и задаци часа:

- Образовни: усвајање знања о форми и употреби другог кондиционала (тј. потенцијала); повезивање и примењивање раније стечених знања на новим примерима и са новом граматичком структуром- Васпитни: mотивисање ученика за наставу путем електронских интерактивних вежби; неговање спретности, сигурности и брзине сналажења ученика на новим примерима; продубљивање вештина коришћења информационо-комуникационих технологија у настави, учењу и практичном раду

Активности ученика:Слуша, реагује на захтеве, поставља питања, одговара на питања, користи различите вештине, проверава стечено знање

Активности наставника:

Води и усмерава интеракцијски однос у учионици, излаже градиво, даје упутства за индивидуални рад, мотивише ученике за рад, организује рад на часу, проверава, контролише

Место извођења наставе: Рачунарски кабинет

Корелација: Српски језик, информатика и рачунарство

Сарадници у реализацији часа: Чланови стручног већа

Page 2: Ивана Ђорђевић Припрема

Opгaнизaциja чaсa

Дeлoви чaсa Фaзe paдa нa чaсу Oблик paдa Meтoдa paдa Нaстaвнa

сpeдствaВpeмe

тpajaњa

Увoднидeo

Увод у тему часа кроз стрип и реченице дате у другом кондиционалу.

ГрупниДијалошка,

демонстративно-илустративна

Рачунар, пројектор,

платно, Prezi презентација

око8’

Главни дeo

1.Ученици на основу примера сами долазе до правила грађења другог кондиционала.

Групни

Дијалошка, демонстративно-

илустративна, учење путем

открића

Рачунар, пројектор,

платно, Prezi презентација

око27’

2. Увежбавају други кондиционал на основу примера ланчаних реакција.

Групни Рад на тексту, рад на рачунару

Рачунар, пројектор,

платно, Prezi презентација

3. Увежбавају други кондиционал на рачунарима у програму Hot Potatoes (квиз питања).

Индивидуани Рад на тексту, рад на рачунару

Рачунари, интернет

4. Увежбавају други кондиционал на рачунарима у програму Hot Potatoes (повезивање делова реченица).

Индивидулани Рад на тексту, рад на рачунару

Рачунари, интернет

5. Увежбавају други кондиционал на рачунарима у програму Hot Potatoes (попуњавање празнина).

Индивидуални Рад на тексту, рад на рачунару

Рачунари, интернет

Зaвpшни дeo

Ученици гледају и слушају краћу сцену из серије “Пријатељи” у којој се користи други кондиционал и током слушања у програму Hot Potatoes попуњавају празнине.

Индивидуални Аудитивна, рад на рачунару

Рачунари, интернет, пројектор,

платно, звучници

око10’Додатна активност: Један

ученик започиње реченицу ”If I were superhero, I would…” и довршава је на свој начин, затим ученик поред њега наставља ланачану реакцију и тако редом.

Индивидуални Комуникативна ∕

Домаћи задатак: Ученици ће сами смислити неку ланчану реакцију у којој ће употребити други кондиционал.

Индивидуални Метода писаних радова Свеска

Page 3: Ивана Ђорђевић Припрема

Ток часа

Уводни део часа

Наставник поздравља ученике и саопштава им да ће овај час бити мало другачији од претходних. Обећава им много забаве, активности и хумора. Затим покреће Prezi презентацију. Наставник не најављује одмах тему часа јер ће ученици сами доћи до закључка шта ће данас ново научити и увежбати. Одмах им задаје први задатак. Обавештава их да ће видети један стрип (креиран у програму Bitstrips) у коме ће бити приказано како би нека деца потрошила новац кад би добили на лутрији. У оквиру своје групе треба да предвиде којих ће 5 ствари од набројаних десет бити приказано у стрипу. Ученици гледају реченице са слајдова 1-5 и записују бројеве одабраних реченица у свесци. На сваком слајду јасно је истакнуто оно што је битно за данашњу лекцију.

Page 4: Ивана Ђорђевић Припрема

Колико су били успешни у погађању ученици проверавају током гледања стрипа преко Prezi презентације. Реченице са слајдова чита неко од ученика. С обзиром да су ученици већ радили пре овога први кондиционал позната им је If-конструкција. Након тога, наставник пита ученике да ли се ради о реалним ситуацијама: да ли ова деца заиста имају 10 милиона долара, да ли стварно путују у свемир... (слајд 13). Наставник их наводи да сами дођу до закључка да је реч о нереалним ситуацијама, маштањима, жељама... На тај начин уводи други кондиционал (слајд 16)

Главни део часа

Активност 1

На слајду 17 су приказане све реченице из стрипа на једном месту, а If-реченица је стављена у облачић. Ученици усмено проналазе глаголе у набројаним реченицама и треба да примете просто прошло време (Past Simple Tense) у зависној If-реченици и понављање форме would+infinitive у независним реченицама заједно са скраћеним обликом глагола would (‘d). Све време наставник не даје одговоре, већ чека ученике да сами дођу до њих. Наставник, затим, каже ученицима да размисле и да у оквиру своје групе сами изведу формулу за други кондиционал. Пре него што кликне на слајд 19 и открије правило за грађење другог кондиционала, наставник чека да ученици први дају одговор. Ученици записују у свеске ово правило до ког су сами дошли.

Page 5: Ивана Ђорђевић Припрема

Активност 2

Сада прелазимо на увежбавање другог кондиционала. Ученици у оквиру своје групе дају решења за реченице на слајдовима 21-30. Наставник показује тачна решења након што ученици дају своје одговоре и тако проверавају тачност. У току ове активности наставник напомиње да If и просто прошло време не могу једно без другог, и да се would+infinitive никада не мешају у њихову везу. Да би се проверило разумевање ових реченица, наставник пита ученике да их усмено преведу. Ове реченице су дате како бу ученици увежбали разлику између узрока од последице. (Кад бих био астронаут, путовао бих свемирским бродом. → Кад бих путовао свемирским бродом, ишао бих на Марс. → Кад бих отишао на Марс, упознао бих марсовца...) Наставник све време прати активност и исправља евентуалне грешке.

Page 6: Ивана Ђорђевић Припрема

Следећи низ вежби ученици раде стамостално на свом рачунару. У питању су задаци креирани у програму Hot Potatoes:

квиз питања (у прилогу quiz), Активност 3

повезивање делова реценица (у прилогу match), Активнос т 4

попуњавање празнина (у прилогу gap-filling) Активност 5

Детаљна упуства за рад дата су уз сваки појединачни задатак. После сваког урађеног задатка ученици имају могућност да кликну на опцију Check како би се проверила успешност у процентима. Наставник обавештава ученике да сваки нови покушај и коришћење опциије Help смањује успешност. У случају да ученици имају неке недоумице, насатвник одговара на питања, а после помаже слабијим ученицима при раду.

Завршни део часа

На крају часа наставник пушта ученициам краћи инсерт из популарне серије Friends у којој се појављаује други кондиционал. Инсерт је доступан на адреси http :// www . youtube . com / watch ? v = GhkZ _ EOCskM Ученици на својим рачунарима, у програму Hot Potatoes проналазе задатак (у прилогу Friends) у ком треба да попуне празнине на основу слушања. Ученици имају могућност да кликну на опцију Check како би се проверила успешност у процентима. Ако је потребно, наставник пушта инсерт и по други пут. Похваљује најбоље ученике.

Page 7: Ивана Ђорђевић Припрема

Наставник задаје домаћи задатак: у свескама написати најмање 5 реценица у другом кондиционалу у којима ће последица у првој реченицеи бити узрок у другој реченици, а затим последица те друге реченице узрок неке радње у трећој реченици и тако добити једну ланчану реакцију.

Наставник се захваљје ученицима на сарадњи и пажљиво слуша њихове импресије о данашњем часу: да ли им се свидео, да ли су се забавили, да ли су кроз ове врсте активности добро увежбали други кондиционал, шта би требало променити итд.

Додатна активност (ако остане времена до краја часа): Ученици осмишљају ланчану реакцију „If we didn’t listen to the teachers“ шта би се десило када не би слушали наставнике.