7
KRP 3974 LATIHAN MENGAJAR TUGASAN: RANCANGAN PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL MINGGU PERTAMA BIDANG : MENGGAMBAR /CATAN DISEDIAKAN OLEH: NAMA NO. MATRIK KUMP. E-LEARNING NO. TELEFON CHE AISHAH BINTI ABD. AZIZ D20112055626 UPSI K00519 ( A 142PJJ) 019 5960250 PENSYARAH PN.NOR AZLIN IRYANI BT MOHD NOOR TARIKH HANTAR 28 MAC 2015

1. krp 3974 latihan mengajar minggu 1

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: 1. krp 3974  latihan mengajar minggu 1

KRP 3974 LATIHAN MENGAJAR

TUGASAN:

RANCANGAN PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL

MINGGU PERTAMA

BIDANG : MENGGAMBAR /CATAN

DISEDIAKAN OLEH:

NAMA NO. MATRIK KUMP. E-LEARNING NO.

TELEFON

CHE AISHAH BINTI

ABD. AZIZ

D20112055626 UPSI K00519

( A 142PJJ)

019 5960250

PENSYARAH PN.NOR AZLIN IRYANI BT MOHD NOOR

TARIKH HANTAR 28 MAC 2015

Page 2: 1. krp 3974  latihan mengajar minggu 1

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL

HARI : Jumaat

TARIKH : 27 Mac 2015

MASA : 11.05-12.05 am

KELAS : 5 Zamrud

BIDANG : Menggambar

TAJUK : Pemandangan Di tepi Pantai

TEMA : Alam semulajadi atau objek buatan manusia

AKTIVITI : Catan

BBM : Kertas lukisan, pensel, kertas pelbagai warna, gam dan gunting, slaid power point

( Gambar -gambar pemandangan ditepi pantai menggunakan ) dan 1 contoh gambar

pemandangan.

PENGALAMAN SEDIA ADA :

i..Murid telah sedia ada pengalaman berkelah ditepi pantai.

ii. Murid telah mempelajari teknik catan pada pelajaran lepas

iii.Murid telah mempelajari kemahiran mencampur dan menggunakan warna air.

PENERAPAN NILAI :

i.Menghargai makhluk ciptaan Tuhan.

ii.Kekemasan dan ketekunan dalam mengaplikasikan unsur seni.

iii.Berfikir secara kritis dan kreatif.

S. KANDUNGAN : ( 1.1,) ( 1.2), (1.3 ) ( 1.4)

1.1 Persepsi Estetik

1.2 Aplikasi Seni

1.3 Ekspresi Kreatif

1.4 Apresiasi Seni

Page 3: 1. krp 3974  latihan mengajar minggu 1

S. PEMBELAJARAN :

1.1.1 Unsur Seni

1.1.1.1 Jalinan - tampak

1.1.1.2 Bentuk - ilusi

1.1.1.3 Warna - warna panas atau warna sejuk

1.1.1.4 Ruang - ruang dalam

1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media

1.2.1.1 Alat - berus lukisan dan palet

1.2.1.2 Bahan - kertas lukisan dan cat air atau cat poster atau cat tempera

1.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif

1.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya catan

1.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya catan

1.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan

1.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya

1.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan dan rakan

Kemahiran Berfikir Kritis Dan Kreatif :

i. menghasilkan campuran warna-warna sejuk dan panas.

ii. menggunakan pelbagai warna dalam menghasilkan catan.

iii. aplikasikan konsep ruang dalam catan.

OBJEKTIF : Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid akan dapat:

1. Menghasilkan sebuah catan menggunakan media basah dengan

menekankan kepada bahasa seni visual.

2. Menghasilkan media dengan proses dan teknik secara kreatif.

3. Menyatakan apresiasi seni terhadap hasil kerja yang telah dilakukan

Page 4: 1. krp 3974  latihan mengajar minggu 1

Langkah /

masa

Isi kandungan Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan /

Strategi

Pembelajaran

Set Induksi

(5 minit)

Pencetus idea

Guru menayangkan slaid

paparan situasi

pemandangan di tepi pantai.

Membuat perbincangan

tentang gambar situasi yang

dilihat.

Murid melihat tayangan slaid.

Bersoal jawab tentang waktu,

suasana, dan bentuk pantai

yang dilihat tadi.

Tayangan slaid

power point

Teori Kontekstual

BBM : LCD,

projector dan

komputer

Langkah 1

(10 minit)

Penjanaan idea

Guru menerangkan langkah-

langkah membuat lakaran

pemandangan menerusi

paparan video.

Guru memaparkan contoh

gambar pemandangan

dihadapan kelas

Contoh 1

Guru meminta semua murid

mula membuat lakaran

pemndangan.

Murid sekali lagi menonton

tayangan video tentang

langkah-langkah membuat

lakaran kasar pemandangan.

Murid meneliti gambar

pemandangan yang

dipamerkan itu.

Contoh 2

Murid-murid mula membuat

lakaran pemandangan pada

BBM:Tayangan

video

Teori Kecerdasan

Pelbagai:

-Visual Ruang

-Bentuk/ilusi

NILAI:

Ketelitian dan

bekerjasama

Page 5: 1. krp 3974  latihan mengajar minggu 1

Guru minta murid berhenti

melakar dan menunjukan

hasil lakaran.

kertas lukisan mengikut

kreativiti masing-masing.

Murid menunjukkan hasil

lakaran pemandangan masing-

masing.

Contoh lakaran murid

Langkah 2

(20 minit)

Pengembangan idea

Guru memberikan motivasi

positif dan sumbangan idea

penambahbaikan kepada

murid.

Guru menerangkan langkah

seterusnya untuk mewarna:

i.dengan menggunakan span

minta murid mewarna

sepenuhnya latarbelakang

lakaran murid dengan warna

pilihan seperti biru.

ii. Menggunakan teknik

basah atas kering.

iii.seterusnya minta murid

mewarna mengikut

kreativiti masing-masing

hingga siap.

iv. Guru bertindak sebagai

fasilitator yang sedia

membantu setiap soalan

murid.

Murid mendengar penjelasan

guru dan berusaha melakukan

yang terbaik untuk lakaran

mereka.

i.Murid mula mewarnakan

latarbelakang lakaran masing-

masing menggunakan span

dan warna air.

ii.Murid aplikasikan teknik

tersebut pada lukisan masing-

masing.

iii. murid meneruskan aktiviti

mewarna mengikut ktreativiti

sendiri.

Teori Kecerdasan

Pelbagai:

Belajar cara

Belajar

Nilai :

Tekun,teliti,sabar

dan kerjasama.

Page 6: 1. krp 3974  latihan mengajar minggu 1

Langkah 3

( 15 minit)

Guru menayangkan semula

paparan slaid pemandangan

ditepi pantai sebagai

panduan untuk murid

mewarna.

Murid menumpukan perhatian

kepada proses mewarna

mengikut kreativiti masing-

masing hingga siap.

BBM:

pallet, berus

lukisan, air dan

warna air.

Teori

Pembelajaran

Masteri

Nilai:

Sabar,prihatin dan

kesungguhan

Penilaian

(7 minit)

Guru mengulas/lahirkan

apresiasi terhadap gambar

lukisan contoh.

Guru mengambil kerja

murid yang telah siap secara

rawak dan dipamerkan di

hadapan kelas.

Murid membuat apresiasi

terhadap hasil karya sendiri.

Murid membuat ulasan pada

lukisan rakan.

contoh hasil karya

Penutup

(3 minit)

Merumus P&P pada hari ini

dengan memberikan

penekanan pada bahasa seni

visual yang digunakan

Murid menyebut semula

Bahasa seni visual tersebut:

Ruang dalam, bentuk ilusi dan

warna-warna panas dan sejuk

Refleksi Bil . murid: 26 /27

Bil. Murid tidak hadir: seorang

18 orang murid dapat menyiapkan hasil karya catan dengan menggunakan media

basah mengikut kreativiti masing-masing.

8 orang murid lagi hanya mampu menyiapkan separuh bahagian sahaja karya

mereka kerana kurang yakin dalam menggunakan warna.

Murid-murid meluahkan rasa gembira dan seronok dengan aktiviti melukis ini dan

melahirkan rasa kagum terhadap karya rakan yang dirasakan cantik dan

melahirkan hasrat untuk mencubanya lagi pada sesi pelajaran yang akan datang.

Page 7: 1. krp 3974  latihan mengajar minggu 1