explorarea_carierei_proiect

Embed Size (px)

Citation preview

  • 8/10/2019 explorarea_carierei_proiect

    1/5

    Proiect didactic

    Data: 18. 12. 2012

    Clasaa VIII-a

    Unitatea colar: Scoala Gimnaziala SpecialaSighetu MarmatieiAria curricular:Consiliere i orientareDisciplina:DirigenieDiriginte: Prof. Dobrotchi Denisia

    Modulul: Planificareacarierei

    Tema leciei:Explorarea carierei

    Obiectiv fundamental: Dobndirea abilitilor de explorare i planificare a carierei.Obiective:

    La sfritul leciei, elevii trebuie :O1:s inteleaga importanta dobandirii unei meserii;O2:sconstientizeze pasii pentru constructia unei cariere;O3: sconstientizeze potentialul pe care il au in alegerea unei meserii;O4 s cunoasca pasii care trebuie urmati in invatarea unei meserii;O5:sprezinte sarcinile si responsabilitatile asumate in activitatea preferata;O6:s identifice schimbari ale diferitelor activitati umane, aparute in timp.

    Resurse procedurale: conversaiaeuristic, nvarea problematizat, expunerea,sinteza descoperirea dirijat, comparaia, exerciiul,metoda diamant.

    Resurse materiale:fise de munca individuala si pe grupe, planse, anexe, internet, flipchart.

    Resurse de timp: 45 minute.

    Forma de activitate: frontal, pe grupe i individual.Material bibliografic: -Dirigentia si consilierea- ghid metodologic, Editura Gheorghe Alexandru,Craiova 2004, autori :A. Gheorghe,

    I.Matan, E. Parvulescu, M. Maftei, C. Gheorghe, A. petrescu, T. Deaconu, G. Catana, S. Rotaru.

  • 8/10/2019 explorarea_carierei_proiect

    2/5

    Scenariul activitii didactice

    Obiective Eveniment didactic Activitatea profesorului Activitatea elevilor

    1. Moment

    organizatoric

    Asigur un climat psiho-pedagogic favorabil desfasurarii

    activitatii.

    Pregatesc materialul didactic necesar desfasurarii activitatii.

    Se pregtesc cu cele necesare pentru buna desfurare a orei deconsiliere i orientare.

    O.1

    2. Motivarea

    elevilor

    Incep activitatea prin aducerea in discutie a unor cunostinte

    dobandite anterior si anume, ce intelegem prin cuvintele cariera

    si meserie? Afisez anexa 1. Aduc explicatii.

    Impart colectivul clasei n doua grupe i fiecare grup va primi ofi de lucru cu un proverb pe care trebuie sa-l interpreteze:

    ,,MESERIA E BRATARA DE AUR- grupa 1;

    ,,O fi munca grea dar ea te-nvata si tot ea te

    hraneste.-grupa 2. Anexa 2.

    Cerinepentru elevi:1. s asculte cu atentie cerinta;2.

    s colaboreze intre ei pentru a da un raspuns;3.

    s desemneze un lider de echipa care sa spuna raspunsul;4.

    clarific raspunsul .

    Elevii asculta cerinta iar cine doreste spune raspunsul.

    Elevii asculta cerintele si colaboreaza intre ei pentru a stabili un

    raspuns.

    Elevii citesc cu atentie, prezint pe rnd parerile intre ei impreun stabilesc un rspuns, iar liderul de echipa desemnat de

    ei, va da raspunsul la interpretarea proverbului.

    Asculta clarificarea raspunsului.

    O.2O.3

    3.

    Evocarea

    (Actualizareacunotinelor)

    Ce condiii trebuie s ndeplineasco persoanpentru a fi sofer?

    Ce condiii trebuie s ndeplineasc o persoan care vrea s seangajeze ca ofer, de exemplu?

    Elevii precizeaz condiiile care trebuie s fie ndeplinite de o

    persoan, pentru a fi sofer, adica: trebuie sa urmeze cursurilescolii de soferi, sa faca ore de conducere iar apoi sa promoveze

    examenele pentru a intra in posesia permisului.

    Elevii rspund c are nevoie de permis deconducere (categoriaB).

  • 8/10/2019 explorarea_carierei_proiect

    3/5

    Concluzie:

    Pentru ocuparea unui post, angajatul are nevoie de un minimum

    de informaii despre locul de munca: , conditii, obligatii,cunostinte despre materiale, cunoasterea procesului tehnologic,

    modul de obtinere aproduselor finite, etc. In cutarea unui locde munc, va trebui s nvee s-i redacteze o scurt biografie,denumit Curriculum vitae (lat. "cursul vieii"), document in

    care, o persoana trebuie sa se descrie pe sine si sa detaliezecursurile, cunostintele si calificarile obtinute pe parcursul

    scolarizarii.

    Problematizare:

    De ce este important sa avem o meserie ?

    Concluzie:Pentru a avea in viitor o sursa de venit, necesara

    pentru asigurarea conditiilor de viata.

    Elevii i actualizeaz condiiile de care trebuie s in cont ncazul unei angajri, al dorinei de a-i gsi un loc de munc. Sefamiliarizeaz cu termenul de Scolarizare.

    Elevii se gndesc, raspund, incercand sa exprime cat mai clar

    importanta unei meserii.

    O.1

    O.2

    O.3

    O.4

    O.5

    O.6

    4. Anunarea

    temei i a

    obiectivelor

    activitii

    Anun tema lecieiExplorarea carierei i obiectivele.Notez titlul pe tabla.

    La sfritul orei ve-i reusi:- s intelegeti de ce este important sa aveti o meserie;- sa cunoasteti pasii ce trebuie sa-i urmati in constructia

    carierei ;

    - sconstientizati potentialul pe care il aveti in alegereaunei meserii;

    -

    s cunoasteti pasii care trebuie urmati in invatarea uneimeserii;

    - sprezentati sarcinile si responsabilitatile ce trebuie sa

    vi le asumati in activitatea preferata;

    - s identifice schimbari ale diferitelor activitati umane,aparute in timp.

    Elevii sunt ateni.

  • 8/10/2019 explorarea_carierei_proiect

    4/5

    O.1

    O.2

    O.3

    O.4

    O.5

    5. Constituirea

    sensului

    (Prezentarea

    noului coninut

    i dirijarea

    nvrii)

    Explic elevilor sensul cuvintelor ,, Explorarea carierei:

    -nainte s ncepem construcia carierei, trebuie s urmmanumii pai i anume(Afisez planse representative):

    -Autocunoaterea, explorarea propriului potenial ianalizarea propriilor interese (ce activiti ne plac, n cemediu de lucru ne-am simi cel mai bine, a abilitilor (ceputem face cel mai bine,) i a personalitii (ce calitine-ar ajuta n munc). ,,Ce pot sa fac?

    - Identificarea opiunilor (explorarea carierei), cndevalum care sunt alternativele care ne intereseaz sau nise potrivesc. ,,Ce mi se potriveste?

    - Acumularea de date i informaii despre fiecare opiune.Vom examina datele i informaiile pe care le avem dejai vom identifica resursele i informaiile de care am maiavea nevoie. ,,Ce stiu? Ce pot sa stiu si sa invat?

    - Evaluarea opiunilor, cndvom identifica avantajele idezavantajele fiecrei opiuni. ,, Ce-mi place sau ce nu-mi place?

    - Selectarea unei opiuni ne va indica cantitatea deinformaii adunate i dac acestea sunt suficiente pentru aputea lua o decizie.,, Ce imi doresc?

    - Formularea unui plan de aciune ne va ridica o serie dentrebri cum ar fi: care sunt paii pe care trebuie s-iurmm pentru realizarea deciziei; ce informaii i resursetrebuie s avem pentru fiecare pas; care sunt posibilelebariere i cum le depim. ,,Ce trebuie sa fac?

    n final, vom observa c pe baza acestor pai vom putea luadecizia corect care ne va ajuta s urcm cu succes pe scaraprofesionala.

    Elevii sunt atenti la informatiile noi pe care le transmit, incercand

    sa retina pasii ce trebuie urmati in construirea carierei.

    Elevii asculta cu interes.

  • 8/10/2019 explorarea_carierei_proiect

    5/5

    O.1

    O.2

    O.3

    O.4

    O.5

    O.6

    6. Reflecia

    (Obinerea

    performanei)

    Se face reactualizare unor cunostinte dobandite anterior si

    aplicarea noilor cunostinte privind cele doua domenii de

    activitate.

    Ce meserii cunoasteti ?

    Ce meserii puteti invata la noi in scoala ?

    Care dintre cele doua domenii considerati ca vi se potriveste si a-

    ti vrea sa le invatati ?

    Stiti ce se face in croitorie si tamplarie ?

    Pot sa invat si alte meserii sau voi face toata viata ce am invatat

    in scoala ?

    Clarific raspunsul.

    Elevii raspund.

    Elevii raspund: croitorie si tamplarie.

    Elevii raspund.

    Elevii raspund.

    Elevii raspund.

    O.4

    O.5

    7. Asigurarea

    feedback-ului

    Parcurgem primii pasii in construirea carierei cu ajutorul unor

    idei si imagini reprezentative.

    Pentru acasa ve-ti avea de completat o fisa prin metoda diamant.Cerintapentru elevi:

    - sa completati cele patru fete ale diamantului conform

    indicatiilor: ustensile si aparaturi, tipuri de materiale,

    calificari necesare si obiecte finite.

    - Elevii cu deficienta severa v-or completa aceeasi fisa prin

    lipirea unor imagini pentru fiecare fata a diamantului sau

    cate un desen..

    Elevii asculta cu atentie.

    Elevii, ajutai deprofesor deduc aspecte importante n realizareatemei pentru acasa.

    8.

    Incheiereaactivitatii

    Multumesc elevilor pentru munca depusa in activitate, ii felicit

    si ii recompensez cu o bulina galbena. Elevii raspund si saluta.