29
104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАС Школа и разред Наставник/-ца Датум одржавања Наставна тема ЛИНИЈА Наставна јединица Линије око нас – уводни час Ликовни проблем Опажање, распознавање и доживљавање линија Кључни појмови Ликовни елементи, линија Ликовно подручје Цртање, сликање, вајање, графика, дизајн и архитектура Ликовни материјали / Тип часа Обрада, проширивање знања Облици рада Фронтални, групни, рaд у пaру, индивидуални Наставне методе Посматрање, демонстрација, разговор, усмено излагање, рад са текстом, анализирање, групна размена, игровне активности, истраживање Наставна средства Уџбеник, репродукције, предмети у окружењу, фотографије, компјутер, видео-бим Циљ часа Упознавање ученика, систематизовање њиховог знања о основним појмовима ликовног језика – ликовним елементима и проширивање сазнања о линији Исходи Ученик ће бити у стању да препозна и опише линије које уочава у природи и окружењу. Међупредметне компетенције Естетичка, компетенција за учење, рад са подацима и информацијама, комуникација, сарадња, решавање проблема Корелација Математика, биологија, српски језик, физичко васпитање, музичка култура, историја Образовни стандарди ЛК.1.1.1, ЛК.1.1.2, ЛК.1.1.3, ЛК.1.2.3, ЛК.1.3.1, ЛК.1.3.2, ЛК.1.3.3, ЛК.1.3.4, ЛК.2.1.1, ЛК.2.1.2, ЛК.2.2.1, ЛК.2.2.2, ЛК.2.3.1, ЛК.3.1.1, ЛК.3.1.2, ЛК.3.2.1, ЛК.3.2.2, ЛК.3.2.3, ЛК.3.2.4, ЛК.3.3.1, ЛК.3.3.2, ЛК.3.3.3, ЛК.3.3.4.

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

  • Upload
    others

  • View
    19

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

104

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАС

Школа и разред

Наставник/-ца

Датум одржавања

Наставна тема ЛИНИЈА

Наставна јединица Линије око нас – уводни час

Ликовни проблем Опажање, распознавање и доживљавање линија

Кључни појмови Ликовни елементи, линија

Ликовно подручје Цртање, сликање, вајање, графика, дизајн и архитектура

Ликовни материјали /

Тип часа Обрада, проширивање знања

Облици рада Фронтални, групни, рaд у пaру, индивидуални

Наставне методеПосматрање, демонстрација, разговор, усмено излагање, рад са текстом, анализирање, групна размена, игровне активности, истраживање

Наставна средства Уџбеник, репродукције, предмети у окружењу, фотографије, компјутер, видео-бим

Циљ часаУпознавање ученика, систематизовање њиховог знања о основним појмовима ликовног језика – ликовним елементима и проширивање сазнања о линији

Исходи Ученик ће бити у стању да препозна и опише линије које уочава у природи и окружењу.

Међупредметне компетенције

Естетичка, компетенција за учење, рад са подацима и информацијама, комуникација, сарадња, решавање проблема

Корелација Математика, биологија, српски језик, физичко васпитање, музичка култура, историја

Образовни стандардиЛК.1.1.1, ЛК.1.1.2, ЛК.1.1.3, ЛК.1.2.3, ЛК.1.3.1, ЛК.1.3.2, ЛК.1.3.3, ЛК.1.3.4, ЛК.2.1.1, ЛК.2.1.2, ЛК.2.2.1, ЛК.2.2.2, ЛК.2.3.1, ЛК.3.1.1, ЛК.3.1.2, ЛК.3.2.1, ЛК.3.2.2, ЛК.3.2.3, ЛК.3.2.4, ЛК.3.3.1, ЛК.3.3.2, ЛК.3.3.3, ЛК.3.3.4.

Page 2: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

105

ПРИКАЗ МАТЕРИЈАЛА У МУЛТИМЕДИЈАЛНОМ ПДФ-У

Штампани уџбеник: стр. 6 и 7 – мултимедијални ПДФ: део 1, стр. 5

Увећана слика Албрехт Дирер, Носорог, 1515.

Штампани уџбеник: стр. 8 и 9 – мултимедијални ПДФ: део 1, стр. 6

Линије око нас Фотографије природе и окружења – уочавање различитих линија на сликама

Гранична линија Фотографије природе и окружења – уочавање линија које представљају границу двеју површина

Трагови Приказ трагова на различитим површинама – указивање на линије које они формирају

Увећана слика

Линије око нас

Гранична линија Трагови

Page 3: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

106

Штампани уџбеник: стр. 10 и 11 – мултимедијални ПДФ: део 1, стр. 7

Промена линије пута Приказ промене линије пута зависно од угла посматрања

Микрографије Приказ линија у свету око нас које голим оком не видимо

Низови у природи Како низови одређених објеката (у овом случају животиња) формирају линије

Уводни део часа или фаза евокације (50 минута)

1. корак – ФАЗА САЗНАЊА• Упознавање с ученицима. Ученици се представљају и наводе шта им се највише свиђало на

часовима ликовне културе у претходним разредима. Да ли сте примењивали у свакодневном животу нешто од онога што сте научили на часовима ликовне културе?

• Наставник упознаје ученике с начином коришћења кабинета и средствима за рад. Било би пожељно да ученички блокови стоје у школском орману.

• Следи подсећање на материјале који се користе у ликовном изражавању и ликовне задатке. Којим сте се материјалима ликовно изражавали? Који сте најрадије користили? Који вам је задатак био најинспиративнији, а који најнеобичнији? Које се игре с часова ликовне културе сећате? Којих се уметника и којих уметничких дела сећате?

• Упознавање с уџбеником. Прочитати ученицима уводну реч аутора са стране 4.• Анализирати водич кроз уџбеник, симболе и ознаке у мултимедијалном ПДФ-у.

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Води разговор. Демонстрира. Поставља питања отвореног типа. Подстиче и усмерава комуникацију.АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Слуша. Посматра. Уочава. Закључује. Асоцира. Корелира са претходно наученим градивом. Разговара. Износи своје мишљење.

Промена линије пута

Микрографије

Низови у природи

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Page 4: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

107

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

2. корак – ФАЗА ПОДСТИЦАЊА (МОТИВАЦИЈЕ)• Наставник подсећа ученике на знање о ликовним областима (гранама).

Да ли знате на које се начине можемо ликовно изражавати? Којој грани ликовне уметности припада рад рађен оловком, а којој рад рађен глином? Како називамо рад где доминира боја? Како називамо рад настао отискивањем, штампањем? Како називамо уметност која обухвата обликовање предмета за практичну, свакодневну употребу, а како уметност пројектовања и обликовања зграда?

Тачне одговоре (ликовне области) наставник записује на унапред припремљеним папирима и поставља их у низу на пано.

• Наставник формира пет група група случајним избором, разбројавањем до пет и сл. и свакој дели по шест примера одштампаних репродукција (цртеже, слике, скулптуре, графике, дела примењене уметности и дела архитектуре) који се налазе у уџбенику.

Репродукције дела Прилог 1 / ППТ 01

• Задатак група је да одреде којој области ликовне уметности припада сваки добијени пример и да их поставе на пано испод назива одговарајуће области.

• Након постављања примера на пано, наставник води краћу анализу урађеног и ученици премештају неке репродукције ако увиде да су на погрешном месту.

• Наставник поставља питање: Како се зову установе у којима се чувају и излажу уметничка дела – слике, скулптуре, графике и објекти примењене уметности?

Ученици могу изнети своје утиске о посети музеју. • Наставник може пустити филм о музеју „Матис” у месту Като Камбрези (Француска).

Matisse – From textile to the Cut-Outs: museematisse.lenord.fr/fr/Médias/MatissefromtextiletotheCutOuts/tabid/960/Default.aspx

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Води разговор. Излаже. Поставља питања отвореног типа. Формира групе. Задаје задатак. Даје додатна објашњења по потреби. Прати рад ученика на задатку. Анализира групне продукте. Приказује филм или ППТ презентацију. АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Слуша. Посматра. Опажа. Износи своја запажања. Уочава. Анализира. Закључује. Категорише. Вреднује. Врши потребне измене. Прати презентацију.

3. корак – ФАЗА ПОСТАВЉАЊА ЗАДАТКА-ПРОБЛЕМАЛиније – линије око нас

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Поставља задатак-проблем.АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Слуша. Бележи.

Радни део или фаза разумевања значења (35 минута)

1. корак – ФАЗА ОТКРИЋА• Ученици наводе примере линија у учионици и ван ње.• Наставник усмерава пажњу ученика на репродукцију која отвара наставну тему Линија.

Задатак ученика је да уоче и именују ликовне елементе на њој.• Наставник задаје задатак:

Пронађи што више линија на фотографијама и опиши их. Наставник приказује филм или пушта фотографије.

Молимо поштоване колеге да пре приказивања видео-записа провере доступност и садржај препоручених материјала. ИК Нови Логос не гарантује да ће садржај увек бити доступан на адреси препоручене web странице.

Штампани уџбеник: стр. 10 и 11 – мултимедијални ПДФ: део 1, стр. 7

Промена линије пута Приказ промене линије пута зависно од угла посматрања

Микрографије Приказ линија у свету око нас које голим оком не видимо

Низови у природи Како низови одређених објеката (у овом случају животиња) формирају линије

Уводни део часа или фаза евокације (50 минута)

1. корак – ФАЗА САЗНАЊА• Упознавање с ученицима. Ученици се представљају и наводе шта им се највише свиђало на

часовима ликовне културе у претходним разредима. Да ли сте примењивали у свакодневном животу нешто од онога што сте научили на часовима ликовне културе?

• Наставник упознаје ученике с начином коришћења кабинета и средствима за рад. Било би пожељно да ученички блокови стоје у школском орману.

• Следи подсећање на материјале који се користе у ликовном изражавању и ликовне задатке. Којим сте се материјалима ликовно изражавали? Који сте најрадије користили? Који вам је задатак био најинспиративнији, а који најнеобичнији? Које се игре с часова ликовне културе сећате? Којих се уметника и којих уметничких дела сећате?

• Упознавање с уџбеником. Прочитати ученицима уводну реч аутора са стране 4.• Анализирати водич кроз уџбеник, симболе и ознаке у мултимедијалном ПДФ-у.

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Води разговор. Демонстрира. Поставља питања отвореног типа. Подстиче и усмерава комуникацију.АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Слуша. Посматра. Уочава. Закључује. Асоцира. Корелира са претходно наученим градивом. Разговара. Износи своје мишљење.

Промена линије пута

Микрографије

Низови у природи

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Page 5: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

108

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Линије око нас Прилог 2 / ППТ 01

• Наставник усмерава пажњу ученика на репродукцију на странама 6 и 7 и поставља питање: Који је уметник аутор слике која отвара поглавље Линија? Шта је представљено на раду? Опиши мотив. Који ликовни елемент уочаваш на раду?

• Усмерити пажњу ученика на пано на ком су постављене репродукције које су разврставали у претходном делу часа. Задатак ученика је да уоче што више линија на радовима.

• Наставник тражи мишљење ученика о употреби линије у различитим гранама ликовне уметности.

• Ученици у пару читају текст на страни 8 у уџбенику и размењују запажања о примерима и информацијама из њега.

• Ученици анализирају фотографије на страни 8 у уџбенику.• Наставник може приказати и фотографије на којима ученици могу уочити разлику између

стварних линија и линија које представљају границу двеју површина.

Гранична линија Прилог 3 / ППТ 01

Ученици затим наводе примере тих линија у окружењу.• Ученици анализирају фотографије на страни 9 у уџбенику.• Наставник може приказати ученицима различите врсте трагова на различитим подлогама.

Ово се може претворити у игру да погоде ко је те трагове направио.

Трагови Прилог 4 / ППТ 01

• Ученици у пару читају текст, посматрају фотографије и одговарају на питања на страни 10 у уџбенику. Наставник може пустити видео како би боље објаснио промену линије пута у зависности од угла посматрања.

Промена линије пута

• Наставник може приказати, ако буде времена, и микрографије.

Микрографије Прилог 5 / ППТ 01

Ученици могу изнети своја запажања: која микрографија им је била неочекивана, интересантна и сл.

• Наставник може пустити и кратак филм о свету испод микроскопа. Chloroplasts in close-up: www.youtube.com/watch?v=LTglday5zak

• Наставник упућује ученике на посматрање фотографија на страни 11 и уочавање линија формираних низовима. Наставник може да прикаже и додатне фотографије.

Низови у природи Прилог 6 / ППТ 01

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Води разговор. Задаје задатак. Поставља питања отвореног типа. Усмерава и подстиче ученике на опажање. Припрема микрофотографије и показује их.АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Слуша. Посматра. Опажа. Износи своја запажања. Уочава. Анализира. Прелистава уџбеник, чита. Вреднује.

Молимо поштоване колеге да пре приказивања видео-записа провере доступност и садржај препоручених материјала. ИК Нови Логос не гарантује да ће садржај увек бити доступан на адреси препоручене web странице.

Page 6: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

109

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Завршни део часа или фаза рефлексије (10 минута)

1. корак – АНАЛИЗА И ПРОЦЕЊИВАЊЕ• Наставник тражи од ученика да на стикерима испишу кључне речи или најважније појмове

о којима су данас разговарали и да их залепе на таблу, као и евентуалне недоумице или питања.

• Кратко анализирају које су се речи нашле на већини стикера и да ли је нешто изостављено. • Трагају заједно за одговорима на дилеме или питања.

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Задаје задатак. Води разговор. АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Слуша. Утврђује градиво.

2. корак – ДОМАЋИ ЗАДАТАК• Наставник задаје домаћи задатак:

Припремити и за следећи час донети: оловку, туш, воштане боје, папир, лепак и природне материјале за групни рад описан на страни 11 уџбеника.

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Задаје домаћи задатак. АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Слуша. Бележи домаћи.

Начин праћења постигнућа ученика

Евалуација часа и самовредновање наставника

Page 7: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

110

ПРИЛОЗИ

Прилог 1 ЛИСТОВИ СА РЕПРОДУКЦИЈАМА

МОДЕЛ ПАНОА НА КОМЕ ЋЕ УЧЕНИЦИ РАСПОРЕЂИВАТИ РЕПРОДУКЦИЈЕ

ЦРТЕЖ СЛИКА СКУЛПТУРА ГРАФИКА ДИЗАЈН АРХИТЕКТУРА

Прилог 2ЛИСТ СА ФОТОГРАФИЈАМА: ЛИНИЈЕ ОКО НАС

Page 8: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

111

ПРИЛОЗИ

Прилог 3ЛИСТ СА ФОТОГРАФИЈАМА: ГРАНИЧНА ЛИНИЈА

Прилог 4ЛИСТ СА ФОТОГРАФИЈАМА: ТРАГОВИ

Прилог 5ЛИСТ СА ФОТОГРАФИЈАМА: МИКРОГРАФИЈЕ

Прилог 6ЛИСТ СА ФОТОГРАФИЈАМА: НИЗОВИ У ПРИРОДИ

Page 9: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

112

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 3–4. ЧАС

Школа и разред

Наставник/-ца

Датум одржавања

Наставна тема ЛИНИЈА

Наставна јединица Линија у ликовној уметности

Ликовни проблем Опажање, распознавање и доживљавање линија

Кључни појмови Линија

Ликовно подручје Цртање, сликање

Ликовни материјали Оловка, угљен, креда, туш, воштане боје, темпере, природни облици (трава, лишће, зрневље...), лепак и папир

Тип часа Вежбање, проширивање знања

Облици рада Фронтални, групни, индивидуални

Наставне методеПосматрање, демонстрација, разговор, усмено излагање, рад са текстом, анализирање, комбиновање, групна размена, игровне активности, практичан рад, истраживање

Наставна средства Уџбеник, репродукције, предмети у окружењу, фотографије, компјутер, видео-бим

Циљ часа Непосредно извлачење линија различитим цртачким материјалима на различитим подлогама и колажирање

ИсходиУченик ће бити у стању да црта различитим материјалима и на различитим подлогама и да користи материјал и прибор у складу са упутствима.

Међупредметне компетенције

Естетичка, компетенција за учење, комуникација, сарадња, решавање проблема

Корелација Математика, биологија

Образовни стандардиЛК.1.1.1, ЛК.1.1.2, ЛК.1.1.3, ЛК.1.2.3, ЛК.1.3.1, ЛК.1.3.2, ЛК.1.3.3, ЛК.1.3.4, ЛК.2.1.1, ЛК.2.1.2, ЛК.2.2.1, ЛК.2.2.2, ЛК.2.3.1, ЛК.3.1.1, ЛК.3.1.2, ЛК.3.2.1, ЛК.3.2.2, ЛК.3.2.3, ЛК.3.2.4, ЛК.3.3.1, ЛК.3.3.2, ЛК.3.3.3, ЛК.3.3.4.

Page 10: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

113

ПРИКАЗ МАТЕРИЈАЛА У МУЛТИМЕДИЈАЛНОМ ПДФ-У

Штампани уџбеник: стр. 12 и 13 – мултимедијални ПДФ: део 1, стр. 8

Линија у праисторији Видео о ликовном изражавању у праисторији

Пећина Ласко Додатни текст о пећини Ласко

Различити материјали Приказ изгледа линија рађених различитим материјалима на репродукцијама дела познатих уметника

Штампани уџбеник: стр. 14 – мултимедијални ПДФ: део 1, стр. 9

Препознавање материјала Препознавање материјала којима су направљене линије

Линија у праисторији

Различити материјалиПећина Ласко

Препознавање материјала

Дигитално у свету око нас

Савремени гаџети

Табла за цртање примена

Page 11: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

114

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Уводни део часа или фаза евокације (15 минута)

1. корак – ФАЗА САЗНАЊА• Подела ученика у групе: наставник унапред подели ученике у групе или их подели на самом

часу тако што даје ученицима да извлаче цедуљице на којима су написани појмови везани за различите гране уметности, а на радним местима за групе су надређени појмови: цртање, сликање, вајање и дизајн.

Цедуљице са асоцијативним речима Прилог 1

Ученици на основу појма са цедуљица траже своју групу. • Када сви седну, наставник тражи да свака група провери да ли сви који ту седе заиста

припадају тој групи и евентуално се премештају. Наставник је помоћник и усмерава их питањима по потреби.

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Даје упутство. Поставља питања отвореног типа.АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Слуша. Посматра. Уочава. Асоцира. Проверава и примењује раније стечена знања. Проналази групу којој припада. Процењује. Разговара. Износи своје мишљење.

2. корак – ФАЗА ПОДСТИЦАЊА (МОТИВАЦИЈЕ)• Израда линије која ће представљати групу – симбол групе.• Свака група поставља на сто природне облике које су донели и гради линију према

упутствима из уџбеника Линије природних облика на страни 11.

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Води разговор. Задаје задатак. Даје упутства.АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Слуша. Посматра. Опажа. Комбинује. Ствара. Износи своја запажања. Припрема се за практичан рад – проналази и доноси потребан материјал. Практичан рад са природним материјалима.

3. корак – ФАЗА ПОСТАВЉАЊА ЗАДАТКА-ПРОБЛЕМАЛиније у ликовној уметности

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Поставља задатак-проблем.АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Слуша. Бележи по потреби.

Радни део или фаза разумевања значења (65 минута)

1. корак – ФАЗА ОТКРИЋА• Истраживачки задатак Од тачке до линије – наставник даје упутство за вежбу.

На папир формата А4 накапајте туш, а затим подижући, померајући и ротирајући папир, дозволите да се капи спонтано разлију.

Групе раде на заједничком папиру и сви учествују. Наставник усмерава ученике на тимски рад као и да треба да воде рачуна о хигијени и заштити радног места у току рада. У току рада наставник може да пусти музичку нумеру (предложену или неку другу).

Mузичкa нумерa Rain (Dax Johnson): www.youtube.com/watch?v=SAvLtVXzXZc

Молимо поштоване колеге да пре приказивања видео-записа провере доступност и садржај препоручених материјала. ИК Нови Логос не гарантује да ће садржај увек бити доступан на адреси препоручене web странице.

Page 12: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

115

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

• Разговор о виђеном током рада на задатку Од тачке до линије. Да ли сте били у могућности да потпуно контролишете стварање линија? Да ли се нешто интересантно десило на нечијем раду? На којим сте подлогама и чиме до сада цртали?

• Ученици индивидуално читају текст на странама 12 и 13 у уџбенику и размењују запажања о примерима и информацијама из њега. Задатак им је да на крају читања нађу пример који припада грани ликовне уметности која је била њихов појам за стварање групе.

• Наставник може допунити причу о ликовном изражавању у праисторији пуштањем филма или показивањем фотографија.

Линија у праисторији Прилог 2 / ППТ 01

• Ученици посматрају репродукције радова уметника на страни 13 и анализирају линије на цртежима настале различитим материјалима. Наставник може приказати и увећане примере репродукција.

Различити материјали Уџбеник стр. 13 / ППТ 01

• Наставник демонстрира извлачење линија различитим материјалима на различитим подлогама (платно, картон, папир) постављеним на табли. Изнад подлога исписује:

ЦРТАЧКИ МАТЕРИЈАЛИ – оловка, угљен, креда, туш.• Ученици читају текст о изгледу линија насталих различитим цртачким материјалима на

страни 14 у уџбенику.

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Задаје задатак. Води разговор. Демонстрира. Поставља питања отвореног типа. Усмерава и подстиче ученике на опажање, размишљање, формулисање и образлагање властитог искуства. Подстиче тимски рад. Поставља естетско-хигијенске захтеве радног места. Пушта одабрану музику. Ствара предуслове за радну атмосферу.АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Слуша. Сарађује. Експериментише. Износи своја запажања. Анализира. Вреднује. Износи своје мишљење, поставља питања. Чита, разговара, размењује мишљење. Логички закључује. Примењује стечена знања.

2. корак – ФАЗА СТВАРАЛАШТВА И РЕАЛИЗАЦИЈЕ• Наставник усмерава ученике на решавање задатка Стварање линија на тој страни у

уџбенику. Свака група добија цедуљице са поруком у виду асоцијације која открива материјал којим ће стварати линије.

Цедуљице са асоцијацијама Прилог 3

• Ученици у овом задатку могу мењати групе (техником У круг, у круг и свака група додаје линије материјалом који је на том радном месту) како би радили са сва четири материјала.

Будите истраживачи, експериментишите, комбинујте!• Наставник може дати различите подлоге свакој групи у зависности од материјала којим ради

или и по две различите подлоге свакој групи без обзира на материјал којим раде.

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Задаје задатак. Усмерава и подстиче ученике. Подстиче тимски рад.АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Слуша. Посматра. Опажа. Асоцира. Корелира са претходно наученим градивом. Разговара. Износи своје мишљење.

Page 13: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

116

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Завршни део часа или фаза рефлексије (10 минута)

1. корак – ИЗЛОЖБА РАДОВА• Радови се излажу на пано.

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Позива ученике да изложе радове. Усмерава ученике. АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Излаже рад.

2. корак – АНАЛИЗА И ПРОЦЕЊИВАЊЕ• Наставник пита ученике о процесу кроз који су прошли у току часа и запажањима, искуству,

тимском раду и сл.Којим вам је материјалом највише пријало да радите? Зашто? Којим сте материјалом извели најразноврсније линије?Који су све цртачки материјали? Чиме још, осим цртачким материјалима, можемо стварати линије? У којој ликовној грани је линија главно средство изражавања?

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Води разговор. Резимира час уз активно учешће ученика. Подстиче развој мишљења, логичког закључивања и интерпретације. Подстиче самопоуздање и сигурност ученика.АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Слуша. Утврђује градиво. Анализира. Закључује. Износи своје мишљење.

Начин праћења постигнућа ученика

Евалуација часа и самовредновање наставника

Page 14: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

117

ПРИЛОЗИ

Прилог 1 ЦЕДУЉИЦЕ СА АСОЦИЈАТИВНИМ РЕЧИМА

ЦРТАЊЕ ЛИНИЈА, КРИВА, ПРАВА, ТУШ, ЦРТЕЖ

СЛИКАЊЕ БОЈА, ПОВРШИНА, ЧЕТКИЦА, СЛИКА, ТЕМПЕРА

ВАЈАЊЕ ГЛИНА, ТЕСТО, ГЛИНАМОЛ, СКУЛПТУРА, ВАЈАР

ДИЗАЈН ПРЕДМЕТИ, ДИЗАЈНЕР, ОДЕЋА, ОБУЋА, ПАКОВАЊЕ

Прилог 2ЛИСТ СА ФОТОГРАФИЈАМА: ЛИНИЈЕ У ПРАИСТОРИЈИ

Репродукцијe: праисторијски цртежи у пећини Ласко

Прилог 3 ЦЕДУЉИЦЕ СА АСОЦИЈАТИВНИМ РЕЧИМА

ОЛОВКА

Служи за стварање линија, може бити Б, ХБ, Х...

ВОШТАНА БОЈА

Служи за стварање линија, има нешто заједничко са свећом.

ТУШ И ПЕРО

Служи за стварање линија, један њен део има исти назив као и појам у рвању, а други има и кокошка.

ТУШ И ЧЕТКИЦЕ

Служи за стварање линија, један део носи име као и справа коју користиш у купатилу, а други се прави од дрвета и длака.

Page 15: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

118

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 5–6. ЧАС

Школа и разред

Наставник/-ца

Датум одржавања

Наставна тема ЛИНИЈА

Наставна јединица Савремена средства за цртање

Ликовни проблем Употреба савремених технологија у ликовној култури

Кључни појмови Линија, ИКТ

Ликовно подручје Цртање, сликање

Ликовни материјали 3Д оловка, дигитална табла, дигиталне четке

Тип часа Обрада

Облици рада Фронтални, групни, рaд у пaру, индивидуални

Наставне методеПосматрање, демонстрација, разговор, усмено излагање, рад са текстом, анализирање, комбиновање, групна размена, игровне активности, практичан рад, истраживање

Наставна средства Уџбеник, репродукције, фотографије, компјутер, видео-бим

Циљ часа Упознавање са начином употребе савремене технологије у ликовној уметности

ИсходиУченик ће бити у стању да повлачи различите линије и црта или слика уз употребу неког једноставног апликативног програма за цртање.

Међупредметне компетенције

Естетичка, компетенција за учење, комуникација, сарадња, решавање проблема

Корелација Информатика и рачунарство, техника и технологија, српски језик, грађанско васпитање, енглески језик, математика

Образовни стандардиЛК.1.1.1, ЛК.1.1.2, ЛК.1.1.3, ЛК.1.2.3, ЛК.1.3.1, ЛК.1.3.2, ЛК.1.3.3, ЛК.1.3.4, ЛК.2.1.1, ЛК.2.1.2, ЛК.2.2.1, ЛК.2.2.2, ЛК.2.3.1, ЛК.3.1.1, ЛК.3.1.2, ЛК.3.2.1, ЛК.3.2.2, ЛК.3.2.3, ЛК.3.2.4, ЛК.3.3.1, ЛК.3.3.2, ЛК.3.3.3, ЛК.3.3.4.

Page 16: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

119

ПРИКАЗ МАТЕРИЈАЛА У МУЛТИМЕДИЈАЛНОМ ПДФ-У

Штампани уџбеник: стр. 15 – мултимедијални ПДФ: део 1, стр. 9

Дигитално у свету око нас Приказ савремених дигиталних уређаја

Савремени гаџети Приказ неких савремених гаџета који налазе примену у различитим областима (3Д оловка за прављење 3Д модела)

Табла за цртање – примена

Примери употребе табле за цртање у различитим областима дизајна

Штампани уџбеник: стр. 16 и 17 – мултимедијални ПДФ: део 1, стр. 10

Линије настале дигиталним алатима

Примери фотографија модификованих у програмима за обраду фотографија

Цртанка Мало дигитално „платно” у коме ученици могу да испробају једноставне алатке за цртање на дигиталан начин

Програми за дигитално цртање Осврт на програме за дигитално цртање и сликање

Увећана слика Пабло Пикасо – сликање светлом

Дигитално у свету око нас

Савремени гаџети

Табла за цртање – примена

Препознавање материјала

Сликање светлом

Линије настале дигиталним алатима

Цртанка

Увећана слика

Програми за дигитално цртање

Page 17: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

120

Сликање светлом Примери слика нацртаних светлом

Уводни део часа или фаза евокације (15 минута)

1. корак – ФАЗА САЗНАЊА• Наставник започиње разговор са ученицима о употреби дигиталне технологије у

свакодневном животу. У прилогу је текст за наставнике о употреби ИКТ у настави ликовне културе са скупа Tехника и информатика у образовању. – Прилог 1

Шта значи скраћеница ИКТ? Шта значи дигитално?Дигитално означава нематеријални облик многих ствари. Можемо рећи да је то начин записивања података.

• Наставник поставља питања:Шта су дигитални документи? (личне карте, здравствене књижице, возачке дозволе...) Шта је дигитални новац? (платне картице)Које дигиталне уређаје ви користите? Шта вам они омогућавају?Шта заправо значи појам дигитално? Корен речи „дигитално” је у сложеници digit-all из енглеског језика, а слободан превод би био „све је изражено бројевима“. То је заиста тако, дигитална слика и није ништа друго него скуп бројева смештених на одговарајући медиј.

Наставник приказује фотографије савремених дигиталних уређаја.

Дигитално у свету око нас Прилог 2 / ППТ 01

• Наставник поставља питање: Шта је „геџет“?Геџет (eng. gadget) је мали уређај који има специфичну намену (мада је данас већина ових уређаја мултифункционална) и који је „последње чудо технологије“. То су, на пример, паметни сатови, наочаре за виртуелну реалност, мали роботи, дронови, 3Д оловке и слични уређаји.

Наставник приказује фотографије неких савремених гаџета који налазе примену у различитим областима.

Савремени гаџети Прилог 3 / ППТ 01

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Излаже. Води разговор. Поставља питања отвореног типа. Одговара на питања. Објашњава. Држи мини-предавање.АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Слуша. Посматра. Корелира са претходно наученим градивом. Разговара. Износи своје мишљење.

2. корак – ФАЗА ПОДСТИЦАЊА (МОТИВАЦИЈЕ)• Наставник поставља питања:

Коју врсту комуникације нам омогућава мобилни телефон, тзв. паметни телефон? Како визуелно комуницирате уз помоћ њега?

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Page 18: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

121

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Осим за комуникацију, за шта још најчешће користите свој мобилни апарат? Када направите фотографије, шта можете да урадите са њима?

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Води разговор. Подстиче интеракцију са ученицима.АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Слуша. Износи своја запажања. Износи властита искуства.

3. корак – ФАЗА ПОСТАВЉАЊА ЗАДАТКА-ПРОБЛЕМАДигиталне технологије у ликовној уметности

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Постепено уводи ученике у задатак-проблем.АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Слуша. Бележи по потреби.

Радни део или фаза разумевања значења (60 минута)

1. корак – ФАЗА ОТКРИЋА• Наставник на почетку може пустити виртуелну посету пећини Ласко или неком музеју и

разговарати о томе и о могућностима које технологија пружа.Виртуелна посета пећини Ласко: lascaux.culture.fr/?lng=en#/fr/02_00.xml

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Пушта видео запис. Разговара са ученицима.АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Гледа. Износи своја запажања.

2. корак – ФАЗА ПОВЕЗИВАЊА ИСКУСТАВА СА НОВИМ САЗНАЊИМА• Наставник поставља питање:

Да ли сте некада интервенисали на фотографији уз помоћ неког програма на компјутеру или стварали неке визуелне знаке, симболе слике? Уз помоћ ког програма? Каква су вам искуства?

• Ученици индивидуално читају текст на страни 15 уџбеника.• Наставник приказује примере употребе табле за цртање у различитим областима дизајна.

Табла за цртање – примена Прилог 4 / ППТ 01

• Наставник може пустити кратке видео записе о употреби савремене технологије у ликовној уметности.

Цртање 3Д оловком: youtube.com/watch?v=AQgI2-h7uUQСликање помоћу Google’sTiltBrush: youtube.com/watch?v=TckqNdrdbgkИнтерактивне ЛЕД скулптуре – Fish Bellies Public Art Installation: vimeo.com/62660935

• Ученици посматрају фотографије из уџбеника на страни 16 и уочавају делове који су додати коришћењем дигиталних алата. Наставник може приказати и увећане примере фотографија.

Линије настале дигиталним алатима Уџбеник стр. 16 / ППТ 01

• Наставник говори ученицима о различитим програмима за дигитално цртање и сликање, и позива ученике да испробају неке од њих.

Програми за дигитално цртање Предложени линкови

Ако за то постоје техничке могућности неке од ових програма наставник може приказати ученицима на часу или у договору са наставником информатике у кабинету за информатику.

Молимо поштоване колеге да пре приказивања видео-записа провере доступност и садржај препоручених материјала. ИК Нови Логос не гарантује да ће садржај увек бити доступан на адреси препоручене web странице.

Сликање светлом Примери слика нацртаних светлом

Уводни део часа или фаза евокације (15 минута)

1. корак – ФАЗА САЗНАЊА• Наставник започиње разговор са ученицима о употреби дигиталне технологије у

свакодневном животу. У прилогу је текст за наставнике о употреби ИКТ у настави ликовне културе са скупа Tехника и информатика у образовању. – Прилог 1

Шта значи скраћеница ИКТ? Шта значи дигитално?Дигитално означава нематеријални облик многих ствари. Можемо рећи да је то начин записивања података.

• Наставник поставља питања:Шта су дигитални документи? (личне карте, здравствене књижице, возачке дозволе...) Шта је дигитални новац? (платне картице)Које дигиталне уређаје ви користите? Шта вам они омогућавају?Шта заправо значи појам дигитално? Корен речи „дигитално” је у сложеници digit-all из енглеског језика, а слободан превод би био „све је изражено бројевима“. То је заиста тако, дигитална слика и није ништа друго него скуп бројева смештених на одговарајући медиј.

Наставник приказује фотографије савремених дигиталних уређаја.

Дигитално у свету око нас Прилог 2 / ППТ 01

• Наставник поставља питање: Шта је „геџет“?Геџет (eng. gadget) је мали уређај који има специфичну намену (мада је данас већина ових уређаја мултифункционална) и који је „последње чудо технологије“. То су, на пример, паметни сатови, наочаре за виртуелну реалност, мали роботи, дронови, 3Д оловке и слични уређаји.

Наставник приказује фотографије неких савремених гаџета који налазе примену у различитим областима.

Савремени гаџети Прилог 3 / ППТ 01

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Излаже. Води разговор. Поставља питања отвореног типа. Одговара на питања. Објашњава. Држи мини-предавање.АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Слуша. Посматра. Корелира са претходно наученим градивом. Разговара. Износи своје мишљење.

2. корак – ФАЗА ПОДСТИЦАЊА (МОТИВАЦИЈЕ)• Наставник поставља питања:

Коју врсту комуникације нам омогућава мобилни телефон, тзв. паметни телефон? Како визуелно комуницирате уз помоћ њега?

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Page 19: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

122

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Предложени бесплатни програми: 1) програми у којима је могуће цртати/сликати on-line – Sketchpad (sketch.io/sketchpad) и Kleki (kleki.com); 2) програми које је потребно прво инсталирати на компјутеру да би могли да се користе – Gimp (gimp.org) и Krita (krita.org).

Наставник може позвати ученике да испробају једноставне алатке за дигитално цртање и сликање кроз задатак у оквиру додатних садржаја.

Цртанка

• Наставник поставља питање и указује на улогу светлости у прављењу фотографије: Да ли знате када је настала прва фотографија? Без чега не бисте могли да направите фотографију? (улога светлости)„Фотографија је медиј добијен деловањем светлости на површину која је осетљива на светлост. Фотографија може постојати у физичком облику (на папиру, стаклу, лиму...) или у електронском облику (на заслону екрана, пројектовањем на одређену подлогу.“ (Википедија)

• Наставник може показати најстарију познату фотографију. Најстарију познату фотографију природе направио је Нисефор Нијепс 1826. године.

Више о Нисефору Нијепсу: en.wikipedia.org/wiki/Nicéphore_Niépce„Назив фотографија (скован од грчких речи photos и graphe) је први употребио Француз Херкил Флоранс 1833. приликом описивања свог открића сликања помоћу светлости. У српском језику се ређе користи и реч светлопис.“ (Википедија)

• Наставник може показати фотографије старих студијских апарата за фотографисање.• Наставник упућује ученике на текст о цртању светлом на страни 17 уџбеника. Наставник може

приказати увећану фотографију Пабла Пикаса како слика светлом.

Увећана слика Уџбеник стр. 17 / ППТ 01

• Разговор са ученицима о новом сазнању, о могућности цртања светлом. Наставник показује ученицима још неке примере цртања светлом.

Сликање светлом Прилог 5 / ППТ 01

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Води разговор. Поставља питања отвореног типа. Усмерава и подстиче ученике на опажање и закључивање. Креира наставне ситуације. Осмишљава активности у процесу учења. Усмерава активност ученика. Нуди разноврсне активности. Иницира активно учешће. Одржава пажњу, концентрацију и интересовање за задатак. Упућује на уџбеник.АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Слуша, сарађује. Експериментише. Износи своја запажања. Анализира. Вреднује. Износи своје мишљење, поставља питања. Чита, разговара, размењује мишљење. Слуша. Посматра. Опажа. Асоцира. Корелира са претходно наученим градивом. Разговара. Износи своје мишљење. Усваја нове садржаје, информације. Примењује новостечена знања. Користи информације из уџбеника.

3. корак – ФАЗА СТВАРАЛАШТВА И РЕАЛИЗАЦИЈЕ• Наставник ученицима поставља задатак да направе у пару мини-плакат о линији на основу

сажетка о линији у оквиру рубрике Да не заборавимо. (Могу га цртати, колажирати или направити неку врсту инсталације уз помоћ папира, жице, трака, конаца и сл. које наставник може припремити и на крају фотографисати свој рад мобилним телефоном.

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Задаје задатак. Иницира осамостаљивање ученика у процесу учења. Подстиче оригиналност и креативност.АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Израђује плакат. Фотографише свој рад.

Молимо поштоване колеге да пре приказивања видео-записа провере доступност и садржај препоручених материјала. ИК Нови Логос не гарантује да ће садржај увек бити доступан на адреси препоручене web странице.

Page 20: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

123

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Завршни део часа или фаза рефлексије (15 минута)

1. корак – ИЗЛОЖБА РАДОВА• Разгледање изложбе плаката у материјалном или електронском облику (фотографије које су

направили ученици или наставник).

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Позива ученике да изложе радове. Усмерава ученике. АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Излаже рад.

2. корак – ЗАНИМЉИВОСТ• Може се погледати кратак приказ занимљивости о томе како Кинези множе велике бројеве

повлачењем линија.Кинеско множење линијама: www.youtube.com/watch?v=jxh8-Z82gKY

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Пушта видео запис. АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Гледа. Коментарише.

2. корак – ДОМАЋИ ЗАДАТАК• Наставник задаје домаћи задатак:

Припремити и за следећи час донети: црни туш и четкице различитих ширина, оловку, канап, вуницу, белу креду.

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Задаје домаћи задатак. АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Слуша. Бележи домаћи.

Начин праћења постигнућа ученика

Евалуација часа и самовредновање наставника

Молимо поштоване колеге да пре приказивања видео-записа провере доступност и садржај препоручених материјала. ИК Нови Логос не гарантује да ће садржај увек бити доступан на адреси препоручене web странице.

Page 21: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

124

ПРИЛОЗИ

Прилог 1Извод из предавања са скупа Техника и информатика у образовању5. Конференција са међународним учешћем, ФТН Чачак, 30−31. мај 2014.

Стручни рад

Дигитално доба и традиционални ликовни медији у настави ликовне културеВојислав Илић, Владимир Недић

„Оно што савремене медије чини толико неопходне у настави ликовне културе, а уједно су и главне одлике, јесу мултимедијалност, актуелност, интерактивност и глобални карактер доступних саржаја. Да би ученици користили могућности које им ИКТ пружају у стицању знања и стварању радова, наставници их морају припремити, затим морају поседовати одређена знања, овладати додатним техникама коришћења савремених технолошких средстава и имати жељу за новим сазнањима. У настави ликовне културе дигитални медији се могу поделити у две групе: прва – медији који се могу користити у процесу учења и подучавања, а другу групу чине медији који се могу користити у стваралачком процесу (стварању ликовних радова).

Различити софтвери могу да омогуће ученицима који не поседују вештине са традиционалним ликовним медијима да своје идеје материјализују на њима ближи начин.

Захваљујући рачунарској техологији, грешке се могу лако исправити, што доводи до промоције експериментисања, који се налази у срцу креативности (Wood, 2004).

Уметнички софтвер је медиј за истраживање, ученици су у могућности да сниме и сачувају идеје брзо, манипулишу линијама и бојом, модификују и манипулишу фотографијама. (Matthew, 1997). ИКТ омогућавају корисницима да раде ствари које се не могу урадити ефикасно, или се не могу урадити уопште, коришћењем класичних ликовних техника. (Loveless, 2005).

Немачко удружење наставника ликовне културе је 2001. године препознало потенцијал ИКТ-а за коришћење у настави ликовне културе и објавило документ Дигитални медији у учењу уметности у коме се, између осталог, каже: ’Комуникације у информационом друштву обављају се уз помоћ дигитално генерисаних слика. Ова чињеница ставља школу пред нове захтеве, а првенствено наставу ликовне културе, која је једини предмет који се експлицитно бави стварањем и разумевањем визуелних порука, што је ставља на посебно место међу наставним предметима’.

Данас постоје дигитални алати дизајнирани да преузму функцију многих традиционалних медија и алата. Софтвери за уметнике су дизајнирани тако да симулирају квалитете и особине различитих традиционалних медија. Уметници могу бирати из низа виртуелних медија, као што су оловка, пастел, акварел, уљана боја итд. све до различитих подлога за рад. Стандардни миш са уметничким програмима ограничава спонтаност и осећај сликарске четке, зато је боље користити дигиталне табле за цртање или екране осетљиве на додир у комбинацији са дигиталном бежичном оловком осетљивом на притисак. Коришћење тих хардверских алата у специјализованој учионици за наставу ликовне културе може да доведе до повећаног ентузијазма ученика за употребом нових дигиталних алата у стварању ликовних радова.

Corel Painter почео је да живи као производ компаније Metacreation kao Fractal design painter. То је био први озбиљан покушај да се споје дигитална технологија и традиционални сликарски медији, он је заправо опонашао сликање и цртање класичним медијима. Тренутно актуелна верзија Corel Painter X3 поседује више од 700 четки, са широким спектром опција које укључују оловке, различите пастеле, угљен, air brush, фломастере, акварел и уљане боје. Подлоге које се симулирају су од разноразних папира до различитих врста платна. Алати су интуитивни (алати су представљени иконама оловки, пастела, четки итд.), што овом програму даје изузетну вредност у настави, али је првенствено креиран за најзахтевније професионалце.

Једна од најимпресивнијих карактеристика овог софтвера је палета мешање боја која се користи као и класична палета. Као и слични софтвери, и он има могућност рада у слојевима (layer).

Овај софтвер се продаје по цени од око 400 долара и долази у верзијама за Windows и Mac, а постоји и потпуно функционална пробна верзија која траје 60 дана.“

Page 22: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

125

ПРИЛОЗИ

Прилог 2 ЛИСТ СА ФОТОГРАФИЈАМА: ДИГИТАЛНО У СВЕТУ ОКО НАС

Прилог 3 ЛИСТ СА ФОТОГРАФИЈАМА: САВРЕМЕНИ ГАЏЕТИ

Прилог 4 ЛИСТ СА ФОТОГРАФИЈАМА: ТАБЛА ЗА ЦРТАЊЕ – ПРИМЕНА

Прилог 5 ЛИСТ СА ФОТОГРАФИЈАМА: СЛИКАЊЕ СВЕТЛОМ

Page 23: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

126

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 7–8. ЧАС

Школа и разред

Наставник/-ца

Датум одржавања

Наставна тема ЛИНИЈА

Наставна јединица Својства и врсте линија

Ликовни проблем Распознавање и доживљавање линија; однос тачака и линија у простору

Кључни појмови Линија, тачка, врсте линија према тону, току, изразу, смеру

Ликовно подручје Сликање, грађење

Ликовни материјали Црни туш и четкице различитих ширина, оловка, темпере, канап, вуница, бела креда

Тип часа Обрада, проширивање знања

Облици рада Фронтални, групни, рaд у пaру, индивидуални

Наставне методеПосматрање, демонстрација, разговор, усмено излагање, рад са текстом, анализирање, комбиновање, групна размена, игровне активности, практичан рад, истраживање

Наставна средства Уџбеник, репродукције, фотографије, компјутер, видео-бим

Циљ часа Развијање способности стварања различитих линија и проширивање искуства у коришћењу средстава и материјала

Исходи Ученик ће бити у стању да гради линије различитих вредности комбинујући материјал, угао и притисак прибора и материјала.

Међупредметне компетенције

Естетичка, компетенција за учење, комуникација, сарадња, решавање проблема

Корелација Географија, математика, музичка култура, физичко васпитање, техничко

Образовни стандардиЛК.1.1.1, ЛК.1.1.2, ЛК.1.1.3, ЛК.1.2.3, ЛК.1.3.2, ЛК.1.3.3, ЛК.1.3.4, ЛК.2.1.1, ЛК.2.1.2, ЛК.2.2.1, ЛК.2.2.2, ЛК.3.1.1, ЛК.3.1.2, ЛК.3.2.1, ЛК.3.2.2, ЛК.3.2.3, ЛК.3.2.4, ЛК.3.3.2, ЛК.3.3.3, ЛК.3.3.4.

Page 24: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

127

ПРИКАЗ МАТЕРИЈАЛА У МУЛТИМЕДИЈАЛНОМ ПДФ-У

Штампани уџбеник: стр. 18 и 19 – мултимедијални ПДФ: део 1, стр. 11

Врсте линија Преглед различитих врста линија на примеру репродукције слике Василија Кандинског Тридесет

Различите врсте линија

Примери репродукција уметничких дела из уџбеника и додатни – приказ разноликости линија

Штампани уџбеник: стр. 20 – мултимедијални ПДФ: део 1, стр. 12

Сазвежђа Анимирана илустрација звезданог неба – од тачака до линија сазвежђа

Карте сазвежђа Приказ карата сазвежђа северне и јужне хемисфере

Спајање тачака Формирање облика сазвежђа спајањем тачака

Врсте линија

Различите врсте линија

Спајање тачака

Сазвежђа

Пастел на тамној подлози

Увећана слика

Карте сазвежђа

Page 25: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

128

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Уводни део часа или фаза евокације (20 минута)

1. корак – ФАЗА САЗНАЊА• Ученици посматрају групне радове рађене на претходном часу, наводе врсте линија и

описују их.• На основу описа ученика наставник на табли извлачи и распоређује линије према

димензијама (дужина, ширина), току, смеру, изразу и значењу.• Активност у пару, страна 18 – читају први део текста и разговарају шта су знали, а шта су

ново сазнали.• Уочавају набројане врсте линија на својим радовима и опажају да ли неке врсте нема.

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Води разговор. Демонстрира. Поставља питања отвореног типа. Подстиче самопроцену ученика. Усмерава интеракцију. Прати излагање.АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Слуша. Посматра. Уочава. Излаже. Описује. Користи уџбеник. Повезује новоусвојено градиво са претходно наученим. Разговара. Износи своје мишљење.

2. корак – ФАЗА ПОДСТИЦАЊА (МОТИВАЦИЈЕ)• Наставник приказује различите врсте линија или у виду ППТ презентације или путем видео

записа о врстама линија.

Врсте линија Прилог 1 / ППТ 01

Наставник може пустити ученицима и кратке видео записе: Types of Line: youtube.com/watch?v=GAjZLL8U-isThe Lines Song – Scratch Garden: youtube.com/watch?v=DQEVllmeWH4

• Ученици посматрају и износе своја запажања о разликама међу линијама.Разговарају о питању из уџбеника:

Каква је то непредвидива линија? Ко још може бити непредвидив?• Ученици у пару започињу плакат о врстама линија на начин описан на страни 18 у рубрици

Активност у пару.

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Води разговор. Излаже. Поставља питања отвореног типа.АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Слуша. Посматра. Опажа. Износи своја запажања. Уочава. Анализира. Закључује. Ради плакат. Користи уџбеник. Ради практично.

3. корак – ФАЗА ПОСТАВЉАЊА ЗАДАТКА-ПРОБЛЕМАСвојства и врсте линија

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Поставља задатак-проблем.АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Слуша. Бележи по потреби.

Радни део или фаза разумевања значења (60 минута)

1. корак – ФАЗА ОТКРИЋА• Активност у пару, страна 18 – читају други део текста и разговарају.• Наставник поставља питање:

Да ли на радовима рађеним на претходном часу постоји разлика у тону линија? Од чега зависи нијанса линије?

Молимо поштоване колеге да пре приказивања видео-записа провере доступност и садржај препоручених материјала. ИК Нови Логос не гарантује да ће садржај увек бити доступан на адреси препоручене web странице.

Page 26: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

129

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Ученици допуњују плакат линијама различитих тонова.• Ученици у пару анализирају репродукције на страни 19 у уџбенику и проналазе различите

врсте линија. Новим сазнањима о линијама могу допунити плакат. Наставник може приказати поред репродукција на страни 19 и додатне примере.

Различите врсте линија Прилог 2 / ППТ 01

• Ученици у групи индивидуално читају текст на страни 20 у уџбенику. У пару размењују мишљење о постављеном питању, а затим у целој групи. Неколико ученика изнесе своје размишљање о томе.

• Настављају индивидуално читање дела текста под називом Тачке које праве облике.• Наставник приказује фотографије сазвежђа и поставља питања:

Да ли знате које је ово сазвежђе? Пронађите тачке које чине сазвежђе (астеризам) Мали медвед. Најсјајнија се налази на врху репа. На основу положаја које звезде можемо да се оријентишемо ноћу, тј. да знамо у ком је правцу север? (звезда Северњача – Поларис)

Наставник прича о тачкама које формирају облик. Скреће пажњу на оријентацију у простору помоћу звезда на небу. Може приказати анимирану илустрацију сазвежђа или/и карте сазвежђа.

Сазвежђа / Карте сазвежђа Прилoг 3 / ППТ 01

Како су сазвежђа добила називе? • Наставник може приказати ученицима пример Пикасових цртежа сазвежђа.

Picasso constellation drawings: picassolive.ru/blog/9278/risunki-pikasso-1924-goda-voshedshie-v-illyustrirovannoe-izdanie-nevedomogo-shedevra-balzaka/ Шта гледамо? Према речима Пикасовог биографа Џона Ричардсона, у лето 1924. године сјај неба инспирисао је уметника да створи своје сазвежђе: тачкице мастила повезане финим линијама које претварају Зодијак у гитаре и мандолине. Шта је уметник приказао и какав утисак на вас остављају ови цртежи?

• Наставник може приказати и сателитске снимке Земље ноћу и указати на тачке и линије које вештачко осветљење фомира на земљиној површини.

Сателитски снимци Земље ноћу Прилог 4 / ППТ 01

• Као увод у задатак који следи наставник говори о формирању цртежа помоћу канапа и табле са ексерима. Показује фотографију да ово боље објасни.

Приказ стварања линија канапом и таблом са ексерима Прилог 5 / ППТ 01

Може се пустити и кратак филм о прављењу цртежа помоћу канапа:The Vortex – String Art by Mahmoud Al-Qammari: youtube.com/watch?v=y0XT1u-ygrs

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Води разговор. Усмерава и подстиче ученике на опажање. Поставља питања отвореног типа. Уводи ученика у задатак-проблем. Усмерава процес учења. Подстиче доживљај и разумевање ликовне поруке. АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Слуша. Посматра. Износи своја запажања и идеје.

Молимо поштоване колеге да пре приказивања видео-записа провере доступност и садржај препоручених материјала. ИК Нови Логос не гарантује да ће садржај увек бити доступан на адреси препоручене web странице.

Page 27: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

130

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

3. корак – ДОМАЋИ ЗАДАТАК• Наставник задаје домаћи задатак:

Припремити и за следећи час донети: лист блока, туш, четкице за акварел, воштане боје, креде.

• Наставник упућује ученике на задатак у рубрици Испробај и ово... на страни 18 уџбеника. Ученици који желе могу код куће написати причу или песму о линији која прави мрак.

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Задаје домаћи задатак. АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Слуша. Бележи домаћи.

Начин праћења постигнућа ученика

Евалуација часа и самовредновање наставника

Прилог 1ЛИСТ СА РЕПРОДУКЦИЈОМ

ПРИЛОЗИ

Репродукција: Василиј Кандински, Тридесет, 1937.

2. корак – ФАЗА СТВАРАЛАШТВА И РЕАЛИЗАЦИЈЕ• Активност у групи: Сазвежђа (истраживачка игра).

Наставник формира четири групе (а може учествовати и цело одељење као једна група) и дели припремљене рамове или даске, димензија око 50 cm x 50 cm, на којима су укуцани ексери (као на претходно одгледаном примеру). Канапом или вуницом ученици, један по један, повезују тачке (ексере).

Самостално бирате које ћете ексере повезивати материјалом, тј. како ће се линија „кретати” у простору.

Сваки ученик на овом задатку ради минут, а затим га замењује следећи. • Наставник упућује ученике да на мањем формату папира црним тушем извлаче линије на

белој подлози и даје упутства. Што је сплет линија гушћи, то је површина тамнија – „додавањем мрака” настаје цртеж. Цртајте док не настане потпуни мрак. Потом на црној подлози белом кредом „одузимајте мрак”.

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Формира групе. Дели припремљене рамове. Задаје задатак. Подстиче самосталност, оригиналност и креативност. Временски ограничава задатак. Ангажује сваког ученика. Подстиче стваралачку/истраживачку игру. Подстиче развој критичког мишљења. Подржава доследност и истрајност у раду.АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Планира. Анализира. Сарађује. Примењује претходна знања у новој наставној ситуацији. Размењује мишљење. Ради на задатку и завршава га.

3. корак – КРИТИЧКИ ОСВРТ И ЗАВРШАВАЊЕ РАДА• Радови се полако довршавају. Пошто је за рад коришћена бела креда, наставник прави осврт

на то како се фиксира рад рађен прашкастим материјалом. Радна места се сређују.

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Објашњава. Подстиче уређење радног простора.АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Сређује радно место.

Завршни део часа или фаза рефлексије (10 минута)

1. корак – ИЗЛОЖБА РАДОВА• Све радове који су настали на часу треба поставити на пано или таблу.

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Позива ученике да изложе радове. Усмерава ученике. АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Излаже рад.

2. корак – АНАЛИЗА И ПРОЦЕЊИВАЊЕ• Наставник поставља питања:

Шта вам је било најзанимљивије на данашњем часу? Какве су линије настале радовима рађеним у групи? Које су сличности, а које разлике у квалитету линија на тим радовима? Ученици могу изнети предлоге за назив радова.

• Наставник прави осврт на рад са црним тушем и белом кредом:Ко је од вас успео да направи „потпуни мрак” на свом раду?

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Излаже. Демонстрира. Води разговор. Усмерава. Поставља питања отвореног типа. Похваљује рад ученика. Даје повратну информацију о раду.АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Слуша. Посматра. Закључује. Утврђује градиво. Износи своје мишљење. Предлаже назив рада. Пореди. Анализира. Образлаже властити доживљај.

Page 28: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

131

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

3. корак – ДОМАЋИ ЗАДАТАК• Наставник задаје домаћи задатак:

Припремити и за следећи час донети: лист блока, туш, четкице за акварел, воштане боје, креде.

• Наставник упућује ученике на задатак у рубрици Испробај и ово... на страни 18 уџбеника. Ученици који желе могу код куће написати причу или песму о линији која прави мрак.

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА. Задаје домаћи задатак. АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА. Слуша. Бележи домаћи.

Начин праћења постигнућа ученика

Евалуација часа и самовредновање наставника

Прилог 1ЛИСТ СА РЕПРОДУКЦИЈОМ

ПРИЛОЗИ

Репродукција: Василиј Кандински, Тридесет, 1937.

Page 29: ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ 1–2. ЧАСlogos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logoslikovno5prsept.pdf · 104 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ЛИКОВНЕ

132

ПРИЛОЗИ

Прилог 2ЛИСТ СА РЕПРОДУКЦИЈАМА: РАЗЛИЧИТЕ ВРСТЕ ЛИНИЈА

Репродукције (слева надесно): – Винсент Ван Гог, Рибарски бродови на пучини, 1888. – Василиј Кандински, Без назива, 1915. – Пит Мондријан, Композиција број 11, 1920. – Анри Матис, Лута, 1943.

Прилог 3ЛИСТ СА ФОТОГРАФИЈАМА: САЗВЕЖЂА

Прилог 4ЛИСТ СА ФОТОГРАФИЈАМА: САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ ЗЕМЉЕ НОЋУ

Прилог 5ЛИСТ СА ФОТОГРАФИЈОМ: СТВАРАЊЕ ЛИНИЈА ПОМОЋУ КАНАПА И ТАБЛЕ СА ЕКСЕРИМА