11
PROIECT DIDACTIC UNITATEA ŞCOLARĂ:Şcoala cu clasele I-VIII VĂRATEC CLASA :a VI-a PROPUNĂTOR: Profesor diriginte Bulgariu Iuliana DISCIPLINA: Consiliere şi orientare MODULUL: Planificarea carierei SUBMODULUL: Exploatarea carierei TEMA:Un viitor pentru fiecare SCOPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltarea abilităţii de informare privind noţiunile de :muncă, ocupaţie ,carieră OBIECTIVUL CADRU:Dobândirea abilităţilor de explorare şi planificare a carierei. OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: Să utilizeze în contexte adecvate termenii de muncă,ocupaţie şi carieră Să analizeze criterii simple de alegere a unei meserii OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) COGNITIVE O1-Să definească termenii:carieră, ocupaţie,profesie folosind dicţionarele O2-Să aleagă alegă proverbe,zicători sau cugetări care reflectă aceste noţiuni O3-Să scrie meseriile cunoscute O4-Să deosebească ocupaţiile specifice poporului român O5-Să mimize o meserie O6-Să aleagă ocupaţiile corespunzătoare unui profil ocupaţional O7-Să coopereze în rezolvarea problemelor şi sarcinilor de lucru b)AFECTIVE A1-Să se adapteze la situaţii noi A2-Să aibă o atitudine participativă în dialogul cu clasa şi dirigintele STRATEGII DIDACTICE METODE ŞI PROCEDEE: Conversaţia, explicaţia,descoperirea dirijată, demonstraţia, problematizarea, jocul didactic, brainstorming-ul FORMA DE ORGANIZARE ŞI DESFĂŞURARE A ACTIVITĂŢII: Frontal,pe grupe

planificarea carierii.docx

  • Upload
    oximiti

  • View
    215

  • Download
    2

Embed Size (px)

Citation preview

PROIECT DIDACTICUNITATEA COLAR:coala cu clasele I-VIII VRATECCLASA :a VI-aPROPUNTOR: Profesor diriginte Bulgariu IulianaDISCIPLINA: Consiliere i orientareMODULUL: Planificarea cariereiSUBMODULUL: Exploatarea cariereiTEMA:Un viitor pentru fiecare SCOPUL ACTIVITII: Dezvoltarea abilitii de informare privind noiunile de :munc, ocupaie ,carierOBIECTIVUL CADRU:Dobndirea abilitilor de explorare i planificare a carierei.OBIECTIVE DE REFERIN: S utilizeze n contexte adecvate termenii de munc,ocupaie i carier S analizeze criterii simple de alegere a unei meseriiOBIECTIVE OPERAIONALE:a) COGNITIVEO1-S defineasc termenii:carier, ocupaie,profesie folosind dicionareleO2-S aleag aleg proverbe,zictori sau cugetri care reflect aceste noiuniO3-S scrie meseriile cunoscuteO4-S deosebeasc ocupaiile specifice poporului romnO5-S mimize o meserieO6-S aleag ocupaiile corespunztoare unui profil ocupaionalO7-S coopereze n rezolvarea problemelor i sarcinilor de lucrub)AFECTIVEA1-S se adapteze la situaii noiA2-S aib o atitudine participativ n dialogul cu clasa i diriginteleSTRATEGII DIDACTICEMETODE I PROCEDEE:Conversaia, explicaia,descoperirea dirijat,demonstraia, problematizarea, jocul didactic, brainstorming-ulFORMA DE ORGANIZARE I DESFURARE A ACTIVITII:Frontal,pe grupeRESURSE MATERIALE:Dicionare,cri, fie de lucru, desene, chestionare,colaje,ilustraiiMODUL DE REALIZARE A NVRII: Prin apel la experienele proprii Prin colaborare Prin confruntarea cu celelalte opinii avnd un spirit tolerant.EVALUAREA: Observarea sistematic a comportamentului elevilor Analizarea modului de lucru i a rspunsurilorPRODUSUL ACTIVITII : Colaj -,,Un viitor pentru fiecare

BIBLIOGRAFIE:BRARA DE AUR-O sut de profesii explicate pentru copii-Michiela Gg Editura Coresi, Bucureti 2002ORA EDUCATIV-Modele de proiecte didacticeDaniela Slgean; Silvia inic; Dorin Pintilie Ed.EuroDidact-2004CONSULTAII PENTRU ACTIVITATEA EDUCATIVEditura Eurobit-1996MESERIILE-Prima mea enciclopedie- Enciclopedia RAOEDUCAIE TEHNOLOGIC-Clasa aVI-a; aVIII-a

Un viitor pentru fiecare

1. Definirea termenilor : munca, profesie, ocupaie, funcie, meserie2. Proverbe, zictori, maxime3. Activiti specifice poporului romn4. Profesii din judeul nostru5. Recunoate meseria!6.,,Un viitor pentru fiecare-realizarea unui colaj7. n loc de concluzii ,un premiu CONCURSOrganizare: se desfoar pe 3 grupeEtapele i sarcinile de lucru:I. Numete corect profesiile pe care le cunoti.Grupa care va da cele multe rspunsuri corecte va primi 10 puncte, apoi 7 puncte respectiv 5 puncte.II. Numete o ocupaie cerut n viitor i una necerut nici n prezent. Explic!Grupa va primi 10 ,5 sau 0 puncte.III. Mimeaz ct mai convingtor ocupaia descoperit n fia de concurs.Grupa I va mima pentru grupa II,aceasta trebuie s descopere ocupaia.Grupa II va mima pentru grupa III,aceasta trebuie s descopere ocupaia.Grupa III va mima pentru grupa I,aceasta trebuie s descopere ocupaia.Grupa care trebuie s descopere va primi 10p dac ghicete din prima 5 p pentru a doua ncercare sau 0puncte.IV. Realizarea unui colaj cu titlul un ,,Un viitor pentru fiecareGrupele vor trimite un reprezentant care va alege un plic . Acolo vor descoperi rolul pe care trebuie s-l joace ca echip.n plic sunt jetoane cu diferite profesii. Alegei pe cele necesare pentru angajare n rolul primit.Lipsete profesia cea mai important din acest rol .Gsii-o!.Lipete pe foaia de carton jetoanele alese ,scrie cu markere profesia ce lipsete.Lipete sau deseneaz imagini care s fie legate de domeniul rolului primit.Punctaj :10p pentru profesiile corespunztoare10p pentru cea care lipsete 10 puncte sau 7puncte pentru estetica realizrii colajului. PREMIEREA Se calculeaz punctajul i se stabilete premiile I,II,III.Primesc o diplom de participare.N FINAL TOI SUNT CTIGTORI PRIN EXPERIENA ACUMULAT.

PLICUL 1Eti patronul unei firme de construcii.Sarcina ta este s organizezi activitatea firmei.Pentru a desfura activitatea trebuie s angajezi personal calificat.Ce ocupaii vor avea viitorii angajai?Care dintre aceste ocupaii crezi c se potrivete pentru tine?

JETOANE CU PROFESII: -Excavatorist LIPSETE :MUNCITORUL CONSTRUCTOR -Inginer constructor-Betonist-Tbluitor-Doctor-Profesor-Antrenor-Magazioner-Contabil-Redactor-Avocat-Balerin

PLICUL 2Eti patronul unui magazin market.Sarcina ta este s organizezi activitatea firmei.Pentru a desfura activitatea trebuie s angajezi personal calificat.Ce ocupaii vor avea viitorii angajai?Care dintre aceste ocupaii crezi c se potrivete pentru tine?

JETOANE CU PROFESII:-Casier-Om servicu-curenie LIPSETE : VNZTOR-Achizitor-Manipulant marf-Tbluitor-Doctor-Profesor-Antrenor-Magazioner-Contabil-Redactor-Avocat

PLICUL 3

Eti patronul unui hotel.Sarcina ta este s organizezi activitatea firmei.Pentru a desfura activitatea trebuie s angajezi personal calificat.Ce ocupaii vor avea viitorii angajai?Care dintre aceste ocupaii crezi c se potrivete pentru tine? JETOANE CU PROFESII-Camerist LIPSETE:RECEPIONER-Administrator-Buctar- Osptar-Contabil-ofer-Doctor-Profesor-Antrenor-Magazioner-Contabil-Redactor-Avocat

SCENARIUL REALIZRII ACTIVITII

NrcrtETAPELE LECIEIOB.Op.CONINUTUL INFORMAIONAL AL LECIEISTRATEGIA DIDACTIC

TimpActivitatea diriginteluiActivitatea elevilorMetode iprocedeeForma de organizareResurse materiale

1.Moment organizatoric

- Se stabilete prezena elevilor- Verific existena resurselor materiale.- Rspund la ntrebri.- Prezint aspectele de disciplin colar-Se deplaseaz pentru a forma grupe de lucru.ConversaiaFrontalCatalog Caiete de dirigenie

2.Anunareatemei i a obiectivelor leciei

-Cere elevilor s prezinte temai ajutat de elevi prezint planullecieiElevii noteaz tema i planul leciei n caieteExplicaiaConversaia

IndividualFrontal

TablCretCaiete

3.Captarea ateniei

-Dirigintele cere elevilor s cnte trei strofe din cntecul,,O zis mama c mi-o da i s aleag chipul care i se potrivete la nceperea orei- Cnt i se relaxeaz alegndu-i chipul ce li se potrivete n acel momentJocul

IndividualFrontalFiaCum te simi astzi?

4.

Desfurarea Activitii

O1

O2

O4

A2

O3

O5

O6

O7-Se pun n discuie termenii de munc,profesie,ocupaie,meserie-Se explic semnificaia termenilor-Dirigintele cere elevilor ,,oglindeasc aceste noiuni n proverbe ,zictori.

-Sunt rugai s descopere despre ce activitate specific poporului romn este vorba cntecul interpretat

-Dirigintele anun c urmtoarele sarcini de lucru se vor desfura sub form de concurs care va avea trei etape:I.S scrie ct mai multe meserii n timp de trei minuteII.S i dovedeasc talentul actoricesc mimnd o meserieIII.Joc de rol avnd ca produs final un colaj

- Elevii se implic activ n dezbaterea aspectelor propuse.-Noteaz n caiete semnificaia termenilor selectai-Aleg proverbele potrivite

-Stabilesc c activiti specifice poporului romn sunt:estoare,dogar,agricultor,olar,pstor

-Elevii fiecrei grupe discut despre modul de colaborare

-Stabilesc colegul care i va reprezenta

ConversaiaExerciiul

Descoperirea dirijat

Conversaia euristic

DemonstraiaProblematiza-reaJoc de rolBraistorming-ul

Frontal

Individual

Pe grupe

DicionareCri cu proverbe,Zictori sauCugetri

CriFie de lucruPlicuri cu Nume de meserii i ilustraiiCarton

5.Realizarea feedback-ulu

A1Cere elevilor s-i prezinte produsul activitii lor-colajul

S se plaseze la meseria care crede c li se potrivete Comenteaz rolul i importana anumitor factori in ascensiunea profesional Exemplific i argumenteaz.Conversaia

ExemplulFrontal

Individual

6. Sesiunea depremiere

Calculeaz punctajul afiat Stabilete locul I,II,IIIEchipele vor primi o diplom de participareConversaia

Frontal

Pe grupe

7.Anunarea temei pentru ora urmtoare

Dirigintele cere elevilor s afle din tematic titlul urmtoarei lecii Noteaz tema.ExplicaiaFrontal